Čarostřelec

Čarostřelec https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445558/bmid_carostrelec-m5j-445558.jpg 4 198 198

Jezuita Vilém série

Cesta z Reichenbergu do Hejnic se klikatí strmým, zalesněným průsmykem. Stmívá se, nad horami vyje a běsní sněhová bouře. Během namáhavé jízdy se v dostavníku seznamují dva muži. Otec Vilém – kněz, který prchá před svou minulostí – a doktor Šulc, podivínský lékař z Vídně. Ti dva mají pramálo společného, brzy se však ukáže, že je dohromady nesvedla náhoda, ale něčí lstivý úklad. Oba vědí až příliš o temném případu svatokrádeže. Pátrání se komplikuje, dva týdny po vyloupení hejnického kostela dojde k sérii krvavých vražd. Souvisí to celé s nebezpečnými intrikami, které splétá místní opat? A co tají bývalý vojenský kaplan z nedalekého Bílého Potoka? Vyšetřování posléze zavleče naše hrdiny hluboko do hor: mezi pytláky a pašeráky, jimž vládne pověstný čarostřelec Tapper. Je mrazivý únor léta Páně 1789.... celý text

Felidae
26.10.2020 5 z 5

Skvělá historická detektivka, která baví od začátku do konce. Úžasná atmosféra horské zimy, žádná červená knihovna, vytříbený jazyk. Takový Sherlock po česku.

honzakral
23.10.2020 4 z 5

Knížka byla skvělá, přečetl jsem ji na jeden zátah. Přes pár výhrad to je skvělá prvotina a další knihu autora si s chutí přečtu.

laepus
20.10.2020 3 z 5

Žánr historické detektivky mám rád, a pokud je aspoň trochu povedená, rád hodnotím čtyřmi hvězdami. Pokud je úžasná, rád jdu na pět. Ale ani jedno z toho není tento případ. Čte se to dobře, děj rychle odsýpá, není to nijak rozvláčně dlouhé, že by se člověk nudil, ale nešvarů a nedotažeností je tady spousta. Když pominu poměrně viditelné množství pravopisných chyb (s/z, tvary zájmen...) a omezím se jen na ty nedostatky slohové - velká předvídatelnost, často hraje roli velká náhoda při vyšetřování a všechno jde "detektivům" tak nějak lehce samo od ruky, strašně zbytečná zamotanost, aby to pak na konci skončilo až "trapně" jednoduše, no a asi 30x použité sloveso hihňat, kdykoli když mluví postava doktora Šulce.
Ale ať to nezní tak příkře - opravdu se kniha dobře čte a autor umí napsat napínavou pasáž, souboj, honičku atd. a je jich tady spousta, přesto je poznat, že jde (zřejmě) o prvotinu autora a ještě to potřebuje vyladit styl. Rozhodně na to Jan Horníček má a určitě mu dám šanci s jeho další knihou, i když tady došlo k určitému zklamání...

amenta
17.10.2020 4 z 5

(SPOILER) Mno, žiju v Reichenbergu, takze nešlo odolat...svižné čtení, Jizerska zima...pokud by se kniha obešla bez zápletky se zednáři, byl by to správný tajemny příběh...tohle byla na drsny sever trochu zbytečná paradička...a nad Videnskou kavou jsem se dost zasmala...váhám mezi 3-4* ,ale vzhledem k tomu, že mě to vtahlo do děje tak 4 a budu se tesit na dalši knihu autora

ruprecht13
05.10.2020 4 z 5

Pro mě čtenářský zážitek.

Wladimirski
20.09.2020 4 z 5

Neotřelé téma, zápletka, prostředí i rozuzlení. Poměrně bohatý jazyk. Ale první polovina detektivního příběhu nevzbudila ten správný náboj a napětí, druhá polovina a závěr už byly lepší. Pěkná oddychovka ale na opakování to není.

kolacky
20.09.2020 4 z 5

Až mi z té jizerské zimy byla zima... Nebylo to špatné. Figura, která na to nevypadala, měla nakonec nejvíc tajemství. A chudák otec Vilém z toho byl oprávněně zmatený. Pak to ale pochopil a ulevilo se mu.

Bedur
14.09.2020 2 z 5

Zvláštní, někdy děj divně useknutý. Konec jak z Bonda to dorazil. Pro mě velké zklamání.

bookcase
14.09.2020 4 z 5

Primárně "ryze chlapská" historická detektivka, ale vtáhla i mě. Jen mi vadilo nadužívání slovesa "hihňat se", a zrovna u postavy, ke které to vůbec nepasovalo. Copak nemáme dost synonym?