Hana Benešová

Hana Benešová https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230248/bmid_hana-benesova-JFx-230248.jpg 4 61 22

Podtitul: Neobyčejný příběh manželky druhého československého prezidenta (1885 - 1974). První knižní životopis Hany Benešové popisuje příběh ženy, která je dodnes považována za nedostižný vzor "první dámy". Autor zpracoval velké množství doposud neznámých nebo nevyužitých dokumentů z dvou desítek archivů a mluvil s lidmi, kteří měli k Haně Benešové blízko. Výsledkem je velmi čtivý portrét manželky druhého československého prezidenta, který přináší zcela nová fakta a souvislosti a také vyvrací doposud tradované omyly. Předností knihy je velké množství fotografií z veřejných i soukromých zdrojů, z nichž velká část nebyla nikdy publikována.... celý text

maryzka
16.02.2015 4 z 5

Zdařilá,povedená, zajímavá kniha o osobnosti Hany Benešové. Přiznám, že nevím jak ji hodnotit, ale mám pár poznámek. Ale velmi ji doporučuji ke čtení, kdo se zajímá o osobnosti České republiky, potažmo o osobnosti, které vešli do dějin žijící ve stínu svých slavnějších poloviček.

Tak tedy několik poznámek: Snad mě napadne hodnocení této knihy.
Škoda, že těch hvězdiček není víc, neboť by tato kniha zasloužila o trochu víc než jsem nucena možná dát.
1. Vzhledem k tomu, že v naší rodině se hodně pěstoval takový kult ,, Tomáše G.Masaryka a Edvarda Beneše tak si dovoluji tvrdit, že mám slušnou sbírku knih o těchto velikánech ( soukromý a politický život). Především moje babička měla postavenou paní Benešovou na ,, pidestalu". Takže ano kniha by se líbila mojí babičce, neboť autor paní Benešovou vykreslil velmi ,, intimně", především by byla překvapena spousty fotografií, které jsem i já viděla poprvé především z období II. světové války. Jinak opravdu fotky, které tam byli byli v soudobých knihách a materiálech. Ale taky by ji překvapili asi fotografie z období let 1948 až do smrti.Nevím, ale mě tam chyběla jedna fotka a to si ji pamatuji neboť jsem to tenkrát nemohla pochopit, že paní Benešová ještě žije. Byla to fotka ,, Setkání pionýrů jedné pražské školy v roce 1972. Tuto fotografii jsem našla na nějaké půdě u známých v časopise ,, Ohníček, který byl svázaný. Bohužel se toto číslo záhadným způsobem ztratilo. Nevím, zda to nebylo pouhá iluze, ale když si autor dal slušnou práci objevit materiály jiné, tak by mohl objevit i tuto fotografii. To by byla ztráta hvězdičky.
2. Na druhou stranu musím pochválit za příbuzné Edvarda Beneše i když je škoda, že se s tím autor moc nezabýval, ale není to o nich. Ale autor by mohl napsat knihu o těchto příbuzných. Taky postava ,, policejního rady Oliče je dost rozporuplná a kontraverzní. Tohle je osoba, které je potřeba věnovat čas a zabývat se tím. Jinak by mě zajímalo, co se stalo s Oličovým příbuzenstvem. Karla Oličová ta zemřela už dávno, ale její fotka je velmi zdařilá v knize. Jinak se mi viděla v jednom filmu ,, Filozofská historie", kde hrála pannu Lenku no nevím- tam se mi nelíbila.
3. Jinak jsem byla překvapena jak Edvard Beneš byl velmi předvídavý, na jeho příbuzné asi byl režim krátký, když jeho příbuzní mohli studovat( jenom si člověk nesrovnává jak někteří trpěli a nemohli studovat) no nic ve zlým.

Jinak nevím jak opravdu hodnotit, ale kniha je apolitická a zabývá se osobností paní Hany Benešové. Takže jsem to nyní dopsala a suma sumárum no tak dám o hvězdičku méně za chybějící fotku.Ale autor by mi mohl napsat něco o rodokmenu Edvarda Beneše.

Babouš
27.11.2014 4 z 5

Vynikající životopis naší druhé první dámy. Ukazuje nejen její život navenek - všechny ty krásné šaty, vybrané vystupování - ale i v soukromí. Přitom se nesnaží za každou cenu šokovat ani překopat všechno, co o Haně Benešové víme. Ono to nejspíš ani nejde, protože se ukazuje, že i v soukromí se vždy chovala elegantně a s noblesou. Kromě Haniných osudů za první republiky mě velice zaujal život v Londýně za II. světové války a zajímavý byl i život pod diktátem komunistů, kteří se jí snažili život znepříjemnit co nejvíc.