Hrdinky: Příběhy významných českých žen

Hrdinky: Příběhy významných českých žen https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451550/bmid_hrdinky-89X-451550.jpg 4 252 252

Chronologicky seřazené, krátké, spíše beletristicky pojaté medailonky významných českých žen z různých oborů lidské činnosti nás seznamují s jejich životním příběhem a zároveň i přibližují dobu, ve které žily. Byly odvážné. Mnohdy předběhly dobu. Šly si za svým a někdy za odvahu zaplatily cenu nejvyšší. Ale svým příběhem inspirovaly tisíce a miliony dalších žen, které dnes díky nim mohou žít svobodně a podle svých představ. Strhující vyprávění o šedesáti výjimečných a leckdy zapomenutých hrdinkách z české kotliny od těch nejdávnějších dob až po současnost doprovází originální portréty od studentů plzeňské „Sutnarky“, textové medailony Kateřiny Tučkové a historické vstupy Renáty Fučíkové, které ukazují, jak se žilo ženám v různých obdobích dějin.... celý text

lencin
19.09.2021 5 z 5

Krásné výtvarné zpracování. Za něj 5*. Obsahově hodně zjednodušené a krátké, určené spíše pro mladší čtenáře/řky. Vysoce hodnotím jako důležitý počin a první vlaštovku pro zvýšení sebevědomí českých žen!!!

5holek
08.09.2021 3 z 5

Až tolik mě nenadchla. Určená spíše mladším čtenářům a hodně zjednodušené životopisy, souhlasím s hodnocením Sisssy, že mi mnohdy přišly zkreslené. Grafická výprava velmi hezká.

ArwenEvenstar
13.07.2021 5 z 5

Kniha je určena spíše mladším čtenářům a tomuto účelu je přizpůsoben i styl psaní. Medailonky některých žen by jistě zasloužily větší rozsah, ale chápu, že autorky chtěly "všem měřit stejným metrem". Věřím, že spoustu čtenářů inspiruje kniha k tomu, aby si našly další informace. Grafické zpracování knihy je nádherné.

zouharov
20.06.2021 2 z 5

Čekala jsem od knihy víc. Medailonky jsou hodně stručné, podle mě by si každá hrdinka zasloužila víc prostoru, aby se o ní čtenář mohl víc zajímat. Ten, kdo se zajímá o českou historii, se nedozví příliš nového.

VFD
20.06.2021

zajimave zpracovane, graficky super

Knižní střípky
15.06.2021 4 z 5

Poslech audioknihy

Audiokniha medailonků významných českých rodaček byla skvělým zážitkem. Interpretace se zhostily Naďa Konvalinková, Tereza Dočkalová a Eva Novotná a jejich hlasy se moc hezky poslouchaly. Kniha je určena primárně mladším čtenářům. Proto jsem si k poslechu přizvala svou dceru, abych viděla, jak bude kniha působit na cílového čtenáře. A mohu vám říci, že obě dvě jsme byly spokojeny úplně maximálně.
Na podnícení zájmu o konkrétní historickou osobnost či událost je délka textu medailonků naprosto dostačující. A pokud čtenáře/posluchače zaujme konkrétní dáma natolik, že se o ní bude chtít dozvědět něco více, není problém dohledat si spoustu dalších informací.
Pro děti (a vlastně ne jen pro ně) jsou tyto příběhy velice inspirativní, uvědomí si, že i přes spoustu překážek, které tyto ženy musely překonávat, dokázaly neuvěřitelné věci a v mnohém nám vyšlapaly cestu, kterou však mnohdy zaplatily vlastním životem. Budiž nám jsou věčnou inspirací. Nezapomínejme na ně. Autorky šly pěkně hezky chronologicky a zaměřily se i na historické souvislosti a přiblížily nám, jak se v tom kterém století žilo ženám obecně. Audiokniha nás natolik zaujala, že máme v plánu koupit si i papírovou verzi, abychom nebyly s dcerou ochuzeny o originální portréty od studentů plzeňské „Sutnarky“, které tuto publikaci doprovází.

momo01
03.06.2021 5 z 5

Je to radost si v ní číst nebo i jen tak listovat. Nadchlo mě grafické zpracování, stručné texty vystihující podstatu a vyhovovalo mi chronologické zpracování. Doporučuji.

begonie226
26.05.2021 4 z 5

Krásné dílo o významných ženách, silných osobnostech. Medailonky jednotlivých postav jsou krátké a srozumitelné. Výběr 60 hrdinek je tak akorát dostačující, i když by mě pár jmen napadlo. Ilustrace knihy studenty plzeňské univerzity považuji za koření celého díla.

elenai
22.05.2021 5 z 5

Znáte Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky? Tak tato nádherná kniha je určena pro naše malé české treperendy. Ukazuje jim, jak silné, odvážné, vynalézavé, inteligentní, moudré, nezdolné a úchvatné byly, jsou a snad i budou ženy z naší malé zemičky. Za sebe se přiznám, že i když věkově by měla knihu číst spíš moje dcera, sama jsem se docela přiučila. Některá jména jsem ke své ostudě zaznamenala až zde. Určitě si Hrdinky pořídím i do vlastní knihovničky, protože si budu chtít knihou listovat a kochat se ilustracemi i textem, byť skromným a jednodušším, ale psaným skvělými českými spisovatelkami.

mariposka
04.05.2021 4 z 5

Nádherně výtvarně zpracovná kniha. Kvůli tomu stojí za to ji mít doma. Kvůli tomu jsem si ji přála a nezklamala mě. Co mě trochu zklamalo, byly texty, které byly až moc jednoduché, zřejmě přizpůsobeny dětem a mladším čtenářům, což samozřejmě nevadí, jen jsem na to nebyla připravená.
Našlo se v knize hodně žen, o kterých jsem ještě neslyšela, zajímavý výběr.
Doporučuji!

SilviiM
04.05.2021 4 z 5

Krásně ilustrovaná kniha plná žen s velkým Ž. Medailonky byly velmi stručně a zajímavě napsané. Inspirovala mně k tomu, abych si o spoustě žen ještě našla dodatečné informace. Knihu můžeme brát jako skvělou berličku k poznání slavných, ale i trošku zapomenutých žen.

jejda.majda
04.03.2021 5 z 5

Nádherně ilustrovaná kniha s medailonky 60 Češek, které se výrazně zapsaly do naší historie. I když jsem si myslela, že mám obsáhlé znalosti historie, překvapilo mě, že o některých hrdinkách jsem v této knize četla úplně poprvé v životě. Medailonky jsou sice krátké, ale to na druhou stranu otevírá dveře k tomu zjišťovat si o ženách, které vás zaujmou, další informace. Každá ilustrace vás něčím překvapí a k tomu se kniha čte s lehkostí. Co víc si přát! Snad jen aby si kniha našla co nejvíc čtenářů, protože určitě stojí za to!

Bublinka78
14.02.2021 4 z 5

Kniha je určena především mladým čtenářům a přesto jsem bohužel osudy mnohých žen vůbec neznala. Medailonky byly hodně stručné, někdy opravdu až moc. Díky tomu se ale kniha hodně dobře čte a člověka to donutí dozvědět se ještě něco navíc. Vazba i ilustrace jsou opravdu moc pěkné. Ten doslov byl přehnaně patetický, knize trošku ke škodě.

Eva-K
29.01.2021 4 z 5

Krásně zpracovaná knížka se spoustou zajímavých informací! Jednu hvězdičku ubírám kvůli závěrečným shrnutím, která na mě byla až moc plná femin. patosu.

Maciiik
18.01.2021 5 z 5

Ježíšek mě potěšil touto krásnou knihou - kochala jsem se dloho při čtení jednotlivých medailonků, asi třetinu žen jsem dosud neznala. Graficky je kniha opravdu krásná (i když je v ní hodně feministického patosu). Četla jsem různě na přeskáčku, aby mi ženy jednotlivých období nesplývaly, a mnohdy mě kniha inspirovala k další četbě o některých osobnostech - medailonky jsou opravdu stručné.

Moje "top 10": kněžna Ludmila (pramáti Přemyslovců), Johana z Rožmitálu (Česká královna), Polyxena z Lobkovic (šlechtična), Anna Náprstková (podnikatelka a filantropka), První české lékařky (Bohuslava Kecková, Anna Bayerová, Anna Honzáková), Eliška Junková (automobilová závodnice), Vlasta Kálalová (lékařka), Božena Hauserová (špionka), Zdena Salivarová (spisovatelka a nakladatelka), Madeleine Albright (první ministryně zahraničních věcí USA).

Knihomolka223
18.01.2021 5 z 5

Krásná grafika, poutavě napsané medailonky, dobrý nápad. Knížka byla po všech stránkách skvělá a dozvěděla jsem se i spoustu nových věcí o postavách z historie.

bigbabe
27.12.2020 4 z 5

Úžasná kniha obsahem i ilustracemi. Jsem ráda, že jsem na ní narazila a těší mě, že většinu těchto žen už znám. A že nezávisle na této knize mám v plánu o dvou ženách si přečíst i víc a v budoucnu určitě i o dalších. Miluji knihy o životě.

Adelína_čte
30.11.2020 5 z 5

Uhel, tužka, pastelka, fixa, tempera, koláže, akvarel, tuš, linoryt a překrásné výtvory z nich.
Každý portrét hrdinky má jiného autora, ilustrace vytvořili studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

Výjimečné české ženy jsou seřazeny chronologicky, od nejstarších-sv. Ludmila, Abatyše Mlada, přes Elišku Rejčku, Barboru Rotterovou, Annu Náprstkovou nebo mně už známé-Elišku Krásnohorskou, Annu Pammrovou, Františku Plamínkovou, až po Olgu Havlovou, Evu Jiřičnou a také Madeleine Albrightovou...

Jedním z největších plusů knížky je zcela jistě časová osa, která mi hrdinky perfektně zasadila do širšího historického kontextu. Jsou na ni vyznačeny nejrůznější důležité milníky, jak pro ženy, tak pro celý svět.
Životní osudy žen jsou napsány velice poutavě, nic příliš odborného, ale také ne pohádkového, na jedné stránce textu je shrnuto vše důležité i zajímavé.

Nemám, co bych vytkla, za mě jeden z nejlepších, ne-li nejlepší titul o ženách, které spojuje jedno...velká odvaha a odhodlání.

Sabča92
24.11.2020 4 z 5

S knihami, které vyprávějí o významných ženách světa nebo našich dějin se v posledních letech roztrhl pytel. Hrdinky v sobě nesou kouzlo tvorby Renáty Fučíkové, což je přední česká a cenami ověnčená ilustrátorka, se kterou jsem se sama měla tu čest potkat na jedné knižní akci. Její tvorba je velmi příjemná a prostá. Kniha má jednoduchý styl a členění, které je uskupeno podle časové osy, která v knize nechybí. Kromě informací o jednotlivých ženách tu nechybí ani historické události, které jsou na ose zaznačeny a pro čtenáře to má tendenci spojení mnohdy známých informací v celistvý časový úsek. Já jsem díky těmto publikacím objevila například Milenu Jesenskou, o které jsem předtím nikdy neslyšela. Panovnice, spisovatelky, světice, lékařky, operní pěvkyně či sportovkyně. Ačkoliv kniha lehce může dávat zdání o svém feministickém postoji, tak se nemusíte nijak bát.

SlamLenka
18.11.2020 5 z 5

Včera jsme si připomněli hrdinství, které nás před 31 lety přivedlo na cestu k lepší budoucnosti. S touhle knihou si zase můžeme vzpomenout na další české hrdiny, respektive tedy hrdinky. Ty sice nejsou spojené se 17. listopadem (i když i taková dáma by se tam našla), ale jejich zápis do naší historie není o nic menší.
Na vzniku knihy Hrdinky mají zásluhy čtyři ženy, které sepsaly jednotlivé medailonky význačných žen české minulosti. Původně jsem si chtěla jednotlivé příspěvky dávkovat a čas od času si jich pár přečíst, ale nakonec jsem se do jejich výjimečných příběhů natolik ponořila, že jsem to zhltla jako malinu. A bylo to skvělé! Už teď navíc vím, že se ke knize budu vracet.
Osudy žen jsou seřazeny v souladu s během doby, takže začínáme kněžnou Ludmilou a katolickou kněžkou Ludmilou Javorovou. Publikace je navíc rozčleněna na úseky, takže se vždy věnuje ženám jisté doby a jejich příběh dává do kontextu tehdejší společenské a politické situace. Prolíná se zde také časová osa, na níž je možné sledovat podstatné historické milníky, třeba kdy získaly ženy volební právo v které zemi, nebo kdy jaká významná královna vládla.
Počin autorek je vážně chvályhodný. Srozumitelně čtenáře seznamuje s tím, jaký otisk nám zde tyto ženy zanechaly. Ten pak může být motivací dalším potenciálním hrdinkám dnešní doby, neboť každá doba potřebuje své hrdin(k)y. Výčet jmen je samozřejmě omezený a všichni víme, že hrdinek tu bylo a bude vždy tolik, že je nikdy nebudeme schopni všechny vyjmenovat.
K dokonalosti pak knihu dovedli studenti ateliéru Didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, kteří Hrdinky překrásně a kreativně ilustrovali.
Budu se opakovat, ale je to skvělé – rozhodně doporučuji!