Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku

Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284577/bmid_kdyz-hitler-bral-kokain-a-stalin-vy-DQ5-284577.jpg 3 294 71

Giles Milton je mistrovský vypravěč historických příběhů. V poutavé próze Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku uvádí 50 těch nejbizarnějších historických „perliček“. Budete se podivovat nad příběhy, které se čtou jako fikce, a přitom jsou zcela pravdivé. Přečtete si o Hiróovi Onodovi, japonském vojákovi, pro nějž druhá světová válka skončila až v roce 1974; o tom, jak Agatha Christie v roce 1926 na jedenáct dní záhadně zmizela; o Mallorym, který možná jako první člověk zdolal Mount Everest; nebo o tom, kdo doopravdy zabil Rasputina. „Fascinující poznámky pod čarou z historie“, jak Milton v originále nazývá svou knihu, jsou podloženy autorovým výzkumem. Galerka špiónů, darebáků, lidojedů, dobrodruhů a otroků, která se na těchto stránkách sešla, zahrnuje dvacet století na šesti světadílech. Kniha vrhá světlo na některé z nejvykřičenějších příběhů dějin a jejich nejokázalejší a nejbarvitější postavy – zvířata nevyjímaje.... celý text

Literatura světová Historie
Vydáno: , Jota

When Hitler Took Cocaine; When Stalin Robbed a Bank , 2015

sagasir
04.12.2016 3 z 5

Chytlavý název knihy a opravdu hodně příběhů

Zase jsem se rozhodl změnit žánr a tentokrát volba padla na literaturu faktu. Tak jsem hledal a hledal, až jsem narazil na toto dílo. Upoutalo mě svým myslím chytlavým názvem a i obálka knihy je taková zapamatovatelná, zábavná, člověka zaujme a přitom je taková jednoduchá. Následně jsem si přečetl obsah díla a řekl jsem si, že mám tedy vybráno. A jak jsem tedy byl s výběrem četby spokojen tentokrát? Jednou a dost. Na delší dobu určitě. To je má odpověď.

Čtenář se z knihy dozví hodně více či méně zajímavých informací z historie a to je určitě prima. Ostatně je to vlastně i jeden z důvodu proč tuhle knihu vůbec číst. Nechci tvrdit, že bych se při čtení jednotlivých příběhů vyloženě nudil, ale nějaká velká zábava se nekonala. Rozhodně jsem nehltal stránku za stránku a neměl ten úchvatný pocit ze čtení, které by mě doslova a do písmene pohltilo.
Tento titul jsem prostě jen obyčejně přečetl a po jeho dočtení jsem na něj až kromě této recenze ihned nadobro zapomněl. Jak jsem psal, že příběhy jsou zajímavé, tak to neplatilo u všech. Některé mi prostě zajímavé nepřišli a vlastně ani u jednoho jsem si neříkal takové to wow, no teda, páni, tak tohle jsem nečekal atd. Víceméně mám ten pocit, že bych informace z těchto příběhu krásně mohl použít, pokud bych chtěl dělat před někým chytrého. Nemyslím si však, že bych každého oslnil třeba tím, že vím o nějakém Mallorym, který byl možná první na Mount Everestu a mnohé by nezaujalo ani jedenáctidenní zmizení Agathy Christie, byť tento příběh jinak zrovna patří mezi ty, které se mi líbily nejvíce. Samotné příběhy se pak čtou velice snadno a rychle a to hlavně díky jejich velice krátkému rozsahu. Velice krátce si také užijete danou postavu, jelikož za moment se už vypráví o něčem a o někom jiném. To však vůbec nevadí. V tomhle díle nejsou postavy určené pro nějaké hlubší navázání vztahu se čtenářem a ani by to snad dost dobře nešlo. Jazyk v textu použitý je jinak takový obecný, prostý, úderný a naprosto se sem hodí. V díle pak nečekejte ani nějaké odchylky od hlavních dějů příběhů, složité zápletky. Text je jednoduše krásně přehledný. Přečtený ho pak máte raz dva. Kniha má totiž jen 183 stran a klidně by mohla být doplněna o ilustrace. Já bych se jim třeba vůbec nebránil a ani fotografie by nemusely být špatné.

Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku je kniha přečtená raz dva. Obsahuje plno zajímavých příběhů z historie, ale na zadek si z nich rozhodně nesednete. Kniha prostě nenabízí takovou tu radost ze čtení, tedy jestli víte, co tím mám vlastně na mysli. Každopádně skvěle funguje jako výplňová kniha a stejně tak i jako kniha k rychlému přečtení. Já jí pak uděluju 60 %.

lucie.8
29.11.2016 5 z 5

Zajímavé příběhy z historie. Některé jsem už znala, ale jiné pro mě byly novinkou.

pobijecmuch
19.11.2016 odpad!

Po roce 1989 u nás vycházel takový ujetý časopis (na název si nevzpomenu), kde se psaly prý zaručené zprávy - např. o tom, že na poušti v Sonoře právě přistál létající talíř, že se narodil chlapec se čtyřmi očima, že mnich z Tibetu se dožil 180 let života, nebo, že jedné ženě vyrostly křídla a začala kvokat. No prostě fantasmagorie horší než v Blesku.
Kdo se jen trochu zajímá o fakta 2. světové války, tak musí nad tímto brakem jen kroutit hlavou.
Tedy divím se vydavatelství Jota, že něco takového mohla vydat v roce 2016. Doufám, že se nechystá na pokračování - Jak Hitler měl jednu kulku a Lenin syfilis. :-)

Marllo
08.11.2016 3 z 5

Moc pěkné povídky a hezky napsané, ale pokud čtete občas časopisy ve stylu Epochy apod. , tak je velmi pravděpodobné že budete většinu znát. A to je za knihu s takovou reklamou a cenovkou docela ostudné. V opačném případě pokud nečtete tyto plátky, tak to pro vás bude zábavné a ponaučné čtení.

evickakyticka
08.11.2016 2 z 5

Troufám si říct, že většinu případů z knihy už znám. Tudíž nic extra nového jsem se nedozvěděla.
PS: Není moc pěkné nalákat čtenáře na název knihy a ještě méně chvályhodné je i její obsah, který bych dokázala najít na internetu a sepsat taky.

laepus
28.10.2016 4 z 5

Kniha narvaná zajímavými informacemi, kterých je tolik, že člověk to musí číst po částech, aby si opravdu všechny zapamatoval a dokázal je pobrat, jinak se mu to slije v jednu velkou kaši. Skvělé čtení.

Eeli
20.10.2016 4 z 5

Kniha zajímavostí, která čtenáři popularizační formou předkládá střípky více či méně známých dějinných faktů, různé pikantnosti o známých osobách i událostech, zážitky zdánlivě obyčejných lidí nějakým způsobem podílejících se na světově známých případech. To vše podáno velmi čtivou formou, která nenudí. Navíc mají jednotlivé příběhy velmi krátký rozsah, kniha se tedy i dobře čte.

pettrass
09.09.2016 2 z 5

Název knihy nechápu, byly to pouze dva příběhy - samozřejmě, když zmíníte Hitlera a Stalina, spousta lidí se naláká (ale na druhou stranu to spoustu lidí i odradí). Možná kdyby autor uvedl i nějaký podtitul, bylo by název knihy aspoň trochu logičtější. Vlastně mi přišlo zbytečné tyto příběhy vydávat jako knihu. Příběhům by více sedělo časopisecké vydání s použitím fotografií a různými vsuvkami na okraj. Kniha se četla dobře, ale to nic nemění na tom, že mi připadá zbytečná a bez uvedení použitých zdrojů jako vycucaná z prstu. Spousta příběhů je notoricky známá a možná, kdyby je autor povyprávěl trochu jinak, než si přečtete v každém druhém časopise, byla by kniha zajímavější a ne tak naprosto neoriginální a bez nápadu.

Sova15
13.06.2016 4 z 5

Zajímavá knížka krátkých povídek, které se čtou samy. Je s podivem, co všechno se stalo. Některé příběhy jsem znala, ale většina mne překvapila. Srovnáváte knihu s Děsivými dějinami, tak to si také přečtu.

rarášek
03.06.2016 5 z 5

Knížku jsem dlouho odkládala, protože mě trochu odrazoval ten název. Pak jsem ji ale našla v knihovně, nahlídla do ní a neodolala jsem. Našla jsem v ní rozhodně spousty zajímavých informací. Na základce mě nikdy nezajímal dějepis, ale bůhví proč jsem si ho v posledních letech oblíbila. Moc se mi líbili informace o Hitlerovi, válečných zvířatech, o Ireně Sendlerové a mnoho dalších. Jak už jednou někdo poznamenal, hodně to připomíná Děsivé dějiny a proto se mi to taky moc líbí. Obálka je skvělá, když jsem viděla jiné obálky, tak ta naše mi připadá rozhodně nejlepší. :)

janka3673
26.04.2016 5 z 5

Knihu som dlho obchadzala, lebo som si myslela, ze je to zase nejaka "alternativna" historia. Potom som ju vsak chytila do ruky a odvtedy sa na nej bavim a dozvedam sa vela novych veci. Neviem posudit, ci su pribehy pravdive, no mne sa velmi pacia.