Sicílčan

Sicílčan https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130738/sicilcan-130738.jpg 4 733 733

Kmotr / Krstný otec série

Po dvojročnom exile na Sicílii sa Michael Corleone, najmladší syn Krstného otca Vita Corleoneho v Amerike, vracia domov, odkiaľ musel ujsť pre vraždu vysokého dôstojníka, aby zaujal miesto korunného princa corleonovskej rodiny. Na žiadosť svojho otca mal so sebou priviesť – za prísnych bezpečnostných opatrení – sicílskeho banditu Salvatora Giuliana, syna jeho priateľa. Útek mali dôkladne pripraviť s donom Crocem, „Dobrou dušou“ sicílskej mafie. Salvatore Giuliano, zvaný Turi, bol milý, bezstarostný mládenec až do chvíle, keď pri pašovaní potravín pre svoju rodinu natrafil na karabinierov a v úsilí zachrániť sa pred väzením zastrelil veliteľa. Tým sa ocitol mimo zákona a jeho život dostáva nový rozmer. Začína sa anabáza banditu. Spolu so svojimi prívržencami a priateľmi sa skrýva vo vrchoch a prepadáva bohatých, aby následne obdarúval chudobných. Získava čoraz väčšie sympatie svojich rodákov, ale zároveň je čoraz odvážnejší a krutejší. Jeho počínanie pozorne sleduje miestna mafia, konkrétne jej hlavný predstaviteľ don Croce, ktorý ho chce získať na svoju stranu. Turi vo svojej naivite a slabej skúsenosti s mocným vplyvom mafie ani najmenej nepochybuje, že koná len v záujme spravodlivosti a pomáha chudákom. Varovanie „priateľov Priateľov“, ako ich nazývali, neberie vážne a budúcnosť mu už píše osud... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

The Sicilian , 1985

Dera
01.02.2013 4 z 5

V mém pomyslném žebříčku slabě dotahuje tato kniha "Kmotra". Zbytek knih Maria Puza výrazně zaostává...

Mercatino
11.12.2012 5 z 5

Jednodušší než kmotr, hrdina který přiroste k srdci čtenářům.Robin Hood v sicilském podání.

Shimargh
14.09.2012 5 z 5

Dokonalá kniha, kterou přečtete jedním dechem!

Renava
13.04.2012 5 z 5

Keď som prečítala Krstného otca, myslela som si, že ho už žiadny Puzov román neprekoná. Je to vec názoru, ale mne Sicílčan prírastol k srdcu oveľa viac. Prekvapivo som tu objavila dimenzie, ktoré som v mafiánskom príbehu neočakávala - nielen pútavosť, napätie, nečakané zvraty (čo je u Puzza samozrejmosťou), ale zarážajúco aj veľká dávka ľudskosti a dojímavosti, bez umelého sentimentu (aj som veru slzu uronila) a bez mihnutia oka ju zaraďujem medzi svoje "naj" tituly. Navyše, hlavný hrdina (niečo ako taliansky Robin Hood) je jednou z najsympatickejších postáv, s akými som sa v literatúre doteraz stretla.

SuzukiZ
11.09.2011 5 z 5

První mafiánská kniha, kterou jsem od Puza četla-přišla mi i o trochu lepší než samotný Kmotr:)

Jakubisko
04.07.2011 5 z 5

Prostě Puzo...pokud se vám líbil Kmotr, Sicilián je naprostá povinnost. Fakt, že je založený na skutečné postavě sicilského partyzána, dodává celému příběhu ještě sladkou třešničku navrch. Nedá se nedočíst jedním dechem.

Apoxyomenos
13.12.2010

literarne vyspelejsie dielo, ale na druhu stranu slabsi ale aj tak velmi sympaticky pribeh

Steve
30.11.-0001 5 z 5

Sicilián jsem přečetl hned po knížce Kmotrovi.Knížní předloha Sicilián je rozhodně lepší než ffilmová. Film Sicilián hodnotím na 75%, kde titulní roli hraje Christopher Lambert. Kniha100%.

Atheas
30.11.-0001 5 z 5

Sicilian, pro mě nejsympatičtější partyzan všech dob :)))