Dům na samotě

Dům na samotě https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356561/bmid_dum-na-samote-86N-356561.jpg 4 1582 1582

Josef Bergman série

Výtvarnice Nela po rozchodu s přítelem zůstala sama ve starém mlýně, který původně s partnerem chtěli zrekonstruovat. V téže době bylo v nedalekém lese nalezeno tělo mladé dívky, ucházející se o práci v místních dostihových stájích. Při vyšetřování vyjde najevo, že oběť byla naposledy spatřena s bývalým Neliným přítelem. Dvě podobně provedené vraždy se nedávno staly v Praze, a tak není divu, že dosud poklidnou středočeskou vesnicí začne obcházet strach. Přesunul se sem z hlavního města sériový vrah?... celý text

kap66
04.11.2018 1 z 5

Ajajaj, tady se tedy zásadně rozcházím s většinou.... Co se dá dělat, říznu do toho.
Autorka je vševědoucí vypravěč, ve 3. osobě popisuje ale i myšlenky postav. Navíc do nich vkládá často otázky; otázky jsou v textu dobrá věc, mám chuť hledat na ně odpovědi. Ale nemělo by jich být tolik, protože to naopak ubíjí. Troufám si tvrdit, že v této knížce je nejvyšší výskyt otázek na dm²:
"Nela potěžkávala mobil v dlani. Dostal se Martin do problémů kvůli tomu, co zapříčinilo jejich rozchod? Jak daleko v tom vůbec zašel? Jak daleko ještě v budoucnu zajde, když se teď nemá kvůli komu přetvařovat, když ho nikdo neusměrňuje? Vlastně je nemocný, napadlo ji. Neměla se mu spíš snažit pomoct, než ho od sebe odehnat? Není nakonec ona ta špatná?"
Občas jsem postřehla nelogičnost:
"... někdo, kdo se chtěl projít po lese, ale po několika krocích objevil tělo, a místo aby nález ohlásil, v hrůze ujel. Právě on mohl zavražděné sebrat z kabelky doklady a cennosti." (Buď v hrůze ujedu, nebo bez hrůzy mrtvolu okradu.)
Autorka si přeje, abych i já, čtenářka, s ní držela krok, občas mi tedy něco zopakuje. O několik řádků dál - pro jistotu: "To spíš mrtvolu v lese ještě před paní J. objevil někdo, kdo hrůzný nález neohlásil a místo toho se na úkor zavražděné obohatil."
Nemohla jsem si oblíbit žádnou z postav - jejich myšlenky kvůli použité 3. osobě jako by nebyly jejich, ale patřily autorce. Nemohla jsem sama dedukovat a klást si otázky - dělala to za mě autorka. Tento způsob psaní je zřejmě pro ni typický, předpokládám. Pro mě je ale tak čtenářsky nestravitelný, že dávám jednu hvězdičku za dialogy (pouze v nich se mě autorka nesnažila vodit jako loutku) a ke své lítosti se s ní loučím.

Miky88
31.10.2018 5 z 5

Skvělá česká detektivka, která byla velice zajímavá a poutavá. Upřímně, vraha jsem neodhalila hned a byl pro mě docela překvapením. Bergmana, Daneše i Sedlákovou už jsem si stihla oblíbit tak, že se těším na další díl.

Janča089
10.10.2018 5 z 5

Knížka se mi moc líbila, jako ostatní od této autorky. U této by se mi jen na konci líbilo více informací o některých hrdinech, jak to s nimi vlastně dopadlo.. Přesto dávám plný počet hvězdiček, výborně se mi četla.

Aquagirl
06.10.2018 3 z 5

Řekla bych, že o dost slabší než její první dvě díla - Kroky vraha a Zlodějka příběhů, ale i tak velmi slušný nadstandard.

Abikk
02.10.2018 4 z 5

Opět nezklamala. Děj měl spád. Napínavé čtení. Už se těším na Ostrov šedých mnichů.

Leniii
29.08.2018 5 z 5

Pan Bergman mě vážně baví! Super počteníčko! Do poslední chvíle jsem neodhalila vraha...

Roberta
17.08.2018

Libilo.

Makii
14.08.2018 4 z 5

Překvapivě velice dobrá detektivka. Překvapivé je to pro mě - českým autorům se spíše vyhýbám. Ale tahle se mi líbila. Obsahuje tolik dějových linek, že u jiného autora by to vydalo na knihy dvě. Nenechá vás se nudit. Mohu doporučit, nenáročné odpočinkové čtení.

VeronikaAug
25.07.2018 5 z 5

Josef Bergman opět boduje. Doporučuju.

ivoiro
30.06.2018 2 z 5

Pro mne velké zklamání. Již třetí díl této série a všechny díly jsou tak nějak neslané nemastné.

knihomolka1197
21.06.2018 4 z 5

asi nejlepší kniha, co jsem od této autorky četla (a četla jsem všechny). Dobrý!

katy87
11.06.2018 4 z 5

Strašně se mi líbí, jak autorka v každém díle zavítá do jiného prostředí (nyní vesnice, stáje, dostihy). Moc dobře se to četlo... Nicméně už v třetí knize se opakuje vždy nějaký motiv z minulosti postav - chtělo by to už něco nového. A zase měl Bergman až příliš málo prostoru... Ráda si ovšem přečtu i další díl této série.

Hana46
09.06.2018 4 z 5

Povedená detektivka,dobře se čte a než se člověk naděje je zajímavý konec. Super.

ZuK1
06.06.2018 5 z 5

Opět výborné, čtivé a napínavé od začátku až do konce a opět množství podezřelých, u kterých jsem vůbec netušila, kdo by mohl být vrahem, respektive mohli jím být snad úplně všichni. Knihy p. Klevisové mě prostě nadchly a jsem moc ráda, že mám dva díly ještě před sebou ....

Olous1
04.06.2018 5 z 5

Další skvělá detektivka od M.Klevisové.Styl psaní se mi moc líbí.Od začátku knihy mě děj úplně pohltí a mám problém poznat pachatele...a to se mi u dobré detektivky líbí.Určitě si jdu půjčit další díl.Vřele doporučuji,nebudete se nudit.

martina.bella
29.05.2018 5 z 5

Nejlepší kniha od této autorky. Uvěřitelné postavy, napínavé závěry kapitol. Pasáže z domu na samotě jsou tajemné, též mě bavila linie, ve které jsem se dozvěděla něco ze zákulisí dostihového sportu. Někdo si tu níže postěžoval, že se možná zapomnělo na linii s Radimem. Ale ono je tam naznačené, co se asi stalo. Jen je třeba trochu číst mezi řádky a na to v detektivkách nejsme zvyklí...

Nikkaa
04.05.2018 4 z 5

Spokojenost jako s předchozí knihou zmizela v mlze, Klevisova je jednou z autorek od které si přečtu všechny knihy...

martina3610
30.04.2018 4 z 5

Michaela Klevisova se mi cte skvěle,ale tohle bylo trošičku slabší. Ukvapeny závěr a zřejmě mi úplně uteklo,co se vlastně tehdy stalo s Radimem..

Andulka VK
29.04.2018 5 z 5

Michaela Klevisova-objevila jsem ji vlastne nahodou,kdyz jsem v knihovne nasla chybny popisek u knihy Martina Strucovskeho"Bez duse"- a patrala jsem,co to muze byt za pribeh.Podle indicii se dalo zjistit,ze jde o knihu Zmizela v mlze od teto spisovatelky a tak jsem si od ni nakonec pujcila tu,ktera byla volna-Dum na samote a uz vim,ze se budu k jeji tvorbe vracet...libi se mi styl vypraveni,vykresleni postav,ktere temer vsechny taji vice ci mene ruzne dulezota tajemstvi ze soucasnosti i minulosti...jsem rada,ze mi nahoda napomohla objevit tuto spisovatelku!

handulli
24.04.2018 5 z 5

Kniha se četla sama, dobře promyšlený příběh. Jen ten závěr s Kadeřníkem mi přišel trochu ukvapený. 4,5*
Určitě si přečtu další autorčiny detektivky.