Jessie a Morgiana

Jessie a Morgiana https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15153/mid_jessie-a-morgiana-ly0-15153.png 4 135 27

Román, jehož námětem je společný život a vzájemné vztahy dvou osamělých sester, povahově protichůdných bytostí....

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Джесси и Моргиана (Džessi i Morgiana) , 1929

Salonka
07.09.2016 4 z 5

Konečne som sa dostala ku knižnej predlohe jedného výnimočného československého filmu, ktorý už roky patrí k mojim skutočne obľúbeným. Zas a znovu ma očarúva jeho prevedenie, atmosféra, všetky detaily a výborné herecké obsadenie korunované dvojrolou skvelej Ivy Janžurovej.

Po prečítaní útlej knižky sa nazdávam, že film J. Herza a kniha A. Grina súhlasne hovoria jedným jazykom, čo je fajn – a čím som povedala asi všetko. :-) Príbeh dvoch sestier, hrozivý kontrast krásnej a dobrej Jessie a šerednej a zlej Morgiany je svojím spôsobom nesmrteľný. Úplne jednoduchý motív ponúka pohľad na ľudskú podstatu v jej ušľachtilých (láska, vernosť, neha) aj nízkych odtieňoch (nenávisť, zrada, krutosť). Odveká banálna otázka – ubráni sa dobro zaslepenej závisti a šialenej nenávisti dychtivej po zadosťučinení v podobe zločinu? :-) (hm, ako kedy, však)
Dielo nepôsobí romanticky hlúpo ani nepremyslene. Autor napísal svižne plynúci román s minimom reálií, zato so zreteľom na jednotlivé epizódy, dialógy a vnútorný svet postáv. Dej zmestil do časového rozpätia niekoľkých dní. Čitateľ sa raz-dva ocitne na konci príbehu... a ono to trochu láka vrátiť sa... na začiatok... čo je na začiatku?

Je známa jedna prastará věštba ze zrcadel. Dvě zrcadla se postaví proti sobě tak, aby se navzájem odrážela. Vznikne jakási nekonečná zářivá chodba, podél níž se táhnou dve řady svíček. Dívka, která hádá – neboť tak hádají pouze dívky – se dívá do této chodby. Co tam uvidí, to se jí splní.
...

eraserhead
26.10.2015 4 z 5

On prostě někdy je hrozně velký problém, když od nějaké knihy vidíte nejprve filmovou adaptaci. A to ještě v případě, kdy se filmová adaptace trošku liší. Jessie a Morgiana není vůbec špatný román, je zajímavý, má své kouzlo, ale prostě mi tam chybí ten nemilosrdný tah a tísnivě psychopatická atmosféra, kterou příběhu dokázal vtisknout Juraj Herz. Je to zajímavý náhled do nitra jisté společnosti v jisté době, i do nitra jednotlivých jejích členů, ale ten příběh prostě nijak negraduje, nestoupá, jen plyne po rovině.

Catherine27
02.06.2015 4 z 5

Začala jsem číst knihu bez absolutního vědomí, co čtu. Až poté jsem si uvědomila, že ten příběh znám. Kniha se mi moc líbila-hlavně kontrast charakteru obou sester.

blacklucie
06.01.2015 5 z 5

Knihu jsem četla až po té, co jsem asi 3x viděla film...kniha je skvělá, ale film fantastický, jeden z mých českých nejoblíbenějších.

Erezka
27.01.2013 3 z 5

Knížku hodnotím pouze třemi hvězdičkami. Tím ovšem neříkám, že ji nedoporučuji. Doporučuji ji velice vřele. Myslím, že vykreslení povah obou sester je zcela mistrovské a rozhodně stojí za četbu.
Nízké hodnocení se u mně opírá o dojem z filmu Juraje Herze. Ten jsem viděla dříve než knihu a naprosto mě nadchl. Poté jsem viděla ještě velmi dobře zpracovou divadelní hru. Proto jsem sáhla po knize, abych se podívala, jak vlastně vypadá předloha. A musím říct, že pořád nejvíce obdivuji filmovou verzi, ve které obě hlavní hrdinky ztvárnila Iva Janžurová.

Majdule
20.01.2012 4 z 5

Příběh lásky a přátelství, zrady a nenávisti z pera romantického autora (myšleno literární směr) je skvělou studií lidské povahy v mikrokosmu vztahu svou sester. Nenávist Morgiany se postupně stává doslova živou postavou, která zatemňuje její jednání. Autor navíc v závěru projevil i nečekaný sklon k satirickému dovětku, když nechá nad Morgianou truchlit dívku, kterou zmrzačila. "A to je všechno. Je to málo? Nebo mnoho? Jak se komu líbí.", dodává na závěr autor. PS. Kniha se stala předlohou skvělého filmu v hlavní dvojroli s Ivou Janžurovou.

kapllu
30.04.2011 4 z 5

Vynikající knížka, zajímavý příběh a také charaktery postav. Ještě jsem nečetla nic tomu podobného. Velmi pěkně vykreslené povahy obou sester a přitom to autor nepopisoval nudně, ale velmi poutavě.

zfilmováno sestry psychologické thrillery

Alexandr Grin (p)