Harleen

Harleen https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433945/bmid_harleen-F4p-433945.jpg 5 208 208

"Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.“ „Na té cestě jsem potkala bledého muže,“ „A on se na mě usmál…“ Doktorka Harleen Quinzelová, nadaná mladá psychiatrička, je na stopě léku, který by zbavil Gotham šílenství, a v úsilí o záchranu města před jím samotným neváhá sáhnout po drastickém řešení. Sledujte zrod legendární superpadoušky ve strhující nové verzi příběhu zvrácené a tragické lásky mezi Harley Quinn a Jokerem, kterou vám předkládá proslulý vypravěč Stjepan Šejić (Aquaman: Underworld, Sunstone).... celý text

Literatura světová Dobrodružné Komiksy
Vydáno: , Crew

Harleen , 2020

SlamLenka
16.08.2020 5 z 5

Zhltnuto skoro na jeden zátah (jen s pauzou na přípravu oběda) – a fakt to stojí za to!
Mezi všemi možnými superhrdiny je pro mě Batman tím nejNEoblíbenějším – vlastně mi přijde pekelně nudný, ovšem o to zajímavější se mi zdají všichni ti padouši, kteří stojí proti němu. Nejvíc jsem si oblíbila asi Poison Ivy a především Jokera, nedávno mi ale došlo, že mě dosud nějak míjela Harley Quinn. Když vyšel komiks Harleen, pořád jsem kolem něj přešlapovala, až mě nakonec zahltilo množství pozitivních ohlasů a taky jsem si pro ni zašla – a už se i já vezu na vlně nadšení!
Jak už to tak bývá s těmi, kdo chtějí pomáhat jiným, obvykle to začíná neuvěřitelným elánem a plány a jinak na tom nebyla ani doktorka Harleen Quinzel. Do Arkhamu přichází se svou teorií, má vizi, jak by s těmi zdejšími ztracenými případy snad mohlo jít hnout, nakonec se to ale vyvine úplně jinak. Ostatně je známo, že „cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly“. Zásady, jak by měl psychiatr s pacientem pracovat, postupně odpadají, stejně jako všechny zábrany a doktorka se postupně propadá do hlubin šílenství, až se z Harleen postupně stane Harley.
I když se vše točí především kolem Harley a Jokera, dost místa je v komiksu věnováno i státnímu nadvládnímu Harvey Dentovi, nechybí ani Batman či komisař James Gordon, stejně jako se tu mihnou další batmanovští záporáci. Nelze nezmínit parádní grafické provedení – kresby postav jen hrají všemi emocemi a nejsou prvoplánově líbivé. Oceňuji i to, že Stjepan Šejić přišel s celkem neotřelým vlastním zpracováním postav, místo aby se křečovitě snažil držet jejich dosavadních ztvárnění.
Budu se opakovat, ale jsem fakt nadšená!

Ewilka
14.08.2020 4 z 5

Komiksy moc nečtu, ale Harleen se mi líbila. Naprosto úžasná kresba, a to musím říci, že jsem dost vybíravá.

fvalek
09.08.2020 5 z 5

Harleen je jeden z nejkrásnějších komiksů, co jsem zatím četl... Ať už začnu u nádherné obálky (ne nutně té trošku přehnané plastové přebalové, ale té pod ní), kde je Harley prostě krásná, upřímná, zranitelná... Celkově je pak celá kresba úžasná, jak dichotomie v kresbách příčetné Harleen a nepříčetné Harley, tak celkové vyjádření emoci, pocitů, mimiky atd. Barvy jsou příjemné, nostalgické a kresba je působivá a příjemná, osobitá, ale nepřehnaná. Kniha je to kvalitní, zaujme a i desky jsou takové luxusní a příjemné na dotek, no... to už zní trošku perverzně. :D

Dějově je to naprosto bezkonkurenční sonda nejen do duše Harleen, která je tedy opravdu okouzlující a neuvěřitelně lidská a hodná, ale i do celého světa z jejího pohledu, a dokonce i do Arkhamu, což se v DC komiksech zase tak často nestává. Deníková forma vyprávění příběhu svědčí, je to pozvolná sonda do světa šílenství, jako sledovat povedený psychologický film. Moc pěkné je představení i dalších obyvatel Arkhamu a Gothamu, příběh Denta, pozitivně vykreslená Ivy, Croc, Joker apod. Setkání s Batmanem velmi vedlejší, celkově je odstrčený do pozadí, což je dobře, protože osobní perspektiva vyprávění Harleen tomu dává úplně jiné kouzlo než externí vypravěč, který je "nezaujatý". Musím pochválit i celkově psychologické prostředí, pojmy a vše okolo, je vidět, že to je opravdu Šejićovo veledílo. Hlavně ale co je úžasné je příčetná Harleen, která, jak už jsem psal, je prostě dokonalá, milá, laskavá... trošku mi to připomnělo komiks K zbláznění příčetná, kde se tahle část její osobnosti objevila, ale tady je to prostě masterpiece.

Nakonec zmíním ještě dodatky jako časovou osu tvorby, nákresy, ukázky dalších stripů, no snad z toho něco ještě vyjde, to by se mi líbilo. Určitě doporučuji, váhal jsem trošku kvůli ceně a celkové neoblíbenosti samostatných komiksů s Harley (hlavně rebirthy s ní moc nečtu), ale tohle byla skvělá koupě!

Gustik5
07.08.2020 5 z 5

Harleen je dost možná jedním z nejlepších komiksových originů, jaké jsem kdy četl. Tragikomické figurce Harley Quinn nejen že vdechuje duši, ale i něco mnohem podstatnějšího – důstojnost. A to je něco, co této antihrdince po čertech chybělo. Na stránkách nádherně nakresleného komiksu se nám rozebíhá nepříliš akční, psychologický thriller. Thriller, který je příběhem o šílenství, posedlosti a lásce. Tento komiks je cudný, a přitom sexy ve všech možných významech toho slova. Je to vlastně definice mainstreamu v nejlepší možné formě, kterou je radost číst, nebo jí jen listovat a kochat se kresbou v úctyhodném formátu. Zároveň je to dokonale zvrácená a drsná romance, v níž žena, která ač je psychiatrička má sama tolik problémů, že podlehne šílenci a manipulátorovi až příliš snadno. Což pro mne stále zůstává problémem, který mi brání najít si k Harley Quinn cestu. To, že tomu příběhu prostě moc nevěřím. Ani všechny narážky na užívání Jokerova plynu a časté úrazy hlavy to příliš nezachraňují. Ale i přesto se objektivně jedná o výborný komiks, který rozhodně stojí za to si přečíst. Jak fanouškům postavy, tak prostě fanouškům DC Comics. Je důkazem toho, že i se zavedenými postavami se dá vytvořit něco, co sice neboří pevně dané mantinely, ale zároveň je to dostatečně jiné a zajímavé. Tohle se zkrátka povedlo…

LyraBlack
22.07.2020 5 z 5

Měla jsem čest tenhle komix přelouskat v originále, jelikož jsem nebyla ochotná počkat - a hlavně platit - na českou verzi. I přes to, že jsem určité pásáže přeskakovala, respektive tedy vznik Two-Face, kterej mě jako charakter moc nezajímal, si tenhle komix neslouží míň než plnej počet hvězd, přičemž jedna z nich je za Jokerovy a Harleeniny “momentky” a sexuální scénku :3

Smiley96
19.07.2020 5 z 5

Skvělá ilustrace a velmi zajímavé podání příběhu jak se Harley zbláznila do Jokera. Jen bych na konci více rozvinula jejich počáteční vztah, jinak za mě super komiks.

orangerose
03.07.2020 5 z 5

dokolalosttt :D

eŠ
03.07.2020 5 z 5

5 *

Taky vás při sledování Suicide Squad nejvíce na celém příběhu zaujala část, ve které Harley jako psychiatrička léčí nemocnou duši Jokera, myslí si, že mu pomáhá a přibližuje se k jeho nitru, zatímco ve skutečnosti se do něj zamilovává? Že ne? Aha... Mě ano. Chtěla jsem tu scénu rozpitvat na miniaturní scény a VIDĚT jak to celé probíhalo. O čem asi mluvili? Jaká byla Harley předtím? Proč se do Jokera zamilovala? A mnoho dalších dotazů. A přesně to a mnohem více vám dá kniha Harleen. Kniha je propustkou do nezmanipulované mysli Harleen. Mapuje počátky jejího šílenství a hlavně cestu, která mu předcházela.
Co je pravda a co lež? Miluje ji nebo ne? Možná že nakonec dokáže Joker zmanipulovat i vás.

Obrázky krásně vykreslují pocity, dokázali byste z nich vyčíst jak se Harleen cítí i bez čtení textu. Nechybí ani originálně zpracované scény. (Pro ty kdo už četli: např. dvojstrana s karkulkou, dvojstrana první milování.)

GoodGames
01.07.2020 5 z 5

Veľké prekvapenie. Či už je to prevedenie knihy, príbeh, dialógy, postavy, kresba, farby…to všetko je na výbornú a milujem ten pocit, keď mám po dočítaní komiksu úplne jasný názor, že to bola pecka!

_Tess_
23.06.2020 5 z 5

Harleen Quinzel neboli Harley Quinn. Jedna z mých oblíbených záporaček vůbec. Její příběh - od začátků jako psychiatričky po její následný přerod v Harley. Tenhle komiks krásně ukazuje cestu, kterou Harley ušla, ukazuje zlomové momenty, a to celé v skvělé kresbě Stjepana Šejice. Kromě Harley a Jokera tu máme taky další, notoricky známé postavy jako Poison Ivy nebo třeba detektiva Jamese Gordona. Velkou roli tu taky hraje Harvey Dent aka Two-Face, který do příběhu také přispívá, a my sledujeme jeho přerod v padoucha, stejně jako u Harley. A kdo tu nesmí chybět, je Joker! Věřím, že někteří budou namítat, že Joker tu byl moc hodný a nebyla tu ukázána jeho surovost a to, jaký padouch to doopravdy je. A já musím říct, že právě to se mi líbilo. Díváme se na celý příběh z pohledu zamilované Harley, která Jokera jako špatného člověka vlastně nikdy neviděla, na rozdíl od všech ostatních. Jsem ráda, že Harley dostala svoji příležitost zazářit a nestala se jen bokovým charakterem, na který se hezky dívá.

Alena_S
23.06.2020 5 z 5

Na Harleen jsem narazila, ještě než vyšla česky, a můžu jen chválit. Děje tam není tolik, ale nevadí to, protože mezitím je na co koukat, Sejic má nádherné kresby i atmosféru, v níž sledujeme postupný úpadek Harleen směrem k její nynější podobě. Dvojsmyslně by se dalo říct, že má tedy Harley Quinn skvělé pozadí.

Kralicekusacek
21.06.2020 5 z 5

Proč je kniha Harleen tak vyjímečná? Je přece o počátcích jedné hrdinky (nebo padoušky, vyberte si), a takovýchto příběhů je mnoho, až tak, že často nic nepřináší. Nicméně toto je jiné. Jedná se o autorské dílo Stjepana Šejiće, nezaměnitelného mistra slova i kresby. Leč nejdůležitější je hlavní představitelka, doktorka Harleen Quinzelová, nám známá jako Harley Quinnová. Žena tisíce možností. Rozpustilá studentka z filmů a komiksů DC SuperHrdinky a knižní série Super Hero High, ústřední psycho Sebevražedného oddílu, komická antihrdinka komiksové série Harley Quinn, drsná centrální postava stejnojmenného animovaného seriálu pro dospělé, a tak by šlo pokračovat ještě dlouho. Každá její verze přináší něco nového a skvělého, často protikladného, a velice zajímavého. Kdo ji dokáže využít, ten vytvoří mistrovské dílo. A Stjepanu Šejićovi se to povedlo dokonale.

KubaHanzelin
17.06.2020 5 z 5

"Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly, na té cestě jsem potkala bledého muže...a on se na mě usmál."

Už obálka v edičním plánu mě dostala, po tom, co se mi tohle dílo dostalo do ruky mě dostal jak promakaný příběh, tak i parádní kresba. Doufám, že se autor k Harley vrátí a že Crew nám bude sypat další komiksy z DC Black Labelu!