S Gretou si nic nezačínej

S Gretou si nic nezačínej https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508458/bmid_s-gretou-si-nic-nezacinej-Gl8-508458.jpg 5 139 32

Greta série

Televizní moderátor Tom Mondearath z Kolína nad Rýnem si dělá starosti o svou čtyřiaosmdesátiletou matku Gretu, která stále více zapomíná. Když se objeví diagnóza demence, Tom je zděšený. Než se nemoc jeho matky stane darem. Poprvé v životě totiž Greta vypráví o sobě, o svém dětství v Preussisch Eylau s milovanými prarodiči, o útěku před ruskými vojáky v ledové zimě, o setkání s americkým vojákem Robertem Cooperem v Heidelbergu. Je tohle všechno klíč k pochopení Gretina smutku, který zastínil i Tomovo dětství? Když Tom narazí na dopisy a fotografie z doby po druhé světové válce, dostává se na stopu neuvěřitelnému tajemství. Kdo je ta holčička na snímku, který Greta ochraňuje jako poklad? Tom postupně poznává, že i jeho životní štěstí má spojitost s matčinou minulostí… Románový debut Susanne Abel vypráví dojemný a autentický příběh dětí z doby okupace, jaký jsme ještě nečetli.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kontrast

Stay Away from Gretchen , 2021

anovy64
10.07.2023 5 z 5

Krásné, i když smutné čtení. První polovina knihy mě moc nenadchla, ale druhá část mě zcela pohltila. Poprvé se mi dostala do ruky kniha, ve které se líčí osudy německých dívek po 2. světové válce, které musí čelit rasistickým předsudkům. Jsem ráda, že se mi tato kniha dostala do ruky.

Paja1709
04.07.2023 5 z 5

Moc pěkná kniha i když místy hodně smutná. Trochu jiný příběh z 2 sv.války a po ní. Doufám, že bude u nás vydán i druhý dil ,který přináší příběh o Tomovi,Jenny a jeho otci Kondradovi.

kaja77
19.06.2023 5 z 5

Nechci-li dalším čtenářům prozradit o čem příběh je, musím psát obecně. Vše,co si musela Greta prožít, bylo strašlivé. Člověk o němcích nebyl zvyklý přemýšlet jako o obětech. Kniha byla moc zajímavá, člověk se dozví nové informace z poválečné historie, věci o kterých neměl ani tušení.

sibumi
03.06.2023 4 z 5

Autorka nás zavedla do dalšího úseku historie, navíc z německého úhlu pohledu. Podle zdrojů uvedených v knize provedla rozsáhlé rešerše. Bylo zajímavé dozvědět se zase něco nového, ale příběh jako takový mohl být klidně kratší.

Ja.Yitka
30.05.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Tématům ohledně druhé světové války se spíše vyhýbám, poslední dobou jich je až dost a povětšinou jsou psány z pohledu Židů, prostředí koncentračních táborů apd. V tomto případě začíná knížka nadšením malé obdivovatelky Hitlera, ačkoli celá rodina není vyloženě nakloněna nacismu. Každopádně je dobré uvědomit si, že i pro Němce, v tomto případě pruské, nebyla (obzvláště poválečná) doba také vůbec jednoduchá. Téma dětských míšenců, kteří vznikly v této těžké době, ať už v lepší případě z lásky a okouzlení americkými či cizineckými vojáky, nebo v horším případě ze znásilnění, je velmi těžká ale také velmi zajímavá a řekla bych že celkem opomíjená. Onemocnění alzheimerem nebo transgeneračními přenos traumat jsem vnímala spíše okrajově. Kniha měla skvělý spád, vůbec mi nevadilo střídání vzpomínkového období se současností, závěr byl asi až trochu moc happy end ale potěšil mě a celkový dojem knihy nezkazil. Doporučuji.

Márinka
21.05.2023 4 z 5

Zpočátku se zdá, že se čtenáři dostala do rukou další kniha, v níž je hlavním hrdinou "pan Alzheimer". Ovšem už v druhé kapitole, kdy se dostaneme ze současnosti do let válečných, zjistíme, že půjde o něco jiného. Demence totiž může mít, paradoxně, za následek vyjevení pravdy. U nemocných ACH "odchází" jako první krátkodobá (pracovní) paměť. Lidé si vybavují jen dávné vzpomínky. A vzhledem k tomu, že nepoznávají své blízké, mohou jim bezelstně vyprávět o své minulosti, kterou před nimi dlouhá léta tajili.

Myslím si, že to nejdůležitější, co chtěla autorka sdělit, jsou informace o transgeneračním přenosu traumat (více o tom na Wikipedii). Jak vidno, netýká se to jen obětí holocaustu, ale všech, kdo prožili nějaký duševní otřes.

Střídání časových rovin děj posunuje dopředu, je napínavý, čtivý a místy velmi dojemný. Tu a tam by však autorka mohla více škrtat. Zejména závěr je divně nastavovaný. Jakoby si připravovala půdu pro pokračování... Abelová své hrdiny zasadila do reálných historických událostí, které navíc objasňuje v doslovu. Tím román popovytáhla z šuplíku "telenovela" o level výše. Stojí za to ho číst.
Za mně 3,5 hvězdičky.

emkalana
19.05.2023 5 z 5

Tato kniha ma velmi prekvapila. V niecom mi pripomenula Odviate vetrom od M. Mitchelovej. Odhliadnuc od Scarletinych vztahov s muzmi opisuje sa tam zivot po vojne, ktoru vyvolali. Zivot porazenych a vitaznou armadou okupovanych obyvatelov. Napriek tomu, ze sposobili tolko utrpenia, citatel im casto drzi palce. Podobne v tejto knihe: az si obcas musim pripominat: Nemci vyvolali WWII, ano aj oni neskor trpeli a potykali sa s hroznymi problemami...
velmi zaujimava kniha imho

Szilvia1
15.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Příběh byl krásný ale i smutný,co si musela Greta vytrpět už v dětství běhěm války a pak ještě i když už si myslí,že bude štastná.Ale ke konci pátrání dopadne všechno dobře.Je to krásná knížka.

Renatecka
08.05.2023 3 z 5

Zajímavý příběh. Bohužel ani jedna z postav mi nebyla příliš sympatická.

soukroma
01.05.2023 5 z 5

Velmi vydatné. Velmi německé. Nejen válečné, poválečné, uprchlické ...
Čtivé, zajímavé, intenzivní, děsivé, v minulosti i přítomnosti.
Témata poválečného zakázaného "družení se" Němek s americkými "okupanty", zejména nežádoucí případy s černošskými vojáky (vzít se nemohli, a to především kvůli americkým, nejen vojenským předpisům), otázky dětí narozených v Německu z těchto neoficiálních svazků (nežádoucí děti doma i v Americe, později nepříliš vydařené adopce), takže rasismus v Německu i Americe. V lince v současnosti navíc ještě otázky demence a Alzheimera (prchavé vzpomínky) a transgenerační přenos traumat (to jsem tedy ještě neslyšela a moc přesvědčená o letmém popisu tohoto mechanizmu v knize nejsem).
Celá kniha byla výborně napsaná a napínavá do posledních stránek, ale právě na závěr dle mého autorka až příliš tlačila na pilu a předložila samá sluníčková řešení a ještě jeden otevřený "happy end" ohledně rodiny, a to už bylo na mne moc. Proto celkově snižuji hodnocení na 90%.

Validace = "...technika jednání a komunikace, vyvinutá pro průvodce lidí s demencí. Má podporovat dobrý stav a autonomii dementního člověka tím, že subjektivní skutečnost přijímá tak, jak existuje pro něj.
Když slábne krátkodobá paměť, pokoušejí se starší lidé znovu zvládnout svůj život tím, že se upínají ke svým dřívějším vzpomínkám. Zásadně platí, že zmatený člověk má pro své chování důvod. Nelze ho přinutit, aby ho změnil, když nechce.
Bolestné povity, které jsou vyjádřené, uznané a validované důvěrnou osobou, jsou slabší. Bolestné pocity, které jsou ignorovány nebo potlačovány, jsou silnější. Vcítění a soucit vedou k důvěře a mírnějším bojácným vztahům."

EvikU.
25.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha mě zastihla nepřipravenou. Zjistila jsem kolik věcí z historie ještě nevím. Vypráví příběh z minulosti v období druhé světové války a době po ní. Jaká byla velká nenávist k černým lidem. Co všechno udělala válka s lidmi kteří byli bojovat. Jak bylo Německo kruté k míšencům, které se narodili z lásky německých žen s americkými černošskými vojáky. Jak vznikl BROWN BABY PLAN. A minulost střídá přítomnost (rok 2016). Ve kterém se hlavní hrdince Gretě vybavuje minulost, má Alzheimerovu chorobu a jejímu synovi se tak vynořují na povrch informace o kterých neměl ani páru. Zároveň je pro něj velmi těžké skloubit maminčinu nemoc se svojí prací zpravodajského komentátora.

Greta si prožila něco, co by žádná matka neměla prožít. Co je možná v některých ohledech horší než smrt. Ztratit své dítě, ale nevědět kde je. Její první láska Bob se jí ze života také vytratí. U obou to není nedostatečnou láskou, ale proto, že jim doba nepřála.

Velmi jsem si oblíbila i Toma a hlavně Jenny, kolegyně, posléze kamarádka, která pomáhá Tomovi pátrat v minulosti. Několikrát mi při čtení vyhrkli slzy. Děsně mě dojímalo i to, jak se jí rozpadal život kvůli nemoci. Z toho, ze stáří a nemoci mi nebylo dobře.

Zároveň byla ale kniha plná opravdové rizí lásky, která překoná vše. Konec byl možná až moc pohádkový, ale jak se to vezme. Jak z toho ven, abych nic neprozradila? Kniha mě po celou dobu dojímala a kdo má jen trochu citu v těle, tak ho nemůže nechat bez emocí. Určitě doporučuji.

SonaH
25.04.2023 5 z 5

Opět jsem se něco nového dověděla, přiučila i si trochu pobrečela. Zajímavý příběh z Německa krátce po válce. Co se dělo tam málokdo z nás ví. Jak válka ovlivňuje generace i 75 let po válce je často bolestné, a to i v naší rodině. Z toho důvodu je v této knize lehce dotknuté i téma transgeneračního přenosu traumatu. V Německu byl již vydaný 2. díl.

německá literatura demence (nemoc) matky a synové společenské romány rodinná tajemství

Autorovy knížky

Susanne Abel