Houslistka z Osvětimi

Houslistka z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482762/bmid_houslistka-z-osvetimi-e0A-482762.jpg 5 131 131

Historický román založený na skutečných událostech a životě slavné rakouské houslistky Almy Rosé. Její statečnost zachránila nespočet životů a dodala naději těm, kteří už zapomněli, co to slovo znamená… "V Osvětimi je každý den bojem o přežití. Alma má na ruce světle modrým inkoustem vytetované číslo 50381 a odtržená od svých milovaných je spolu s tisíci dalšími namačkaná v labyrintu ostnatých drátů. Každý den tu mizí lidé a nikdo je už nikdy nespatří. Tragická realita nemůže být vzdálenější Almině předchozímu životu. Jako uznávaná houslistka uchvacovala své publikum, když se ale v Evropě začali roztahovat nacisté, nemohla ji zachránit žádná sláva světa…Když velitelka ženského tábora Almu jmenuje dirigentkou táborového orchestru, který hraje vězňům plahočícím se do práce i vysokým důstojníkům SS, Alma odmítne: „Mohou mě zabít, ale nepřinutí mě hrát.“ Brzy si však uvědomí, jakou moc s sebou tato pozice nese: může zajistit hladovějícím dívkám příděly jídla navíc a mnoho z nich zachránit před smrtí. Takto Alma potká i Miklóse, talentovaného klavíristu. Obklopeni zoufalstvím nacházejí radost ve společných zkouškách, tajných vzkazech a koncertech, které hrají bok po boku, zatímco se modlí, aby utrpení jednoho dne skončilo. Ale v Osvětimi je i vzduch, který dýchají, prosycený ztrátou a jedinou jistotou je tragédie… Může jejich láska na tak zoufalém místě přežít? "... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Jota

The Violinist of Auschwitz , 2020

Parwana
06.08.2022 5 z 5

Jedna z mála knih, která si zaslouží první počet bodů. Naprosto strhující příběh talentované a statečné ženy, která zvítězila nad nacisty. Po dočtení jsem brečela, páč jsem neměla slov.

vercas945
27.06.2022 5 z 5

Knih odehrávajících se v koncentračních táborech a napsaných podle skutečnosti jsem už přečetla dost, takže "wau efekt" z toho, že by příběh byl podán úplně jinak nebo že bych se dozvídala úplně nové skutečnosti chyběl. Přesto dávám pět hvězd, protože kniha byla čtivá, vtáhla do děje, poznala jsem osudy další zajímavé osobnosti... A jak už se tady v předchozím komentáři objevilo, je to zvláštní u románu z tohoto prostředí, ale i na mě působí styl, kterým je napsán, tak nějak mile a příjemně :-)

daza.dt
18.05.2022 5 z 5

Nejsme moc fanoušek takovýchto knih, ale tato se četla rychle a dobře.
Autorka to pojala trošku jinak než jsou psány knihy s podobnou tématikou - psala tak nějak něžně, mile. Jako by to ani nebylo o stejném místě jak bylo líčeno třeba v knize Byla jsem doktorkou v Osvětimi od Giselly Perl.
Třeba to ještě donutí čtenáře si hledat další informace o houslistce Almě Rosé, která byla velmi zajímavou ženou.

Hani77
22.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Po přečtení prologu jsem chtěla knihu zase zavřít, protože nemám ráda fikci v tomto typu literatury, a podle této autorky byla Alma 4. 4. živá a sama si převzala jed, aby se otrávila. Dosud jsem četla, že onemocněla nebo byla otrávená už 2. 4. a dne 4. 4. zemřela-má to i na náhrobku. Podle této knihy zemřela až 5. 4. Tak to je má jediná výtka. Jsem ráda, že jsem se po tomto počátečním zklamání přemohla a přečetla celou knihu, protože dle všeho je docela věrohodně napsaná. Dozvěděla jsem se opět hodně nového ze života za ostnatým drátem-a znovu mě udivilo, jak jednoduchý život měli pracovníci z Kanady. Alma je na rozdíl od Osvětimského orchestru líčena velice kladně.

AlbionFoxyFox
24.02.2022 5 z 5

Nádherně napsaná kniha, plná zajímavých informací a postav. Je až neskutečné, co vše se za zdmi tábora dělo a jak moc se lišilo postavení jednotlivců.

LukBook
21.02.2022 5 z 5

Další skvělá kniha spisovatelky Ellie Midwood. Tahle paní mě prostě bere. Dokáže skvělým způsobem zpracovat dění ve vyhlazovacím táboře Osvětim, vyzdvihnout osud jedné hodně zajímavé osoby a všechno to zabalit do čtivé románové podoby. U mě jeden z objevů minulého roku, přičemž se tato funkce předává i do toho letošního

Fidibus
18.02.2022 5 z 5

(SPOILER) "My ale máme štěstí, že jste tu s námi, co říkáte?" Silný příběh reálné postavy, slavné houslistky, který stojí za přečtení i za vyhledání informací o ní. Hrdá žena, která dokáže svou vůli prosadit i v nelítostném prostředí, až po svou smrt. Opět otázka kolaborace a vedle toho dojemný příběh krátké intenzivní lásky i spousta nadčasových ideí.
"Doufal jsem, že bych vás mohl jednoho dne potkat. Asi bych měl poděkovat SS, že mi můj sen splnila."
Doktor Mengele se začal pochechtávat. "Kdy jste z dohadů se mnou udělala sport, Frau Almo? "

Mojepočteníčko
07.02.2022 5 z 5

Válečným románům zůstávám věrná, jen už mě málokterý z nich dokáže očarovat. A pokud se v názvu knihy rovnou objeví slovíčko "Osvětim" jsou moje pochyby dvojnásobné. Jenže tenhle příběh vychází ze skutečných událostí a na to já slyším...
...................................................................................
Alma Rosé je skvělou a váženou hudebnicí. Její hra na housle je známá po celé Evropě. Ani ona však díky svému židovskému původu neunikla transportům. Poprvé se s Almou setkáváme v experimentálním bloku, kde její talent nakonec vyjde najevo. Velitelka ženského tábora, obávaná Maria Mandlová, ji proto převede do tábora hudebního, kde ji jmenuje dirigentkou ženského osvětimského orchestru. Jejím úkolem je pozvednout jeho úroveň. Almě se tato funkce protiví. Ve svém nitru odmítá před Němci hrát, tím spíš doprovázet každodenní pochody zubožených pracovních čet. Záhy jí však dojde, že by díky možnosti orchestr rozšířit, mohla třeba něco změnit. A proto se svého úkolu nakonec odhodlaně zhostí.
V tomhle případě byly obavy úplně zbytečný. Už dlouho razím heslo, že dobrý příběh by měl ve čtenáři vyvolat emoce. A to se autorce povedlo na 120 % Věřila jsem jí každý slovo, usmívala se, měla strach i plakala. Rozumíte? PLAKALA! Já NIKDY nepláču! V obecné rovině se kniha četla výborně. Líbilo se mi, že spisovatelka položila důraz na samotnou hlavní hrdinku, nikoli na všechny ty hrůzy, které se děly. Ty pouze podtrhly atmosféru a poukázaly na to, jakým způsobem každodennost tábora formovala člověka a jeho psychiku. Nechybí zde ani jemná romantická linka, která můj čtenářský zážitek jen umocnila. A co víc, celý příběh je založen na skutečnosti. Doporučuji!

Evaho73
21.01.2022 5 z 5

Kniha Huslistka z Osvienčimu je jednou z mojich knižných vianočných darčekov, ktorá ma milo prekvapila dokonalým prepojením fikcie s historickými skutočnosťami.
Alma Rosé bola talentovanou huslistkou so zaujímavým životným poslaním, kde jej vášeň pre hudbu a čistá sila charakteru pomohli zachrániť mnohých jej spoluväzňov - amaterských hudobníkov v Osvienčime.
Touto charizmatickou ženou sa autorka nechala inšpirovať a napísala tento krásny román, v ktorom preukázala i dokonalú znalosť historických udalostí počas 2. sv. vojny.

mirka2558
10.01.2022 5 z 5

Čakala som happyand. Kniha je úžasne čítavo napísaná smutná, ale odvaha a sila nechýbajú... určite odporúčam