S kouzelnickou hůlkou: Magické dospívání filmového čaroděje

S kouzelnickou hůlkou: Magické dospívání filmového čaroděje https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503243/bmid_s-kouzelnickou-hulkou-magicke-dospi-0Pc-503243.jpg 5 1510 1510

Naprostá nezbytnost pro každého fanouška Harryho Pottera. S předmluvou filmové Hermiony – herečky Emmy Watsonové. Doplněno o dosud nezveřejněné fotky z natáčení filmů, které změnily svět. Jaké bylo dospívání uprostřed natáčení toho největšího filmového hitu posledních dekád? Filmový Draco Malfoy, hlavní rival Harryho Pottera, se po letech rozhodl svěřit s těmi nejosobnějšími i nejvtipnějšími vzpomínkami na více než deset let natáčení filmů, jejichž knižní předloha změnila svět a stala se unikátním fenoménem a popkulturním hitem. Jen málokdo může tvrdit, že vystudoval tu nejprestižnější kouzelnickou školu světa v Bradavicích. Herec Tom Felton si touto zkušenosti prošel, byť patřil do té nejméně populární a nejobávanější zmijozelské koleje. - Kdo z filmového obsazení Tomovi nejvíce přirostl k srdci? - Jak to ve skutečnosti bylo s Tomovým románkem s filmovou Hermionou Emmou Watsonovou? - A co dokázalo doběla rozčílit obávaného profesora Snapea? Varování! Tato kniha vás přiměje silně přehodnotit vztah k jedné z nejnenáviděnějších filmových postav všech dob.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Práh

Beyond the Wand: The Magic and Mayhem of Growing Up a Wizard , 2022

AlbionFoxyFox
10.01.2023 5 z 5

Byť jsem závislá na HP sérii, tuhle knihu jsem původně číst nechtěla, postupně však na mě začalo vyskakovat jedno kladné hodnocení za druhým, a i když se nerada dávám strhnout trendy, knihu jsem si nakonec pořídila, dokonce si ji hned přečetla a byla jsem nadšená. Poutavé příběhy, lehkost, humor, zajímavé myšlenky. Nejvíc jsem si užívala úvodní části o dětství a poté hlavní část věnovanou natáčení Harryho. Poslední část už mě tolik nebavila, cítila jsem z ní stejné prázdno, jako cítím pokaždé, když Harryho sérii dočtu nebo dokoukám.
Souhlasím, že v textu mělo být méně chyb. To je jediná vada na kráse. V tom vidím výhodu svého povolání učitelky, že na mě sice chyba svítí červeně, ale pokud je text kvalitní, přecházím ji a soustředím se na obsah :)

MorbidCuriosity
09.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Tahle kniha je skvělá hlavně kvůli perlickam ze zákulisí, kvůli otevřenému výkladu toho, jak to ve filmu funguje a jak to může herec vnímat. Je o tom, že má herec ke své postavě v reálu poměrně blízko a rozhodně není svatoušek. A nejvíc mě odrovnal konec knihy, kde Tom bez obalu odhaluje temné stránky života celebrity a snaží se na téma duševních problému dělat osvětu. Za to všechny palce nahoru ️
Pokud se česká překladatelka snažila přeložit knihu tak, jak ji Tom napsal, tak se o něm rozhodně nedá tvrdit, že by byl buhvijaky spisovatel, mělo to příliš mnoho nedostatku, ale otevřenost vyprávění to odsouvá do pozadí.
Hrozně mě ale rozčiluje, že někdo může pustit do světa překlad s tolika překlepy, hrubkami a dokonce faktickými chybami. Je tam spousta chybějících písmen i písmem navíc, 'mi deti' nebo třeba část, kdy Tom vypráví o svém kamarádovi, kterého v první větě uvedou pod úplně jiným jménem, než o kom dál Tom vypráví... Kdyby tam byl jeden, dva překlepy... Ale tohle je fakt šílený a dost to ruší příjemné a plynulé čtení.

sarekaslukova
09.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Do čtení jsem se vrhla opravdu s nadšením, které nepolevilo dokud až do samotného konce. Ačkoliv postava Draca nepatří mezi mé oblíbené, musím smeknout před tím jaký je Tom Felton skvělý vypravěč. Snad v každé kapitole vypíchl něco zábavného a zároveň poučného. Také opravdu oceňuji jeho otevřenost v posledních dvou kapitolách. Které určitě nebylo lehké napsat. Ale je potřeba, jak bylo řečeno už v jiném komentáři, o tomhle tématu dělat osvětu. No při čtení o natáčení HP jsem si nutně potřebovala filmy pustit znova, zda se můj pohled na Draca změní. No pohled se sice nezměnil a každou chvíli jsem pozorovala Hagrida, kdy bude vidět jeho dvojník. Nevím proč, ale od dětství jsem ani nepřemýšlela, že by herec Hagrida mohl být někdo malinký (haha).

marky2558
09.01.2023 5 z 5

Klobouček..opravdu velmi hezky, mile a hlavně pokorně napsaná kniha o životě Toma Feltona. Dozveděla jsem se spoustu nových informací ohledně filmu Harryho Pottera ale nehlédla do duše tomu protivnému, blonďatému výrostkovi, kterého snad nikdo neměl rád. Jsem ráda, že Tom bez zábran píše o svém léčení a šíří tak osvětu, že je naprosto v pořádku řešit svůj problém, je naprosto normální chodit na terapie!
Jsem moc ráda, že jej nesemlela sláva a že postavil zpět na své nohy a užívá života.

maja8148
08.01.2023 5 z 5

To že tato kniha vyšla jsem se jako Tomův fanoušek dozvěděla z jeho Instagramu. Obal knihy za mě naprosto dokonalý a úžasně zaujme hned na první dobrou. I tak jsem ale neplánovala si knihu přečíst, protože, proč bych měla číst jeho autobiografii? Jako ano, vypadá na pohodového kluka a on je asi i jeden z důvodů, proč jsem odjakživa měla Malfoye ráda, ale že bych musela číst jeho autobiografii? Ne děkuji.

A pak se začala prodávat u nás a začala zahlcovat bookstagramy a všichni na ni pěli chválu, jak je dobrá, že se čte sama a že Tom je opravdu dobrý spisovatel. To potvrzovali i recenze (které normálně moc nečtu, ale jak všude na tuto knihu vyskakovali, tak jsem nějaké otevřela). No a já začala přemýšlet, že si ji koupím. A pak jsem šla kolem knihkupectví a řekla si, hele tak jo. A místo toho, abych ji odložila k milionu dalších knih, co čekají na přečtení, sem se do ní téměř okamžitě pustila. A přečetla ji v podstatě na jeden zátah. Opravdu sem se od ní nemohla odtrhnout. Je naprosto úžasná. Ten pohled na dětství, vzpomínky na různá natáčení a přátelství. Ta nostalgie. Sama sem si vzpomněla na svoje seznámení s Potterem, které probíhalo zhruba ve stejné době jako to Tomovo. I já s ním vyrostla. Byť né přímo n place.

Samozřejmě pokud by ta kniha nebyla tak dobře napsána jak je, tak by ve mě tyto vzpomínky nevyvolala, nedonutila by mě se smát a ani brečet (ano, brečela jsem, toto je 4. kniha, které se to povedlo, už to je známka toho, jak moc mě dostala). A ano kdyby po mně někdo chtěl najít chyby v knize, tak bych tam jednu nebo dvě našla, ovšem tato kniha nedává prostor se nad nimi jakkoliv zamýšlet a hledat je. Za mě osobně je toto jedna z nejlepších knihy, které jsem kdy četla a rozhodně nejlepší kniha loňského roku. A vím, že nejsem první, kdo to říká, ale pokud Tom napíše ještě někdy něco, i když to nebudou jeho paměti, tak rozhodně budu jeden z prvních kupujících této knihy.

PREBURDA
08.01.2023 5 z 5

Smekám klobouk...........napsat tak poutavě svůj vlastní vzestup a pád, je obdivuhodné a smutné zároveň, čím si Tom prošel a možná i dnes prochází. Když jsem poprvé viděla filmové příběhy Harryho Pottera, naprosto jsem "nesnášela" toho malého blonďatého hajzlíka Draca Malfoe. Ty filmové příběhy jsou tak upřímně až pravdivě nafilmovány, že je divák přijímá naprosto reálně. A Tom, Draca zahrál fenomenálně, naprosto jej vyobrazil, jak to přirozeně cítil. Po přečtení jeho knihy, na něj pohlížím jako na člověka naprosto čistého, odvážného, statečného, vděčného za vše co mu život klade do cesty a laskavého srdcem. Jak jsem ho poprvé viděla v roli Draca a chtěla jsem ho potkat, abych mu dala pár facek :o)) ...... o to více bych toho člověka chtěla potkat, obejmout ho, poděkovat mu za to, že je. Tom by měl v psaní pokračovat, jelikož neuvěřitelně a poutavě píše, že knihu není jednoduché odložit. Za mě je to člověk par excellence.

Pedruska01
08.01.2023 5 z 5

Na tuhle knihu jsem byla velmi zvědavá, a to z jednoduchého a prostého důvodu - hlavní protagonista, samotný autor a herec - Tom Felton. Někdy se stává, že je herec pouze jedné role. Ačkoliv mě to trochu mrzí, tak to bohužel pro Toma platí - vždycky bude a každý ho bude znát pod tím jménem Draco Malfoy. Tahle jsem ho i já poznala a zaryl se mi do podvědomí. Vždycky jsem tak nějak tíhla v té filmové sáze právě k tomu blonďatému, strašně roztomilému a hezkému hajzlíkovi, kterého jsem si zamilovala.
Tohle je dost aspoň za mě netradiční biografie napsaná samotným Tomem, která se hrozně dobře čte. Nemám ponětí, zda to je i díky překladu, ale má to neuvěřitelně čtivý a milý styl. Vypráví o svých různých fázích jako je dětství, puberta i něco málo z dospělosti. Ukazuje, jak si zachovával pořád status normálního děcka a ne té hvězdy z Harryho Pottera, což se mi místy ani nechtělo věřit. Prozrazuje, co všechno vyváděl, co měl rád, s kým se poznal, jaký měla vliv na něj jeho rodina jako bratři a maminka. Zmiňuje své zážitky s jinými herci a vylomeniny z natáčení. Ukazuje se, že jedna role v obřím projektu jako je HP není všechno. Neměl otevřené dveře do světa filmu, všude musel klepat a leckdy mu ani neotevřeli. Až jsem tomu nechtěla věřit. Vážně to tahle funguje?
Je pravdou, ačkoliv herce mám obecně ráda, tak jsem si nijak nikdy nezjišťovala podrobnosti o jeho životu, a tak mě dost informací překvapilo. Vím, že někde hrál, ale už nevím, kolik trnitých cest musel projít. Vím, že pobýval v Americe, ale ne, že se tam přestěhoval. Jinými slovy, Tom je prostě jen člověk, který byl takovou náhodou vystaven veřejnému zájmu, ale pořád je to obyčejný člověk se svými starostmi a radostmi.
Jeho psaná cesta byla zajímavá, dokázala mě překvapit a především ten závěr. Ano, každý můžeme upadnout a vstát je problém, ale překvapilo mě to o to víc. Vím, že Tom je, a ta kniha mi to i potvrzuje, slušný a skromný. A proto bych to u něj nejspíš vůbec nečekala.
Kniha je protkaná několika stránkami plných barevných fotografií z různých akcí a jeho věkového období, které jsou hezkým doplňkem. Moc se mi líbí a dodává to větší hodnotu celé knize. Tohle dílo se mi hodně líbilo a jsem ráda, že se jsem se k němu dostala. Dostala jsem množství infomací, které jsem netušila. Tom se tu do jisté míry odhalil, což muselo být velmi težké rozhodnutí, ale věřím, že mu to vnitřně pomohlo samotnému. Ukázalo mi to, jakým dokáže být člověkem a má můj obdiv. Rozhodně mu držím palce, aby se držel a hlavně, aby dělal to, co ho baví. Ať už to bude hudba anebo, aby přišlo množství rolí, které ho vyšvihnout nahoru, aby nebyl jen ve škatulce s Harrym Potterem. I když jsem čekala, že tu roli možná prokleje, ale nestalo se tak, a upřímně? Je to jen dobře.
Mohu tuto osobní zpověď doporučit i ostatním, bez ohledu na to, zda jsou fanoušky HP nebo ne. Stačí se zajímat o herce anebo obecně mít chuť poznat blíž jednoho člověka, kterého můžeme vidět v televizi. Hodnotím plným počtem, tady není nad čím přemýšlet. :)

Sarka14
08.01.2023 5 z 5

Jako fanoušek HP jsem byla samozřejmě hodně zvědavá a moc jsem se na knížku těšila. Nakonec jsem zavedla rodinku do knihkupectví a jasně jim ukázala, jakým směrem se má Ježíšek letos vydat :-)

Tom je skvělý autor a knížku napsal opravdu skvěle. Je zábavná i smutná. Ukazuje nám zákulisí natáčení, poví nám něco o ostatních hercích, ale nebojí se ukázat i stinné stránky slávy. Poslední část mě rozesmutnila. Ale většinu knížky jsem se neskutečně bavila a místy opravdu téměř brečela smíchy. Nakonec jsem se od knížky neodtrhla celý večer, dokud jsem jí celou nedočetla.

Jednoznačně můžu doporučit čtení komukoliv. Ne jen fanouškům HP, ale každému, koho zajímá život začínajícího herce.

Nikolda
08.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Tahle kniha jsou "historky z natáčení" a také cesta jednoho herce. Musím říct, že jsem se občas od srdce zasmála, ale konec s Tomovými psychickými problémy mě rozesmutnil. Oceňuji, jak se dokázal vydat všanc a jemně vylíčit, že nebyl žádný svatoušek.

jancapen
08.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Knihu bych podle sebe rozdělila do dvou částí - 1. rozsáhlá, kde Tom pojednává o natáčení Harryho Pottera a o dalších filmech. Ta se mi samozřejmě jako fanouškovi Harryho Pottera líbila a i se člověk dozvěděl nějaké zajímavosti ze zákulisí filmu.
Nakonec se mi ale mnohem víc líbila 2. krátká část, kde Tom popisuje odvrácenou stránku života hollywoodské hvězdy. Myslím, že si podobným příběhem prošlo více hvězd, ale jen pár má tu odvahu to takhle upřímně sepsat. Za to klobouk dolů.

krejcovka76
08.01.2023 5 z 5

Jako skalní fanoušek HP jsem si nemohla tuhle knížku nechat ujít, obzvlášť když recenze byly výborné. V první řadě knížka se neskutečně dobře čte, při čtení se mi střídal "lívanec" na tváři, u další kapitoly zase slzy. Je to úžasné nahlédnutí do zákulisí natáčení HP, do pocitů a duší jednotlivých postav a herců a lidí, kteří pro nás zhmotňují knížky do filmů. Je okolo neuvěřitelná práce, kterou nikdo z nás nedocení. Smekám pomyslný klobouk před všemi a zároveň děkuji Tomovi, že nám tohle nahlídnutí a seznámení umožnil :-)

Kekik
07.01.2023 5 z 5

Děkuji za úžasný zážitek. Čtení doporučuji!

Může se zdát, že je kniha napsaná jednoduchým stylem psaní, ale opak je pravdou. Tom Felton to se slovy opravdu umí a často mě jeho věty dostaly do kolen. Stejně tak předmluva od Emmy Watson až vhání slzy do očí. Takových okamžiků tam bylo více. Laskavá, upřímná zpověď představitele Draca Malfoye mně zůstane v srdci. Jeho slova mě rozbrečela, ale i rozesmála. Tom Felton je člověk se srdcem na správném místě.
Chtěla jsem do knihy jen nakouknout, ale nešlo přestat číst. A tak byla za pár okamžiků přečtená. Zážitek z ní však přetrvává. Chtěla bych moc poděkovat Tomovi za to, že mě prostřednictvím své knihy přiblížil tak blízko ke světu Harryho Pottera, jak se to žádné jiné doplňkové knize nepovedlo.

Považuji se za velkého fanouška ságy Harry Potter, a proto mě trápí, že nemám žádnou oblíbenou postavu. To se již asi nezmění, ale co se změní, je určitě pohled na mnoho scén. Po přečtení knihy Toma Feltona věřím, že si celou ságu Harryho Pottera užiji ještě více. Takže vůbec nevadí, že ty filmy uvidím již po... Ani nevím po kolikáté.

Čtenářská výzva 2023: Téma 12. Kniha od začínajícího autora.

knihomolka_jaja
07.01.2023 5 z 5

Abych řekla pravdu, já tenhle typ životopisných knih čtu velice výjimečně, ale tady jsem prostě neodolala. Jakožto milovník světa Harryho Pottera jsem vůči Tomovi a jeho příběhu byla bezmocná. První film jsem viděla ve dvanácti a knihy velice brzy následovaly.

Asi nemá cenu chodit kolem horké kaše. U knihy se zasmějete, opravdu jsem kolikrát brečela smíchy. Ale kromě toho, že s námi Tom sdílí spousty zajímavostí ze zákulisí natáčení a představuje nám velké množství herců tak, jak je neznáme, tak nám ukáže i stinnou stránku slávy a jeho herecké kariéry. Kromě toho dobrého, přiznává i to špatné a nutí svým příběhem k zamyšlení.

Do knihy se pusťte nejen, pokud jste fanoušky Harryho Pottera, ale také pokud se chcete blíže seznámit s tím, jak to v tom hereckém světě vlastně funguje.
Nic, co vám tady napíšu, nedokáže zcela vystihnout úžasnou atmosféru knihy. Čte se snadno a opravdu ji velice rychle zhltnete. Já mohu jen doporučit.

PS: kniha obsahuje předmluvu od Emmy Watson

Sabča817
07.01.2023 5 z 5

Draco byl mojí druhou nejoblíbenější postavou hned po Ronovi už tenkrát. Po přečtení téhle knihy moje sympatie ještě vzrostly. Kniha je velmi čtivá a vtipná. Tom se ukázal jako skromný a milý chlapík, který si i přes svou slávu na nic nehraje a stojí nohama pevně na zemi.

adela.hol
07.01.2023 5 z 5

Jsem velká fanynka Harryho Pottera, takže tato knížka mě nesměla minout. To, že Draco Malfoy nebyl moje oblíbená postava se asi tak nějak dá předpokládat, ale vlastně ani samotného Toma Feltona jsem nikdy příliš neregistrovala. To se ale po přečtení této knihy rozhodně mění. Už nikdy Draca/Toma neuvidím stejně.

Celou knihu bych shrnula jedním jediným slovem - pokora. Nejen, že se Tom otevřel touto knihou celému světu s tím dobrým, i tím špatným, ale jakým způsobem se otevřel. Má v sobě cit pro vyprávění a psaní a každou stránku jsem doslova hltala.
To, jak mluvil o všech svých hereckých kolezích, ať už o těch, se kterými vyrůstal nebo o všech těch hereckých bardech, tak o všech se vyjadřoval s velkou pokorou a respektem.

Bylo skvělé se vrátit do světa HP zase trochu jiným způsobem, a pokaždé když uvidím nějakou scénu, o které byla zmínka, vzpomenu si na Tomovo úžasné vyprávění.
Musím se přiznat, že u poděkování jsem měla i slzy na krajíčku. Pokud ještě někdy v budoucnu nějakou knihu vydá, rozhodně ji musím mít. DOPORUČUJI!!!

Veronika13
06.01.2023 5 z 5

Knížku jsem si přála pod stromeček. Ježíšek si vybral obdarovat mě jiným dárkem, tak jsem nelenila a hned 2. února jsem spěchala do knihkupectví, abych si ji tedy sama koupila....a dnes mám dočteno! Musím říct, že mě příjemně překvapila. Dost často jsem se při čtení upřímně smála a představovala si všechny ty jeho lumpárny. A na konci knihy jsem měla v očích slzy. Tak krásně popsanou duševní nepohodu jsem ještě neviděla. Držím mu pěsti do jeho dalších životních kroku a pokud ještě něco napíše, určitě nad koupí knihy nebudu váhat!

Pitbullka
06.01.2023 4 z 5

Od knížky jsem mnoho nečekala a původně jsem se do ní nechtěla pustit. Ale pak jsem všude četla chválu. I když Tom nebyl nikdy mým velkým oblíbencem, po této knížce se to změnilo. Bavilo mě jeho vyprávění a z celé knihy je cítit neskutečná pokora. Líbilo se mi i otevřené vyprávění o jeho závislosti a pobytu v léčebně.

Tereza0107
06.01.2023 4 z 5

Tuto knížku jsem si jako fanoušek Harryho Potterra nemohla nechat ujít a Ježíšek s ní k mému nadšení dorazil.
Knížka se moc hezky a rychle čte, a tak máte přečteno, než se nadějete. Každá kapitola je věnovaná jedné historce, potažmo člověku, který se stal důležitou součástí Tomova života. Místy mi to přišlo jako takové pokání/poděkování. Užívala jsem si historky z natáčení i Tomovy popisované pocity, které přicházely se stoupající slávou HP série. Maličko mě rozčiloval takový ten "sígrovský attitude", o kterém se tak často zmiňuje, ale asi to bude tím, že já jsem přesný opak - "vzorňácký attitude", tak se do jeho přístupu nedokážu tolik vžít. Už se těším, až si pustím filmy a budu sledovat zmiňované scény, za kterými teď nově budu vidět i Tomem popsané příhody.

⭐️"Impozantní byla také přítomnost Ralpha Fiennese. Nemluvě o tom, že byl stejně děsivý jako samotný Voldemort - obličej měl neustále pokrytý zelenými tečkami, aby mu pak lidé z vizuálních efektů mohli dodatečně odstranit nos (pozor, spoiler: v reálném životě nos má)."

⭐️"Je snadné vyhřívat se na slunci, ale užívat si déšť zas tak jednoduché není."

e.s.e.t.
05.01.2023 5 z 5

Tom Felton by měl rozhodně psát víc. Svůj vlastní příběh odvyprávěl s lehkostí, grácií a neskutečnou pokorou. V knize nás s sebou vzal domů, na konkurzy, natáčení i na temnější místa své historie. Díky za to! A taky rozhodně nepřeskočte předmluvu, kterou mu napsala Emma Watson - stojí za to :)

lindaaa
05.01.2023 5 z 5

Naozaj vydarena biografia, lahke a putave citanie

Harry Potter životopisy, biografie herectví

Autorovy knížky