Zatmění

Zatmění https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509363/bmid_zatmeni-63fdec3e23127.jpg 4 1096 1096

Harry Hole série

< 13. díl

Měsíc se zalévá krví. Třináctý případ Harryho Holea. Harry se vrací domů z Los Angeles, kde se marně snažil upít se k smrti. V patách má vymahače dluhů a před sebou vraždu dvou mladých žen. Ze zločinu je obviněn známý realitní magnát. Pokud Harry do deseti dnů najde pravého vraha, zachrání hned několik lidí najednou. Jako soukromý vyšetřovatel dá dohromady tým odpadlíků: zkorumpovaného policistu, psychologa umírajícího na rakovinu a bývalého taxikáře, který prodává kokain. Čas letí jako splašený, vrah je vždy o krok napřed a krvavý úplněk se neúprosně blíží.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Blodmåne , 2022

Hana62
13.05.2023 5 z 5

Tak nevím, HH stárne jako my všichni, ale v tomto díle mi to vadilo. Co mi však vadilo více, absence překladu anglických dialogů, kterých bylo fakt dost. Ne všichni čtenáři ovládají angličtinu a na vyhledávání překladu na Google jsem rezignovala po třetině knihy. Jinak souhlasím, že to bylo překombinované, místy těžko uvěřitelné. Uvidíme, zda autor bude pokračovat a nebude vařit z vody. Nová série by neuškodila.

helusa2
13.05.2023 5 z 5

Bylo to napínavé, místy velmi nechutné, zamotané, matoucí - a prostě geniální, jak to Nesbø umí ;-)
Zase se nás snažil všemožně zmást a mnohokrát svést na špatnou stopu, velmi často jsem listovala zpět a hledala indicie (a v tuto chvíli toužila po eKnize, kde by bylo hledání snadnější). Ale musím se pochlubit - odhalila jsem ho. Jen partnerku jsem netrefila, takže mě Jo zase stejně dostal :-D
Tak, uff, jdu si přečíst něco mírumilovného, ať se nebojím ;-)

Lunďák
12.05.2023 5 z 5

Já jsem opět po několikaletém čekání nadšen. Příběhy Jo Nesbo neupadají, ale jsou čím dál tím napínavější a skvěle zpracované. Co jediné mi vadí - že moje oblíbené postavy stále umírají, ale to jsem si mohl už po těch 13 dílech zvyknout - ale nezvykl. HH na zdraví.

maršra
12.05.2023 1 z 5

Bohužel po letech těšení se na každou další knihu s Harrym velké zklamání.Překombinovaný zdlouhavý příběh ze kterého se naprosto vytrácí napětí i Harryho charisma.Ač to říkám nerada,tahle série už asi nemá co nabídnout.

Agatha84
11.05.2023 3 z 5

Po dotčení předchozích dílů se ihned dostavil smutek z toho, že příběh končí. To jsem tu postrádala. Stejně tak si nepamatuji na to, že bych dokázala třeba dva dny Harryho příběh neotevřít, aniž by mi nechyběl. Zatímco u tohoho příběhu jsem žádný velký absťák neprožívala. No a taky se mi ještě nestalo, že bych tušila, kdo je oním viníkem, a poslední stránky proto jen poklidně pročítala bez většího napětí, překvapení, úžasu.
Jakoby Harry ztrácel své kouzlo, možná je už stejně jako pan Nesbo unavený a měl by si dát pohov (i když bych nevěřila, že to kdy navrhnu).

Jane2016
11.05.2023 4 z 5

Páni, už je to opravdu nějaký čas, co jsem se naposledy setkala s Harry Holem. Na svém profilu jsem zabrouzdala do minulosti a poslední příspěvek spojený s tímto vyšetřovatelem jsem zveřejnila 5. července 2021! Šílené, jak ten čas letí. Mívala jsem období, kdy jsem Holeovi případy v rukou držela téměř pořád a tento 13. díl byl pro mě milým návratem ke starému známému.

A co příběh? Příběh byl stejně skvělý jako všechny předchozí. Snažila jsem se číst pomalu, abych si vychutnala každou větu, ale i přes toto jsem Zatmění přečetla v rekordním čase. Vzhledem k tomu, že asi všichni tak nějak podvědomě tušíme, že Nesbo píše celkem bichle.

Přísahám, že jsem se u této knihy ksichtila více než je zdrávo. Kdo máte rádi nechutné detaily v detektivkách, tak mi věřte, že u tohoto dílu si přijdete na své!

Sečteno podtrženo, pokud máte Harryho Hola rádi, máte se skutečně na co těšit a příběh doporučuji všema deseti. Parádní kniha.

Ajina76
11.05.2023 3 z 5

Knihu jsem přečetla. Asi ze zvyku. Nebyla úplně špatná, ale u dost překombinovaná. Na konci jsem se trochu ztratila. Ale moc jsem se na ni těšila, tak i proto tolik hvězdiček. Měly být 4 . Pokud vyjde další, číst budu určitě.

JustWomen
10.05.2023 4 z 5

Bylo to dobré, čtivé, HH se nezměnil a způsob vraždění byl opravdu originální. Odkazy na hudbu mi nevadily, jen těch podezřelých a zvratů na konci bylo trochu moc, ale chápu, že nás autor chtěl poplést. Dobrá práce pane Nesbo.

SedllY
10.05.2023 3 z 5

Pro mě jedna z nejočekávanějších knih u nás roku 2023. Bohužel velké zklamání. Nesbovi už v téhle sérii prostě dochází dech a jde to cítit, hlavně z první poloviny. Kvalitou bych knihu zařadil na předpředposlední místo, hned za Šváby a Netopýra.
A tak si říkám, Nesbáku, měls tuhle sérii ukončit skvělým dvanáctým dílem, Nůž.

heavy66
09.05.2023 4 z 5

Manželka mě peskuje, že místo domácích prací čučím celý víkend do Krvavého měsíce!
Podle šibeničního termínu, který Harry dostal od škorpionů, je to spíše Krvavý týden, naštěstí Harry má podporu dream týmu a motivaci uspět, aby očistil "dobré" jméno realitního magnáta.
Klopýtání a škobrtání, které cestu k pachateli provází, je vinou na straně autora, který jako obvykle váženým čtenářům lže a mlží - kdo, kde, koho a hlavně proč? Příběh je typicky temný, depresivní až naturalistický, a plný product placement. Otevřený konec znamená, že si asi mám dalších pár let okusovat nehty, jak to bude dál!
Stale Aune forever. Strejda Alík taky forever.

studentice
08.05.2023 3 z 5

Je to pořád Harry, ale.. příběh mi přišel překombinovaný a od autora jsem četla už mnohem lepší knihy. Nicméně se už teď nemůžu dočkat další kníhy od autora

CharlesWard
08.05.2023 4 z 5

Ale jo, oproti Noži je to zase ten starý dobrý Harry a vše, co k němu patří.

Arlienen
08.05.2023 5 z 5

Jo Nesbo je pro mě zárukou kvality. Proto když vychází nová kniha s Harrym, musím si ji rychle přečíst. Líbí se mi, že Harry je vlastně pořád stejný. Stejný charakter,který není neomylný a dělá chyby. Já jsem si myslela, že vím, kdo je vrah a stejně tak Harry, bohužel ani jeden z nás neměl pravdu. Nesbo je v tomhle ohledu unikátní. Umí si krásně hrát s naší pozorností a předhazuje nám od začátku drobečky s nápovědou, o co v knize jde a nepřímo nás navádí na vraha.
Pro mě to bylo úžasné shledání po delší době s Harrym a těším se na to další.

Česneksmedem
05.05.2023 4 z 5

HH stárne a to je dobře. Pokud by tomu tak nebylo jistě by se našel někdo, kdo by to kritizoval jako nereálné. A stejně by to bylo v případě jeho neomylnosti. Rozhodně není žádná Salmonella enterica Typhimurium. Jediné, co mohl Jo Nesbo omezit, jsou ty nekonečné odkazy na hudbu. Ale to je můj náhled na věc. Přesto to bylo pořád na velice solidní úrovni.

ddkk
05.05.2023 4 z 5

Tak nevím, jestli máme od Harryho ještě něco nového očekávat. Neuvěřitelně překombinovaný případ, kdy se slavný detektiv párkrát - samozřejmě v zájmu napínání čtenáře - seknul a musel si znovu vyhrnout rukávy, je sice zajímavý, ale už pěkný kus před koncem se dá tušit, kdo je pachatel. A mimochodem, to poslední Harryho "seknutí se" už bylo vážně trochu moc. Začínám si myslet, že i na něj, na alkoholika, došlo, že mu tak trochu měkne mozek, i když prý začal popíjet tak nějak kontrolovaně (netušila jsem, že to jde)...

Ale Nesbo je prostě dobrý spisovatel a dokázal napsat napínavý a celkem neotřelý příběh, ač v některých linkách nedotažený. Možná už má HH taky dost a jsem moc zvědavá, co hodlá vytáhnout z toho svého trezoru, kde prý má závěr série už dávno napsaný...

Souhlasím s komentáři níže (PetrCepek, Jiri7453) a přesto dávám za čtyři. Četla jsem bez přestání, bavila se a přiznávám, HH mám stále ráda.

JiRo
04.05.2023 3 z 5

Tak takhle hele.
Dá se to přečíst za dva dny, to jo. Je to čtivě napsané.
Je to jako slušná komedie od Svěráka, když byl ve formě.
Je to fajn relax.
Ale kvalitu starších Nesbo nenajdete.
Ale napětí nenajdete.

Je tam moc odkazů na hudbu - snad nejvíc ze všech jeho knih - a kdo není fanoušek a nezná rock od 60.let, tak mu toho moc neřekne. A když na hudbu odkazuje u všech postav, kladných i záporných i neutrálních, prostě pořád, tak už mě to spíše vadí, i když dříve mě to přišlo zajímavé a fajn, protože ty kapely vesměs všechny znám. No prostě čeho je moc...
Hary už je podle mě dost vytěžená postava.
65%

PS- teď vidím že kolega PetrCepek už to vše zmínil - souhlas s vámi pane :-)

Susan94
04.05.2023 5 z 5

Je to téměř s podivem, že ačkoliv je to 13. díl, je Harry pořád ten Harry. Skvěle vymyšlený příběh, autor si s námi hraje téměř do poslední řádky. Nesbō je mistr zápletky. Skvělé, určitě doporučuji!

PetrCepek
03.05.2023 3 z 5

Četba mého norského favorita stále více připomíná čtení jiného oblíbeného autora, a sice japonského spisovatele Haruki Murakamiho. U obou musíte mít rádi nebo ignorovat, že:
a) se v textu objeví bambilion odkazů na nejrůznější - pro vás spíš neznámou - muziku, kdy si zpočátku některou skladbu pustíte na youtube, ale pak toho necháte, neboť odkazů je opravdu hodně,
b) v textu se ve velké míře vyskytují věty či dokonce delší pasáže v angličtině, které jsou často dvojsmyslné, a proto si moc nepomůžete, když je překlopíte do češtiny pomocí google překladače,
c) postavy románu jednají na základě obtížně uvěřitelné intuice a někdy naprosto proti elementární logice - například v Zatmění jedna osoba jako úplně první odhalí sériového vraha a nejenže namísto oznámení policii požádá brutálního vraha o osobní rozhovor (budiž), ale při následném setkání bez jakýchkoliv zábran radostně vypije nápoj, který vrah dopředu připravil.

Shod by se našlo mnohem víc, ale už nebudu zdržovat. Je prostě zapotřebí mít pro autora pochopení a pak se vám jeho romány budou líbit. Většina šestihvězdičkově, zatímco některé (např. Macbeth, Království, Švábi nebo právě Zatmění) holt o něco méně.

Ale pořád je to prima počteníčko, protože J.N. psát umí a výborných nápadů má stále přehršel. Třeba ten slibný kněz s motorovkou na závěr .-).

hanzmb
03.05.2023 5 z 5

Skoro 4 roky jsme museli čekat jak dopadne Harryho rozhodování ze závěru Nože. Nakonec to pro nás čtenáře dopadlo velmi dobře a tak máme možnost se dozvědět další část jeho osudu a k tomu si vychutnat zajímavý detektivní příběh. Je to celkově solidní čtení, i když musím přiznat, že jsem v této sérii četl už mnohem lepší věci. Na konci zase otevřená otázka dalšího pokračování, které už nemusí být jenom na Harryho vůli. A nebo tím autor vše nenápadně uzavřel.

Elye
02.05.2023 5 z 5

13. díl jsem opět přečetla jedním dechem. Harry byl při tomto vyšetřování sice lehce mimo jeho obvyklou formu, prokreslenost jeho postavy byla o kapku slabší než jindy, ale i tak dávám 5*.