Fosilie

Fosilie https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521730/bmid_fosilie-Xv9-521730.jpg 4 140 140

Tři generace, tři životní postoje. Děda, otec, dcera. Děda tráví důchod psaním řetězovych e-mailů o tom, jak mizí normální svět, a stává se konspirátorskou celebritou. Otec Vladimír, počítačovy expert a fanoušek vědeckého pokroku, se samostatně vypracoval ke skvěle placenému místu v technologické firmě. Rád si vypočítává, co všechno udělal pro blaho rodiny i lidstva, a vždycky mu vyjde, že na sebe může byt právem pyšny. Až do chvíle, kdy zjistí, že z jeho dcery Julie se stala ekologická aktivistka, která nekompromisně bojuje právě proti tomu, v co sám věří. Kousavy román Michala Kašpárka se čte jako katalog mezigeneračních nedorozumění. V ostře načrtnutych situacích a vtipně podanych dialozích se střetávají tří rozličné pohledy na svět.... celý text

vlaj
19.01.2024 5 z 5

Žádný kladný hrdina, všechny tři hlavní postavy v některých momentech "na pěst", ale přesto úžasně živé a uvěřitelné. Přesně popsaný opojný pocit z devadesátek, že teď už všechno záleží jenom na nás, že všechno dokážeme, že všechno se dá řešit... Geniální ostrý střih do budoucnosti, která nejspíš bude hodně jiná, než si dovedeme představit. Už dlouho se mi nestalo, abych knihu přečetla třikrát po sobě a nechtělo se mi ji odložit. Při každém čtení se mi spojilo několik dalších nitek mezi postavami a časovými rovinami. Za čas se k ní vrátím.

makovec201
16.01.2024 4 z 5

Aktuální téma nasazané na nepříliš poutavý příběh, ale dobré.

Niamh15
07.01.2024 4 z 5

Místy tak přesné a pravdivé, až to fyzicky bolelo.

Milton
07.01.2024 5 z 5

Vynikající román, drsný závěr.

Dejvid
06.01.2024 3 z 5

(SPOILER) Mno... Do poslední kapitoly celkem fajn příběh, myslím, že jednotlivé generace reprezentované třemi hlavními postavami jsou (ve své maximálně přehnané podobě) vyzobrazeny celkem dobře. A hezky z toho plyne, jak si lidé se zcela odlišnými hodnotami opravdu nemohou rozumět. Ale ten konec - za mě vyloženě debilní a moc nevím, co tím autor vlastně myslel (žijou teda v nějakém postapokalyptickém světě v nedostatku?). I tak to ale za přečtení stojí.

pakoshka
25.12.2023 3 z 5

Děda, otec, dcera, střet generací, zájmu, střet kapitalismu s ekologickým aktivismem, rodina, názory a škoda závěru. Po dočtení chuť si vymýt mozek detektivkou.

petrarka72
24.12.2023 5 z 5

Vynikající! Pronikavě chytrý román o generačním míjení a stavu světa, který vstupuje z těžké minulosti do obtížné budoucnosti. O hodnotách pomíjivých a nezbytných, co znamená rodičovská a synovská/ dceřiná láska a mnohé další tváří v tvář věčnosti a jak se svět mění, ať chceme či nechceme (a můžeme maximálně klopýtat za ním).

Christo
24.12.2023 4 z 5

Český román, který otvírá s lehkostí ty nejpalčivější otázky bytí. Jak jednotlivce, tak rodiny, generací a dokonce i světa (nebo alespoň této planety).

magnolia
10.11.2023 5 z 5

Tak se mi "podařilo" smazat 1. komentář, no ale mám přečteno podruhé, protože jsem prostě musela. A aspoň jsem si připomněla to, co se mi na knížce líbilo hodně (postavy, které mě bavily i rozčilovaly), přidala pár štítků a ještě úryvek. A znovu píšu, že drobné výhrady nechávám být, pro tu spoustu věcí k zamyšlení, které knížka obsahuje. Je pozoruhodná, myslím, že taková tu chyběla.

"Aspoň tě doprovodím na nádraží.
Nemusíš.
Ale já ráda, řekne a myslí tím mám tě ráda.
Jak chceš.
Dáš si ještě salát?
Rád, řekne a myslí tím mám tě rád."

Darkry
28.10.2023 4 z 5

Z první poloviny knihy jsem byl naprosto unešen - románové zpracování generačního neporozumění v současné české společnosti; autor přitom využívá stereotypů, ale nesklouzává ke klišé a nutí čtenáře k zamyšlení.

Škoda poslední kapitoly, která přenáší děj do budoucnosti a která na mne byla příliš deterministická a násilně Harari-style filosofická. Bez této snahy o velký přesah a tematické rozšíření by šlo o jednoznačně nejzajímavější a nejpodnětnější knihu o generačních rozdílech v současnosti. Nepovedeným závěrem se vyznění knihy částečně rozplývá. Přesto ale nepochybně doporučuji k přečtení a čekám (minimálně) nominaci na Literu.

ivokick
18.10.2023 5 z 5

Mám velmi dobrou kamarádku, která nemá ráda knihy, kde se „káže“. Velmi se těším, co na tuto knihu Michala Kašpárka řekne :) Kniha se mi líbila. Problém klimatické krize, klimatického žalu a budoucnosti, které se dnešní mladí spíše bojí, než že by se na ni těšili, to jsou všechno témata, která za mne stojí za popsání. Pohled různých generací na současnost a budoucnost, témata peněz, úspěchu, vývoje, naprosté nepochopení jiného náhledu na svět. Kniha byla vtipná, odvážná, realistická, v závěrečné části jsem viděl podobnost s Atlasem mraků, který mám moc rád. Díky autorovi a těším se na další knihy!

memphisz
15.10.2023 4 z 5

Aktuální a výstižné. Uvěřitelný mezigenerační dialog z pohledu roku 2020. Chlapácký děda, který si nikdy nedovolil emoce a stud, má strach z migrantů a věří v blízký konec západní civilizace. Otec, který uvěřil v pozlátko neoliberální revoluce, obětoval svůj život práci, vydělal peníze, prolétal svět a svou dceru zahrnul materiálním blahem, po kterém sám jako dítě toužil, za což by očekával trochu vděku. Dcera, která trpí klimatickým žalem, bourá hodnoty a normalitu západního patriarchátu. Kašpárek ukazuje, jak moc si jsou tyto generace od sebe vzdálené. Jak nedokážou pochopit, že to, co má hodnotu pro ně, pro druhé nic neznamená. Že zasypání dary nestačí, že někdy je nic více než vše. Nerůst, neplýtvání, neprodukování, nereprodukování. A v tomto je kniha geniální.

Škoda závěrečné části, která dala zapravdu jedné z hlavních postav. Bez ní to mohlo být hezké a kousavé zamyšlení o tom, že se svět neustále vyvíjí a že "normální" je zákonitě prchavé a dané jen dobou a životní zkušeností.