Ideální manžel

Ideální manžel https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3183/bmid_idealni-manzel-nlk-3183.jpeg 4 359 359

Slavná „salonní komedie“ mistra břitkého anglického humoru. Vyhrají intriky a korupce nad čestnými postoji? I takové otázky si klade konverzační komedie, která s neodolatelným kritickým humorem líčí londýnské vyšší kruhy z doby, kdy se zde pohyboval i slavný a provokativní autor Oscar Wilde.

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

An Ideal Husband , 1895

tweed
16.12.2016 3 z 5

Na mě to byla příliš velká telenovela. Nicméně se zajímavými dialogy a na jevišti bych to určitě ráda viděla. Do čtení této hry se však podruhé nepustím.

maid
14.03.2016 3 z 5

Klasická konverzační komedie, která je určitě daleko lepší na jevišti než-li čtená, už jen kvůli lepší orientaci v postavách.

Dreamless
29.12.2015 5 z 5

Počúvala som ako audioknížku, veľmi ma to bavilo, ako celý Wilde. :)

Petra de Valo
13.12.2015 4 z 5

Nech už Oscar Wilde viedol akýkoľvek dekadentný život a pestoval voľné mravy, väčšina jeho diel rieši práve otázku morálky a etiky. Ideálny manžel patrí taktiež k nim, a hoci možno nie je tak vtipný a uštipačný ako Je dôležité mať Filipa, ako vždy skvele popisuje anglickú spoločnosť a jej podivné mravy. Často sa sama seba pýtam, ako to len Oscar mohol s nimi vydržať? Ale veď odpoveď poznáme. Keďže medzi nich nezapadal, dostal príučku. Odlišnosť sa neodpúšťa.

Manyna
18.10.2015 4 z 5

Oskara Wilda mám hodně ráda a tento příběh s typickým anglickým humorem se mi moc líbil.

sluppka
15.06.2015 4 z 5

Oscar Wilde má to štěstí, že si hoví právě ve skupině mých oblíbených autorů. Sedí si tam v čalouněném křesle, na ruce má luxusní prsteny, kouří si doutník a určitě s nadšením poslouchá, že se mi jeho Ideální manžel sice líbil, ale že věci rozhodně neprospělo, že jsem loni četla Jak je důležité míti Filipa. Obě tato díla prošla u mě velkým srovnáváním, a Filip z toho vyšel jednoznačně vítězně a to hlavně proto, že zatímco z Ideálního manžela jsem si vypsala velké množství legendárních výroků, které se musím naučit zpaměti (a hlásat je tak leda stromům v lese, protože nikdo jiný je poslouchat nechce), z Filipa bych si výroků musela vypsat tolik, že bych opisovala celou knihu a proto jsem se rozhodla si ji koupit.

sarekaslukova
11.06.2015 5 z 5

Nádherná hra, bavila mě od začátku až do konce. Vůbec jsem se u ní nenudila. Krásná zápletka a ještě lepší vyvrcholení. Oscar mě opět nezklamal.

Bambus
18.05.2015 5 z 5

Knížka mě bavila od začátku do konce. Vtipné dialogy, poutavá zápletka a poměrně pečlivě popisované charaktery jednotlivých postav vykouzlily z ideálního manžela opravdu skvělé dílo. Bavily mě vtipné a občas zamyšlení hodné průpovídky hrdinů.Zprvu jsem měla problém s vyznáním se v postavách, jako vždy, když čtu drama. Prostě se mi pletou :D. Ale brzy jsem byla v obraze a už si jen užívala úžasné prostředí "salonní" Anglie.

bookemma
01.05.2015 5 z 5

"Analyzovat lze pouze muže, ale ženy...lze pouze zbožňovat."

Brilantní drama, které zkrátka nelze odložit! Vtipné, inteligentní s šarmem, který si vás získá. Příběh starého mládence, který se vydává za mladšího a odhání okolí svou povýšeností a ve skutečnosti miluje tak něžně a procítěně, manželů, kteří k sobě najdou cestu právě proto, že se vzdají ideálů dokonalosti, a ctižádostivé ženy, které tak dokonale ukazuje ženskou povahu v určitých okamžicích. Zkrátka velmi inteligentní kniha, která, ač napsána v 19. století, stále baví mnoho čtenářů! A nutno dodat, že zaslouženě.

scareface
17.07.2013 4 z 5

Inteligentní humor, brilantní dialogy a samozřejmě nepostradatelné bonmoty – to jsou kvality, pro které jsou vyhledávané divadelní hry Oscara Wilda. Slavnou konverzační komedii Ideální manžel uvedl v rámci své řady Rozhlasové jeviště Český rozhlas Vltava. V hlavních rolích dramatu ze společnosti, v němž se hříchy mládí připomenou v nejnepříhodnější čas, se uvedl Jaromír Hanzlík, Danielu Kolářová a Pavel Soukup.

Joshiya
20.06.2013 5 z 5

Tahle kniha mě perfektně pobavila, moc jsem od ní nečekal, a to bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Perfektní vykreslení dobové společnosti, intriky, láska, vtipné Wildeovy dialogy a perfektní happyend. A Lord Goring mě prostě bavil!

Skjaninka
09.06.2013 4 z 5

Výborná divadelná hra, vynikajúca kniha poukazujúca na vtedajšiu spoločnosť, intrigy, vzťahy a silu priateľstva a lásky.

janulka1310
18.03.2013 3 z 5

Na knize se mi líbí vykreslení postav do detailů a Wildeovy vtipné dialogy. Příběh sám o sobě mi nepřišel ničím extra zajímavý.

eliska18
28.08.2012 4 z 5

Zdařilé dílo, ale příliš mě nebavilo, jak moc byl děj předvídatelný... :)

Graine
16.08.2012

Miluju typický anglický humor

Malin
22.05.2012 5 z 5

Pro Ideálního manžela mám prostě vášeň. Už kvůli tomu názvu. A Lordu Goringovi.

Denaille
16.02.2012

Na tradičním výletě v Praze jsem zavítali i do Vinohradského divadla právě na tuhle hru. Vidět herce jako Zlatu Adamovskou, Hanu Maciuchovou hru náležitě okořenili, ale i tak jsem se u toho náramně bavila. První polovina byla samozřejmě rozjezd, ale potom už to vše všechno ráz na ráz.... Rozhodně si to chci taky přečíst, ale vidět drama a číst drama je přece jenom něco jiného..

Addie
17.07.2011 3 z 5

Oscara naprosto uznávám a nikdy mě ještě svojí tvorbou nezklamal (až na dílo Intence, kde však nešlo o zklamání v pravém slova smyslu). Dílo asi věrohodně opisuje dobu, líbí se mi ona vznešenost, ale na to, že pochází z pera pána jménem Wilde, mě pro svoji předvídavost kdovíjak neoslovilo.