Ostrov šedých mnichů

Ostrov šedých mnichů
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245289/bmid_ostrov-sedych-mnichu-245289.jpg 4 1496 1496

Josef Bergman série

Na odlehlém holandském ostrově Schiermonnikoog s liduprázdnými písečnými plážemi bičovanými severním větrem zemřela v dunách za podivných okolností mladá žena a i po jedenácti letech zůstává její vrah neodhalen. Televizní reportér Johan Rutten se rozhodl, že tímto případem zahájí nový cyklus reportáží o neobjasněných vraždách – ale krátce po svém příjezdu na ostrov byl zavražděn. Má oba činy na svědomí stejný pachatel? Smrt bohatého Johana Ruttena se mohla hodit více lidem. Například jeho české manželce, soudní překladatelce, která nyní zdědí veškerý jeho majetek... Na její popud přijíždí na ostrov kriminalista Josef Bergman. Chce na Schiermonnikoogu strávit dovolenou, vyčistit si hlavu od starostí a udělat důležité životní rozhodnutí. Jenže brzy je proti své vůli vtažen do složitého případu.... celý text

ddkk
05.01.2018 4 z 5

Doposlouchala jsem a jsem spokojená. Po záplavě řezničin a úchylností nejrůznějšího typu od většiny renomovaných zahraničních autorů kriminálních trillerů a detektivek jsem měla pocit návratu do časů Emila Vachka, Anny Sedlmayerové a Jiřího Marka...Pomalé tempo ani nepříliš komplikovaná zápletka vůbec nevadily. Koneckonců, rozluštění jsem ani tak neodhalila :-) Dávám za 4 a doporučuji.

Petuleke
03.01.2018 5 z 5

Výborně napsaná knížka, jako bych tam na ostrově byla.

Adelajda_4
03.01.2018 5 z 5

Autorka mě opět nezklamala. Kolorit jejích detektivek mě vážně baví, je skvělé, jak perfektně propracované a vykreslené postavy má a jak bezvadně dokáže vykreslit atmosféru daného místa. Kniha měla spád a opět nečekané rozuzlení.

annettka1098
01.01.2018 3 z 5

Začátek jsem překonala jen díky recenzím, že pak se to zlomí a rozběhne se to. A nelhali. Opravdu se pak konečně začne něco dít, co člověka nutí číst dál a dozvědět o všech obyvatelích ostrova jejich tajemství. Škoda, že tak není napsána kniha od začátku, dala bych více hvězd. Ale do cca prvních 150 stránek jsem se opravdu musela nutit a říkala jsem si "bože to je nutná knížka". Je to škoda, konec byl opravdu překvapivý.

Welinie
01.01.2018 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Cely děj je správně zamotany. A ze vraha uhadnu skoro vždy, tady jsem ho do odhalení nevěděla. Další kniha s J. Bergmanem ceka ^^

Baiba
29.12.2017 4 z 5

Hodnotím audioknihu, která se velmi dobře poslouchala. Klevisová píše takový ten staromilský typ detektivek, které se nevezou na módní vlně skandinávských thrillerů, v nichž autoři soupeří, kdo své oběti zlikviduje co nejúchylnějším způsobem. Její příběhy, postavené na postupném odhalování vztahů mezi postavami, mi připomíná spíše P. D. Jamesovou, i když ta měla zápletky mnohem propracovanější a postavy zajímavější. Nicméně jsem u poslechu strávila příjemné chvíle a nevadilo mi ani pomalejší tempo, které sedělo k líné atmosféře malého holandského ostrova.

katka9574
20.12.2017 5 z 5

Detektivky Míši Klevisové mě hodně baví, už mi chybí jen Zlodějka příběhů :-) Za ostrovní pošmourno dávám zasloužených 5 hvězd.

Toňula
12.12.2017 3 z 5

Napínavý děj, tentokrát zasazený do pro mě poněkud exotického protředí ostrova, přesto mi více vyhovovalo české prostředí a čeští hrdinové.

spdb
11.12.2017 5 z 5

Jedním slovem skvělé. Je to první kniha od této autorky, na kterou jsem narazil a naprosto mne pohltila. Mnoho zvratů a není lehké predikovat, kam se děj obrátí, či kdo je pachatel. Říct, že je to pouze detektivka by nebylo fér. Je tu spousta míst, kde se člověk zamyslí nad svým vlastním životem a nad obrazem společnosti, protože monology jsou někdy tak sugestivní a trefné, že nejdou přejít jen jako součást děje nebo mylšenkových pochodů postav.

bod
06.12.2017 4 z 5

Nejsem moc velkým čtenářem detektivek, ale tohle nebyla "jen" detektivka...

TeaPeter
26.11.2017 3 z 5

Kniha to byla zajímavě napsaná. O tom nemám žádné pochyby. Jen děj mi přišel takový rozvláčný. Konec byl pro mě překvapivý a zatím jsem ho celý nestrávil.

frantisek8863
11.11.2017 3 z 5

Bohužel jsem začal seznámení s detektivem Bergmanem až tímto dílem. Trochu vláčné vyprávění a detektiv bez pravomocí vyšetřovat mě moc nezaujal, ale ani neurazil. Díky posbíraným informacím je děj od poslední třetiny svižný a začne se rozmotávat.

axi81
19.10.2017 3 z 5

Mně bohužel chyběl spád. Takové roztříštěné... Ráda bych se k autorce vrátila, snad mi to sedne líp.

mazlak
18.10.2017 5 z 5

Naprosto mně tato kniha pohltila. Sice jsem se k ní dostal náhodou, neboť jsem potřeboval nějakou knihu z ostrova do čtenářské výzvy, ale tak skvělou volbu jsem opravdu nečekal. Čím více se děj odvíjel, tím více se rodilo otázek k zodpovězení. K této autorce se určitě ještě vrátím.

haWranka
09.10.2017 5 z 5

Kniha mě naprosto nadchla! Atmosféra byla celou dobu hutná, postavy výrazné. Moc se mi líbilo, že příběh byl pojat z pohledů několika postav, kdy každou chvíli byla hlavní některá jiná (někdo více, někdo méně, samozřejmě). A to řešení vraždy, na to jsem opravdu nepřišla. Určitě od této autorky nečtu poslední knihu, těším se na její další. (Knihu jsem poslouchala jako audio, a to bylo velice povedené, jedno z nejlepších, s jakými jsem se setkala.)

kudrdlinka
07.10.2017 5 z 5

Detektivky Michaely Klevisové mám moc ráda. I tahle se líbila. Sice mi to ze začátku přišlo trochu pomalé, ale pak už se to rozjelo, hlavně když se na scéně objevil Bergman. Všechno se pak začalo propojovat, rozmotávat a má zvědavost stoupala. Konec byl pro mě ale překvapivý.
Poslouchala jsem jako audioknihu a bylo to moc fajn.

Vesmich
04.10.2017 4 z 5

První kontakt s autorčiným stylem obstarala kniha Kroky vraha, která mě vyloženě naladila na nějaké to “někdy příště”. Takže tentokrát holandský ostrov a pestrá skladba jeho obyvatel, moře, písečné duny, peníze a zase peníze, podnikatelské záměry a dávné křivdy a dávná úmrtí…Chvíli mi trvalo, než jsem se do textu dostala. Zápletka rozhodně zajímavá, napínavá, vztahy v rodinách velmi přesvědčivě nastíněné, stejně jako vztah mladých lidí k místu, odkud pocházejí. Kdo je mordýř se uhodnout dá a to i přesto, že osobně po tom vlastně nikdy nepátrám. Detektivů je tentokrát na scéně více. Takže jsem znovu připravená na nějaké to další “někdy příště”.

SilvieSisinka
04.10.2017 5 z 5

Miluji knihy od Michaela Klevisová :-) její styl psaní je jako staré černobílé detektivky co dávají občas v televizi.

Magriva
02.10.2017 3 z 5

Poslední kniha do čtenářský výzvy:-)

Danago
22.09.2017 4 z 5

Moc pěkně napsaná , dobře promyšlená detektivka. Sice je to spíše průměr, ale dobře se poslouchala. Místy byla sice trošku rozvláčná, ale vše mělo své opadstatnění. Zápletka byla docela uvěřitelná. Příběh byl dokonale zamotaný a na konci se včechno krásně a logicky vyřeší. Jako audiokniha je kniha velice příjemně zpracována.