Katarze

Katarze https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387839/bmid_katarze-kWt-387839.jpg 4 487 487

Freyja & Huldar série

Maskovaný vrah v kině brutálně ubije dospívající dívku, která tam pracuje, a její mrtvolu nocí kamsi odvleče. Jejím přátelům přijdou z kamarádčina účtu na Snapchatu klipy zachycující, jak prosí o odpuštění. Když se konečně najde tělo, je označeno číslem „2“. Podobný osud potká pár dní nato i jiného mladíka a jeho kamarádi opět dostanou přes sociální média klipy, v nichž prosí vraha o odpuštění. Když se objeví jeho mrtvola, má na sobě značku „3“. Do vyšetřování vraždy se zapojí i Huldar, který tentokrát pracuje pod Erlou. Mají spolu napjatý vztah, neboť museli absolvovat interní šetření kvůli nařčením ze sexuálního obtěžování, k němuž došlo v předchozím dílu série. Neshody je však třeba hodit za hlavu a soustředit se na dopadení nemilosrdného zabijáka. Rrovněž se musejí snažit zjistit, jestli neexistuje dosud neobjevené třetí tělo – mrtvola s číslovkou „1“. Jelikož musí být podle islandských zákonů výslechu mladistvých přítomen psycholog, zapojí se nakonec do vyšetřování i Freyja, přestože zprvu odmítá s Huldarem spolupracovat. Zanedlouho pojme podezření, že možná celý případ souvisí s šikanou, i když ji možná v úsudku ovlivňují vlastní zkušenosti oběti podobného jednání. Všichni tři se shodnou aspoň na dvou věcech: pravda není ani zdaleka až tak prostá. A vrah ještě neskončil.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Metafora

Aflausn , 2016

L.Helena
08.08.2019 3 z 5

Dobrý příběh, promyšlená zápletka, aktuální téma..., ale celou dobu jsem měla pocit, jako bych spíš četla společenský román, než detektivku. Nějak mi tam chybělo to naléhavé napětí, které by mě nutilo doslova hltat každou stránku.

adaba
06.08.2019 5 z 5

Opět super četba, napětí rozloženo až do posledních stránek. Jsem zvědavá, jak se dále bude vyvíjet vztah Freji a Huldara a těším se na další knihu této autorky.

Vilma232
06.08.2019 4 z 5

Možná to není TOP, ale jsem spokojená.

veronika0382
31.07.2019 4 z 5

Yrsa opět dokázala, že prostě umí. Čekala jsem, že se vztah Freyi a Huldara bude v tomto díle vyvíjet, ale moc se toho nestalo, díky případu byl jejich vztah upozaděný. Nevadí, nejdůležitější je pro mě krimi zápletka a to vám povím, to byla tedy síla. Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

RADOST
30.07.2019 5 z 5

Šikana - aktuální téma, moje občasná noční můra. Uměla bych ji odhalit a bojovat s ní? Nevyskytuje se jen ve školním prostředí, což autorka naznačuje i líčením vztahů mezi vyšetřovateli. Přivítala jsem knihu na toto téma, doporučuji.

cérka
24.07.2019 4 z 5

I když mám po přečtení této knihy v hlavě pořád několik otazníků, a samotný konec mi přišel nějaký nedotažený a nedořešený (proto o jednu hvězdičku méně), můžu s čistým svědomím prohlásit: "Yrsa opravdu umí! Kniha mě neskutečně bavila!"
Téma šikany a vztahů mezi adolescenty je aktuální stále a možná se při čtení této knihy leckterý rodič chytí za nos.
Nicméně vyšetřovatelé se v tomto díle sami chovají velmi nezodpovědně a hloupě. Huldar s Freyou předvádí jednu trapnost za druhou a tak jen doufám, že nám do příště opět dospějí a s novým případem se z nich stanou opět profesionálové.

Angelicca
18.07.2019 2 z 5

Přestože autorka patří mezi mé oblíbenkyně a přečetla jsem od ní téměř všechny její knihy, které byly dokonalé, tato mě velice zklamala. Téma bylo skvělé, zajímavé, aktuální. Huldara a Freyju zbožňuju, ale tentokrát na mě oba působili nějak přiblbe, stejně jako ostatní hrdinové příběhu včetně Erly, která jakožto šéfka byla úplně mimo, což v reálném světě nehrozí. Konec mě také nezaujal. V této knize jsem úžasnou Yrsu, opravdu nenašla. Nicméně to nemění na tom, že na další příběhy se už moc těším. Poprvé uděluji pouze 3 hvězdy:(

allebra
17.07.2019 5 z 5

Od Yrsy Sigurdardottir jsem přečetla všechny knihy, které u nás vyšly a autorka mě nikdy nezklamala. I tentokrát dávám zasloužené nejvyšší hodnocení. Téma šikany je bohužel stále aktuální a kyberšikana je novější forma, která je ještě záludnější a nebezpečnější. Proto je dobré upozornit na ni třeba i takto prostřednictvím knihy Katarze. Hlavní postavy jsou mi sympatické, série Freyja & Huldar je velmi povedená, těším se na pokračování. Doporučuji.

astra3
10.07.2019 5 z 5

Velice aktuální téma šikany. Tak to dopadá, když se nic neřeší.

Mia07
10.07.2019 5 z 5

Další pokračování nezklamalo, vztah hlavních hrdinů je v této knize trochu v pozadí. Ničemu nevadí, opět dávám 5*. Knihy Yrsy se čtou samy, nikdy je nedokáži odložit. Už aby byl další díl.

soukroma
08.07.2019 3 z 5

Ze tří dílů této autorčiny série pro mě nejméně povedený: jednoduchá, neuvěřitelná a podivná zápletka, ještě ohavnější chování policistů mezi sebou. O napětí se nedalo mluvit. Nakonec mi vlastně není jasné, kdo jakou část zločinu spáchal. I další nelogičnosti se našly. 50%
Šikana je určitě strašlivá věc a chápu případnou neadekvátní obranu ze strany trpících, když pohár trpělivosti přeteče. Hůř je to pochopitelné, pokud pomsta přichází po letech, ale zde v podobě rodičů aktuálně či dávno takto postižených dětí to je k neuvěření. Šikanu to samozřejmě neřeší ani v nejmenším.

Jiparis
05.07.2019 5 z 5

Zvrhly klub zoufalych rodicu,kteri se svymi ciny snazi pritahnout pozornost k sikane a jejim dusledkum. Skvele napsane.

MartinaF
01.07.2019 5 z 5

Katarze by měla mít minimálně hvězdiček šest a více. Prostě tato série je bezkonkurenční. Yrsa zkrátka psát umí a dokáže vygradovat celou situaci skvělým způsobem. Napínavé od začátku do konce. Autorka tentokrát zpracovává hodně aktuální téma a tím je šikana na školách. Pokud se nebojíte drsných vražd, jděte do toho.

91pometlo
26.06.2019 5 z 5

Neotřelost, hrůznost a promyšlenost zločinů je skvělá, kniha nechává prostor k vlastním úvahám o pachateli a rozuzlení jako vždy naprosto překvapující na posledních stránkách. Téma velmi aktuální a velmi složité. A Huldar? Opět nezklamal, s ním to je jako na horské dráze, ale držím mu palce, aby vše dopadlo dobře.

happy-smile
22.06.2019 4 z 5

Podle mě stejně dobré jako předchozí díly. Navíc kniha zpracovává stále aktuálnější téma šikany, konkrétně kyberšikany. Snad se už se vztah Freyji a Huldara nějak ustálí. Doporučuji.

Danago
04.06.2019 5 z 5

Tato série zatím předčila vše, co jsem od autorky přečetla. Jako předchozí dvě knihy i tato je naprosto skvělá. Opravdu moc doufám, že bude pokračovat dál a ve stejném duchu. Huldar i Freyja mi přirostli k srdci. Příběh je skvěle vymyšlený a já jsem nestačila lapat po dechu. Motivace pachatele je silná a velmi věrohodná, což je pro mě dost důležité. Podle mě opět naprostá dokonalost.

wendulka321
21.05.2019 5 z 5

Opět výborné, mrazivě drsné čtení. Doporučuji.

hs777
21.05.2019 4 z 5

Drsné téma šikany v kyberprostoru, kde se děti orientují rozhodně lépe než dospělí. Nikdy bych jako rodič takovou situaci nechtěla řešit, na jedné ani na druhé straně, opravdu nevím, která je horší. Každopádně výborná detektivka.

a.k
21.05.2019 5 z 5

Yrsa dokáže vždy překvapit. Téma dětské šikany ve spojení s detektivním případem jsem tedy nečekala. Brutalita i krutost vraha dětí byly silné kafe. Zápletka je dobře vystavěná a mrazivá, bavilo mě to. Ani mi nevadilo, že se oproti druhému dílu příběh tolik netočil okolo vztahových peripetií hlavních postav. Doporučuji.

Heli20
19.05.2019 5 z 5

Já si pořád s každou další knížkou od Yrsy říkám, že už to nemůže být lepší ... no a ono může...super počtení!