Karel IV. - únos v Paříži

Karel IV. - únos v Paříži https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/315806/mid_karel-iv-unos-v-parizi-1dA-315806.jpg 4 224 45

Bářino první a nejprodávanější dobrodružství v novém vydání! Když Bára na půdě domu, kam se s rodiči přestěhovali, našla starý atlas, vůbec netušila, jaké skrývá tajemství. S jeho pomocí se dostala na francouzský královský hrad ve 14. století, seznámila se s výrostkem, z nějž se vyklubal budoucí císař Karel IV., a dokonce se zapletla do únosu s velmi překvapivým rozuzlením. Historička Veronika Válková ve svých knihách přenáší čtenáře do skutečné, reálné historie, kde spolu s Bárou zažívají napínavé chvilky, zároveň se toho ale také hodně dozvědí.... celý text

oskli
31.12.2018 4 z 5

Proti Pompejím slabší, ale přesto hezké čtení. Ale tohle je asi díl, který děti baví, ale dospěláci jsou zklamaní :-) Zvlášť, pokud už četli třeba ty zmiňované Pompeje, které se Válkové povedly geniálně. Ale syna nadchl popis turnajů, nebo tedy spíš tjostů a spousta drobností, které jsou v knize jen tak zasazené do příběhu. Rozhodně kniha splňuje to, aby se děti orientovaly v historii a měly touhu dovědět se víc. Momentálně čteme druhý díl Karla IV., tak jsem zvědavá... :-)

Lol906
28.11.2018 5 z 5

Moc se mi knížky a její díla líbí. Nejsou nudný a jsou navíc dobrodružné.
Moc pěkné:)

Cusco
30.03.2018

Část historie:

Když se Karel IV., „otec vlasti“ a podle velké televizní ankety z roku 2005 „Největší Čech“, stal v roce 1346 německým a také českým králem,
nastoupily klimatické změny vyznačující se dlouhou zimou a takřka žádným létem, během něhož se na polích prakticky nic neurodilo.
Oblohu začala zatemňovat až miliardová hejna kobylek známá dosud jen z biblických podobenství. Kam hmyz dorazil, ničil vše, co lidé vypěstovali.
Střední Evropu sužovaly povodně.
A v roce 1347, kdy byl Karlův titul stvrzen mimo jiné korunovací, do Evropy vstoupila další rána starozákonních rozměrů: „černá smrt“. Morová nákaza, kterou na starý kontinent podle historiků zavlekli námořníci z janovských flotil.

Za viníky byli brzy označeni Židé. Byli obviněni, že tráví studně křesťanů. Německá města zachvátila vlna pogromů. A tehdy nastává nejtemnější kapitola v kariéře „největšího Čecha“, o níž se v oslavných biografiích zpravidla nepíše.

A když Židy vybili o Velikonocích 1350 obyvatelé Chebu, král jejich vraždění oficiální listinou pardonoval.

("Temné stránky otce vlasti: Karel IV. a masakry Židů", Vladimír Ševela, Týdeník ECHO 31. 3. 2016)

blackhorse
11.11.2017

Válková je super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

lumiluvi
16.09.2017 4 z 5

Všechny knihy ze série mám doma a už se těším na další, knihy jsou vtipné, zábavné a výborně se čtou. Velkou výhodou jsou nabyté znalosti z historické oblasti. :D

Arenga
07.08.2017 5 z 5

myslím, že na tuhle sérii nelze být starší ;-) všechny knihy jsou skvělé a čtu je dřív než dcera

AgnessN.R.
07.07.2017 5 z 5

S touhle sérií vyrůstám už šest let. I když jsem na ni možná trochu starší pořád mě neskutečně baví! Rozhodně všem doporučuji.

any333
28.06.2017 5 z 5

Vtipné pojetí dějepisu. Bylo dobré že včetně líčení Karlovi doby autorčin příběh měl zápletku a děj šťastně dotažený do konce.

knihomol5555458
20.02.2017 5 z 5

tyto knihy jsu opravdu dobře napsané a zpracované.
zépletk začínají velmi brzy proto je kniha hned od začátku velmi zajímavá.
pomocí báry se de dokonale učit do dějepisu a pomocí malých dodatků mám vždy jedna za zkoušení a malou jedničku za doplnění učiva spoustu věcí neví ani učitelky.

pro za tento skvost dávám vševhny hvězdy.

KnihomolkD
05.01.2017 4 z 5

Tahle knížka mi zachránila známku z dějáku :) . Knížka je krasně vypracovaná a autorka si dala záležet.

Chytuš
01.01.2017 5 z 5

Čteno dětem jako pohádka před spaním, děti byly nadšené a rodiče taky :-) Zkrátka - příběh nás bavil všechny a už jsem půjčila i další díly Kouzelného atlasu :-)

barbaras
17.08.2016 5 z 5

Moc hezká knížka, kterou jsem poprvé četla v devíti letech. Mamka mi ji pořídila, protože Karel IV. je můj oblíbenec:). Musím říci, že i nyní po pár letech se mi kniha líbí a jsem ráda, že jsem si ji znovu přečetla. Více vnímám historické fakty a příběh beru spíše jako zábavu. Sestře jsem knihu doporučila a nyní je z ní odbornice na Karla IV. :D. Myslím, že kniha není primárně určena dětem, pobaví i starší čtenáře. Vřele doporučuji:).

Simeona
26.07.2016 5 z 5

Kniha se mi velice líbila. Knihu bych doporučila. Zábavná dějepisná knížka, kterou jen tak někde nenajdete.

VMAZ
22.07.2016

Výborná knížka, dějepis jen tak mimochodem....děti si ani nevšimly

Bulba
24.06.2016 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, s potěšením jsem si ji přečetl, i když je primárně určena dětem. Autorka je výborná vypravěčka a dokáže psát s laskavým humorem, což se mi líbí. V jejím podání je historie velmi zajímavá. Je to už několikátá kniha z tohoto cyklu, kterou jsem četl, určitě si přečtu i další. Jednu knihu (ebook) už vlastním.

Mišák214
20.05.2016 4 z 5

Super knížka zabavila i pomohla při dějáku :)

Klarisska1
24.10.2015 5 z 5

Nadherna knizka urcite doporucuji

aknel.77
16.03.2015 5 z 5

Knihu jsem si první přečetla já a pak na ni vletěl můj 10-ti letý syn. Musím říct, že je velmi pěkně a záživně napsaná. Vůbec mi nevadí, že Bára něco pomaleji chápe, protože věřím, že spousta dětí, které historie nebaví na tom může být stejně, ne-li hůře.

cialexa
16.01.2015 5 z 5

Knížku jsem koupila 12leté dceři k Vánocům, protože má údajně ráda Karla IV., ale ještě o ni nezavadila:-) Mně se do ruky dostal jiný díl - z Egypta, protože mám ráda Egypt :-), a ten mě naprosto pohltil. Tak jsem začala číst od začátku - 1. dílem a pokračovala dál, jsem už u 8. knihy ;-) Je to četba pro děti, a tak se k ní musí i přistupovat, ale je zábavná a poučná, a až na velmi smutné Terezínské ghetto má dobrý konec, dobro zvítězí. Každý díl je o přátelství, o pomoci druhým - o tom je v dnešní době dobré aspoň číst, abychom nezapomněli, jak to aspoň vypadá, když to neprožíváme sami... Já jsem z celé řady velmi nadšená, některé díly jsou lepší, jsou i slabší, ale velmi oceňuji práci autorky! A moc se těším na další díly!

DenisePartridge
24.12.2014 3 z 5

Dobrá oddechová kniha, lehce se četla. Nicméně tři hvězdičky dávám proto, že to pro mě byla skutečně průměrná četba a někdy mě zarážela (možná až urážela) nevědomost hlavní hrdinky.