Horké vafle a ledové koupele

Horké vafle a ledové koupele https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521312/bmid_horke-vafle-a-ledove-koupele-a8l-521312.jpg 4 120 120

Helena chystá večeři na oslavu narozenin svého muže, když vtom jí zavolá kolegyně ze školy a oznámí jí, že má s jejím manželem už dva roky vztah. Heleně se zhroutí celý svět, protože ji zradil ten, komu věřila ze všech nejvíc. Učiní zásadní rozhodnutí, odejde z města, opustí svůj zažitý stereotyp a odstěhuje se na samotu do hor v Härjedalenu. Ocitá se v pekle samoty, tíživých vzpomínek z minulosti i strachu z budoucnosti. Postupně však nachází sama sebe, a když se posléze seznámí s mladou energickou dívkou Louise, které začne pomáhat v horské kavárně, uvědomí si, že vlastně celý život chtěla dělat něco úplně jiného než doposud.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Metafora

Kallbaderskan bland fjällen , 2022

luculi
24.10.2023 3 z 5

Já osobně mám nejrůznější životní příběhy ráda. Osudy postav, které se musí s něčím vyrovnat, něčemu se postavit, znovu začít žít, změnit se a tak podobně. Je v tom vidět síla člověka jednat a bojovat. A to si občas ochotně přečtu.

Je tedy jasné, že už jsem jich pár zpracovala a tohle je další z nich. Musím však říct, že zde jsem tolik ohromená nebyla. Sice se to četlo výborně, potíže jsem měla akorát s těmi švédskými názvy, ale jinak mi to přišlo takové suchoprázdné. Bez pořádných emocí, které to obvykle vyvolává.

Helena je skoro padesátnice, která opouští svého manžela kvůli nevěře. Nejdřív změní místo působení, potom začne přemýšlet o práci a budoucnosti. Neustále vzdychá nad minulostí, což je sice pochopitelné, ale točí se v kruhu stále stejných myšlenek, což je škoda, když jejich manželství trvalo skoro třicet let. V knize se akorát řeší její černé myšlenky, tečou litry kafe a občas se něco uvaří a upeče. Spousta věcí, které už udávají nový směr, který čtenář pochopí dřív než samotná hrdinka.

Po tematické stránce nic nového, takže by bylo lepší, kdyby to zpracování bylo hlubší. Sice se o emocích stále píše, ale nějak jsem to v tom necítila. Navíc veškeré ty změny, které nastanou během několika měsíců jsou povrchové a díky pomoci Louise takové pohádkové. Nemůžu si pomoct, ale v tomhle tématu mi třeba taková Lucy a hotýlek v Bretani sedla stokrát víc...

PeťulaV.
24.10.2023 4 z 5

Tady půjdu možná tak trochu proti proudu. Asi hlavně díky prozatím vysokému hodnocení a pochvalným komentářům, jsem měla zřejmě až moc velká očekávání a ta se alespoň v mém případě úplně nenaplnila. Je to pěkný příběh, vyloženě odpočinková záležitost, ale mě to zkrátka nedokázalo zaujmout tak, jako třeba jiné knihy tohoto typu. Tak trochu jsem očekávala nenáročnou romantiku, ale o té tahle kniha není. Je to spíše o hledání sebe sama, o vnitřní síle, pochopení a přátelství. Moc se mi líbilo popisování krásné horské přírody, dokonce nechyběly ani recepty a spousta dobrot, které bych si také s chutí dala. Ale mě, i když podle komentářů budu jedna z mála, vyloženě nebavil ten věčný kolotoč okolo nevěry Helenina manžela. Oproti tomu bylo moc hezké vnímat tu změnu, kdy se z uzavřené ženy plně oddané manželovi stávala silná, nebojácná žena, která se znovu naučila žít, konečně si věřit a s pocitem nového začátku si začala plnit své dlouholeté sny. Nakonec dávám přeci jen 4*, ale věřím, že za chvíli nebudu ani vědět, o čem to bylo.

Jane2016
22.10.2023 4 z 5

Horké vafle a ledové koupele, knížka která mě na první dobrou zaujala svou anotací a překrásnou obálkou. Přece jen do chladného podzimu se hodí nejen dobrá detektivka, ale i feel-good román!

Tato knížka nás přenese do nelehkého příběhu, který se ale postupem času přetransformuje v něco překrásného. Hlavní hrdinka hledá cestu k sobě samé, překonává překážky, které ji osud postavil do cesty a celkově mění své smýšlení. My jsme na této cestě jako čtenáři společně s ní a sledujeme, jak se ze závislé dívky stává samostatná žena. Celé prostředí knihy na mě působilo velmi klidným dojmem a příběh se mi četl opravdu dobře. Pokud máte například rádi Julii Caplin, ale už jste od ní přečetli všechny knihy, tak bych se vůbec nebála sáhnout po tomto příběhu! Věřím, že nebudete zklamaní.

Upřímně doufám, že autorka knihy Karin Härjegard bude pokračovat v psaní protože z této knihy jsem nadšená!

LaBobule
21.10.2023 5 z 5

Podle nazvu a obalky jsem cekala nenarocnou romantiku. To se uplne nedostavilo. Ale zato to byla uzasna kniha. Je to sonda do zlomene zenske duse, ktera se musi vyrovnat s neverou. Nalady, pocity, utrpeni i radost prozivate spolecne s Helenou - hlavni hrdinkou. Sledujete postupnou promenu Heleny ze zenusky, ktera si poslusne prisvojuje prani a sny sveho manzela. Az pad na samotne dno ji otevre oci a zaroven dvere k novemu zivotu.

ZUZKA28
18.10.2023 5 z 5

Tato kniha, tento příběh byla prostě nádhera. Krásně se četla a byla jakýmsi pohlazením, nedokázala jsem přestat číst a když mi zbývalo 80 stránek, tak jsem četla a četla a dočetla ráno v 04.56 a jen řekla" to je jako konec joooo". Já jsem v příběhu přímo žila a těším se na druhý díl ze série.

Sančez
15.10.2023 5 z 5

Tohle čtení bylo jako se zabalit do měkoučké přikrývky. Tohle bylo krásné pohlazení po duší. Po dočtení jsem byla smutná že příběh skončil. Doufám že od téhlé spisovatelky vyjdou další knihy. Píše nádherně ty popisy osob, krajiny, jídla to byl skvost.

kristy.books
14.10.2023 4 z 5

Priznám sa, že od tejto knihy som mala trochu iné očakávania. Čakala som takú príjemnú romantiku v štýle Romantických útekov, čo sa mi naplnilo tak 50 na 50. Horké vafle a ledové koupele bol celkom emotívny príbeh o nových začiatkoch, druhých šanciach, hľadaní seba samého, skúšaní nových vecí, sebaláske, odpustení a podobne.

Helena si práve prechádzala náročným obdobím. Po 30 rokoch manželstva zistila, že ju manžel podvádza a jej doterajší život sa zo dňa na deň rozpadol ako domček z karát. Aby si vyčistila hlavu a rozmyslela si, čo chce ďalej robiť, rozhodla sa na nejaký čas odísť na chatu svojej kolegyne. Miestami mi jej bolo dosť ľúto, nikto si nezaslúži takýto podraz od svojho milovaného, inokedy som jej správaniu nedokázala úplne porozumieť. Moje sympatie k nej sa budovali postupne, ale na konci som ju už mala rada a hlavne som bola pyšná na všetok pokrok, ktorý za tých pár mesiacov dosiahla.

Helena zbožňovala pečenie a varenie, preto nám tu každú chvíľu vyvárala nejaké dobroty, až sa mi zbiehali slinky. Som rada, za nám autorka predstavila i nejaké miestne špeciality (aj keď na ich názvoch som si išla jazyk dolámať).

Na príbehu sa mi veľmi páčil popis švédskeho vidieka, v ktorom sa dej odohrával. Táto malebná príroda dodávala celému príbehu veľmi príjemnú atmosféru a pekne ho dopĺňala. Nesmiem zabudnúť ani na niektoré vedľajšie postavy ako Heleninu staršiu kolegyňu či jej novú kamarátku Louise, ktoré sa tiež podpísali na vytváraní príjemnej priateľskej nálady.

To by som nebola ja, keby som nespomenula, že mi tu chýbala romantika. Nemuselo ísť o nejakú veľkú lovestory, úplne by mi stačila taká jemná romantická linka niekde v úzadí. Toto bolo pre mňa najväčšie mínus celého príbehu.

Hoci som zo začiatku mala trochu zmiešané pocity, nakoniec som sa dočkala feel good príbehu, aký som chcela. Autorka napísala ešte jeden príbeh, ktorý voľne nadväzuje na Horké vafle, tak dúfam, že sa dočkáme i jeho prekladu.

katst
08.10.2023 4 z 5

I přes neveselé téma, je kniha taková "hřejivá".

Autorka umí krásně popsat hygge/útulno, kdy úplně cítíte vůni pečených vaflí, kávy, teplo sauny i chlad horského jezera, poutavě popisuje krásy švédského venkova a hor, i mezilidské vztahy a navazování nových přátelství.
Myšlenkové pochody postav jsou uvěřitelné a nebýt toho, že jsem knihu kupovala, protože jsem od ní čekala trochu jiný vývoj a že mi hlavní hrdinka občas dost lezla na nervy, bylo by to asi i za pět hvězdiček...

Iva095
04.10.2023 5 z 5

Samotnou mě překvapilo jak moc se mi tato kniha líbila.
Helena se snaží najít sama sebe a pochopit co od života vlastně chce.
Uvažování Heleninýho manžela Martina mě dokázalo pořádně vytočit ("sní jenom spím, ale tebe miluju") to jako fakt.
Souhlasím s tím, že příběh připomíná trošku romantické útěky.
Kniha se krásně četla má krátké kapitoly což mi maximálně vyhovuje. S každou stránou mě víc a víc zajímalo jak se Helena vypořádá se svým životem.
Pěkný příběh.

"Myslím, že se člověk musí umět ke všemu postavit čelem a neutíkat před pravdou."

"Když se člověku zhroutí svět, nemůže být tak zatraceně zodpovědný."

Renike
01.10.2023 5 z 5

Takové další "romatické útěky" od jiné autorky. Hezky se to poslouchalo při vaření, žehlení a relaxu u kávy.

evineckY
27.09.2023 5 z 5

Příběh je o tom, že i když je vám partner po třicetiletém vztahu nevěrný,
není to konec světa, ale právě dobrý důvod pro nový začátek !
Kniha sice není kdoví jak veselá, ale zato pozitivní, s popisem krásné přírody,
nových začátků a přátelství. Moc se mi líbila a doporučuji.

„Žiju tady už spoustu let a pořád mě fascinuje to střídání ročních období.
Jak to nikdy nepřestává. Na podzim ostrý průzračný vzduch a barvy, co se rozlijou po
stromech a mokřinách. Zima a sněhem zasypané stromy, hluboké závěje a třicetistupňové mrazy.
Vårvintern, páté roční období, jak tu nazýváme předjaří, je magické.
Kape ze střech, ledy tajou, vyráží se na lyže. A zelené rozkvetlé léto.“

Paja1709
24.09.2023 4 z 5

Pěkně napsaný příběh. A k tomu pár dobrých receptů. Tento žánr švédským autorkam jde.Par knih už jsem přečetla a vždy spokojená.

Book-ista
11.09.2023 5 z 5

Moc hezky napsané, místy až dojemné. Ze života, ale přitom velmi poutavé a niterné.

švédská literatura kavárny hory a pohoří

Autorovy knížky

Karin Härjegard