Jelení vršek

Jelení vršek https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475351/bmid_jeleni-vrsek-HM5-475351.jpg 4 628 186

Východní Čechy na sklonku 16. století. Na hrad, kde žije Jan – poslední potomek pánů ze Zhoře, přijíždí z Francie vdova po jeho mladším bratru Vilémovi. Bratři si byli od malička velmi blízcí, rozkol mezi nimi nastane až ve chvíli, kdy se Vilém rozhodne odjet do Francie, aby podpořil krále Jindřicha IV. Navarského. Ve Francii se přes bratrův nesouhlas ožení a krátce nato nachází smrt na bojišti. Jan trpí výčitkami svědomí, neboť se s bratrem rozešel ve zlém. Navíc má finanční problémy, protože výdaje na válečné tažení a nečekaný Vilémův sňatek silně zatížily rodinnou pokladnu. Příjezd vdovy, která hodlá uplatnit dědický nárok, tak ještě vyhrotí napjatou situaci. Krajina „na konci světa“ zavátá sněhem je pro mladou Francouzku trestem sama o sobě. Doufala, že tu najde nový domov, ale naráží pouze na chlad a odmítání. I služebnictvo vycítí náladu panstva a chová se k ní nepřátelsky. Brzy po příjezdu se ji někdo pokusí otrávit. Jediným ochráncem vdovy je Vilémův právník Václav Lešický, který se snaží vypátrat viníka. Když v kraji vypukne morová nákaza, na hradě hledá azyl i početné Vilémovo příbuzenstvo. Mezi rodinnými příslušníky panují napjaté vztahy, nucené soužití pod jednou střechou přináší další problémy. V sázce není už jenom majetek, ale i život…... celý text

Imaginárium
18.12.2023 3 z 5

Jan a Vilém sú bratia vlastniaci okrem iného aj hrad na Jeleňom vršku. Tesne po svadbe Vilém zomiera v bojoch vo Francúzsku. Zanechal po sebe vdovu Dianu, ktorá je odkázaná na pomoc jeho rodiny v Čechách. Odcestovala na Jelení vršek spoločne so svojimi komornými a rodinným právnikom. Jan ju odmieta prijať a berie tento krok z jej strany ako čistú vypočítavosť o získanie dedičstva, na ktoré podľa neho nemá nárok. Situácia sa vyhrotí, keď príde do krajiny morová epidémia a záhadná lupičská banda, ktorým nič nie je sväté. Na Jeleňom vršku hľadajú útočisko ďalší rodinní príslušníci a ľudia z okolitých statkov. V tomto prípade platí, čím viac ľudí, tým viac nezodpovedaných otázok a intríg.

Knihu by som si asi nevybrala, keby sa mi nehodila do čtenářskej výzvy. Potrebovala som knihu s dejom odohrávajúcim sa v 16. storočí a zaujala ma zimná obálka. Zima a chlad z tej knihy doslova raší, atmosféra chladných komnát v hrade je vierohodne spracovaná. Bohužiaľ mi tentokrát kniha príliš nesadla, nevedela som si vybudovať vzťah k postavám. Možno to bolo dobou, v ktorej vystupovali, alebo mali úmyselne pôsobiť neosobne. Rovnako som mala pocit, že som v polke knihe a vlastne sa nič nedeje, žiadne napätie, ani potreba zistiť, čo bude ďalej. Bavili ma historické fakty zaradené do príbehu, popis morovej nákazy a ako sa k tomu pristupovalo, rovnako aj právne naťahovačky tej doby o podiely na majetkoch. V prípade, že hľadáte historický román z českého prostredia, alebo chcete podporiť českých autorov, tak v tejto knihe by ste to mali spoľahlivo nájsť.

markej
12.12.2023 4 z 5

Historický román z východních Čech 16. století s prvky romantiky i detektivky.

Tuhle knížku bych si dobrovolně asi úplně nevybrala, ovšem do Čtenářské výzvy na Databázi knih splňovala kritérium "kniha odehrávající se v 16. století"...

V rámci žánru nemám moc co vytknout, příběh je vyprávěný dobře, postavy mě bavily, zaujala mě i občasná vysvětlení k tomu, jaké byly tehdy různé společenské zvyky či jaké vládly ve společnosti předsudky či pověry.

Jestliže máte tenhle typ literatury rádi, myslím, že budete spokojeni...

Hodnocení: 4 * z 5 *

PetraBery
12.12.2023 3 z 5

Historické romány moc často nečtu, od autorky jsem četla i jiné knihy, takže jsem čekala, že mě bude bavit i tato. Příběh Jana a Diany, intriky na hradě, láska, přátelství i těžkosti té doby.

stejsdan
11.12.2023 4 z 5

Knížka se mi četla dobře, rychlý dějový spád, reálie 16. století, zajímavá zápletka. Doporučuji jako odpočinkovou četbu.

zimolka
05.12.2023 5 z 5

Knihy od této autorky mám ráda.Tuto jsem si vybrala do výzvy a i když byl konec jasný už poměrně brzy,tak mě příběh bavil.

lexikon_tf
26.11.2023 5 z 5

Tahle kniha mě oslovila už v edičním plánu @mobaknihy a věděla jsem, že si ji přečtu. A taky že se mi bude moc líbit. Nu, a měla jsem pravdu!

Do sídla pánů ze Zhoře, takzvaného Jeleního vršku, přijíždí mladá vdova po panu Vilémovi. Vilém byl mladší bratr pana Jana, který na hradě momentálně žije. Jan kdysi nesouhlasil, aby bratr Vilém, se kterým si byli velmi blízcí, odjel bojovat do Francie za krále Jindřicha IV. Navarského, kde nakonec nalezl smrt v boji, natož s jeho sňatkem s mladou Francouzkou.

Nejen z těchto důvodů je Jan k příchozí příbuzné velmi chladný až nepřátelský, a stejně tak jeho služebnictvo. Mladá vdova včetně svého fraucimoru to cítí, ale nemá jiné východisko, navíc má na část hradu dědické právo. Útěchu vdově poskytuje rodinný právník Václav Lešický, který je zároveň dlouholetým rodinným přítelem a jako jediný stojí na straně mladé Francouzky.

Do krajiny však náhle dorazí morová nákaza a na hrad se sjíždí i Janovo další příbuzenstvo, aby zde našli úkryt před chorobou. Toto stísněné soužití ještě prohlubuje již tak napjaté vztahy na hradě a vyústí v nepěkné potyčky, při kterých jde i o život!

Moc krásně napsané, zamilovala jsem si jak prostředí, tak postavy. A i když se jedná o historický román, čekal na mě moc pěkný příběh o lásce a důvěře, kde nechybí napětí a důmyslné intriky. Moc doporučuji a těším se na další knihy od autorky!

Gabi13
19.11.2023 5 z 5

Pěkný příběh, podložený fakty ze 16.stoleti. Moc se mi knížka líbila, děj běžel a měl spád s nečekanými i očekávanými zvraty. Líbily se mi vykreslené postavy a jejich povahy i popis situací té doby.

Avila
19.11.2023 5 z 5

Tato kniha byla má první od paní autorky a za mě skvěle napsaný příběh.
Předvídatelné....? Ani bych neřekla
Příběh mě od první stránky zaujal a už mě nepustil. Pěkně vykreslené postavy i prostředí. Takže mi nezbývá nic jiného než doporučit.

Kekik
17.11.2023 5 z 5

Paní Hanu Marii Körnerovou a její knihy mám velice ráda. Přesto jsem se ale historickým románům od HMK vyhýbala. Tento žánr příliš často nevyhledávám, a proto jsem se bála, že by mě nebavily. Chyba. Jelení vršek je velmi zajímavá a poutavá kniha. Je pravda, že mně chvíli trvalo, než jsem se začetla, ale poté jsem již nerada knihu odkládala. Romantická linka je zde až téměř v závěru, ale ničemu to nevadí.
Velmi mě zasáhl osud jedné postavy. Nechci spoilerovat, ale nečekala jsem to.

Již teď vím, že sérii Pán hor si přečtu.

Čtenářská výzva 2023: Téma 2. Kniha, která se odehrává v 16. století.

Amneris
17.11.2023 4 z 5

Knížka se četla dobře, jen jsem ze začátku měla problém s velkým množstvím postav, ale to se po pár stránkách srovnalo. První polovina knihy mi přišla taková utahaná, druhá polovina už byla mnohem napínavější. Celkově jde o příjemné čtení :-)

Kristulda
09.11.2023 5 z 5

Kniha se mi hodila do čtenářské výzvy a jelikož až tak historické knihy nečtu, většinou cca od 1800 nahoru, tak jsem byla mile překvapená. Lehké čtení jako vánek, to mě napadlo, vůbec mi nevadilo, že je to historické, příjemně se to četlo, vůbec mi nevadilo, že to bylo předvídatelné. Jsem příjemně překvapená a to české autory čtu minimálně a od paní autorky si ráda přečtu i jinou její knihu.

Jehně
02.11.2023 5 z 5

Od knihy jsem nic neočekávala, hodila se mi do čtenářské výzvy. Historické romány ,zvlášť z českého prostředí, téměř nečtu. Byla jsem moc mile překvapena. Svižné tempo,sympatické postavy,kterým jsem fandila,detektivní zápletka a zajímavé historické reálie. Moc doporučuji.

Gaboskaaa
02.11.2023 4 z 5

První polovina knihy byla pro mě náročná, hůř se mi orientovalo v postavách, do čtení jsem se musela nutit, Druhá polovina pak dostala spád, až mi to chvílemi přišlo přitažené za vlasy. A závěrečný happy end byl sice předvídatelný, na historickou knížku mi to připadalo chvílemi “moc, ale četlo se jedním dechem. Přesto autorku obdivuju, jak k celému tématu přistoupila.

Mosofa
27.10.2023 5 z 5

Jsem absolutně nadšená, je vidět, že se autorka v historii vyzná a zasadit do ní milostný příběh se mi zdá úžasné, protože si na to moc spisovatelů netroufne.
Předvídatelné? Nezdálo se mi. Užila jsem si každou stránku, poetiku textu, zkrátka vše. Knihu doporučuji.

Mychaela
27.10.2023 3 z 5

Přesně jak píše Nikkiproch, "asi zůstanu u knih že 'současnosti' od této autorky". Co neodvál ani čas, Heřmánkové údolí, Kukačka - všechny byly úžasné, moc mě bavily, tak jsem si řekla, že zkusím s autorkou zabrousit i do historie. A ono to úplně nedopadlo. Ale chyba byla možná u mě. Historické souvislosti (kdo za koho a pro koho kdy kde bojoval a jaká panství spravoval) mě nebavily, ztrácela jsem se v tom a zhruba v polovině knihy jsem zjistila, že mě vlastně zajímá stejně hlavně to (jenom to), jestli spolu nakonec Dajána s Jendou skončí nebo ne :)
Na druhou stranu, pro ČV jsem si už dřív vybrala a přečetla Vondrušku a to zase oproti němu mě toto bavilo víc.

Nikkiproch
24.10.2023 3 z 5

Příběh mě bavil, přestože byl víceméně předvídatelný. Pohádka. Je nutné se prokousat nudným začátkem. Asi ale zůstanu u knih ze “současnosti od této autorky.

zandu
21.10.2023 4 z 5

Hezké, příjemné, předvídatelné čtení :-)

alabra
15.10.2023 3 z 5

Další romantický příběh v historickém rámu, první třetině uškodil víc popisný než vypravěčský styl, navíc většinou v er formě, takže kdybych nebyla dočítač, knihu bych odložila. V dalších částech se příběh rozvinul, ale nic víc než pohádku nečekejte. Dobro zvítězilo a bylo odměněno, zlo bylo potrestáno. Toť vše. Přečteno kvůli čtenářské výzvě.

Kira283
09.10.2023 4 z 5

Za mě jedna z dalších velmi povedených knih.

Ke knize jsem se dostala skrz Čtenářskou výzvu a moc jsem od ní neočekávala. O to příjemnější pro mě bylo, že mě příběh pohltil a dost mě i bavil. I když byla zápletka dosti předvídatelná, vůbec mi to nevadilo a vítala jsem zasazení děje do české historie.

Nevím, proč jsem se dříve knihám od českých autorů vyhýbala. Baví mě čím dál tím víc. :)

Nelasp
29.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Příjemná historická romance, na kterou jsem jako mnozí zde přišla díky čtenářské výzvě. Děj byl sice místy hodně předvídatelný, ale četlo se to moc fajn a pěkným happyendem se mi zavděčí kdokoliv....jinak ZIKMUNDŮM NEVĚŘIT, už z dějepisu nemají moc dobrou pověst :)