Jdu s hlavou vztyčenou

Jdu s hlavou vztyčenou
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/537372/bmid_jdu-s-hlavou-vztycenou-662f92d48567a.jpg 5 143 143

PŘÍBĚH RODINY MILADY HORÁKOVÉ Slavná slova Milady Horákové, napsaná v posledním dopisu adresovaném svým nejbližším, jsou titulem knihy publicisty Daniela Anýže věnované neobyčejnému životu rodiny české právničky a političky zavražděné komunistickým režimem v roce 1950. Co formovalo Miladu Horákovou? A kde brala tolik síly, odvahy a energie, aby dokázala přežít nacistické věznění a nepodala se ani svým komunistickým vrahům? Posluchačům se poprvé předkládá ucelený příběh celé její rodiny – statečných lidí, kteří krutě zaplatili za to, že se odmítali smířit se zlem a nesvobodou. To platí o Miladě Horákové, jejím manželovi Bohuslavu Horákovi i jejich dceři Janě Kánské, která se kvůli dvěma totalitním režimům musela obejít bez rodičů. Skutečný domov našla až jako dospělá žena v USA. V mimořádně otevřených osobních rozhovorech se Jana Kánská svěřila autorovi s pozoruhodnými detaily, které má více než 70 let stále před očima. Třeba když vzpomíná na poslední setkání s maminkou pár hodin před popravou, které ona i teta se strýcem proplakali, zatímco odsouzená Milada jim dodávala odvahu. Nebo když rekapituluje osudy své rodiny, jejíž členové byli komunistickým režimem systematicky pronásledováni a trestáni. Posluchače čekají i doposud nezveřejněné vzpomínky Bohuslava Horáka, jemuž se podařilo před zatčením dramaticky utéct. Za první republiky byl známým novinářem s vlastním, velmi populárním rozhlasovým pořadem. Po emigraci do Německa a poté do USA pracoval pro Moravcovu skupinu bývalých československých agentů. Opakovaně kontaktoval rodinu v Praze, několik agentů chodců mělo dokonce hned několikrát za úkol převést Janu přes hranici. Proč se tak ale nestalo? Jak žila dcera popravené političky v komunistickém Československu? Jak vypadalo shledání otce a dcery po osmnácti letech odloučení? A jak v osmasedmdesáti letech stále vitální Jana Kánská vzpomíná na svou maminku, tatínka a na pár let, které prožili svobodně a dohromady jako rodina? I na tyto otázky audiokniha Daniela Anýže Jdu s hlavou vztyčenou odpovídá a je tak zároveň silným svědectvím o 20. století s apelem k současnosti. Audiokniha české veřejnosti připomene, že zlo nelze přehlížet, že je potřeba na zlo ukázat. Bránit to, za co proti dvěma totalitám bojovali manželé Milada a Bohuslav Horákovi. Demokracii a svobodu.... celý text

irena4184
20.10.2020 5 z 5

Neuvěřitelně silný příběh. Osudy rodiny Milady Horákové jsou kruté. O Miladě Horákové jsem věděla jen to, že byla popravena komunisty. Díky této knize jsem si rozšířila obzory a jsem za to ráda. Tato kniha by měla být povinnou četbou.

pedobro
11.10.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Život Milady Horákové by měl přežívat v našem povědomí...

marara
03.10.2020 5 z 5

Tato kniha mě od prvních stránek naprosto pohltila. Je velmi citlivě a čtivě napsaná. Vedle známých faktů se setkáváme s příběhy blízkých Milady Horákové, jejího manžela Bohuslava Horáka a dcery Jany Kánské. I tyto příběhy jsou velmi silné a člověku znovu zůstává rozum stát nad tím, jak je možné, že toto dokázali způsobit Češi Čechům. Nejenže nechají popravit člověka, ženu, ale také zabijí dceři matku a osmdesátiletého muže nechají prožít žal nad ztrátou už třetího svého dítěte. Je skvělé, že takovéto knihy vycházejí dnes, v době, kdy sílí velmi zvláštní hlasy takzvaných revizionistických historiků.

Připojuju si několik citátů ze zajímavých názorů Bohuslava Horáka:
"Teď jsem teprve poznal, co umí a co si může dovolit propaganda. Bylo to neuvěřitelné: lež na lež, a my proti tomu nic nedělali a ani snad neuměli udělat. Československá slušnost byla přímo sebevražedná."

Takto popisuje svého nadřízeného na ministerstvu informací, Ivana Olbrachta: "Imponoval mi jako spisovatel a těch několik románů, které za svůj život napsal, bylo vskutku dobrých. Ale jak jsem Olbrachta stále více poznával, byl to sobec a vypočítavý komunista, který jistě dostával informace z ústředního sekretariátu partaje a zařizoval se podle toho."

barapap
15.09.2020 5 z 5

Velmi silný příběh. Nesmí být zapomenuto. Obdivuji paní M. Horákovou a celou její rodinu

akcive11
04.09.2020 5 z 5

Dechberoucí příběh. Zahrnula bych jej do povinné četby.

Anahk1
20.08.2020 5 z 5

Jedna z knížek u které, jsem tak trochu, již od první stránky věděla, co mě čeká a hlavně jaký bude konec. Nenacházím ta správná slova.. Paní Milado, pane Bohuslave, paní Jano a všichni ostatní smekám před vámi ..

Petiz
17.08.2020 5 z 5

Velmi čtivá kniha, která je ale psaná hodně ze široka tak, aby ilustrovala dobový kontext, rodinné zázemí a další vztahy. Obdivuju lidi, kteří dokážou tak upozadit své soukromí, aby se věnovali pomoci druhým. M. H. nesmí být zapomenuta.

m.hop
15.08.2020 5 z 5

Dechberoucí.

Aati
12.08.2020 5 z 5

Pan Anýž sepsal do několika set stránek životní příběh nejen Milady Horákové, jejíž osud je nám z hodin dějepisu známý, ale hlavně její rodiny, jejích blízkých a přátel. Dává znát, jaký byl život ženy, která nechtěla být k bezpráví slepá, a jaké byly osudy jejího okolí, hrdinů, kteří se postavili nepřízni okolností čelem.

Určitě je to kniha, kterou doporučuju k četbě, ať už kvůli vědomí, čeho jsou nesprávní lidé na nesprávných místech schopni. Oceňuji však i náhled do myslí a životů výjimečných lidí. Nejvíce silné jsou dopisy Dr. Horákové, ve kterých najde čtenář nejednu větu k zamyšlení a obdivu. Za zmínku stojí i poezie jejího manžela, která vznikala v těžkých chvílích, a přece je plná otcovské a manželské lásky.

P3259
11.08.2020 5 z 5

Socialistka zabita stalinisty. Kniha, která vyšla k sedmdesátému výročí justiční vraždy Milady Horákové, se nevěnuje příliš procesu samotnému. Ten je, snad, alespoň v hrubých rysech znám a uložen v podvědomí široké veřejnosti. Kniha nabízí vhled do Miladiny rodiny, popisuje události, které vedly k odloučení jejích jednotlivých členů během druhé světové války a následně po roce 1948 pod nadvládou komunistické strany. Ačkoliv kniha samotný proces nerozebírá, čtenáře určitě vezme za srdce to, jaká strašlivá nesprávnost byla vůči Miladě vykonána. Pocítí křivdu a bolest. A to v důsledku čtení těch milých a hezkých řádků, vzpomínek a osobní korespondence, které žena dokáže sdělit svému muži a své dcerce. Kniha je to velmi čtivá. Je velmi důležité, že tímto způsobem byla část vzpomínek Jany Kanské zvěčněna a odkaz Milady Horákové jako pracovité, odhodlané ženy s velkým srdcem, milující mámy a velké socialistky, která pro své přesvědčení, hodnoty a ideály, zaplatí daň nejvyšší, je tu s námi stále přítomen. A měl by být připomínán.

swon
08.08.2020 5 z 5

Nedokážu přesně popsat, co se mi honí hlavou po přečtení této knihy. Člověk už viděl tolik dokumentů, znal úryvky z dopisů...ale pak to dostat takhle všechno na hromadě. To je jednomu úzko, zle, topí se ve vzteku a nenávisti. A pak se jen dokola ptá, jak to, že to zvěrstvo bylo mezi námi?
Osud Milady Horákové je znám a díkybohu, že můžeme o něm mluvit a diskutovat. Ale především, nezapomeňme na ty tisíce dalších, neznámých, kterým diktatura vzala a zničila život. Jinak by smrt Dr. Milady Horákové byla zbytečná.

paisr
06.08.2020 5 z 5

Vše řečeno, snad bych jen dodal, že bych tuto knihu zařadil mezi povinnou četbu.
A možná nejen ve škole. Zvlášť v současné době, kdy dochází k reinkarnaci komunistů a relativizování zločinů komunismu.

Katka2382
23.07.2020 5 z 5

Tak tedy,tohle byl zásah přímo do srdce.Kniha mě úplně pohltila,měla jsem pocit že jsem součástí života paní Milady a její rodiny.Jen tedy mě malinko rušili opakující se pasáže,ale to je jen taková drobnost.Jinak je to skvěle napsaná a velmi čtivá kniha o naší bezesporu nejznámější političce,nikdy mě nepřestane udivovat její vnitřní síla,nezdolnost a pevná vůle.Vždy jsem ji obdivovala a nyní po přečtení této knihy můj obdiv nejen vzrostl,ale zahrnuje i její rodinu a přátele.Dopisy na rozloučenou jsem přečetla se slzami v očích,škoda jen že ti kterým byli určeny se jich mnohdy nedožili.
Myslím,že milost od prezidenta by nikdy nemohla dostat, jednak pro ně byla politicky,lidsky i mravně nebezpečná a jednak by to Gotwaldovi v Moskvě neprošlo.
Velký dík autorovi za krásnou poctu této mimořadné ženě a jejím blízkým.

jullien
22.07.2020 5 z 5

Případ Milady Horákové zná asi každý, nebo by měl znát. Příběh její rodiny a nejbližších příbuzných zpracovává právě tahle kniha. Manžel Bohuslav Horák na poslední chvíli utíká z Československa a dlouhých 17 let čeká na svou dceru. Z jeho vzpomínek a vzpomínek lidí kolem něj je patrná velká bolest a bezradnost, když je vynesen rozsudek nad jeho milovanou ženou, jeho osamělost v Americe a touha dostat k sobě dceru Janu. Kniha mi přiblížila osud Jany Kánské, dcery Milady Horákové, a nemůžu jinak než ji velmi obdivovat. Příběh rodiny Milady Horákové je zakončený dopisy, které psala v posledních dnech před popravou a které se dostaly do rukou Jany po dlouhých 40 letech. Ne všichni, pro které byly psány, si je stihli přečíst.

ales1009
08.07.2020 5 z 5

Každý průměrně myslící člověk by měl mít Miladu Horákovou v paměti. Přeci se významně podílela na našich dějinách a její justiční vražda je vnímáná jako největší zlo, které mohl komunismus v této sféře napáchat. Kniha od pana Anýže je v podstatě krásnou kronikou široké rodiny Horáků. Hodně mně přiblížila osudy Miladiny dcery Jany Kanské a musím jí vzdát čest, protože jen málo z nás by se tak nebojácně chovalo v tom tehdějším komunistickém divadílku.
Ale musím ke konci vyjádřit velký obdiv paní doktorce Miladě Horákové, která i přesto, že mohla odejít do exilu, jenže tak neučinila a vytrvala do poslední chvíle. A šla s hlavou vztyčenou, vyrovnaná se svým osudem.
ZAVRAŽDĚNA KOMUNISTY.

Tea02
04.07.2020 5 z 5

Od prvních slov zajímavé, s fotkami a dobovými dokumenty, to se mi moc líbí. Když člověk ví, jaký to celé mělo konec, je to děsivé.....co dokáží lidé dělat lidem. Obdivuji odvahu, já bych asi byla srab a kvůli dětem..... kdo ví, jak by člověk jednal a jaký by byl. Naštěstí už tohle řešit nemusíme a doufám, že už se to nikdy nevrátí. Doporučuji přečíst, skvělá kniha.