Kořist

Kořist https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16200/korist-16200.jpg 4 253 39

Nový román jednoho z nejslavnějších amerických bestselerových autorů (Kmen Andromeda, Jurský park, Koule a mnohé další úspěšné tituly) je opravdu velice nový i ve svém tématu. Zabývá se totiž možným vědeckým vývojem, který směřuje ke splývání tří progresivních oborů: informatiky, genetiky – a především nanotechnologie, zatím jen teoretické vědy, která počítá s tím, že v budoucnu bude lze vytvářet nesmírně malé, jako setina vlasu na průřezu velké stroje, které změní náš svět k nepoznání. Jenže k nepoznání může znamenat jak k lepšímu, tak k horšímu. Kořist je příběh o objevu, který neprovázela vědecká odpovědnost a který se mírně řečeno zvrtl. Hrdina knihy, softwarový odborník Jack Forman, na vlastní kůži zjistí, jaké je stát se kořistí. I když lovcem není žádná šelma s vyceněnými tesáky, ale organizovaný roj nanočásteček. Tím hůř, protože roj se vyvíjí děsivým tempem, generaci od generace se stále víc vymaňuje z lidského područí a hrozí, že se paralelní evolucí vyvine v jiný dominantní rozumný druh, který by se asi s člověkem nerad dělil o nadvládu nad světem... ... celý text

Horory Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Prey , 2002

Johncze
03.08.2015 5 z 5

První kniha od tohoto autora a rozhodně se poohlédnu po další. Technické pasáže mi nevadili, naopak mi to přišlo velice zajímavé a postavené na reálných základech a dál moc pěkně logicky rozvíjeno. Jasně, konec byl už takový divoký, ale jinak moc zajímavé počtení, které však asi nebude pro každého.

cie
13.07.2015 3 z 5

Četlo se to celkem dobře, napínavé to místy také bylo, ale...možná když si to představím jako film, tak vím, že bych se na to určitě nedokoukala.

józi.odkudkam
17.04.2015 4 z 5

Kořist do autorovy topky rozhodně nepatří. Vzhledem ke svému kratšímu rozsahu a zajímavému tématu, se ale četla dobře. V průběhu děje se projdeme továrnou na výrobu nástrojů na výrobu menších nástrojů na výrobu nanobotů, dozvíme se něco o "inteligenci" roje a užijeme klasicky chrichtonovské techno-dobrodružství. Jak už jsme u autora zvyklí, postavy mají osobnost a jejich osud nám není lhostejný. Knihu jsem zkonzumoval během osmihodinové cesty vlakem a vcelku pohodově mi sedla. Průměrné 4****

ujunka
19.03.2015 3 z 5

Chvilku mi trvalo než jsem si zvykla, jakým způsobem je kniha napsána. Taky začátek dal trochu zabrat, než se tím člověk prokousal a některé teoretické pasáže mě moc nebavily. Ale jinak děj napínavý a zajimavý. Celkově se mi kniha líbila.

MaBeSlovakia
04.03.2015 1 z 5

Utrpenie. Motív a dej je dostatočne napínavý, aby čitateľa udržal pri knihe, ale spôsob podania mi spôsoboval muky. (Po 10 rokoch od prečítania) nevylučujem, že na tom mohol mať zásluhu aj slovenský preklad. V každom prípade sa mi uľavilo, keď som to konečne dočítal... a že autor stranami nešetril...
Dej za tri hviezdičky, podanie je odpad za mínus dve = 1*. Na (súčasných) 88% to fakt nemá.

Zuzu88
01.09.2014 4 z 5

Motiv zajímavý,poutavý,napsáno čtivě,jen mi na tom vadila naivita hlavního hrdiny a dost neuvěřitelné situace..no ale co,je to sci-fi.Oceňuji poznatky z prostředí,které je většině smrtelníkům neznámé,až tajemné.

HonzaT
22.07.2014 5 z 5

Hohoho skvěle. Napínavě popsáno. Crichton je borec !!!

lenocka2013
04.03.2014 5 z 5

Perfektná kniha, niet čo dodať.

elcapitano
07.12.2013 5 z 5

Hodně poutavé, člověk má dojem, že "čte hollywoodský film". A navíc je ze mne odborník na chování roje, což je super :)

rose
23.10.2013 5 z 5

Napínavé čtení od první do poslední stránky, i když se nevyhneme pár stránkám teorie, bez těch by to asi nešlo. Hororové scény a mistrně vygradované napětí. Problematika možná před pár lety ještě neskutečná, dneska už možná téměř na dosah ruky. Až z toho mrazí.

KateCullen
07.10.2013 5 z 5

Člověk si po dočtení říká, jestli to jen přece není pravda, jestli už se něco takového nestalo a jestli nás vědci na takovéhle věci náhodou nepřipravují...

KellyH
27.08.2013 5 z 5

Sci-fi nebo ne? V dnešní době moderních technologií už jen horko těžko, nebylo by divu, kdybychom se během pár let potýkali s něčím podobným. Jak zmínil komentář pode mnou, úvod do děje je trochu rozplizlý, nicméně to ničemu nevadí, opět to je jedna z těch knih, která chytne a nepustí, dokud nebudete na poslední stránce.

wewercak
16.06.2013 5 z 5

Tleskám. Román se vám úplně dostane pod kůži (ale ne doslova jako knize). Kniha má poměrně delší rozjezd, ale nezbytný - čtenář musí získat základní obraz o daných technologií a autor zas vytvořit napětí. Pak už následuje hodně rychlá jízda, z které doslova mrazí, protože je to víceméně uvěřitelné. Za vším jsou opět peníze a ty dotlačily protagonisty k serii špatných rozhodnutí.

Kreatorka
06.06.2013 5 z 5

Výborný román, který dává možnost se čtenáři zamyslet nad tím jak náš svět bude vypadat v budoucnu. Zda nás technologie nepohltí. Zda se někdy něco nezvrtne s technikou a neobrátí se k nám zády a místo na pomoc nám nebude ku škodě. Crichton je jeden z nejlepších autorů s kterým jsem se setkala. Je ho velká škoda :-(

Jack Bauer
29.05.2013 5 z 5

Jeden z nejlepších románů Michaela Crichtona, který se čte jedním dechem. Nanotechnolegie je úžasná věc, ale také lehce zneužitelná a velice nebezpečná, když se vyhne kontrole.

Peter.Melon
20.03.2013 5 z 5

Zajímavý román.Je dobrý a celekem se povedl.Je příjemným zpestřením mezi knihami.Stojí za přečtení.Doporučuji...

Phoenix16.cz
07.01.2013 5 z 5

Michael Crichton neumí psát nudně, a ať píše o čemkoliv, je to radost číst. Proto mi v této knize vůbec nevadil celkem zbytečně dlouhý úvod, kdy hlavní hrdina dělal tátu v domácnosti. Příběh odstartoval na nevyšší obrátky od chvíle, kdy se všichni zúčastnění ocitli uvěznění v poušti s pěknou nanopotvorou za zadkem. Odtud jsem to v podstatě dočetla jedním dechem, protože příběh neustále mírně gradoval a já prostě potřebovala vědět, jak to bude dál a jak to dopadne. Celý příběh byl opět pevně podložen vědeckými fakty, takže není zas tak velký problém uvěřit, že by se něco takového mohlo stát ve skutečnosti.

Destil
23.01.2011 4 z 5

Kniha se mi líbila, trochu mě vadil pomalejší rozjezd, dlouho jsem nevěděl co se to děje (jako hlavní hrdina). V druhé půlce ale už příběh nabral napínavý spád. Vysvětlování nanotechnologií a agentních systémů se opakovalo až moc, ale bude to asi tím, že IT studuji, takže už jsem to věděl. Proto taky vím, že to, co se v románu stalo zas takové sci-fi není. Popisované technologie existují, stačí je vhodně zkombinovat ...

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Vůbec nerozumím genetice, ani nanotechnologiím, ale tady je všechno popsáno tak srozumitelně, že jsem se nemohla odtrhnout.

evoluce thrillery nanotechnologie

Michael Crichton