Hvězdy, můj osud

Hvězdy, můj osud https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92546/bmid_hvezdy-muj-osud-DzA-92546.jpg 4 135 25

Sto sedmdesát dní se bezmocně vznášel v beztvaré temnotě a mrazu vesmíru. Sto sedmdesát dní bojoval o přežití. A teď je Gully Foyle, pomocný mechanik třetí třídy, u konce svých sil. A netuší, že on sám je nejcennější komoditou 25. století. Představte si společnost, v níž je teleportace nedílnou součástí života. Na pozadí kulis a podmínek pro nás naprosto podivuhodných se odehrává klasický příběh křivdy a odplaty. Gully Foyle, rebel a lhář, ale přesto člověk vzbuzující sympatie, je hnán pomstychtivou posedlostí, která ho v průběhu děje změní v nejpozoruhodnějšího člověka ve Sluneční soustavě. Román je srovnáván s klasickým dramatem a vzbudil velké nadšení jak u čtenářů, tak u kritiky ve všech zemích, kde za ta dlouhá léta vyšel. A přestože se po Besterovi mnozí k tématu telepatie a teleportace vrátili, žádná z jejich postav už nedokázala čtenáře fascinovat tak jako Gully Foyle. Hvězdy, můj osud patří do zlatého fondu světové science fiction a u nás vycházejí již podruhé, tentokrát ve zcela novém překladu Milana Žáčka.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Stars My Destination , 1956

lazarus
09.02.2015 5 z 5

Pro mě naprosto zásadní kniha, přečetl ji snad už stokrát a pokaždé když ji vemu do ruky, musím znovu. Příběh o síle lidské nenávisti a neskutečné vůli dokončit co si člověk umanul. Příběh o nezlomnosti lidského ducha a cestě k cíli, kterou nic nedokáže zastavit.

karnifex
15.06.2014 5 z 5

Jasně, je to spíš oddechovka - ale radost číst!

Hudis
14.03.2013 4 z 5

Zajímavá kniha, zajímavé myšlenky. Ale konec mi přišel zmatečný. Nemyslím myšlenku dát lidem do ruky zbraň schopnou zničit veškerý život. Ale potom skoky v čase a místě.

kamilen
25.01.2013 4 z 5

Moje první sci-fi. Hned potom následovali Trifidi. Sladké mládí! :)

JP
23.11.2011 4 z 5

Tygře! Tygře! Jak pozoruhodná je cesta tvá za odplatou! Na vydání téhle knihy jsem čekal přes tři roky a Alfred Bester v této filozofické odysee zasazené do sci-fi kulis sice nepředčil svůj majstrštyk 'Zničený muž', ale jak tomu bývá, přidal u akce a dynamiky a stvořil poměrně zběsilé akční sci-fi dílo. Ke Gullymu Foyleovi snad netřeba něco dodávat, každý si udělá ten správný obrázek sám. Na začátku je to buran, vidlák, bez špetky IQ, hnaný jen a pouze pomstou, během příběhu se však změní v pozoruhodného filozofa. Osekat naprosto nicneříkající a nudící části s politickými postavami, určitě by kniha byla lepší. Potenciál měl tenhle příběh daleko větší, i moje představy sahaly přecijen dále, ale tak to dopadá, když si knihu zidealizujete. Škoda, že oficiální název je 'Hvězdy, můj osud', ten alternativní (Tygře! Tygře!), stejně jako Neil Gaiman v předmluvě, považuju za mnohem lepší a výstižnější.

sci-fi

Alfred Bester