Geostorky

Geostorky https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518336/bmid_geostorky-Q9N-518336.jpg 5 72 24

Geostorky jsou vlastně příběhy skutečných či smyšlených lidí (ať už vědců, či obyčejných smrtelníků) z různých koutů naší planety, do jejichž života zasáhla vesměs negativně síla přírody. Jak sám autor v předmluvě uvádí, tato kniha vznikla na pozadí jeho snahy (zprvu na facebooku a později na twitteru) popularizovat geologické výzkumy a bádání. Ani zpočátku se však nejednalo o jakýsi „nudný výčet vědeckých faktů“, ale o poutavá a dramatická vyprávění, která se měla internetem jako vlákna „hojně šířit, aby se dostala ke spoustě očí a hlavně aby jejich pře¬čtení mělo na čtenáře a čtenářky trvalý dopad“. Je zřejmé, že tím dopadem mělo být prozření a pochopení toho, co se děje kolem nás. Ideálně právě teď. Toho, že v našem časoprostoru vyvolává každá akce reakci. A může jít jen o zdánlivě bezvýznamnou událost, která se odehraje na druhém konci světa, jejíž následky se neukážou hned… Prostředkem tohoto prozření a pochopení mohou být, tak jako v našem případě, právě geovědy, jejichž význam i třeba kvůli sílícím globálním změnám klimatu pozvolna roste a které postupně ztrácejí mezi ostatními obory pověst „otloukánka“. I proto si autor – vědecký milovník sopečné činnosti a všeho kolem ní – vybral do své sbírky pětadvaceti příběhů základní geovědní jevy, které se v historii lidstva zapsaly mezi největší katastrofy.... celý text

marketa9239
30.09.2023 5 z 5

"Prostředí na Zemi je propojený komplexní systém, kde jedno mávnutí motýlích křídel může udělat divy."

O čem je Montrealský protokol? Může být odvátý saharský písek prospěšný? Co vše dokáže ovlivnit výbuch sopky? A víte co jsou to tekuté jíly? Nevíte? A chcete se toto všechno dozvědět?

Tak v tom případě neváhejte a sáhněte po této krásné knize. Říkáte, že geovědy nejsou nic pro vás? To je velký omyl, týkají se nás všech, jelikož obýváme tuto krásnou modrou planetu a s ní tyto geovědy úzce souvisí!

Kniha se četla sama a díky čtivě napsaným příběhům jsem pochopila všechny problémy v knize popsané. Příběhy jsou napínavé a vysvětleny takovým způsobem, že to pochopí úplně každý, a dokonce i ten, který ve škole nedával vůbec pozor! Kéž by tímto stylem dokázali i učitelé podat problematiku jednotlivých věd, to bychom si pak ze školy odnášeli moudrost, poznání a pochopení a věřím, ze by nás ta škola hned více bavila. :)

Nejvíce mě zaujala problematika sopek, všechny zmíněné sopky jsem si vyhledávala a obdivovala jejich krásu, ovšem již s vědomím, jak moc dokáží ublížit a jak dalekosáhlé následky jejich erupce mají.

Jako velikou přidanou hodnotu u knihy shledávám nádherné ilustrace, které každý příběh podtrhnou. A ilustrace máme jistě rádi úplně všichni.

Do své, teda vlastně synové knižní sbírky musím přidat i Vesmírníček, který v něm doufám vzbudí zájem o vědu, tak jako tato kniha vzbudila tento zájem u mě.

katy238
30.09.2023 5 z 5

Geostorky jsou souborem příběhů, kdy se lidské osudy ocitly pod palbou jevů, které byly na zemi od jejího vzniku, ale jejich působení je pro člověka ničivé. Ať už činností člověka ovlivněny byly nebo nikoliv, jejich důsledky jsou strašlivé a začátek málokdy očekávaný. Mnohdy zdánlivě malá lidská chyba odstartovala celý řetězec událostí, který vyústil v šokující závěr. Právě tyto události z různých koutů dějin i světa autor přibližuje v přehledné knize a trpělivě vysvětluje každý jev. Některé příběhy jsou známé a byly zpracovány už dříve například formou dokumentů v televizi (exploze Mount St. Helens), jiné pro mě jsou novinkou (události na jezeře Peigneur). Soubor vyprávění s beletristickým nádechem jsou skvělou volbou pro každého, kdo má šanci se s popsanými jevy setkat, takže pro úplně každého člověka, protože geovědy se týkají každého z nás. Určitě proto nad knihou neváhejte, je to skvělé čtení.

Hanzs
29.09.2023 5 z 5

Petr Brož (aka Chmee2) si večery na twitteru krátil tak dlouho historkami z geověd, až jsme ho jednou v komentářích dokopali k tomu, že je všechny vydal.
No dobře, úplně takhle to nebylo, ale myslím si, že jsme všichni rádi za papírové vydání. :)
Přiznám se ovšem bez mučení, že některé si dobře pamatuji z vláken, jen tahle knižní podoba je příjemnější pro čtení a další zpracování (vrabci už si žijí ve výuce, teď můžu jednodušeji zpracovat další kousky).
Proč Geostorky číst? Autor to sice píše hned v úvodu, ale nemůžu si odpustit vlastní variantu: Geostorky pomáhají pochopit princip akce a reakce v našem světě. Totiž že sice máme každý možnost udělat téměř cokoliv, ale že i ta malinkatá a zdánlivě nedůležitá činnost každého člověka může mít dalekosáhlé následky. A že někdy tuhle roli sehraje i sama Příroda/Země.
Proč Geostorky nečíst? Leda byste neuměli číst. Čtivě a poměrně jednoduše sepsané a nesmírně zajímavé okamžiky zeměvědné (brr, to je slovo) stránky Země jsou "must know" pro každého alespoň trochu zapáleného člověka na téhle planetě.
TOP příběhy/vlákna/geostorky: Jen holčičí řeči!, Život na senzitivních jílech (dohledal jsem si to video a - WOW!), Muž, který přežil konec světa a Důl je díra v zemi (extrabody za DJC).
Mimo všechny kategorie je pak Horečka tančících koček. To je tak silný příběh, že jsem si ho tehdy na twitteru i tady v papírové podobě musel rozdělit. Uf.

Aiden888
24.09.2023 5 z 5

Fantastická kniha! Nevím, co mě přimělo odbočit od mého milovaného žánru thrilleru, ale tohle je prostě must-have. Udalosti typu sopečné erupce, požáry dolů nebo arogance chemických závodů na pozadí skutečných příběhů lidí, kteří na ně v mnoha případech doplatili i životem. Čtivé, poučné, zároveň i neuvěřitelné, co vše dokáže příroda a co vše dokáže člověk, když jde o peníze.

geologie

Petr Brož