Princezna z Marsu

Princezna z Marsu https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26349/bmid_princezna-z-marsu-WST-26349.png 4 136 28

John Carter, pán Marsu série

Při potyčce s indiány se kapitán John Carter dostane do podivného stavu a zjistí, že „neznámá síla táhne ho k Marsu“. Když se probere, leží nahý v nepozemské krajině, která je opravdu Marsem. Vzhledem k tomu, že jeho tělo je navyklé vyšší gravitaci, předčí po fyzické stránce všechny domorodce a působí dojmem pravého supermana. S domorodci se setká záhy – je zajat kmenem zelených čtyřrukých Tharků a v jakémsi volném zajetí se za pomoci Tars Tarkase a Soly naučí marťansky a spoustu jiných užitečných věcí. Jednoho dne dojde ke střetu mezi Tharky a neznámými vzducholoďmi – jedna je sestřelena a vystoupí z ní krásná dívka rudé pleti – Dejah Thoris, princezna z Helia. Potká ji stejný osud jako Cartra, brzy se sblíží a zamilují …... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Paseka

A Princess of Mars , 1912

stopař
05.02.2017 5 z 5

Po dlouhé době jsem náhodou narazila na autora mého dětství.Tenkrát jsem hltala knihy o Tarzanovi .Dnes jsem dočetla sérii o Johnu Carterovi a jako zázrakem se přenesla přes propast času zpět do svého dětství.Díky pane Burroughs .........

Pog
27.07.2016 4 z 5

Krásná kniha, ale spíš pro mladší generaci :)

Rilian
23.06.2015 4 z 5

Nostalgické dílo, které se velice dobře čte, a má co nabídnout jak dítěti tak dospělému. Samozřejmě, že děj je psán z dnešního pohledu naivně, ale mě osobně přitahují sci-fi staršího data. Pokud si někdo dokázal celou sérii Barsroom vymyslet v roce 1917, zasluhuje si určitě uznání, i přes později prokázané nepřesnosti.

jiri.one
21.04.2015 4 z 5

I přes stáří knihy jde o jedinečný příběh, který má i dnes co nabídnout. Je tam na můj vkus trochu moc náhod a John Carter má vlastně pouze neuvěřitelné štěstí, ale vlastně proč ne :).

Richie1
18.01.2015 5 z 5

Příběh na pomezí fantasy a scifi, který byl napsán před více než 100 lety, neztratil ani po tak dlouhé době nic ze své přitažlivosti. U takto starého románu nelze hodnotit určitou naivnost některých technických popisů - důležitý je především styl vyprávění. Děj plyne velice svižně, čtenář není zbytečně zahlcován podrobnostmi a dlouhými popisy cizího, marťanského světa. Burroughs na svou dobu prokázal velkou fantazii a svůj vymyšlený svět na Marsu nám přiblížil v dobrodružném ději se sympatickým hrdinou v hlavní roli.
Kdysi dávno jsem jako kluk hltal komiks o dobrodružstvích Johna Cartera na Marsu. Nyní jsem si konečně přečetl i literární předlohu a byl jsem neméně okouzlen. Jak píše ve svém komentáři Novinha, také si myslím, že Burroughsova sága o dobrodružstvích Johna Cartera byla pro mnohé pozdější spisovatele inspirací.
I přes mnohé nedostatky dám románu plné hodnocení. Je to pro mě zlatá klasika stejně jako třeba v žánru horor román Dracula.

peraj
17.10.2014 3 z 5

Palec nahoru za úžasný napad. Nádherná kniha plná akce, dej nepokulhává a to se cení. Jen snad co mi na knize dost vadilo je, že některé postavy nejsou vůbec popsány jak vypadají, např. Sabtan u něj jsem postrádala popis, taktéž u jeho otce a otce princezny. John a princezna byly popsány krásně tak mě to docela překvapilo. Nemůžu se donutit nesrovnávat knihu s filmem a musím uznat, že film mě bavil snad o něco víc než kniha. V porovnaní s filmem v knize nejsou vůbec zásahy thernů natož ve filmu se objevují neustále. Jinak ještě jednou krásná kniha nádherně popsaná scenérie to se musí uznat. Za to dávám 3 hvězdičky.

Alee
21.01.2014 3 z 5

Zajímavá kniha, dobře a rychle se čte. Je plná skvělých myšlenek, nápadů a fantazie, čtenář se seznámí s originální kulturou obyvatel Marsu (Barsoomu), zkusí si probít se nelehkým tamním životem. Škoda jen, že téměř všechny postavy jsou ploché a bez větší úlohy, že nejsou dostatečně vysvětleny některé události a vztahy jak mezi martskými městy, tak mezi postavami. Logika občas pokulhává a štěstěna číhá na hlavního hrdinu na každém rohu, ale člověk to většinou rád přejde. Jen na konci při závěrečné bitvě o Zodangu (vyvraždění Zodangy) dostane zdravý rozum a úsudek tvrdý zásah přímo do černého. Kdyby byla tato pasáž vynechána, byla by tato kniha dostala ode mě vyšší hodnocení, zvlášť pro skvělý konec, který je navzdory očekávání a zkušenosti s filmem spíš smutný. No vlastně my nevíme, jak to dopadne, happyend to ale určitě není. Ale prostě tu bitvu autorovi odpustit nemůžu, to pro mě John Carter skončil, ač ho na konci oslavují jako hrdinu za jeho skvělé činy, protože autor nadržuje jednomu ze dvou hlavních měst z důvodu, který nám není znám po celou dobu. zajímavá, leč průměrná kniha se spoustou velkých frází a přechodníků, které občas potěší, občas spíš překáží (zvlášť ty přechodníky).
Více v recenzích (Kreativity.blog.cz)

mi-380
11.03.2012 4 z 5

Ve čtrnácti jsem hltal Tarzany, v šestnácti jsem se setkal poprvé s Barsoomem Johna Cartera a další Burroughsova čtivá a napínavá dobrodružství mě pohltila. Princezna Dejah Thoris je první díl, po kterém jsem prostě musel sehnat, a také sehnal, další pokračování. Dnes je mi jasná naivita a stejně tak literární nedokonalost, ale u legendy z mládí se tohle prostě odpouští. Letos (2012) jsme se navíc dočkali důstojného a velkorysého filmového zpracování. 80 %.
...
P.S.
Jak jsem na ČSFD hodnotil film:
Kdo rád četl verneovky, těšil se kdysi na Vynález zkázy, Dva roky prázdnin a další, kdo rád louskal komiksy, těšil se na Batmana, Supermana a další, kdo rád Tolkiena, nemohl se dočkat PP a těší se na Hobita. K tomu všemu musím přiznat mé dávné nadšení z Burroughsových afrických a barsoomských dobrodružství, z nichž Tarzana jsem si ve filmu užil několikrát, ale čekání na Johna bylo dlouhé. Čekal jsem příjemnou ilustraci a byl jsem spokojen. Burroughsův (nejen) duch je přítomen, Barsoom je správně vyprahlý, Dejah Thoris krásná, hrdá a statečná, John Carter skáče vysoko i daleko a objevuje se v pravou chvíli na správných místech, Woola se zařadil do stáda disneyovských pets někam dopředu, zelené hordy se valí planinami, má to spád, kvalitní triky, solidní 3D. Scénáristé si navíc dali práci s dokonalejším orámováním marťanského dobrodružství událostmi na Zemi, takhle promyšlené to E.R.B. neměl. Občasná naivita a změny v ději proti knize patří k věci - odpuštěno (jsme přeci v pohádce). Kdo nečetl, ten bude těžko chápat mých 80 %.