Poklad byzantského kupce

Poklad byzantského kupce https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86373/poklad-byzantskeho-kupce-86373.jpg 4 246 246

Kapitán Exner série

Michal Exner je hlavou skupiny pro vyšetřování vražd a čtenářům, kteří se oddávali čtení detektivek v šedesátých a sedmdesátých letech, je dobře znám jeho tvůrčí, často netradiční přístup k problémům i lidem, jeho nezaměnitelný suchý humor a schopnost vyhmátnout to podstatné. Čtenářky jistě nezapomněly na jeho přitažlivý zjev i četné libůstky, zejména nepomíjející slabost pro pohledné, urostlé a inteligentní mladé dívky a ženy… Chlouba pražské kriminálky se svými důstojníky řeší případ vraždy v jinak úctyhodné společnosti archeologů. Souvislosti a kořeny sahají hluboko do minulosti, a jak je pro Václava Erbena typické, čtenář se nad knihou doví leccos zajímavého nejen z oblasti kriminalistiky. 1. vydání.... celý text

Gagarin
19.08.2015 4 z 5

Překvapivě čtivá záležitost i víc než padesát let po prvním vydání. Především v pozdějších normalizačních letech to muselo působit jako zjevení. Komisař Exner nevyznívá zrovna socialisticky, spíš jako sympatický západní detektiv. Četl jsem to bez shovivaneho úsměvu a bral to vážně. To je pro Erbena fakt pocta :-)

woodward
23.06.2015 5 z 5

Zoufalý poutník, buldozer dívčích srdcí, kapitán kriminálky Michal Exner je, jak kdysi podotkl sám autor, postavou z vaudevillu. Komisní velitelé venkovských policejních okrsků jsou z něho paf a říkají, že vypadá jako přestárlej chuligán. Václav Erben dokázal vpravdě nemožné. Za starých zlých časů, kdy všechno bylo šedivé a nezábavné - zejména policie, pardon, Veřejná bezpečnost, nesměla být spojována s ničím, co by jakkoliv zlehčovalo přísnou a pochmurnou nesmlouvavost socialistické zákonnosti - vytvořil detektiva zářivě vyštafírovaného, nadaného inteligencí a humorem, o jakém se majoru Zemanovi a všem jeho klonům ani nesnilo. Je příznačné pro tu dobu, že když se filmaři dvakrát pokusili ten oslnivý zjev české detektivky přenést na filmové plátno, dopadlo to strašně, protože v českých luzích a hájích zřejmě nebyl k nalezení představitel dokonalého hrdiny, jehož heslem je, že "všichni kdo se při práci nadřou, jsou v podstatě neschopní".

pobijecmuch
07.07.2014 5 z 5

Českě detektivní klasika a každý správný český čtenář by si měl přečíst aspoň jednu knihu s Exnerem. Já osobně bych Exnera zařadil do škol jako povinnou četbu.

Modrina
21.05.2014 5 z 5

První věc, kterou jsem od tohoto autora četla - a podle mě je nejlepší. A filmové zpracování je prostě skvělé, pan doktor Soudek v podání Jiřího Sováka prostě nemá chybu. :)

witko
25.02.2014 3 z 5

Ačkoli jsem filmové zpracování viděl, moje pamět má tu výhodu, že jsem si nepamatoval vraha. Pro čtení této knihy velké plus. Moje první setkání s knihou od Erbena, určitě ne poslední. Kniha nezklamala.

kattyV
21.02.2013 3 z 5

Erben píše docela dobré detektivky, zvlášť v dobách socialismu byl jeho kapitán Exner - děvkař jezdící v mercedesu docela zjevením. Takto přece správný socialistický policista nemůže vypadat. O to více se nám líbil. Dneska už ale nemám moc chuť si to čtení zopakovat. Pravděpodobně proto, že frajerů mezi detektivy už přibylo.