Kde raky spievajú

Kde raky spievajú
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413621/bmid_kde-raky-spievaju-hgf-413621.jpg 5 4246 4246

Vynikajúci román kombinuje mystérium vraždy s ľúbostným príbehom a neuveriteľnými charaktermi. Hlavnú hrdinku Kyu opustí matka. Prežíva osamote v močiaroch, kde dôjde k vražde. Vtedy sa celá komunita postaví proti nej a bezdôvodne ju obviní. Jedna z najúspešnejších kníh minulého roka, ktorá je doteraz na popredných miestach v rebríčkoch viacerých krajín.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Where the Crawdads Sing , 2018

AlbionFoxyFox
21.11.2020 5 z 5

Nádherný popisný jazyk, úžasný příběh a i výborný konec. Knihu jsem si zamilovala.

Kiki22
20.11.2020 5 z 5

Sjela jsem to za 2 dny. Kniha je zároveň jemná a drsná. Říkáte si celou dobu, jak to Kya vlastně mohla sama dát. Poukazuje se na sociální rozdíly, chování bohatších k chudým nebo černochům, násilí, ponižování... a přitom i lásku, důležitost mít někoho blízkého, obrovskou vynalézavost, spojení s přírodou. Všechno tady má svou příčinu, nic nevzejde z ničeho. Hodně mě to chytlo.

JanaDor
20.11.2020 5 z 5

Kniha se nádherně čte, je působivá, smutná, ale i energická, kdy jsem fandila malé holčičce, která neztrácí odvahu a víru. Pomáhá jí v tom hlavně příroda, ale i lidé, kteří někdy dělají chyby, někdy se přetvařují, přitom jsou Kyou okouzlení, ale nahlas by to nikdy nepřiznali. Je to o vnitřní síle, odvaze a inteligenci. Je to příběh, který ve čtenáři dokáže vyvolat vlnu emocí, od lítosti po radost. Vezme je to za srdce a prožívájí vše s Kyou.
Líbí se mi, že autorka vše uzavřela a je to tak, jak to mělo být.

Igor1311
19.11.2020 5 z 5

ach, nikdy by som si nepomyslel, že sa pustím do čítania takýchto typov kníh. Určite to nie je pre mňa tá najlepšia kniha, akú som kedy čítal. No je to kniha, ktorá vo mne v poslednom čase najviac zarezonovala. Nádherný opis močiara a spolunažívanie dievčaťa a čajkami a všetkým živým v jej okolí ma doslova vtiahlo do príbehu a prenieslo do Severnej Karolíny. A na chvíľu som premýšľal, aký to musí byť život mimo civilizácie v prostredí nemých tvárí čajok, orlov a rakov. Aké je to ocitnúť sa na pokraji spoločnosti a napriek tomu viesť plnohodnotný život.

Mi--LADA
18.11.2020 4 z 5

Poetické až snové. Popisné. Milovníci přírody, romanticky a lyricky založení lidé vyprávění asi ocení, realisté se zřejmě budou divit, jak se mohlo přihodit toto a že tamto a ono by ve skutečném životě určitě neprošlo. Zajímavá knížka, možná taková trošičku nenáročnější a čtenářsky přístupnější báseň v próze, okořeněná detektivní zápletkou.

Lienilda
17.11.2020 5 z 5

Tak tohle je krásná kouzelná kniha obsahující vyšetřování vraždy, sociální problémy, romantiku, popisy přírody a zajímavosti ze života živočichů v mokřadech. Všechno začíná vraždou v roce 1969 a v ději se vracíme nazpět a sledujeme život malé holčičky jménem Kya, která vyrůstá sama v bažinách potom co jí zbytek rodiny opustil. Zároveň s tím se postupně odkrývá vyšetřování zločinu.
Všeho bylo tak akorát, aby se to krásně propojovalo a nenudila mě ani jedna část.
Na pachatele činu jsem měla 2 tipy a neuhodla jsem :) Častokrát jsem si při čtení vzpomněla na knihu Vzdělaná od Tary Westover.
Doufám, že vznikne film.

AlexandraBane
17.11.2020 4 z 5

Příběh plný krásných popisů přírody. Pocit osamění hlavní hrdinky, její snaha přežít na úkor toho, že jí všichni opustili. A nedůvěra v lidi. V pozadí vyšetřování kriminálního činu, tomu dodává na napětí. Soudní proces a ten konec...prostě Wau!!!

PetK
15.11.2020 5 z 5

Pamatuju si pár knih, kde mě poetika vyprávění a příběhu okouzlily. Namátkou Pískový vrch nebo Zulejka otevírá oči. A teď mezi ně budu řadit i Raky. A podobně jako třeba u Owena Meanyho jsem si kladla otázku: Jak může něčí fantazie vůbec zplodit takový příběh? Kde se to bere?
Časová rovina drsného a zároveň dojemného a něžného života mladé Kyi od dětství a dospívání v bažině se prolíná s linií pozdější, vyšetřováním vraždy. A až postupně se čtenář dozvídá, jak to spolu vše souvisí a co všechno se událo před vraždou místní fotbalové hvězdy. Aniž bych chtěla spoilerovat, i vyústění knihy bylo alespoň pro mě nečekané, nejen úplným závěrem.
Každopádně se jednalo o úžasný čtenářský zážitek. Klobouk dolů i před překladatelkou, která se nejen poprala s mnoha názvy flóry a fauny, ale především našla nádherné slovní obraty, které vykouzlily v knize jedinečnou atmosféru.

sidonka
14.11.2020 5 z 5

Poutavý příběh s krásnými popisy přírody, ale především se silným příběhem, od kterého se nedá odtrhnout,

Šánka
05.11.2020 5 z 5

To je jedinečný příběh, něžný, křehký i silný, takový jako je jeho hlavní hrdinka, holka z bažiny...
V Severní Karolíně v nedotčené přírodě laguny a daleko od lidí, někde až tam, kde zpívají raci, stojí rozpadající se chatrč. Tam v bažinách žije děvčátko Kya. Opuštěná všemi blízkými čerpá sílu z přírody, která jí pomáhá překonat mnohá zklamání i předsudky lidí....A nevzdává se.
Ta kniha je tak krásná a závěr nemohl být napsaný lépe. Nemyslím tím ale dobrý nebo zlý konec, ( to bych neprozradila!), jen prostě takový, který příběh nepokazil.
Velké doporučení !!!

mysterygirl
04.11.2020 5 z 5

Nic podobneho jsem jeste nečetla.. Krasny pribeh...jedna z mala knih, které vam zustanou v mysli a v srdci

ptavichripkaa
03.11.2020 5 z 5

Nádherná kniha. Hodně silný příběh. Kya mě uchvátila svou povahou a jak se dokázala poprat se svým osudem.

kalinkacz
02.11.2020 4 z 5

Zahraniční senzace je konečně u nás... Na tuto knihu jsem byla nesmírně zvědavá, miliony pochvalných recenzí a nádherná obálka... Recenze se v průměru pohybují okolo 4* a 5*, což je poměrné nevídané... Kniha mě mile překvapila... Příběh byl originální, emotivní a závěrem díky detektivní lince i napínavý... Hlavní hrdinka není typickou hlavní hrdinkou - je svá, silná a svérázná... Celou dobu jsem jí fandila a přála si, aby ji ostatní lépe poznali... Pokud máte rádi jedinečné příběhy, které vás dojmou, tak tuto knihu rozhodně zkuste...

Petronela16
02.11.2020 5 z 5

Po prečítaní mi vybuchla najprv hlava, potom srdce,potom celé moje ja.No čistá bomba! Neskutočne krásne dielo, veľa som sa z nej dozvedela o prirode.Užasná sila Kayi,úžasná samota Kayi a napriek tomu úžasná láska k prírode.Ten koniec -to som onemela a zostala v šoku.Napriek tomu, že takýto žáner kníh nie je môj preferovaný, nebanujem ani sekundu čítania.Urcite stojí za prečítanie,budem veľmi pozorne sledovať ďalšie diela autory.Takze dnes za plný počet * a moje obvykle 100 BODOV A TUŠ!

katuska1
02.11.2020 5 z 5

Nádherná kniha,velmi emotivní příběh,její opuštění lidmi jsem cítila až do morku kosti.
Přečteno za 1 den

Dela111
01.11.2020 5 z 5

Kde zpívají raci je jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla, tady opravdu 5* nestačí. Je to příběh o osamělosti, o touze někam patřit, o zklamání z lidí, kteří odchází a zároveň je to obrovská oslava přírody a života v ní. Popisy bažiny a její fauny a flóry jsou mnohdy poetické. Nejsou tu dlouhé únavné filozofické pasáže a není to ani trochu kýčovité, je to naopak opravdové, silné a krásné.

Příběh se odehrává většinou v šedesátých letech minulého století v Severní Karolíně, takže v době plné předsudků vůči všem, kteří nějak nezapadají k většině ve společnosti, v době, kdy černoši měli vlastní školy, kostely, restaurace. Nikoho tehdy nezajímalo, že desetileté děvčátko zůstalo ve zchátralé chatrči uprostřed bažiny samo. Naopak jí ještě opovrhují a je pro ně holka z bažin. Ale vždy se najde aspoň jeden člověk, který má soucit a pomůže...

Pojďte si přečíst úchvatný příběh malé holčičky, která se snaží přežít pomocí sběru mušlí a lovu ryb. Pojďte sledovat, jak mladá žena krmí racky, pozoruje volavky, sbírá ptačí pera, prozkoumává mokřiny a na svém člunu proplouvá temnými lagunami. Není to idyla, je to těžký život a do toho zasáhne někdo další...

Tato kniha je snem o místech někde v dálce, kde zpívají raci, daleko v divočině, kde se divoká havěť ještě pořád chová jako divoká...
Výjimečně mě něco zasáhne tak, jako tento krásný silný příběh. Zaslouží si pomalu číst, vychutnávat si pasáže o přírodě, ale já to nedokázala, chtěla jsem rychle vědět, jak to bude s Kyou dál, takže jsem knihu přečetla během soboty. Konec jsem čekala takový, jaký je a jsem s ním spokojená, dotváří tu opravdovost. Jednou se ke knize vrátím (a to neříkám o mnoha knihách).
Jo - abych nezapomněla - hodnocení je 10* a velké doporučení :-).

kikikrat
31.10.2020 5 z 5

Krásný příběh plný přírody, ktetá byla tak nádherně popsána a která měla velkou roli v celé knize. Hlavní hrdinka, která mi brala dech. Co uděláme ve chvíli kdy nás všichni opustí? Ona se probojovala od malé holčičky po soběstačnou dospělou ženu. A my mohli sledovat tu bolestivou, osamělou cestu plnou naděje a učení. Nechyběla ani láska a spoutu nenávisti k něčemu neznámemu jako je “holka z bažin”. Já si tě Kyo oblíbila hned na začátku a soudní proces prožívala jakobych tam byla s tebou, srdce mi tlouklo a slza mi ukápla. Konec, který následoval mě nutil přemýšlet.
Tato kniha má zkrátka vše a já jsem štastná, že jsem si jí přečetla. Jediné co mi občas vadilo bylo pátrání policie.

Terez25
29.10.2020 3 z 5

Pěkný příběh, krásné popisy přírody a silná hlavní hrdinka. Avšak označení "světová literární událost" mi přijde značně přehnané.
Nevidím v této knize nic moc jiného, než výše uvedené a za nijak zvlášť výjimečnou ji nepovažuji. Jdu proti proudu, ale vím, že za týden už si na ni nevzpomenu.

Květ
27.10.2020 5 z 5

Krásný román, který mi byl doporučený a i já ho můžu doporučit k přečtení. Příběh vlčího dítěte, holčičky, která sama vyrůstala v prostředí bažin. Citová knížka, jemná i drsná, opravdová. Popisy přírody, touha po lásce a sblížení, strach, zklamání a hluboce zakořeněná potřeba přežít. Hlavní hrdinka Kya mi přirostla k srdci, cca v závěrečné třetině už jsem knížku nemohla odložit, soudní proces s Kyou mi dal zabrat a závěr.... Přečtěte si!

Višnička
26.10.2020 5 z 5

Nádherná kniha. Přečtena za dva dny, nešlo se odtrhnout. Unikátní příběh, jedinečný jak svou barvitou popisností, tak charakterem hlavní hrdinky, ve které se spolu snoubí neskutečná bolest a samota s neskutečnou osobní sílou a odvahou a schopností čistého citu, i po tom všem zklamání, které zažila...Příběh mě naprosto pohltil, věřila jsem každé jedno napsané slovo. Čtu opravdu hodně, jsou knihy lepší a horší, ale tato opravdu vysoce vyčnívá a po dočtení ve mě stále rezonuje.

"Po cestě se hnal od oceánu tak silný vítr, že když došla na pláž, aspoň měla někoho, o koho se mohla opřít. Příroda byla jediným kamenem, který uprostřed řeky neklouže"