Holka se sílícím hlasem

Holka se sílícím hlasem https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476609/bmid_holka-se-silicim-hlasem-ujA-476609.jpg 5 103 29

Příběh vyprávěný nezapomenutelným hlasem nigerijské služky, odhodlané bojovat za své sny Adunni je čtrnáctiletá nigerijská dívka, která ví, co chce: vzdělání. Matka jí prozradila, že vzdělání je jediný způsob, jak získat sílící hlas — schopnost mluvit sama za sebe a rozhodovat o své budoucnosti. Místo toho ji však otec prodá — Adunni se stane třetí manželkou místního taxikáře, který už se nemůže dočkat, až mu porodí syna a dědice. Adunni uteče do města v naději na lepší život, vzápětí ale zjistí, že nemá jinou možnost než jít do služby k bohaté rodině. Poddajná dcera, poslušná manželka, bezmocná otrokyně. Ostatní lidé Adunni neustále připomínají, že je nikdo. Ačkoli smůla její hlas na chvíli utlumí, úplně umlčet ho nemůže. Adunni si uvědomí, že se musí postavit nejen za sebe, ale i za ostatní dívky, a je odhodlaná ozývat se všemi možnými způsoby — šeptem, písní, lámanou angličtinou —, dokud ji někdo neuslyší.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

The Girl with the Louding Voice , 2020

Gaboskaaa
17.03.2022 5 z 5

Kniha je svým příběhem neuvěřitelně silná a poutavá. Člověk si uvědomí, v jaké zemi žije, jaké má možnosti a že hezký a respektující přístup, ke kterému vede své děti, rozhodně není samozřejmý. Na začátku jsem měla trochu problém s jazykem knihy, ale síla příběhu mě vtáhla do děje..

intueri
13.03.2022 5 z 5

Nezapomenutelně silný hlas...díky formě ´komolení´ jazyka se čtenáři příběh Adunni ještě více zarývá pod kůži, ocitá se v novodobé Nigérii a je konfrontován nejen s jinou kulturou, ale i smutnou realitou - vysoká negramotnost, dětské nevěsty, otroctví, minimální práva a zastání žen, korupce.. Přesto všechno je příběh plný naděje i optimismu - doporučuji k přečtení!
"Tady v tý vesnici, když chodíš do školy, nikdo tě nebude nutit, ať bereš nějakýho pána. Ale když nechodíš do školy, dají tě nějakýmu mužovi hned, jak máš patnáct roky. Tvoje vzdělání je tvůj hlas, dcero. Bude mluvit pro tebe, i když neotevřeš k mluvení pusu. Bude mluvit až do dne, ve kterým tě zavolá Bůh, ať jdeš pryč."
"Ten den sobě řekla, že i když v životu nic nedostanu, budu chodit do školy. Zakončím základní školu a pak střední a pak chodím na univerzitu a stanu učitelka, protože nechci mít jen jakejkoli hlas... Chci mít sílící hlas."

broskev28
26.02.2022 5 z 5

Mám za sebou Příběh Biafry a Půl žlutého slunce, takže o Nigérii už něco málo vím. Ale kniha Abi Daré je jiná, mnohem naléhavější, a navzdory náročné češtině se pro dnešní mobilní, tak nějak zkratkovitou dobu hodí mnohem lépe, alespoň podle mne.
Přečtěte si příběh nigerijské dívky; fakta na úvod jednotlivých kapitol jsou velmi zajímavá, ale vlastní příběh Adunni vypoví mnohem více. Překlad Viktorie Hanišové byl pro mě uhrančivý; poznámka překladatelky mnohé vysvětluje, ale i bez ní pochopíme důležitost téhle jazykové odlišnosti a neobratnosti. Ovšem k pochopení nigerijské, možná obecněji africké reality mám já stále daleko . . .
P.S. Koneckonců kdo z nás po 17.únoru 2022 chápe evropskou realitu?

"Teď už vím, že dobrá angličtina není měřítko inteligentní mysli a zdravýho rozumu. Angličtina je jenom jazyk jako jorubština a igbo a hausa. Není na ní nic zvláštního, nic z toho nedá člověku rozum."

lena.o.knihach
22.02.2022 5 z 5

Adunni je čtrnáctiletá dívka z Nigérie, která touží po vzdělání. Jenže ji otec prodá jako třetí manželku staršímu taxikáři. Od Adunni se očekává, že porodí syna a dědice. S tím se ale nehodlá smířit…

Čtenář je vhozený do nejbohatšího státu Afriky a sleduje kousek ze života chudé poloviční siroty. I přes kruté a nelidské zacházení Adunni stále věří, že může něco změnit. Statečnější hlavní hrdinku jsem dlouho nepotkala.

Kniha je výjimečná nejen příběhem, ale i jazykem, jakým je napsaná - nedokonalým (chyby v časech, členech, vynechávání gramatických slov). Já si na lámanou češtinu brzy zvykla a překladatelka Viktorie Hanišová má můj velký obdiv.

Adunnin hlas by mělo vyslyšet mnohem víc čtenářů.

L.Helena
28.01.2022 5 z 5

Nádherná kniha se silným příběhem.
Po přečtení několika prvních řádků jsem se doslova zhrozila, vždyť to se vůbec nedá číst. Nalistovala jsem na konec a přečetla si poznámku překladatelky. Ano, rozumím tomu, proč je kniha psaná nedokonalým jazykem. Ovšem převést nedokonalou angličtinu do nedokonalé češtiny je skutečně takový překladatelský oříšek ;-). Hrozně dlouho mi trvalo si na tento styl zvyknout, a i potom jsem mnohá místa četla opakovaně, abych pochopila význam. Příběh samotný byl natolik poutavý, že jsem chtěla text doslova hltat, jenže ty gramatické a stylistické chyby mi prostě nedovolily číst natolik souvisle, jak jsem zvyklá. Domnívám se, že v českém překladu by úplně stačilo zredukovat gramatickou nedokonalost alespoň na polovinu. Myslela jsem, že kvůli tomu uberu hvězdičku, ale originální příběh Holky se sílícím hlasem je natolik silný, poutavý, inspirativní..., že si to prostě nezaslouží.
Nezapomenutelná kniha.

amaenium
05.01.2022 5 z 5

Velmi silné dílo. Zpočátku mě překvapila forma, jakou je kniha psaná, ale dokonale podtrhuje hlavní postavu Adunni a její touhu po vzdělání. Dívka si v knize prožívá sérii strašných událostí, které ji naštěstí neubírají na její naději po lepším životě, vzdělání a touhou na svou budoucí profesí pomoct dalším dívkám, aby nemuseli zažít stejný osud.
Kniha i přes neobvyklou formu je velmi čtivá, neobvyklá, emotivní a nepředvídatelná. Osud Adunni mě v knize tak vtáhl, že jsem měla knihu přečtenou na jeden zátah. I tato kniha z pera nigerijské spisovatelky by si zasloužila více pozornosti a knihu doporučuji.

SlamLenka
08.12.2021 5 z 5

Na podzim jsem četla román, který měl zajímavou formu – chyběla tam interpunkční znaménka a souvislý nečleněný text vyvolával dojem nepřerušovaného proudu myšlenek. Bylo to zvláštní a musela jsem si na to zvyknout (a nedalo to takovou práci, jak jsem se bála) ovšem to jsem ještě nevěděla, že mě jiná autorka brzy postaví před ještě větší výzvu.
Abi Daré, autorka Dívky se sílícím hlasem, v úsilí o co největší autentičnost totiž nechává hlavní hrdinku mluvit anglicky tak, aby to odpovídalo jejím možnostem a postavení. Adunni se jako nezletilá Nigerijka, která nemohla ani dokončit základní vzdělání, se asi sotva bude vyjadřovat vzletně a v souladu se všemi jazykovými normami, když se je ani nemohla naučit. Nic takového jsem nikdy ještě nečetla a z počátku mi to trochu lezlo na nervy, ale nakonec jsem tomu uvykla a formu už tolik nevnímala. Nechala jsem se zcela pohltit příběhem.
Adunni se jako poloviční sirota touží vzdělávat, otec jí ale přichystal jinou budoucnost. Aby mohl zaplatit nájemné, svou čtrnáctiletou dceru provdá za zámožného taxikáře, a tak se Adunni stane třetí Morufovou manželkou. (Upozorňuji, že děj se odehrává kolem roku 2015!) Dívka se ale nehodlá vzdát svého snu, když se tedy ve svém bydlišti bez vlastního přičinění dostane do nepříjemné situace, rozhodne se pro útěk. Ani pak to však nemá nijak jednoduché. Stane se z ní služka, která si o platu může nechat jen zdát.
Emancipace žen značně pokročila, přesto jsou ve světě spousty míst, kde je žena braná jako věc. Adunni ale touží mít hlas, chce, aby ji bylo slyšet, bojuje. A já jí strašně fandila, stejně jako fandím všem ženám celého světa.
Můj obdiv patří rozhodně překladatelce, protože s takovým textem se popasovat a věrohodně ho přeložit do češtiny, to muselo dát hodně zabrat!

ladyka
03.12.2021 5 z 5

Trochu se divím, že knížka si zatím nenašla více čtenářů. Možná neláká její zvláštní název, nevím. Doufám, že se to změní, protože tato kniha si pozornost jistě zaslouží. Je čtivá, poutavá, vychází z reality a nutí k zamyšlení. I přes značnou dávku drsnosti a teroru, jakou je život mladinké hrdinky naplněn, si Adunni zachovává nadhled (někdy dokonce i humor) a hlavně odhodlání s osudem zatočit - nedat se a vymanit se z područí až otrokářských mužů. Jak se jí to (po)dařilo, si přečtěte sami...

Bobina74
28.11.2021 5 z 5

Výjimečný příběh, který je naplněn čistotou, neposkvrněností duše mladé dívky, realitou drsného života v Nigérii i důrazným hlasem, jenž proniká k uším čtenářů. Děj bohatý na překvapivé a nenadálé zvraty jede ve zrychleném tempu ke svému závěru a cestou stačí vymámit ze svých čtenářů pořádnou porci emocí. Tuhle knihu nemohu jinak, než ji srdečně doporučit. Více v recenzi od Kniha za knihou.

Afrika otroctví budoucnost feminismus vzdělanost osudy žen boj za svobodu Nigérie

Autorovy knížky

Abi Daré