Gejša

Gejša
https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7827/bmid_gejsa-7AR-7827.jpg 5 2386 2386

Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátko z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš – tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké –, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou – a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila....... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Ikar (ČR)

Memoirs of a Geisha , 1997

SmallLucia
26.02.2019 5 z 5

Nemohu hodnotit jinak, než plným počtem hvězd a na začátek chci říct: DĚKUJI.
Děkuji za tak nádherný příběh, který mi dal spoustu krásných myšlenek a pocitů, že se od něj prostě nedalo odtrhnout.
Každé trápení malé Čijo jsem prožívala stejně jako ona a každý nezdar a pád starší Sajuri jsem cítila také tak.
Někdy je až neuvěřitelné, jak nás některé příběhy dokáží pohltit a vzít sebou, abychom byli jejich součástí a prožívali ho spolu s postavami a jaké emoce v nás umí vyvolat.
Snad v životě najdu ještě nějakou takovou knihu.

flyingandie
10.02.2019 5 z 5

Je až s podivem, že jednu z nejkrásnějších japonských knížek napsal Američan. Už od prvních stránek vás vyprávění malé Čijo vtáhne. Nikdy jsem v Japonsku nebyla, ale po dočtení mě japonská kultura naprosto pohltila. Přitom děj je celkem jednoduchý. Malou Čiju prodají, aby se stala Gejšou. Trocha intrikaření, trocha skryté lásky a trocha japonské kultury z ní dělají nezapomenutelný příběh, který ve mě přetrvá ještě dlouho. Je to jako pohlazení po duši a v mé knihovně mistrů zaujme společně s knihami Kmotr a Zvířetovi lidé to nejprominentnější místo.

MóňaVíšJak
06.02.2019 5 z 5

Poutavý příběh z jiného světa. Ze světa gejš, společnic bohatých a vlivných lidí. Ze světa lží, přetvářky a nenaplněných snů.

Kryštofka
02.02.2019 5 z 5

Skvost.

boxas
31.01.2019 5 z 5

Asi v jedné třetině jsem si uvědomila, že jsem tuto knihu už kdysi, možná tak před dvaceti lety, četla. Jenže narozdíl od Sajuri se mi to úplně vykouřilo z hlavy. Sajuri však na své dětství, kdy byla jen malou dívenkou Čijo s výjimečnýma modrýma očima, nikdy nezapomněla. Kniha mě lehce vtáhla do zvláštního světa čajoven, kde se tiše pohybují dívky, jejichž jediným přáním a jedinou povinností bylo potěšit muže. Svět, který zmizel tak jako většina dalších věcí z té doby. Je moc dobře, že něco z tohoto zmizelého světa dokázal autor v knize zachytit. V jednom okamžiku přirovnává Sajuri samu sebe k cibuli, pod každou slupkou je další a další vrstva. Myslím, že je to moc hezký příměr a že se týká mnohých z nás.

amanek
31.01.2019 5 z 5

Jsou příběhy, na které se nezapomíná a Gejša je jeden z nich.

DomYume
21.01.2019 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knížek, které jsem zatím přečetl. Nejspíš bych jí ve své doposud malé knihovničce zařadil do zvláštní sekce srdcových záležitosti. Nevím, zda je to mou fascinací Japonskem nebo něčím jiným, ale tato kniha mě pohltila hned na první stránce a tato fascinace se mě držela až do poslední stránky, kde jsem nevěřícně koukal na konec textu a přál si, aby ten příběh pokračoval. Dokonce jsme chvilku přemýšlel, zda knihu nemám začít číst znovu.
Celý příběh je příjemný jako pozorování rozkvetlých sakur a naše Čijo - Sajuri nám vypráví její životní příběh v tak nádherné eleganci, který bych přirovnal k vánkem unášeným kvítkům sakury. Omlouvám se za toto přirovnání, avšak kniha ve mě vzbudila tolik něhy, tolik krásných pocitů. Myslím si, že i ty smutné pasáže, byly jakým si způsobem překrásné. Na poslední stránce pak člověk až tají dech, snad i drží slzy, protože tento příběh je skutečně přenádherný a stejně tak je i napsaný.

Film Gejša, jsem samozřejmě viděl, vlastně mnohem dříve než knihu a líbil se mi. S knihou se to však nedá absolutně srovnat. Nejenom, že je tam toho mnohem méně, ale v mnoha klíčových věcech se film ubírá jiným směrem a využívá pro hlavní zápletky jiné klíčové postavy.

Rozhodně knihu doporučuji všem co chtějí zažít velký uzlíček pocitů, který vás zahřeje u srdce. Stejně tak doporučím knihu těm, co chtějí zažít příjemný literární zážitek.

asanita
27.12.2018 5 z 5

K této knize jsem se dostala díky stejnojmennému filmu, který mě doslova uchvátil, a tak jsem se rozhodla, že si co nejdříve přečtu i knihu. Mladá Čijo nás přivádí do nemilosrdného světa gejš, kde rozhodně neobstojí každá dívka. Hlavní hrdinky mi bylo během čtení vážně líto - jak kvůli jejímu dětství, tak kvůli chování Hacumomo, Matky a Babičky. Tento vývoj byl ale důležitý, aby se z Čijo, s pomocí Mamehy, stala Sajuri, která ale i tak měla v trnité cestě za úspěchem nemalé problémy.

Zajímavý byl rozhodně i vývoj Sajurina vztahu s Dýní, který se, zvlášť ke konci knihy, nemálo změnil. Samotné milostné dilema bylo poněkud komplikované, protože boje mezi obchodními partnery nemohou být nikdy bez potíží. Se Sajuri jsem v jejím počínání soucítila a přála jsem si, aby si konečně mohla vybrat danna podle vlastního uvážení, přestože jsem věděla, že se to asi jen tak nestane. Líbilo se mi i samotné líčení Kjóta a válečné atmosféry spolu s příděly jídla a celkového nedostatku.

Gejša je proto knihou, která mě pohltila a nemohla jsem přestat číst, dokud jsem nebyla až na úplném konci.

Zuzka12627
23.12.2018 5 z 5

Nádherná kniha, příběh z jiného prostředí o kterém se z knihy tolik dozvíme a hlavně o Čijo/Sajuri a jej životě.Tuto knihu si ráda přečtu vícekrát..

tučňák222
17.12.2018 5 z 5

Ke knize jsem se dostal náhodou na doporučení a absolutně jsem nelitoval už po první stránce. Souhlasím, že je to jeden z nejpovedenějších románů + popisů poměrů ve starém Japonsku + samozřejmě popisu života gejši + v neposlední řadě vypravěného životního příběhu.

LenJen
09.12.2018 5 z 5

Nesmírně

Sarriii
05.12.2018 4 z 5

Kniha byla moc fajn. Čtivá, zajímavá a také velmi osobní a plná emocí. Jsem ráda, že sem si ji přečetla a trochu pronikla do odlišné části světa než je ten nám známý "západní" Jiná kultura, jiné zvyky, jiné jídlo a tak vůbec. Určitě doporučuji přečíst

makyla
23.11.2018 4 z 5

Zajímavá kniha, která vypráví příběh gejši Sajuri. Určitě velmi zajímavý pohled do života gejš. O tom, jak se na tuto roli připravují, co se smí a nesmí. Spousta zajímavých věcí, o kterých jsem neměla ani potuchy. Určitě doporučuji k přečtení.

sarka9190
18.11.2018 4 z 5

Gejsu jsem zhltla na jeden zátah. Má jednu úžasnou zapornou postavu, kvuli ktere se ke Gejse vracím. Musim priznat, ze druhá polovina knihy, respektive, kdyz z deje zmizela Hacumomo, uz me dej trochu nudil. Asi je trochu licoměrne hodnocení, ale je to tak. S filmem nesrovnavam. Kniha dokaze tnout do živého, zatimco film na mne působil velmi neosobne a odtazite.

jfialova
12.11.2018 4 z 5

Krásně podaný příběh z nám neznámého prostředí japonských gejš. Film je také velmi dobře zpracovaný, ale kniha obsahuje více detailů a reálií, člověk se více dozví.

Měňavka
06.11.2018 5 z 5

Přečteno na jeden zátah. Nemohla jsem se prostě odtrhnout. Doba, japonské prostředí, události i hrdinové z příběhu se ocitli přímo u nás doma v obýváku. Luxusní zpracování!

vendy246
05.11.2018 5 z 5

Pěkně napsaná kniha plná skvostných příměrů. Popisuje osud malé Čijo, pocházející z malé vesničky a chudé rybářské rodiny. Kruté dětství, vyčerpávající intriky a vypočítavost v době dospívání, pak válka a nakonec poznání, že přes všechny útrapy se hlavní hrdinka neměla nikdy zas tak úplně zle. Svědectví o Japonsku minulého století a popis života gejš o kterém jsem neměla ani ponětí.

Richisa
01.11.2018 5 z 5

Kniha mě velmi zaujala, jak po stránce literární, tak i obsahové. Po delší době jsem se u knihy těšila na každou volnou chvíli, abych se dozvěděla, co bude s Čijo/Sajuri dál.

Dívka Čijo postupně vyrůstá v nelehkém prostředí plném intrik, aby pak jako Sajuri dozrála do životní moudrosti...

Kromě příběhu samotného se z knihy dovídáme spoustu informací o Japonsku v období okolo 2. světové války.

Doporučuji.

hs777
22.10.2018 5 z 5

„To odpoledne, kdy jsem se setkala s panem Ičiró Tanakou, bylo doopravdy to nejhorší i nejlepší v mém životě.“

Proměna malé Čijo vytržené z rodného místa a od své rodiny v dospělou světoznámou gejšu Sajuri rozhodně nebyla procházka růžovým sadem. Vyprávění v první osobě a s časovým odstupem je velmi působivé a náhled “do kuchyně” vzniku úspěšné gejši hodně změnil můj pohled na tyto japonské tajuplné společnice. Úchvatná kniha a doporučuji nejen čtenářkám.

Steiniglovka
02.10.2018 5 z 5

Krásný příběh plný krásy, umění a lásky. Co všechno malé děvčátko obětuje,aby dosáhlo svého a splnilo si sen. Pomůže člověku porozumět umění gejš. Rozhodně doporučuji.

PS: film průměrný, dělá knize špatnou reklamu si myslím :D