Jít krást koně

Jít krást koně https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56899/bmid_jit-krast-kone-Ns7-56899.jpg 4 132 27

Jímavý příběh o měnícím se pohledu na život a na svět, o snaze žít jednoduše a klidně. Nadanému norskému spisovateli se podařilo, a to bez náznaku sentimentu, vyjádřit a zachytit v podstatě nezachytitelné – hloubku a podivnost lidských emocí. Vynikající novela sbírá jednu literární cenu za druhou: Norwegian Critics Award, Booksellers' Best Book of the Year Award (Norsko), Independent Foreign Fiction Prize (UK), IMPAC Dublin Literary Award.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Knižní klub

Ut og stjæle hester , 2003

Ladys
13.04.2014 5 z 5

Atmosféra sněhu, zimy a zvuku motorových pil vás prostoupí, ani o tom nevíte. Ve své pomalosti a kráse geniální čtení. A vůbec mi nevadí, že příběh nijak negradoval, ba naopak. Tím se liší od ostatních a pro mě má větší cenu

minirock
13.03.2014 4 z 5

Obyčejná kniha o obyčejných lidských věcech. Stárnoucí muž, který se po smrti manželky usadí v chatě poblíž zapadlé norské vesničky, vzpomíná na zážitky které v mládí prožil se svým otcem. Moc se mi líbil pomalý styl vyprávění a perfektní vykreslení postav. Per Petterson se stává mým oblíbeným spisovatelem.

kika 13
03.02.2013 3 z 5

Pěkný a pohodový román na čtení.

verulaj
28.03.2012 3 z 5

Milá kniha, která plyne pomalu a klidně, občas nabírá na rychlosti jako řeka, která je tomto příběhu svědkem mnoha událostí.
Jediná věc, kterou bych chtěla vědět, jak tento příběh vlastně dopadne? Poslední stránka přišla příliš brzy.

CGY
15.07.2011 4 z 5

Můj dojem je spíš pozitivní. Příběh plyne klidně jako voda. Rád jsem se nechal přesvědčovat, že v obyčejném životě jsou důležité i jiné hodnoty, než které dnes vidíme kolem sebe.
Jen ten konec. S překvapením jsem zjistil, že takhle stránka je poslední, po ní už nic není. Ale jak to tedy dopadne?

vnimat_Krasu
25.01.2011 2 z 5

Skrz naskrz ždímaný sentiment v rámci studeného příběhu jednoho samotářského muže. Ačkoliv jsem příznivcem norské kultury, tato Pettersonova stať mi přišla svým obsahem až příliš abstraktní. A zatímco v první půli jsem smutnou atmosféru ještě jakž takž akceptoval, v druhé polovině mi zkrátka chyběly ty správné grády a s nimi i tolik očekávaná katarze.

Stammel
21.01.2011 4 z 5

Velmi hezká knížka.

Její tempo je hodně pozvolné. Spolu s impresionistickou smyslností, se kterou evokuje autor různá prostředí v bohatých barvách, zvucích a vůních, to dobře nvozuje atmosféru vzpomínání starého muže na konci života. Jeho přemýtání o příbězích, které zažil, je dějově vlastně dost rozvolněné a poměrně neukázněné. Místy čtenář tápe, v kterém čase a na kterém místě se zrovna nachází. Ale v podstatě to dobře zapadá do té nostalgické atmosféry.

Nejde ale jen o sentimentální retrospekci! Hrdina je sice skrz naskrz obyčejný člověk, jedna vlastnost je na něm ovšem krásná. To, že na životních křižovatkách, na které se dostal, když jeho život vykolejil a vydal se nepříjemně nečekanou cestou, dokázal vždy najít dost sil a přijmout budoucnost i v podobě, kterou si nenaplánoval.

Vždyť je to paráda, když zjistíte, že jste se sice rozhodli dožít na samotě, ale okolnosti vás přesto spojily s dalším člověkem, umět svůj životní cíl ve jménu přátelství přehodnotit.

zfilmováno Norsko norská literatura dětství emoce, pocity

Per Petterson
norská, 1952
2007  81%Jít krást koně
2013  75%Na Sibiř
2020  75%Muži v mé situaci
2015  66%Proklínám řeku času
2014  80%Odmietam

Kniha Jít krást koně je v