Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma

Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166956/mid_terezinske-ghetto-tajemny-vlak-do-n-aHl-166956.jpg 5 245 65

Už podruhé za sebou přenese Báru atlas do minulosti uprostřed noci. Tentokrát se ocitla v naprosto pustém městě. Na ulicích ani živáčka, žádné okno nesvítí, auta tu nejezdí... Ukrytá za stromy v parku s hrůzou pozoruje, jak nějací muži převážejí na káře - lidské mrtvoly! Bára je přesvědčená, že se tu všichni lidé v noci schovávají, protože po ulicích řádí nějací vrazi. Do rána málem umře strachy. Jakmile se rozední, začne hledat cestu pryč, ale zjistí, že místo má hradby a brány že hlídají vojáci. Není úniku. Naštěstí se seznámí s Petrem, který ji ukryje na půdě domu, v němž žije spolu s dalšími chlapci v podstatě jako v dětském domově. On a jeho tři kamarádi pro Báru shánějí jídlo, deku na spaní a další nezbytnosti a od nich se také Bára postupně dozvídá, že se ocitla v nacistickém ghettu za druhé světové války. Na svých toulkách po Terezíně se seznámí s dalšími osobami, které dokreslují bezútěšnou situaci lidí, jež sem nacisté zavřeli - s nadaným studentem Maxem, který si při práci v dílně poranil ruku, a protože dostal otravu krve museli mu ji amputovat, ale bez narkózy, protože v Terezíně nejsou léky, nebo se stařičkou paní Blumenfeldovou, která umírá hlady. Když dostanou její kamarádi transportní lístky, rozhodne se Bára, že sama v Terezíně nezůstane a že odjede s nimi. Naštěstí se jí do vlaku nastoupit nepodaří. Po návratu se pokusí najít jména chlapců z Terezína na internetu. Počítá, že jim je asi osmdesát, a s Petrem, kterému prozradila, že je z budoucnosti, si konec konců domluvili přesné datum schůzky, až se ona vrátí zpátky do budoucnosti. Jeho jméno najde snadno, ale nejdřív nemůže uvěřit tomu, co čte. Teprve teď totiž zjišťuje, kam vlastně transporty z Terezína odjížděly, a čemu - na rozdíl od Petra - unikla.... celý text

Kebab69
23.05.2020 5 z 5

Tahle kniha je fakt super, jen škoda, že ten konec byl smutný...

PanTydlitát
01.04.2020 4 z 5

Hezká kniha. Jen jsem nepochopila, jak Bára muze absolutne NEVEDET, co se tehdy delo - ale má to výhodu, ze dalším neznalcum holocaustu odpovedela autorka na všemozné otázky. Jinak kniha byla hezká, čtivá a určite stojí za to prečíst i další bárovky.

Adelhyskova
29.03.2020 5 z 5

Knížka je prostě nádherná. A musím uznat že u poslední kapitoly i nějaká ta slzička ukápla.

Halt468
08.02.2020 5 z 5

Dokonalé.

Aaloha
02.02.2020 4 z 5

Hezky napsaná knížka pro starší děti, která jim přiblíží hrůzy holocaustu. Jediné co mi vadilo bylo to, že Bára ve svých 12 letech vyrůstající v současné době nevěděla některé věci o válce.

anežkak.
09.11.2019 5 z 5

Moc hezká knížka, líbí se mi, že je úplně jiná než podobné knížky o 2 světové válce, je v ní všechno vysvětlené, a i když na rozdíl od Báry vím co to bylo gestapo, dozvěděla jsem se spoustu nových informací.

Svica
29.07.2019 5 z 5

Výborná kniha pro děti, která velmi čtivou a atraktivní formou zpracovává téma 2.sv. války pro mládež. Příběh byl hezký, snadno uvěřitelný a nekomplikovaný. Přitom z něj čišela děsivá atmosféra. Doporučuji.

otula
17.06.2019 4 z 5

Veroniko, Veroniko... Když jsem knihu dočetl, měl jsem sto chutí dát knize jen jednu hvězdu - prostě jsem doufal, že se s některým tím dědouškem Bára potká. Ale chápu, že to tak dopadnout nemohlo. A je dobře, že si díky knize možná někteří čtenáři uvědomí, jaká byla VVV nepředstavitelná hrůza...

6370
01.05.2019 3 z 5

Přišla mi trochu neukončená.

Kinderkahoun
14.03.2019 3 z 5

Kniha od autorky se kterou jsem se mohl i osobně sejít.
Knížka byla svým obsahem docela zajímavá,jelikož mám tématiku z druhé světové osobě rád tak mne docela potěšilo že jsem si mohl podívat na děj z ghetta i z pohledu ,,nevinných" dětí.
Kniha byla částmi smutná ale občas i pobavila,doporučoval bych jí spíše čtenářům kteří teprve začínají s touto tématikou.
Každopádně se mi kniha docela zalíbila,byla to moje dá se říci první kniha od paní Válkové a svým stylem se mi zalíbila,ale částmi bych od ní čekal něco víc..

lemur007
18.01.2019 3 z 5

Kniha na kterou nikdy nezapomenu.

Elizza
31.07.2018

Jak může někdo, kdokoli, nevědět, co je to Osvětim? Jak?? Bára mi vždycky přišla trochu jednodušší, ale teď si spíš myslím, že je úplně blbá.
Na druhou stranu je tím reálnější, protože když si vzpomenu na své spolužáky - jen o pár let starší než ona - ta je to jeden debil vedle druhého. O válce sice něco vědí, ale v situacích v ostatních knihách by byli úplně stejně ztracení, jako Bára.

Evžen82
02.05.2018 4 z 5

Moc hezká kniha pro děti. Nenásilnou formou se zde seznámí s osudy Židů za 2. světové války. Bára mi zpočátku připadala příliš naivní, protože o válce nic nevěděla. Ale pak jsem si uvědomila, že v jejím věku bych na tom asi nebyla lépe. Moc se mi líbí, že v knize vystupují skutečně žijící lidé, o kterých si můžeme následně dohledat další informace.

teakristof
05.01.2018 5 z 5

Knížka je zajímavá, válku vám pěkně popíše, ale myslím, že pro děti je dost nevhodná, i když děj vypráví malá slečna, protože je drsná. Na druhou stranu, je nesmysl, aby dívka v jejím věku věděla tak málo (skoro nic) o válce a v knize působí dost hloupě.

triatlet
17.09.2017 4 z 5

Díky neteři, kterou příběhy Veroniky Válkové okouzlily, jsem se dostal k první bárovce a myslím, že není poslední.
Způsob, jakým Bára prožívá dobu, ve které se ocitá, je přesvědčivý. Pomáhají k tomu i podrobné popisy (Terezína) a skutečné postavy: Petr Ginz (https://www.databazeknih.cz/knihy/navsteva-z-praveku-158615), Jiří Brady, Valter Eisinger, Hanuš Beck, Kurt Kotouč.
Zajímavé je závěrečné Bářino googlování a vedení si záznamu.
Didakticky využitelná knížka (například část o esperantu).
PS: Zatím jsem znal Veroniku Válkovou jen jako autorku učebnic (https://www.databazeknih.cz/knihy/dejepis-pro-gymnazia-a-stredni-skoly-1-pravek-a-starovek-77893).

lumiluvi
16.09.2017 4 z 5

Zábavně napsaná kniha, která toho má hodně co říct. Dobře se čte, je vtipná a člověk se z ní hodně dozví. Doporučuji.

NaiTenshi
13.08.2017 4 z 5

Velké plus této knížky je spisovatelka - historička a zakomponování opravdových postav. Já učit dějepis na ZŠ, tak ji použiji jako učební pomůcku. Klobouk dolů.
Jinak příběh mě samozřejmě rozbrečel. I když je to knížka pro děti, upřímně ukazuje nelehký život v ghettu.

Páájinka
27.07.2017 5 z 5

Výborná kniha pro děti a mládež. Není zaměřená na počty mrtvých, ale o příběh skutečných dětí v terezínském ghettu. Dojemný příběh, který vás donutí se zamyslet nad tím, že si žijeme jak "prasata v žitě" a pořád remcáme nad nespravedlnostmi života....(myslím i sebe). Potom si přečtete o velkých snech dospívajícího chlapce, který byl nesmírně nadaný a zlikvidován pro nějaké smyšlené zákony o nadřazené rase. Ach jo.

zsykorova
22.07.2017 5 z 5

Tato kniha je poučná hlavně pro lidi, kteří tuhle dobu nezažili. Prostřednictvím této knihy si můžeme představit, jak to v té době vypadalo. Moc se mi kniha líbila a na konci jsem si i trochu poplakala :)

Někdošťastný
14.07.2017 4 z 5

Poučné a na konci smutné ♥.