Dům z karet

Dům z karet https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344136/dum-z-karet-D8N-344136.jpg 4 137 44

Francis Urquhart série

Dům z karet patří k nejlepším politickým thrillerům historie. Vydán byl v roce 1989 a okamžitě se dočkal obrovského úspěchu u čtenářů i u kritiků. Pojednává o machiavellistickém a bezskrupulózním politikovi Francisi Urquhartovi, jemuž přestane jeho úloha v britském parlamentu stačit a rozhodne se zamířit výš: až úplně nahoru, tedy do křesla premiéra. Přestože je to vážený a alespoň navenek slušný člověk, za svým cílem jde přes mrtvoly. Kniha se dočkala dvou pokračování a do širšího povědomí se dostala i díky dvěma seriálům. První adaptaci provedlo BBC (1990) s Ianem Richardsonem v hlavní roli. Ještě slavnější je však zpracování americké od společnosti Netflix, v němž byla hlavní role svěřena Kevinu Spaceymu. První sezóna proběhla v roce 2013 a následovalo mnoho pokračování.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: ekniha , Argo

House of Cards , 1989

BlackBlade
14.06.2020 5 z 5

Brilantní příběh a skvělý vhled do zákulisní politiky. Je tam několik opěrných bodů, které jsou podobné ve známém seriálu, ale jinak je to kompletně jiný příběh, který doporučuji k přečtení. Moc se mi to líbilo, jednoznačně 5/5

Rihatama
20.05.2020 4 z 5

Politiku vlastně nemám ráda. To je ovšem dobrý důvod, proč do ní nevstupovat (přiznávám jistou míru alibismu) a ne se o ni nezajímat. Žijeme v parlamentní demokracii a bez politiků a poslanců demokratická společnost nemůže existovat. Dům z karet mě však pouze mohl utvrdit v mém postoji, vzhledem k tomu co politiku, média a byznys kolem ní provází. Dům z karet je primárně o bezcitném pletichaření. Vlastně víc než to... Ovšem možná, že Dům z karet z větší části popisuje "jen" vcelku standardní zákulisí politických stran, jejich čelních i úřednických představitelů a vládních tanečků, k čemuž obecně patří zpravidla špatně utajovaná obrovská hromada špíny, intrik a podvodů. Potom nám pomáhej Pán Bůh. Vlastně Britům ;-).

Je to ale zejména možnost nahlédnout do parlamentních kulis britského impéria, co činí Dům z karet zajímavým. Odhlédnu-li od některých perverzností, které si autor doufám vymyslel. A tuším, že Dobbs, sám člen konzervativní strany a v roce 1987 taky šéf volebního štábu M. Thatcherové, moc dobře ví, o čem píše. Seriál jsem "naštěstí" neviděla, tak jsem "nezaujatýma očima" mohla sledovat politické hrátky a machinace ublíženého a následně bezskrupulózního manipulátora Francise Urquarta, který jde bezpečně za svým cílem. Mimochodem, jsou to taky docela pěkná čuňata, ti britští poslanci a peerové, když na to přijde. Je to snůška cynických parchantů. Myslím tím Downing Street 10 v Dobbsově podání. Ale tuším, že politika dělá s lidmi divy. Takže komu nakonec připadne premiérské křeslo po štvaném premiérovi? A za jakou cenu? Není zbytí, nutno dočíst ten politický horor až do konce.

"Když už musíš způsobit bolest, dej si záležet, aby byla nesnesitelná a zničující, aby si jednou provždy zapsal za uši, že ty mu pokaždé ublížíš víc, než kdy on může ublížit tobě."

P.S.: překvapilo mě, jak málo komentářů je pod knihou, když seriál podle ní natočený získal ocenění a takovou popularitu...

jarda155
19.03.2020 4 z 5

Moje první kniha tohoto žánru.Musím přiznat,že jsem z ní měl trochu strach a čekal vše možné,jen ne to,že mě takto pohltí a bude to otázka pár dní.
Krásně popsána cesta k moci přes mrtvoly a navíc za pomoci tisku.
Tak nějak mi to evokuje naší scénu posledních pár let,hlavně zmizelé Mrázkovi "dokumenty" a to propletení politiků a médií.
Nedal jsem všechny hvězdy,protože jsem čekal trochu více od samotného finále..Nemám rád šťastné konce,ale tady mi to už přišlo moc nereálné

galeran
17.09.2019 5 z 5

Naprosto perfektní vykreslení britské politické scény 80. let. Oproti americkému převzetí jde o zcela jiný svět.

trudoš
25.05.2019 4 z 5

Thriller pro silné povahy, uvědomí-li si člověk, že to celé není jen autorská fantasmagorie, ale slabý odvar toho, co se v politice skutečně děje. Michael Dobbs se nedopouští akčních výstřelků a jeho hrdinové se pohybují spíše v zákulisí hlavního dění, což zápletce výrazně přidává na uvěřitelnosti. Fascinující přitom je, kolik toho lze připodobnit k dění na české politické scéně. I když je to jako srovnávat světový šampionát s okresním přeborem.
Naneštěstí přímočará premisa románu je zároveň jeho slabinou. Poměrně záhy je totiž vytyčen cíl a my už pak jen sledujeme bezohlednou cestu k němu, přičemž všechny ty špinavé triky v zásadě nepřekročí rámec očekávaného. A přestože je to podané skvěle, Francis Urquhart není právě typem antihrdiny, který by si mě dokázal získat. Navíc stran jeho opozičních protivníků vlastně ani není o čem mluvit. Chybí tak zvrat či moment napětí, že by něco mohlo dopadnout jinak, než bylo naplánováno. Ještě ale není všem dnům konec a další díl třeba překvapí.

aginecka
03.05.2019 5 z 5

Konečně pořádný záporák! Politika není zrovna moje téma, ale Urquhartův vzestup jsem sledovala od začátku do konce se zatajeným dechem (a otevřenou pusou). A vůbec nevadilo, že jsem předtím viděla seriál. Oproti verzi Kevina Spaceyho trochu umírněnější, ale pořád dostatečně zvrácené. Lahůdka!

MrKrahujec
25.04.2019 4 z 5

Velmi slušný politický thriller, ze kterého by určitě notně mrazilo, kdyby však současný Brexit neposunul jedním vrzem ÚPLNĚ všecko hned o několik levelů jinam. V tomto prizmatu už to málem připomíná "staré zlaté časy".

dexterman
15.02.2019 5 z 5

Naprostá bomba . Sice trošku moc dlouhé ale jinak parádní dílko . Seriál znám ale neviděl jsem ho . Paradoxně to podle mého vůbec nevadí . Kniha je velice čtivá a zdá se , že i velmi věrohodně napsaná . Urghart je velký anti hrdina . Ovšem někteří si ho můžou zamilovat . Určitě kouknu na seroš od Netflixu. Možná časem se pustím i do druhého dílu , Každopádně tato kniha nejde doporučit všem . Koho nebaví politika musí hold sáhnout někde jinde.

Simstr
01.02.2019 5 z 5

Seriál jsem neviděla, ale kniha byla moc dobrá. Jestli je inspirována skutečností, tak zvracím :-)

martin7848
26.12.2018 4 z 5

Přiznávám, že jsem seriál neviděl i když jsem o něm dost slyšel. Takže jsem úplně nevěděl do čeho jdu. A nebyl jsem zklamán. I když asi první pětina knihy mi připadala neslaná nemastná a byl jsem vlastně ztracen kdo je kdo. Pak vše nabírá na tempu, které na konci valí jako rozjetý rychlík. Určitě doporučuji, pragmatismus hlavního hrdiny je přímo děsivý.

gladya
28.10.2018 4 z 5

Tak vypadá politika. Doufám, že detektivní zápletka je jen fkce, no, kdo ví. Ale tomu ostatnímu věřím. Tak to asi pravdu funguje. Autor se v politice pohyboval, takže ví, o čem píše.

A napadlo mě jisté rozvedení Zemanova (pokud se nepletu) stupňování slova nepřítel:
1.nepřítel
2.úhlavní nepřítel
3. koaliční partner
4. nejvyšší stupeň je ovšem spolustraník.

Ales.BD
18.10.2018 4 z 5

Politici, politika a politikaření jsou samé odpornosti. Přesto mě docela zaujal americký seriál House of Cards s Kevinem Spaceyim. Se čtením předlohy jsem váhal, ale rozhodně nelituji. Jen můj odpor k politice zase o něco vzrostl a s ním i údiv nad tím, jak voliči politikům opakovaně skáčou na špek.

rodak
30.09.2018 5 z 5

Zajímavá a skvělá kniha.Těším se na druhý díl.

andrej0867
26.09.2018

Treba si pozriet britsku 4-dielnu miniseriu s Ianom Richardsonom.

YA-girl
20.06.2018 5 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst proto, abych se konečně mohla podívat na ten skvěle hodnocený seriál s Kevinem Spaceym. Teď jsem z knihy tak nadšená, že už se na to americké zpracování ani dívat nechci a když už, tak zkusím spíš ten britský starší seriál... Kniha je opravdu perfektní, napínavá a čtivá a líbí se mi, že jsem se díky ní dostala na pár chvil "do vyšší společnosti", abych se tam mohla porozhlédnout a udělat si obrázek, jak to asi chodí, když jde o moc... Mám ráda, když se díky knihám můžu na chvíli stát někým jiným - a tahle mě dokázala vtáhnout mezi přední britské politiky úplně dokonale :)

Mergirus
27.04.2018 3 z 5

Vau! Tahle kniha mě šokovala od začátku do konce. Politické knihy mě moc neberou, ale tohle byla síla. Plně doufám, že to autor jen zahnal do extrému a opravdu ten konec v realitě takový nebývá. I když..ne že bych se tomu divila. Je to síla, co vše člověk neudělá, aby získal moc. Autor nás napíná až do konce...přemýšlela jsem, jak to nakonec dopadne, zda jako v pohádce - dobro zvítězí nad zlem, nebo jako občas v životě - vyhraje největší padouch. Prozrazovat konec nebudu, ale teda - pořád jsem doufala.

Aleen
14.03.2018 5 z 5

CD, které jsem poslouchala načetl Igor Bareš. Ten také propůjčil svůj hlas Kevinu Spaceymu, který v americké verzi seriálu Dům z karet hraje hlavní roli. Takže si asi každý umí představit, koho jsem si vizualizovala, když jsem si audio knihu užívala. Viděla jsem všechny díly všech řad, které na ČT2 byly uvedeny a ačkoliv mně "sejroš" bavil, kniha byla mnohem lepší. Toto vydání je přepracované, a jak sám autor v doslovu říka, postavy jsou propracovanější a dialogy ostřejší. Nevím, jak to bylo v původní verzi, ale tato úprava nejspíš posunula příběh na vyšší příčku. Jak jsem už psala, fakt jsem si to užila, ačkoliv nemám ráda řeči, ani knihy o politice. Tohle je hodně o charakterech a co s Vámi provede moc a vliv, když je získáte. SUPER!!!

Jaruš7
10.12.2017 5 z 5

Jak nesáhnout po knize, když se nabízí, seriál oceněný devíti Glóby je brilantní, pro mě vždy lehce fascinující zážitek, už úvodní scéna s titulky, rychlá časosběrná sekvence celého dne i noci na monumentální symboly moci Ameriky s hudbou navozující pocit majestátnosti. Ale to je verze pro USA.
Tato kniha je o britském parlamentu, je autorem přepsaná, původní z roku 1989 prošla rekonstrukcí a nové vydání se jen skví.
Pro kapku povědomí zde oddaně slouží i sir Humphrey. (Jistě pane m.. a p..)
To co autora nastartovalo k takovému výkonu byla "iritace",
Citát ze Slova na závěr :" Takže stálo to nakonec za to, nechat se ztlouct Maggie Thatcherovou ? No, jak že se to říká? Je to docela možné, ale já to rozhodně nebudu komentovat."
Je to "Napínavý thriller, který pánům ani dámám ve Westminsteru dlouho nedal spát." (Daily Telegraph)
Citát :" Popularita je politický kapitál." "Moc je droga, pro člověka znamená něco jako plamen svíčky pro můru."
Zažít chuť moci, užít si bezbřehé chvilkové nazávislosti a nakonec povýšení do šlechtického stavu jsou privilégia, které stojí na zradě a zločinech.
Suprčtivo.

Booky84
21.11.2017 5 z 5

Kniha mne naprosto pohltila a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Za mne úžasně napsané a bohužel v tom čtenář vidí či dokonce cítí skutečnost, čeho všeho je člověk schopen učinit pro vlastní úspěch a že se opravdu neštítí ničeho. Seriálovou podobu jsem neviděla ani jednu a určitě mne ani nijak neláká.

Zoy
13.09.2017 4 z 5

Politika není můj šálek kafe, ale kniha mne zaujala a dobře se četla, je neskutečné, co se vše a jak děje a co je schopen vytvořit jeden člověk za zlo a jen tahat za špagátky s ostatními. Konec velmi smutný, ale více méně se bohužel dál očekávat. Seriál jsem neviděla, nedokáži posoudit, ale většinou je kniha, alespoň pro mne vždy lepší. Určitě si na opakování seriálu počkám

zfilmováno politické thrillery

Michael Dobbs