Králova řeč

Králova řeč https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66947/kralova-rec-66947.jpg 4 124 124

Jak jeden muž zachránil britskou monarchii Nesmělý Albert, vévoda z Yorku, je mladší syn britské panovnické rodiny, Lionel Logue zase neortodoxní logoped z Austrálie. V říjnu 1926 tuto nesourodou dvojici svede dohromady vévodovo koktání, které fatálním způsobem poznamenává "Albieho" veřejné projevy - a výsledkem je jeden z nejpozoruhodnějších příběhů první poloviny 20. století. Australskému terapeutovi se netradičními metodami nejenže podaří královského potomka rychle připravit na významný projev u příležitosti otevření nového australského parlamentu v Canbeře v roce 1927, ale především ho díky další spolupráci připraví na neočekávaný nástup na trůn v roce 1937 i na následné zvládání mimořádně náročných povinností. Kniha Králova řeč vychází z deníku logopeda, který s králem Jiřím VI. navázal přátelský vztah, a přináší fascinující pohled do zákulisí ostrovní monarchie v době, kdy britská říše procházela nejtěžší krizí. Knižní předloha oceňovaného filmu s Colinem Firthem, Geoffreyem Rushem a Helenou Bonham Carterovou - 12 nominací na Oscara.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

The King , 2009

sluppka
25.09.2016 2 z 5

Většinou dávám špatné hodnocení knihám kvůli jejich obsahu, abych dala najevo, že knihu nemá smysl číst, protože nemá nic, co by mohla předat. Této knize však dávám dvě hvězdy hlavně za to jak špatně je napsaná a jako vyjádření litosti nad promarněným skvělým tématem. Vždy jsem přistupovala dost skepticky ke knihám psaným dvěma autory, protože jsem se obávala, že není možné ve dvou lidech dosáhnout jednotného příběhu a toto je přesně ukázkový případ. Chvíli se kniha tváří jako román, který chce vyprávět, pak se z ní najednou stane telefonní seznam úspěšných proslovů. Zajímavým životním zvratům je věnován maximálně odstavec a člověku je hrozně líto, že jich autoři nevyužili, aby podali příběh zajímavěji. Ač to velice nerada říkám, jsem moc ráda, že je knížka tak tenká, protože bych to jinak do konce nevydržela.

Eliot30
06.03.2016 5 z 5

Dokonalá kniha a dokonalý příběh o dokonalých lidech !

daymoon
18.10.2014 3 z 5

Zjistil jsem pár zajímavých informací o Spojeném království na přelomu 19. a 20. století. Nebyla to špatná kniha, ale zase nic extra zábavného.

Terry.89
24.08.2014 2 z 5

Pokud očekáváte románovou předlohu ke stejnojmennému filmu, nedočkáte se. Jde o zcela a výlučně o životopisnou knihu, která bohužel není pojatarománovou formou. Téměř výhradně se zaměřuje na život Lionela Loguea a o králi a rodině jsou tam spíš jen sporadické zmínky. Takže pokud nepatříte mezi molovníky životopisů, knihu bych vám nedoporučovala. Netvrdím, že není zajímavá nebo hodnotná, ale ani nejde o knihu na dlouhé zimní večery. Čekala jsem něco trochu jiného, ale nemohu tvrdit, že bych se vysloveně nudila.

AlesXXX
04.08.2014 4 z 5

Kniha je jiná než film, ale řekl bych, že hodně zajímavá. Spousta historie a i podrobností ze života královské rodiny. Pro lidi s řečovou vadou povzbuzující, protože je vidět, že vévoda a později král, prožívá to stejné co oni. A také, že se s tím dá něco dělat.

AllieM
10.03.2013 5 z 5

Kniha se mi líbila,i když jsem očekávala něco maličko jiného,něco podobného,jako byl film. Vůbec to nevadilo,kniha se výborně četla,dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí o životě Lionela Logueho i Bertieho. Krásný historický román.

Evus
26.10.2012 3 z 5

Film byl sice mnohem zajímavější (což se tak často nestává), ale i kniha se číst dala. Rozhodně mi nepřipadala tak nudná, jak mi tvrdili někteří kamarádi, ačkoli postrádala pořádný děj a šlo vlastně jen o shrnutí Lionelova a králova života opřené o citace dopisů a deníkových záznamů zúčastněných osob. 3.5 hvězdy

1alena1
10.08.2011 5 z 5

Krásná kniha a velmi krásný film, podle ní zpracovaný. Ve filmu je použita jednoduchá a srozumitelná angličtina, doporučuji přečíst knihu a shlédnout film.

May
03.04.2011 4 z 5

Moc a moc jsem se na tuto knihu těšila, miluji historické romány. Očekávala jsem románové vyprávění životního příběhu pana Logua, ale toho jsem se nedočkala. Nemůžu přímo říct, že mě kniha zklamala, ale nesplnila moje očekávání. Příběh není vyprávěn jako román, kdy by se člověk dozvěděl něco o vzájemných rozhovorech nebo způsobech léčení a vzájemném vztahu mezi Albertem, vévodou z Yorku, budoucím králem Jiřím VI. a panem Loguem. Kniha vychází z deníkových záznamů pana Logua a případně jeho manželky a z dopisů, které si s králem posílali po celý život a doplněna je o novinové články, které se týkali některé z hlavních postav příběhu. Kniha je to zajímavá z historického hlediska velmi hodnotná, ale klasický román to není. Jen na doplnění, film s Colinem Firthem a Geoffrey Rushem je úžasný (doporučuji v originálním znění)......

morisek
08.03.2011 5 z 5

Musím říci, že nějaké historické knihy moc nemusím, ale u téhle to bylo opačně. Musím vřele doporučit a doufám, že film (v což věřím) bude ještě lepší =)