Podivná svatba na Lichnici

Podivná svatba na Lichnici https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119527/podivna-svatba-na-li-119527.jpg 4 487 74

Při ústupu českého vojska z Bavorska se dostane v Mühldorfu zádní voj do obležení. V něm bojuje i Oldřich z Chlumu. Rytířům se podaří probojovat na svobodu, ale i když by měli slavit, jejich velitelé Smil z Lichtemburka a Vok z Rožmberka jsou nervózní.

PierRe Vesper
08.07.2018 3 z 5

Tentokrát jsem se tolik nebavil jako u předchozích dílů. Neustále opakování Otova chování ať už ze strany Oldřicha, nebo celkově z vyprávění mě celkem nudilo.
A zápletka s vlasem byla hodně přitažená za vlasy. :-D
Jak píše níže V28 Kriminálka hadr. :-)
Ale aspoň jsem si knihu přidal do výzvy.

babystar
11.05.2018 4 z 5

Knížka o hledání ztraceného pergamenu se jmény zrádců krále. Způsob nalezení listiny mně přišlo docela vtipné. Oldřich, který byl sám podezřelý z krádeže i vraždy si jako obvykle zjednal pořádek a Ota nezklamal. Casanova na něho nemá, jen nevím, zda dívky ve středověku zvedali opravdu suknice na potkání. Kniha mne opět vyprovokovala k hledání historické pravdy. O nějaké bitvě u Mühldorfu v r. 1257 jsem vůbec netušila a docela mne potěšilo, že se jí opravdu zúčastnil Vok z Rožmberka (i když neměl syna Petra), Smil z Lichtenburku (ten sice syna Jindřicha měl, ale další synové ještě nebyli na světě) a i Ojíř z Lomnice (ten ovšem nebyl později zavražděn). Je to zkrátka oddechovka a milovníci historických studií nemají romány pana Vondrušky číst. Já, laik, jsem vděčna zato, že mi zábavnou formou přibližuje atmosféru 13. stol.

Riccia
28.03.2018 4 z 5

Nejsem žádný dějepisný nadšenec, takže mne nějaké "historické nepřesnosti", které iritovaly ostatní, nechávaly zcela v klidu. Mně bohatě stačilo takové základní historické zařazení a základní rámcové reálie. O zbytek mé spokojenosti se postaralo prostředí (děj se z větší části odehrává na hradě Lichnici, kam často a ráda jezdím) a celkem sympatické postavy spravedlivého Oldřicha z Chlumu a jeho ženami smýkaného pomocníka Oty. Docela čtivý příběh, jehož poslední třetina je nejlepší, je příkladem toho, že problémy - včetně těch kriminálních - je nutné řešit komplexně. Tedy nejen hlavou, ale pokud možno i úplně jiným orgánem. Na druhou stranu se ale také nic nemá přehánět. Podivná svatba je mou první Vondruškovou historickou detektivkou, ale troufám si tvrdit, že určitě ne poslední.

jindrich7442
04.12.2017 5 z 5

Jelikož ve mně neustále rezonuje cestopisný díl Abatyše s Assisi, tak musím ocenit návrat do "konzistentního" prostředí a oproti Adventní kletbě více realistické (časová osa).

V28
01.11.2017 3 z 5

Další, už patnáctý díl ze série Hříšných lidí Království českého a i když se mi líbil, tak ubírám hvězdy. Je to hlavně za styl vyšetřování který už skoro připomíná CSI Las Vegas a jen schází, aby Oldřich začal v baňkách určovat krevní skupiny nebo čekal holuba z Prahy s výsledkem testu DNA.

Jane333
09.07.2017 2 z 5

Tady jsem se nemohla dlouho začíst, už jsem to chtěla vzdát, ale jakmile se přesunul děj na Lichnic, tak mě to trochu chytlo. Jinak začátek a popis obléhání Mühldorfu je naprostá nuda. A panoš Ota to je tedy borec.

Majdule
06.03.2017 4 z 5

Vondruškovy knihy prostě naplňují očekávání, která do nich vkládám. Dobře řemeslně napsané, chytrá zápletka, historické pozadí, které dodá na atraktivitě, byť je jen divadelní kulisou.
S Oldřichem se tady setkáváme v první třetině jeho kariéry, po smrti první ženy. Řeší případ, který mu nikdo nepřidělil a ve kterém byl vlastně sám podezřelý. Velký díl na odhalení má i jeho panoš Ota, který posune děj tím správným směrem. Zábavné, napínavé, čtivé.

Peprnicka
09.01.2017

a mně se to líbilo :-) Vondruška nezklamal, přečetla jsem to za den a autorovi a nakladatelství odpouštím i tu záměnu jmen - Bohumil a Bohuslav. Lichnici a Železné hory mám spojené s dětstvím, takže o to víc se mi kniha líbila...a nějakou tu historickou nepřesnost jsem ochotna přehlédnout, když si u knihy odpočinu...jsem zvědavá na detektivku z neobvyklého prostředí a ne na historickou sondu "Kdo byl kdo" za vlády Přemysla Otakara II. ... to by mě naopak od knihy asi spíš odradilo :-) na to beru do ruky jinou literaturu ;-)

pami
28.11.2016

Kniha není literaturou faktu, takže mi nevadí historické nepřesnosti. Ale zarazilo mě, že se purkrabí jmenuje Bohuslav a za chvíli Bohumil. A takto se to střídá stále.

Karborund
10.11.2016 3 z 5

Stále se touto serií bavím, jen mi začíná Ota ze Zástřízlí připomínat trochu Rocco Sifrediho a v každém zájezdím hostinci žijí jen samé nymfomanky.Tak snad se v dalším díle Ota i autor lehce zklidní.

Juri81
05.09.2016 odpad!

Zklamu "pěti-hvězdičkáře" :) (opět), ale pokud ani tady nevidí, že je něco špatně, tak je pak ale opravdu někde něco špatně. Autor skutečně není Brown a už vůbec ho nestračí do kapsy, jak někdo někde poznamenal, není ani jako jeho oblíbenec Robert, kterého stále kopíruje, ale je to taková horší třída Frederica. Nevím, jak a za co, pan Vondruška získal své tituly, ale za znalosti z historie to rozhodně nebylo. Horší vyústění knihy literatura nepamatuje. Víc nemá cenu co upřesňovat, spanilá elizabeth to shrnula více než dokonale.

elizabeth_ba
16.03.2016 2 z 5

Jsem ráda, že se ostatní baví. Jelikož tohle opravdu není čtení, toto je (aspoň pro člověka trochu znalého reálií) duševní masochismus. No ale, když jsem si řekla, že to při novém chronologickém čtení přetrpím, tak vy (všichni přítomní před i po) zase přežijete můj komentář...
Citace:"... neboť Wittelsbachům přispěchal na pomoc Ludvík zvaný Přísný" (vydání 2012, s. 8). Moje připomínka: A ten Ludvík teda byl kdo? Tudor? Kumán? Neugerijský? Valois? Plantagenet? Přemyslovec? Pak nás autor přesvědčuje,že v bitvě u Müldorfu bojoval Adam z Hradce... Poté se nás zkusí přemluvit, že tam mohl být tou dobou asi čtyřletý (a když to fakt přeženu sedmiletý) Záviš z Falkenštejna (to bychom po Petru Rožmberkovi a Vilému z Landštejna, jimž v téže době ještě oběma do narození zbývalo spousta let, ještě nějak překousli), co ale nepřekousneme a nepromineme, a co se v našem komentáři musí objevit, je, že fakt není velký problém zjistit si, že Závišovým otcem byl Budivoj z Krumlova (ze Sepekova, ze Skalice a ne jakýsi Beneš z Falkenštejna, mimochodem taky hist. doložen). A to jsme tak asi v pětině knihy. Zatím asi to nejhorší, co jsem od autora četla, tenhle díl nikdy neměl být napsán (inu, méně bývá někdy více) a (podle mého mínění) by jím zklamal i svůj vzor (van Gulika, kdyby si ho mohl přečíst) a nebýt jeho dalších knih, tak to ani na ty dvě hvězdičky nebylo, neboť zavržené a nedočtené z téhle doby skončily v knihovně, antikvariátu a následném prodeji i mnohem lepší knihy. PS: A patronátní právo je ke kostelu ne k lesu...

cérka
15.02.2016 5 z 5

U této série odpočívám a bavím se. Nečekám závratná historická odhalení a fakta. Skvělá oddechovka v pořádné zimě. Malá poznámka: konce jsou u těchto knih pravidelně ošizeny. Hold jsem rozmlsána epopejemi :-)

ivoiro
28.01.2016 5 z 5

Stejně, jako všechny ostatní knihy z této série, jsem ji přečetl jedním dechem.

Shardlake
25.10.2015 3 z 5

Děj knihy začínal moc zeširoka a zdlouhavě, odhadla bych, že 2/3 knihy se děj stále pomalu odlepoval ode dna a až poslední třetina začínala mít šmrnc. Pan Vondruška napsal obsahově a dějově zajímavější knihy než je tento příběh.

Merynkaw
05.10.2015 3 z 5

U této knihy jsem byla taky zklamaná..ale neodradilo mě to od čtení jiných "dílů".

Henriette
04.05.2015 3 z 5

U této knížky mírné zklamání. Prostě mě nezaujala a nechytila jako ty ostatní.

Marwin
29.04.2015 5 z 5

"Každá jsme šla však jen s jedním," upozornila významně Jitka."Nejsme žádné nevěstky, abychom to střídaly jak v hampejzu.Za peníze jen s jedním denně a pouze na příkaz našeho pána, protože pak to není vlastně náš hřích, ale jeho!"
Při čtení knih od V.V. se nemohu ubránit dojmu, že ve středověku se lidé uměli zabavit i bez fejzbůku.
Napsat, že tato kniha je výborná, je z mé strany jakousi povinností, protože Vondruškovo Hříšní lidé dovedou pobavit v každém věku a v každé době.

jaja1989
17.04.2015 5 z 5

bozi bozi

wooloong
18.03.2015 4 z 5

Trochu slabší kus série, dle mého chybělo napětí a hlavní důkaz byl opravdu podivný stejně jako některé dedukce Oldřicha z Chlumu.