Karneval zvířat

Karneval zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/506196/bmid_karneval-zvirat-CY5-506196.jpg 4 130 41

Ponožky, pyžamo, smokink, rum. To všechno si musí zabalit houslista českého symfonického orchestru, když vyrazí na zahraniční zájezd po koncertních síních. A přidat k tomu notnou dávku trpělivosti, aby se dovedl tísnit v autobusu i v hotelových pokojích, přežil všechny zastávky na benzinkách rádoby vtipné požadavky kolegů. Houslista Evžen je navíc dobrák od kosti a svým spoluhráčům vychází vstříc prakticky ve všem: ať už potřebují uvolnit hotelový pokoj pro milostná dostaveníčka, nebo chtějí půjčit peníze. K tomu se zamiloval do flétnistky a netuší, jak jí své city vyjevit. Zuzana Dostálová ve svém novém románu dává čtenářům nahlédnout do zákulisí orchestru a odhaluje, že poslové výsostného umění často nemají na růžích ustláno. Živit se kulturou není žádný med.... celý text

markej
06.05.2023 3 z 5

Téměř padesátiletý Evžen Knobloch působí jako houslista v Českém filharmonickém orchestru a se svými kolegy se právě vydává na turné po Německu. Tím se spouští tragikomická groteska ze života českých interpretů vážné hudby. Ti nevedou intelektuální řeči o hudbě, nýbrž se baví obhroublými vtípky a přízemními historkami, bydlí ve špatných hotelích, vyspí se s tím, kdo je zrovna svolný, perou si ponožky a spodky v hotelových umyvadlech, hlasují o tom, zda se zastaví u Lidlu nebo u Primarku. Protože šetří své honoráře, živí se z vlastních zdrojů paštikami, instatními jídly či rybičkami ve sladkokyselém nálevu, v lepším případě jim jeden kolega na pokoji uvaří guláš či roštěnky, nebo v remosce dokonce upeče buchty, všechno jídlo zalévají litry alkoholu. Na pódiu ovšem dokážou skvěle zahrát skvosty vážné hudby (včetně Karnevalu zvířat, který má v kontextu knihy dvojí smysl) a vyvolat v posluchačích takovou euforii, že jim tleskají vestoje.

To všechno bych brala, kdyby se tahle šablona neopakovala tolikrát za sebou. Na 260 stranách se odehrává pořád to samé a pro mě to bylo bohužel natolik únavné, že jsem často celé pasáže jen přelétávala očima a de facto přeskakovala, což u jiných knih opravdu nedělám. Posledních 50 stran mi přineslo jistou čtenářskou satisfakci, takže jsem byla ráda, že jsem knihu neodložila, nicméně já osobně bych daleko uvítala, kdyby ty dvě pasáže byly více vyvážené a těch prvních 260 stran se zkrátilo klidně na polovinu.

Bohužel ani nemůžu říct, že by mi příliš přirostl k srdci Evžen. Ještě bych chápala jeho bezmeznou dobrotu, která hraničí s hloupostí, ale milostná linka jeho příběhu mi připadala opravdu až moc naivní, jako z nějakého teenagerovského románu. Problém jsem naneštěstí měla i s ostatními mužskými postavami, na mě jich tam bylo velmi mnoho, někteří muzikanti se mi opravdu pletli. K přehlednosti v mém případě nepřispělo ani to, že někdy byl dotyčný označován křestním jménem, jindy příjmením, takže počet těch jmen, ve kterých jsem se měla orientovat, se ještě navyšoval.

Počítejte s tím, že tenhle román je úplně jiný než minulá autorčina kniha Soběstačný, který si mě získal. Karneval zvířat to bohužel nedokázal, je mi líto.

Hodnocení: 3,5* z 5*