Kostičas

Kostičas https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193478/bmid_kosticas-xn0-193478.jpg 4 1353 1353

Kostičas série

Příběh začíná v roce 2059. Devatenác­tiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási „spojka" či „posel" – je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

The Bone Season , 2013

Bee
15.08.2014 5 z 5

O Kostičasu se v poslední době mluví hodně, až to člověku připadá, jako by vyšel nový Harry Potter. Ale sakra, já to úplně chápu, dokonce i to přirovnání - tématicky je to absolutně mimo, ale Shannon má úžasnou fantazii. Stejně jako Rowlingová si dokázala vymyslet úplně nový svět, dějově to má perfektní a co se týče prostředí, je to něco nového. Celá komunita jasnovidců má skvělou hierarchii a všechno vymyšlené do posledního detailu. Ději nemám co vyktnout - je to akční, nechybí tomu sakrasmus na těch správných místech, a správně nadaná a odvážná postava. Pro mě to je rozhodně kvalitní četba, doufám, že další díly budou stejně boží.

majkles
15.08.2014 5 z 5

Pro mě velmi příjemné překvapení. Na začátku trochu je trochu náročnější na pochopení a porozumění kvůli spoustě jmen a druhů lidí, ale dá se to.
Navíc se kniha čte sama jedním dechem.

HanaNov
13.08.2014 5 z 5

WAU!! Nejsem fanda dystopií a když už se do nějaké pustím, tak si pečlivě vybírám, ale tohle byla fakt parádní jízda!! Srovnání s Harry Potterem je nicméně úplně mimo, možná snad jenom vzhledem k plánovaným sedmi dílům?
Přiznávám, že první dvě kapitoly jsem absolutně nechápala, o čem je řeč. Svět, který mladá autorka vytvořila, je opravdu složitý, komplikovaný, vrstevnatý a bohatý, stejně tak jako jeho obyvatelé a jejich schopnosti. Navíc čtenář je hned v úvodních kapitolách vhozen do víru spletitých událostí a vztahů, a to bez sebemenšího vysvětlení. Nechápala jsem, kdo je kdo, natož o co jde. Každopádně nezbývá než se prostě s nesrozumitelným světem porvat a hlavně vytrvat, protože ve výsledku to stojí za to!!
Popravdě, bojovala jsem skoro se vším - s pravidly a fungováním systému Scionu, s pojmenováním všech možných i nemožných druhů osob, typů vidoucích, vigilů, vidopánů a obecně i s principem éteru, snovou krajinou, způsoby jasnovidnosti. Co však bylo snazší na pochopení a na čem jsem začala stavět, byli amaurotici a Refájci (i když teda vlastně pořád ještě nevím, co jsou vlastně zač) a fungování jejich Prvního Šeolu. Zbytek byl pro mě jeden velký zmatek:-) Postupného odkrývání pravidel "hry" jsem se ale díkybohu dočkala a všecko najednou začalo dostávat smysl. A já jsem tomu propadla... Postavy se mi zaryly pod kůži, a to kupodivu v celé své šíři, takže nejen ty kladné. Co mě vlastně na knize asi nejvíc zaujalo (pokud si odmyslím geniálně propracovaný svět, skvěle vystavěný děj, zběsilé tempo vyprávění a nečekané zvraty), tak to je proměnlivost, nepředvídatelnost a nejednoznačnost postav. U nikoho jsem si nemohla být jistá, jak zareaguje, jak se zachová, co je vlastně zač a na čí je ve skutečnosti straně. Postavy jsou živé, hmatatelné a zacházení s nimi je opravdu mistrovské! Strážce je pro mě nejzajímavější postavou a těším se, co se o něm (ale i o dalších Refájcích) dozvíme, jak se bude "vybarvovat" dál nejen on sám, ale i jeho vztah k Paige.
Za největší mínus považuji dvě strany někde před koncem, které připomínají červenou knihovnu. Ty jediné z celé knihy bych vystřihla, podle mě sem tahle linka (alespoň prozatím) nepatří, je to zbytečné, unáhlené a hlavně jakoby násilně implantované.
Každopádně rozehrání příběhu pro další díly vypadá hodně slibně. Už se těším, až se mi do ruky dostane pokračování, protože další díl by mohl navázat ve velkém stylu:)

Matys
05.08.2014 5 z 5

Hned na začátek musím říct, že je to opravdu skvělá kniha! :)

Jako skoro každého mě kniha zaujala svou jednoduchou, avšak nádhernou obálkou. Nic přeplácaného a to se mi líbí. Navíc má kniha pevné desky, za což jsem já osobně moc ráda!
Když se budu zabývat dějem... Nějak prostě nechápu, jak v tom skoro každý může vidět Harryho Pottera. Ano, Paige má jizvu a to na dlani, ale tím asi pro mě veškerá podobnost končí...
Děj je úplně jiný, než u Harryho Pottera! Je originální a nádherně plyne a já ani nevím, jak jsem se dostala na poslední stránku. Ani jednou jsem se nenudila! Knihu jsem prostě zhltla během tří dnů a měla jsem problémy ji odložit. Tahala jsem ji s sebou všude.
Když se dostanu k postavám, moje velké sympatie si získal, ani nevím jak, Nick. Není mojí nejoblíbenější postavou, to ne, ale prostě si mě něčím získal a já pořád netuším čím. Naopak jsem v knize nesnášela Jaxe! A nejvíc líto mi bylo Seba, ten kluk si to podle mě prostě nezasloužil...

Jak už bylo tady mnohokrát řečeno, Kostičas je originální kniha (série), kterou napsala autorka v hodně mladém věku a je neskutečné, co dokázala stvořit za svět. Proto nemůžu jinak, než dát plný počet hvězd a držet jí pěsti, aby se jí další díly povedly tak, jako tenhle první! :)

A všem knihu doporučuji. Pokud jste fandové dystopií, tak ještě víc!

azeret
04.08.2014 4 z 5

No, na to jak jsem byla na knížku natěšená, mě až tak moc nenadchla. Nějak tam nevidím tu podobnost na Harryho Pottera, spíš mi trošku připomíná sérii Oškliví od Westerfelda. Nicméně to základní téma se mi docela líbilo.

kneslova
28.07.2014 3 z 5

Nu, od této knihy jsem čekala víc. Prostě mě nezaujala a to jsem se dost snažila. Komplikované a pro mne nejasné schopnosti těch vidoucích. Divné a celkem nezajímavé.

Lodja
27.07.2014 3 z 5

Mě to přišlo jako zbytečně komplikovaný mix Harryho Pottera (dobrý) a Stmívání (fuj fuj fuj!). Sice musím uznat, že se to četlo docela snadno, ale nenašla jsem si tam žádnou oblíbenou postavu (leda snad Liss, ale ta se tam moc nevyskytovala), všechno se motalo kolem Paige, Nicka, Strážce a opět slečny dokonalé úžasné vyvolené Paige. Lovestory mi tam taky spíš zavazela....

No, další díly si nejspíš přečtu, protože jsem zvědavá jako opice, ale na druhou stranu musím říct, že jsem čekala víc.

Vilémka
26.07.2014 5 z 5

Oceňuji fantazii autorky. Naprosto nápadité a velmi propracované dílo! Líbilo se mi, že překladatel řádně používal argot, který byl do knihy zanesený, a neodbyl to obyčejnými slovy. Dodávalo to celému dílu ještě větší míru propracovanosti.
Pro mě osobně to byla láska na první pohled. Jakmile jsem uviděla modrou "koženou" obálku s nápisem Kostičas, okamžitě jsem ji popadla do ruky a přečetla si anotaci.
V jednoduchosti je krása (grafici Terryho Prachetta se od grafiků Samathy Shannon mají co učit); luzný obal mě okouzlil hned a donutil mě si toto dílo zakoupit.
A jak nakonec dopadl vztah Paige a Strážce zkazilo můj pohled na knihu. Takové věci by se neměly dávat do prvního dílu heptalogie; upřímně doufám, že se z toho nevyklube sladký laciný román, který by kazil jinak hezký propracovaný příběh.

Marky-knihy
25.07.2014 5 z 5

Jedna z nejlepší dystopií, co jsem kdy četla. Kniha by se sice dala zařadit i do sci-fi nebo young adult, ale na tom asi úplně nezáleží. Poté, co jsem většinu informací ze začátku pochopila, jsem se od knihy nemohla odtrhnout a hltala jsem každé slovo. K ději. Nápad je to velmi originální a nemám mu co vytknout.
Pár postav jsem si oblíbila, nejvíce asi Strážce. U Paige mi občas připadalo, že si zbytečně hází klacky pod nohy, byla tvrdohlavá až příliš. Asi chtěli trochu natáhnout děj. Trochu mi o postav scházel podrobnější popis jejich vzhledu. Jasně, máme fantazii a já ji používám, ale třeba právě u Strážce jsem si dlouho myslela, že je to skoro až monstrum. Ne, že je téměř stejný jako lidé. A Paige si taky nějak nedokážu vymyslet. Nebýt toho, kniha je naprosto úžasná a samozřejmě nemůžu zapomenout vynést OBÁLKU!!! Ta mě zaujala hned na první pohled a tak to má být.

Katschka
24.07.2014 5 z 5

VÝBORNÉ!!
Nelituju ani v nejmenším toho, že jsem si knihu koupila. Myšlenka a téma skvělé a hlavně ORIGINÁLNÍ, což moc oceňuju.
Čte se sama od začátku až do konce, chytla mě od první stránky.
Takže doporučuju nejen všem *snílkům* a moc se těším na další díly! ;)

Brambram
16.07.2014 5 z 5

Těšila jsem se a nezklamala. Užívala jsem si ten alternativní svět kde jsou nestandardní duševní schopnosti trestné. Oceňuji jazyk, propracovanost tohoto světa i vlastní děj. Trochu mi vadila ta romantická linka,ale co nadělám, asi tam musí být aby bylo dalších 6 dílů o čem psát. Těším se na další díl.

Petra28
16.07.2014 5 z 5

Pro mě moc příjemné překvapení. Nápad, přípběh, řeč, slova, označení ... pro mě je to vše originální. Moc pěkně psané, široké, košaté, popisově bohaté.
Já jsem po přečtení maximálně spokojená a těším se na pokračování.
A věk autorky? klobouk dolů, je výborná.

simlenka
14.07.2014 3 z 5

já nevím, co o ní říct. Nemůžu říct, že mě nebavila, jen jsem asi nebyla ta správná cílová skupina. Začátek byl utrpení, prostředek dobrý a konec jsem už chtěla mít co nejrychleji za sebou. U konce mě zaujal jen ten vývoj vztahu paige a strážce... druhý díl si asi přečtu, ale kupovat už nebudu...

Neo1tex
13.07.2014 5 z 5

V rámci žánru rozhodně velmi dobré čtení...

12103
13.07.2014 5 z 5

Pěkná kniha, doporučuji si ji přečíst.
Narážka na Narnii je přece jasná, že každý snílek jako mi může za dveřmi spatřit úplně jiný svět. Třeba plný jasnovidců, čarodějů nebo bláznů.
Narážka na Harryho Pottera je též jasná. Zmiňme jizvu, tentokrát né na čele, ale na Paigině dlani. To, že je outsaider i mezi svými je další podobnost s Harrym.
To je právě to pěkné, že každý vidíme jiný střípek podobnosti s něčím co známe. To, že se této mladé spisovatelce povedlo právě tyto střípky dát dohromady do smysluplného děje může oslovit více generací k četbě této knihy.
Konečně mi někdo osvětlil symboliku irského tradičního prstýnku ( můj střípek vede k Buffy, přemožitelce upírů - i se seriály to zvládla).
Najděte svůj střípek:).

LilianaFalcon
10.07.2014 3 z 5

Zajímavé, líbivé... ale dle nadšených ovací jsem prostě čekala mnohem víc.

Kailey
10.07.2014 5 z 5

Vážně skvělá kniha! Doporučuji přečíst. Prvních asi 30, možná 40 stránek jsem vůbec nevěděla o čem je řeč. Je tam najednou moc nových pojmů a jmen, takže jsem měla trochu problém se zorientovat. Naštěstí je v zadu slovník. Když sem se ale do knihy začetla.. Pořád sem si říkala, už jenom poslední kapitolu a najednou bylo nad ránem. Měla jsem jí přečtenou téměř jedním dechem. Je strašně poutavá a čtivá. Mladá autorka zde spojila napětí s romantikou. Autorčin vymyšlený svět je plný náhlých zvratů, překvapení a nespravedlnosti. Líbilo se mi i prostředí, Oxford, město vymazané z map. Je to originální. V knize je spousta emocí, akce, mezilidských vztahů, lidské slabosti a hlavně krutosti, o které vlastně celá kniha je. Paige, hlavní hrdince, je 19, takže je dobře, že autorka nezapomněla na nějaké menší milostné pletky. Zároveň je to ale žena, která je schopná se o sebe postarat. Celý život čelí nebezpečí, a nehodlá se před nikým plazit po kolenou. Někteří tvrdí, že Samantha Shannonová je „nová Rowlingová“. Podle mě je to blbost. Harry Potter mě neoslovil, ani v knižní, ani ve filmové verzi. Obecně žánr Fantasy apod. nemám moc v lásce, ale kniha Kostičas mě oslovila. Tohle je kniha, která ihned po vydání obsadila přední příčky žebříčku bestsellerů deníku The New York Times, a překládá se do 25 jazyků. Myslím, že tento důvod pro přečtení stačí.

Kakiko
08.07.2014 5 z 5

Knihu jsem dočetla a jsem ráda, že jsem to nevzdala, protože se jedná o, podle mého skromného uvážení, skvěle promyšlený příběh.

Začátek byl pro mě těžký a právě v začátcích knihy jsem měla nutkání čtení ukončit. Radím vám, přeneste se přes to, protože nebudete litovat. Příběh se mi moc líbil. Popis okolí, charaktery postav, zápletky. Na svůj věk Samatha stvořila opravdu něco úžasného. Vadila mi snad jen jedna věc a tou bylo, že Paige byla v jedné části hrozně chytrá, až jsem měla chuť vrazit jí imaginárně pěstí.
Strážce si nešlo nezamilovat. Pro mě to byla postava s obrovským charakterem.
Co se mi líbilo, bylo to, že Paige nebylo 15, 16, jako to obvykle bývá. Postavy byly celkově starší a to já velice oceňuji.
Překvapily mě další věci, s kterými se jednoduše v knihách takového typu moc často nesetkáme - intimnost například. Nebo to, že si nemůžeme být jistí, jaké city k sobě hlavní hrdinové chovají. Nechci tu spoilerovat, takže to ponechám zahalené tajemstvím.
Konec je na dvě věci - podle mě. Ale máme před sebou ještě dalších šest dílů, na něž se osobně moc těším. Takže si knihu přečtěte, protože nebudete litovat!

Dodatek, že je to podobné Harry Potterovi nebo Narnii. Ehm... To jako vážně? Pardon, ale tohle je úplně jiný příběh. Ani mi nepřijde, že si Samatha odtud vzala inspiraci, jak tu pode mnou zaznělo. Já s tím nesouhlasím a Kostičas považuji za velmi originální knihu, která má spoustu slávy ještě před sebou.

bookcase
08.07.2014 5 z 5

Super!!! Sice jsem se trochu motala ve všech těch vidoucích, ale pak jsem se začetla a nemohla se odtrhnout.

Anre3
06.07.2014 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Je to knížka u které si říkáte ještě jednu kapitolu a pak zjistíte, že kapitol bylo víc :-) a blíží se ráno. Akorát mě mrzí, že budu dlouho čekat na další díl a pak zase na další...Jsem zvědavá, jestli i další díly budou tak dobré. Kdo má rád fantasy a dystopie, tak knížku můžu doporučit.