Kouzelník ze Lhasy

Kouzelník ze Lhasy https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/247851/mid_kouzelnik-ze-lhasy-fmk-247851.jpg 4 153 37

Když vtrhne Rudá armáda do Tibetu, je Tändzin Dordže, novic buddhistického kláštera, pověřen misí, která dá jeho životu skutečný smysl. V nejtemnější hodině své vlasti má překročit strmé štíty Himálají a vynést do bezpečí dva starobylé posvátné texty nevyčíslitelné hodnoty a nedozírného významu. O půl století později se vědec Matt Lester ocitá v podobně zásadní životní situaci. Za nevyjasněných okolností je požádán, aby přenesl svůj výzkum, jehož výsledky mohou změnit svět, z Londýna do Los Angeles. Dobrodružné příběhy Tändzina a Matta se odehrávají paralelně, vykazují ale zarážející a překvapivá propojení. Tändzinova fyzicky vyčerpávající a odvážná pouť přes Himálaje, při které je mu Rudá armáda neustále v patách, se v mnohém podobá životní cestě Matta Lestera. I Matt musí překonat řadu traumatizujících problémů, jako je vášnivý vztah se snoubenkou Isabellou nebo potíže spojené se strmou profesní kariérou. V momentě, kdy Tändzin i Matt v rámci svých příběhů čelí konečné katastrofě, se jejich osudy náhle propojí nečekaným a překvapivým způsobem, který nás donutí přehodnotit vše, co jsme si o jejich životech do té chvíle mysleli.... celý text

Literatura světová Dobrodružné
Vydáno: , Synergie

The Magician of Lhasa

SMichal
27.10.2017

Kniha se skvěle čte. Upoutá a nepustí, hezky napsáno

kuruteku
24.10.2017 5 z 5

Dávám 5, i když vlastně nevím proč. Snad za tu historickou vložku, snad za to, že se potvrzuje, že je budhismus svého druhu náboženství. Je potřeba věřit a je potřeba věci vykládat tak, aby byly v souladu - záleží, jak guru vysvětlí karmu. Nebráním se tomu brát vážně ty, kteří jsou přesvědčeni o inkarnaci, stejně jako ty, se kterými rozmlouvá Bůh. Jenom to není moje zkušenost, takže vaši víru sdílet nemohu.

Lemurka
02.08.2017 1 z 5

Začátek knihy vypadal slibně, postupně mě začla nudit. Po rozuzlení jsem knihu odložila, stačilo.
Souhlas se čtenářkou vandalka, vystihla to přesně, není co dodat.

bosorka78
16.04.2017 5 z 5

Krásný příběh,buddhismus má své kouzlo.

ji7967
13.03.2017 4 z 5

Prvních asi sto stran jsem si říkala, že tuhle knihu odložím, stejně jako třeba autorovu knihu "Dalajlamova kočka"... Vydržela jsem. A jak bylo napsáno výstižně níže, kniha je jako poupě. Pokud skousnete to, že autorův sloh není top, pak kniha zaujme jak dějem, tak myšlenkami. Doporučuji pro toho, kdo se chce více seznámit s myšlenkou buddhismu. Ale i tomu, kdo chce získat na život trochu jiný náhled. Zpočátku jsem myslela, že to tak nebude, ale po dočtení si i tato kniha získala místo v mé knihovně.

Adliczka
04.03.2017 5 z 5

Rozhodně doporučuji k přečtení všem, kdo vyhledavá duchovně laděnou literaturu. Je to má první kniha od autora. Pro mě byl děj velmi svižný a děsně napínavý. V příběhu se prolínají 2 časové roviny a závěr každé kapitoly z jistého údobí zahalí autor do velkého napětí. Já tedy byla napnutá jak kšanda. A to co vám kniha dá po duchovní stránce, je rovněž velmi přínosné.

parxel
02.03.2017 5 z 5

Kouzelník ze Lhasy je přesně ten typ knih, které mám rád. V jedné rovině líčí dramatický příběh mladého budhistického mnicha utíkajícího se svým bratrem a lámou Ccheringem z Tibetu do Indie. V druhé rovině popisuje prostý příběh mladého vědce, který se se svou partnerkou přestěhuje z Londýna do Los Angeles, aby zde budoval svou kariéru.

Hned od začátku je celkem jasné, že tyto dva časově i prostorově oddělené příběhy spolu nějakým způsobem souvisí a je pouze otázkou času, než dojde k jejich propojení. V tomto směru je Kouzelník ze Lhasy do určité míry předvídatelný.

To co mne však na knize zaujalo nejvíce, je způsob jakým je napsaná. I zdánlivě všední věci jsou popsány tak, že vás jejich čtení prostě baví. Třešničkou na dortu je pointa celého příběhu, ale v tomto bodě se raději zdržím komentáře, abych případným zájemcům neprozradil něco, co by jim zkazilo okamžik překvapení.

Na závěr bych dodal, že pro někoho může být určitým negativem skutečnost, že některé otázky zůstanou otevřené. Skoro jako kdyby si autor přichystal prostor pro pokračování.

Shnutí: Kouzelník ze Lhasy je prostý a přitom působivý příběh inspirovaný budhistickou vírou. Knihu bych doporučil všem kdo rádi pustí uzdu své fantazie a nelpí striktně na racionálním vysvětlení. Za mne moc hezká kniha, ke které se jednoho dne rád vrátím. Dávám plný počet hvězd.

alepav
05.02.2017 5 z 5

Původně jsem čekala něco jiného, ale i přes to se mi kniha moc líbila. Kniha opravu zanechá dojem.

evarec
29.09.2016 5 z 5

Knížka se mi moc líbila, v příbězích je všechno: dobrodružství, napětí, láska, poučení. Prolínání příběhů se mi líbí, celý příběh jsem byla zvědavá, jak a jestli se příběhy nakonec spojí. Je to jedna z nejlepších knih, které jsem v poslední době četla. (Samozřejmě, ne každého zajímají myšlenky buddhismu, popisování strastiplné cesty, životní rozhodování zaměstnaného moderního člověka.)

LordSnape
08.06.2016 4 z 5

Moc hezká knížka. Je pravda, že začátek se trochu vleče, ale jakmile se věci dají do pohybu, příběh nabývá na síle, až se dostane do grande finále. Je v tom vidět ten pro Michieho typický styl psaní opírající se o buddhistické principy. A kdo si myslí, že psát neumí, měl by zkusit napsat něco sám.

vincek1
15.02.2016 3 z 5

Kniha je opravdu něco mezi dobrodružstvím a příručkou pro začínajícího budhistu. Některé pasáže, které se snaží osvětlit toto učení se mi zdály zdlouhavé. Možná, ale je na tomto principu učení založené, nevím. Také nevím jestli si přečtu ještě jinou knihu tohoto autora.

vandalka
24.11.2015 1 z 5

Nedokážu se přimět k té knize něco napsat, tak alespoň stručně, než se mi vykouří z hlavy úplně. Koupila jsem si zajíce v pytli - knihu autora, o kterém jsem v životě neslyšela - a tentokrát to tedy nevyšlo. Za prvé, Michie neumí psát. Je skutečné utrpení tohle číst, časem člověk sice otupí a přestane si to tak brát, ale počátky jsou velice krušné. Někdo v komentářích psal, že je třeba vytrvat a že to konec člověku vynahradí. Bohužel opak je pravdou, ta kniha je čím dál tím méně povedená a příběh vás do křesla taky nepřikove: slibný britský yuppie před našimi zraky řeší lásku, profesní výzvy, stěhování, no má toho chudák moc. Číst o nanotechnologiích (o kterých skoro nic nevím) od člověka, který o nich skoro nic neví, zato je dokáže nepřesvědčivě promíchat s karmou a dharmou (o kterých ví možná mnohé, ale to podání to spolehlivě zabije), skutečně není dobrý nápad. No a aby nám to autor vynahradil, střídá současnou linii s Tibetem z dob počátků čínské okupace a píše o třech mniších, kteří pěšky prchají přes Himaláje. Jo, a nesou svitky. Tajné. Tak tajné, že nikdo ani netušil, že existují! No a jak to spolu všechno souvisí? Věřte mi, to nechcete vědět ;)

Makropulos
27.10.2015 5 z 5

Tato kniha kombinuje prvky dobrodružného příběhu a naučné knihy o buddhismu. Autor nám předkládá komplexní a poutavý příběh dvou mužů oddělených časem i prostorem. Ale i přes toto zdánlivé oddělení dokazuje, jak složitě mohou být věci opravdu propojeny. Buddhistická filozofie se prolíná celým dílem, ale ne jako kázání nebo snaha o obrácení na víru, ale jako nedílná součást příběhu. Skvělé je, že autor nepředpokládá, že jeho čtenáři budou znát Dharmu nebo jí rozumět, ale vysvětluje ji, bez jakéhokoliv zpomalení děje. Ukazuje paralely mezi buddhistickou naukou a moderní vědou, speciálně kvantovou fyzikou.
Jediné, co mi trochu vadilo na tomto vydání je, že jména a názvy jsou v české verzi jinak psaná než v originále, nebo jsou úplně jiná. Tohle já ale nikdy nechápu.

RenataP
18.10.2015

ano, souhlasím s tím, že ten začátek mě rozčiloval, zejména ta ožralá hlavní hrdinka, co vlezla do postele s každým, kdo na ní jen očkem mrknul...a hlavní hrdina, leč nanovědec, taky inteligencí neoplýval.
Nakonec ta kniha opravdu rozkvetla jako poupě, konec byl pomalu na dojemné slzavé údolí, ale přesto si autor ten začátek mohl ušetřit. To byl fakt nápor na nervy.

kusma
27.07.2015 3 z 5

Abych řekla pravdu, v polovině jsem měla chuť knihu odložit. A to hlavně kvůli rovině ze současnosti, která mě příliš neoslovila a její hrdinové mi byli nepříjemní. Ke konci se to trochu zlepšilo, ale nevím, zda mě kniha nalákal k přečtení autorových dalších knih. Měla jsem i trochu problém se stylem vyprávění, bylo tam "něco", co mě v čtení rušilo (rychlost vyprávění, nesympatické hlavní postavy ze současného děje). Asi by se mi příběh víc líbil, kdyby byl pouze z Tibetu...
Uvidím, až to ve mě uzraje.

zulanek
02.07.2015 5 z 5

Tohle byla úžasná kniha! Vzájemné proplétání lidských osudů a prolínání časových rovin,to vše mistrně podáno s nádechem buddhismu,tak jak to umí David Michie. Doporučuji!

JanaDor
24.06.2015 4 z 5

Autor má popisný styl, který mě ze začátku nudil. Na to pozor, protože tato kniha je jako poupě, vypadá jako malé nic a časem se rozvine v nádherný příběh, kde jsem ke konci tajila dech nad tím, jak to vše dopadne. Takže radím vydržet. Možná se vám bude líbit od začátku, uvidíte.
Téma je perfektně promyšlené a velmi dobře vsazené do příběhu.
Pokud vás zajímá historie a učení Tibetu, je kniha určená přímo vám. Pokud vás zajímá silný příběh, kde hrdiny provázejí útrapy a oni je překonávají díky vnitřní síle, je kniha určená přímo vám. Pokud vás zajímá, jak se zachovat ve vztahu, když máte složité rozhodování a vše vám přijde stejně důležité, je kniha určena přímo vám.