Železná dcera

Železná dcera https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139548/mid_zelezna-vila-zelezna-dcera-co1-139548.jpg 4 327 62

Féria série

< 2. díl

Železná víla série

2. díl

Meghan Chaseová, napůl smrtelnice a napůl letní elfka, nikdy nikam pořádně nezapadala. Aby zachránila bratra, uzavřela dohodu se Zimním princem. Ten ji však opustil a odvrhl a ona zůstane se zlomeným srdcem uvězněná na chladném, nepřátelském dvoře Zimní královny. A když začne hrozit válka mezi zimními a letními fériji, Meghan si uvědomuje, že pravé nebezpečí představují železní férijové, ty podivné bytosti, které kromě ní a prince Ashe nikdo nespatřil. Jenže jí nikdo nevěří. A co hůř, Meghan přišla o vlastní magické schopnosti a ve zrádném světě, který ji obklopuje, si musí poradit jen pomocí vlastní chytrosti. Neví, komu může důvěřovat, netuší, kam se obrátit o pomoc. A přestože si Meghan vypěstuje železnou sílu vůle a odhodlání, nedokáže odolávat toužebnému šepotu svého až příliš lidského srdce. zdroj: legie.info... celý text

Romány Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

The Iron Daughter , 2010

Jass
11.09.2016 3 z 5

Oproti prvnímu dílu to bylo zlepšení. Některé události sice trochu postrádaly smysl, ale nebylo to tak hrozné. Puka pořád nemám ráda a Ash byl skvělý, vážně skvěle napsaná postava. Ale Meghan... Tu bych s chutí něčím pořádně přetáhla. Rozumím tomu, že si připadá méněcenná, obyčejná a já nevím jaká ještě, ale Ashovo chování na Zimním dvoře dávalo smysl, ale ona se nad tím ani nezamyslela a už dělala ukvapené závěry. Hrozně mě mrzelo, že tam nebylo víc Sage, protože mě okamžitě zaujal, ale tak nemůžu mít všechno. Děj byl děsivě předvídatelný, nechci být konkrétní, ale řešení většiny problémů bylo naprosto nasnadě, ale podle Meghan to byl naprosto neřešitelný problém. Korekce knihy je taky dost odfláknutá, ale dá se to přežít... Přesto mě to celkem bavilo, asi jsem potřebovala něco jednoduššího.

deedulka
02.09.2016 2 z 5

Už první díl mi přišel spíše pro mladší čtenáře. Druhý díl mne však odradil svou zdlouhavostí, nudností a naivitou hlavní hrdinky, že jsem knihu po cca 100 stranách odložila. Navíc bylo v knize opravdu hodně chyb. To tu knihu nikdo před vydáním nečetl?

Lea13
08.03.2016 5 z 5

Tento díl se mi líbil ještě víc,než ten první. Příběh byl napínavý,konec dojemný(bylo mi vážně moc líto Puka). Je vážně škoda,že nebudou další díly v češtině,ale i tento konec by šel pokládat za definitivní.(Ještě štěstí že v angličtině už další díly vyšly:)) 5*

Michaela01
02.03.2016 2 z 5

První ani druhý díl mě nebavily tak,jak jsem si představovala.Jediné,co se mi na tomhle díle opravdu líbilo,byl konec.Hlavní hrdinka mi nebyla vůbec sympatická.Do dalších dílů bych nešla.

wiana82
30.01.2016 4 z 5

I když bylo vysvětleno, proč se Oceloř přidal na stranu Meghan, nějak mi to asi nestačilo k pochopení, proč jí byl tak moc oddaný (když si představím, jak vystupoval v prvním dílu)...Celkově mě to bavilo moc, ale i když bych se ráda dozvěděla pár drobností - která jsou nejspíš rozvedena v dalších dílech, dovedu si představit takový konec celé série...

pavlinka04
25.01.2016 5 z 5

tahle knížka se mi velmi líbila, krásný svět fantazie, i první díl byl krásný, doporučuji.

Zelený_Drak
04.11.2015 3 z 5

ČÁST 2 ZE 2

Komentář k "The Iron Traitor" (6. díl, 2. část podsérie "Call of the Forgotten")
Předvídatelnější než předchozí díl. Postavy a můj názor na ně se nemění (časový posun v ději je ostatně jen jeden týden). Jen Keirran se začíná víc ukazovat tak, jak ho známe z "The Iron Knight". Protože závěr je dávno znám, nebylo to zrovna překvapení. Otázka byla, jak k tomu dojde. Možnost, kterou autorka použila, mi připadala nejméně pravděpodobná. Takže dobré.

Jinak to v mnoha ohledech drhne. Například Grimalkinův zájem v tomto díle není moc srozumitelný. A vlastně ani Ethanův. Děj kolem Annwyl je přesně tak předvídatelný, jak jsem si myslela. Ash se objevuje jako "deus ex machina". Keirran cvičený celý život (pravda, to není dlouho) v politice dvorů je až moc naivní... Je toho víc, co trochu kazí dojem. Ale Férii jsem si užila jako obvykle.

Také mi při čtení přišlo, že autorka tématicky hrozně vykrádá první čtyři díly. Vemte všemi ignorovanou hrozbu, zakázanou lásku a krásného prince. Půl hodiny vařte. Na závěr dodejte lidský pár, aby to mělo jinou příchuť než včera.

Přečtu si i poslední díl, ale pokud se bude chtít autorka i poté k Férii vrátit, měla by nám už ukázat něco jiného. Třeba jak Mab k synům přišla. Ale mám takové tušení, že to spíš Ethan bude mít krásnou dceru, velmi podobnou Meghan, jen tmavovlasou a lidskou a Puk se do ní zamiluje. Nebo Meghan a Ash budou mít dceru. Důsledky stejné a navíc by se dal znovu zopakovat příběh o zakázané lásce.

Komentář k "The Iron Warrior" (7. díl, 3. část podsérie "Call of the Forgotten")
Poslední díl má podle mě nejlepší rozjezd v celé sérii. Prvních 5 kapitol jsem přečetla na posezení, což mi případá jako velký rozdíl ve srovnání s prvním dílem. Celou první polovinu jsem přečetla velmi rychle a skoro mi uniklo, že se tam vlastně nic moc podstatného nestalo. Právě v polovině, kdy mě to přestávalo bavit, došlo ke zlomu u Ethana, který ilustruje, jak výrazně se od 5. dílu Meghanin mladší bratr změnil. Tento posun ve vývoji postavy je ostatně nepřehlédnutelný v celém závěrečném dílu. Navíc se v půlce objevil příslib, že návratu do Deep Wyld (4. díl) se zúčastní má oblíbená postava, kterou je Velký zlý vlk (1,5. a 4. díl).

Hodně čtenářů asi bude rozčilovat, že tentokrát jde vše až příliš hladce. Více než 2/3 příběhu vlastně neobsahují skoro žádné překážky na cestě. Když pomineme, o co si řekla Temná múza, tak jdou vlastně Ethanovi všichni ochotně na ruku. Nutno přiznat, že mají motivaci. Mezi 6. a 7. díílem se stalo něco, čeho si všichni všimli, takže Ethan se nepotýká s takovou ignorací jako svého času Meghan. Nikdo kromě zapomenutých nechce zpátky První královnu. Sice z různých důvodů, ale nemyslím si, že by to logicky nějak moc nevycházelo. Ani poslední třetina ale není příliš komplikovaná. Podobně jako u 3. dílu, má čtenář jakousi představu, jak to musí skončit s Keirranem Dušeprostým a Zapomenutou královnou.

Co iritovalo mě, bylo, že Temná múza i "Bone witch" kolem pomoci dělají ciráty s tím, že musí myslet na svou reputaci. To si autorka nemohla pro každou z nich vymyslet něco jiného? "Bone witch" mohla zůstat jen u toho, že se sama v lese nudí, takže se pobaví, kdykoliv je možnost. ("Bone witch" bude česky asi ježibaba. Žije v chaloupce na muří nožce.) Také se mi zdálo, že se častěji opakují některá slovní spojení. To ale nemusí být novinka, jen jsem si toho možná u předchozích dílů nevšimla a u tohoto ano, protože se mi četl zase o něco plynuleji.

Musím říct, že při pohledu na poslední díl (7.) a původně zamýšlený poslední díl (3.) si nelze nevšimnout, že autorka záměrně opakuje stejné motivy a řešení. Co mě v 7. díle zaskočilo je reinkarnace férijů. Do teď se všichni báli smrti, protože nemají duši a smrt pro férije znamená definitivní konec. A teď najednou se hned dvakrát mluví o tom, že umřít pro férije není tak zlé, protože bude znovuzrozen? To si autorka měla rozmyslet dřív nebo tomu věnovat víc než pár vět v posledním díle, když v předchozích se opakovaně řeší, že je to jinak.

Celkově se mi 7. díl líbil (i když nejlepší je podle mě 4.), ale myslím, že autorka už by se k této sérii neměla vracet a pokud přeci, měla by přijít s novým schématem. Jestli sama sebe tak okatě vykrade podruhé, možná to pořád bude jako čtení fajn, ale autorksky už to bude trochu nedůstojné.

--- SPOILER ---
Zdá se mi, že autorka má slabost pro první sex ve stanu uprostřed vojenského ležení, a to vždy ke konci třetího dílu série/podsérie. Beru jako pozitivní, že nezapomněla naznačit, že jde o záměrné opakování scény. Ale zatímco u Meghan bylo prakticky neobhajitelné, že zůstala panna tak dlouho, příběh Ethana a Kenzie je aspoň nahuštěnější a ani jeden z nich se nikdy nedostal do zajetí v Tir Na Nogu, takže to tak příšerně neskřípe.

petym
11.10.2015 3 z 5

Tak docteno. O něco slabší díl než první Železný král. Místy zbytečně zdlouhavé. V této knize je poměrně dost chyb - na jednu kapitolu tak 4. Jinak, ale pěkné čtení. 3*
Tak teď šup na třetí část a na čtvrtou, kterou mam v českém překladu. tak uvidíme jaké to bude.

Eleanor-ka
03.07.2015 4 z 5

Když jsem dočetla Železného krále, vůbec jsem neváhala a rychle jsem si musela přečíst Železnou dceru. Škoda, že i po dočtení 2. dílu neprahnu po tom, dočíst sérii. Ne že by tahle knižní sérii ztrácela na kvalitě, či by mě to nebavilo a už vůbec nemůžu říct, že jsem si nezamilovala zdejší postavy, ale prostě mě se zdá, že konec u této knihy by se dal klidně zakončit jako úplný konec této knižní série. Aspoň dle mě. Ač jsem z konce smutná, rozhodně nezklamal. Já sice fandila Pukovi - který je též mou nejoblíbenější postavou - ale dalo se čekat, koho si Meghan nakonec vybere. Ash mě ale přestával bavit (radči jsem ho měla v 1. dílu) a Meghan mi lezla na nervy. No, nicméně mě Julie Kagawa opravdu přesvědčila o svém talentu a rozvinuté fantazii, ale už mě ani moc nemrzí, že Knižní klub se dovydání těch knih vybodl. Já se s koncem u Železné dcery tak spokojila, že si už jiný konec představit nedokáži. Však - dle mě byla lepší kniha první a proto ubírám jednu hvězdičku dolů.

Katie46
16.06.2015 4 z 5

Kniha se mi líbila. Možná o něco víc, jak první díl. Četla se dobře, trojúhelník mezi Meghan, Pukem a Ashem byl trochu předvídatelný ale nakonec mi to vůbec nevadilo. Konec se mi líbil a trochu překvapil. Jediný, co mě štve je, že se nedočkáme pokračování.

Aléda
08.05.2015 5 z 5

Miluju obě ty knížky! :33 Zase nezapomenutelný a nádherný příběh. Jenom mi bylo trochu líto Puka:/. Meghan byla ze začátku taková ufňukaná, ale potom se sebrala a ke konci nám všem ukázala jak silná dokáže být. Ash samozřejmě zase nezklamal. A ten konec:O...to jsem vůbec nečekala. Už se vrhám na další díl. 5*

warca
17.04.2015 4 z 5

Tenhle díl byl možná o něco slabší než předchozí, ale rychle jsem se začetla a kniha se mi líbila

Zelený_Drak
07.04.2015 3 z 5

ČÁST 1 ZE 2

Ačkoliv je druhý díl série celkově temnější, samotný Temný dvůr mě zklamal. Respektive bylo mi jasné, že v YA fantasy nemám očekávat nic velkého, ale ten nevyužitý potenciál... Šlo by to napsat temněji, tvrději, pornograficky. Takhle bylo prakticky nemožné najít nějakou zásadní odlišnost v chování obou dvorů. Možná to ale bylo cílem, ukázat, že světlí a temní férijové jsou v podstatě stejní. Zejména Sage a Rowan byli tak nějak změkčilejší než bylo nutné. Sage je mi z bratrů nejsympatičtější.

Meghan se ze začátku chová jako někdo, kdo si neumí dát dvě a dvě dohromady. Později se stává snesitelnější a proti prvnímu dílu bych řekla, že i nabyla nějaké jasnější kontury. Jejím nějvýraznějším rysem zůstává houževnatost. Ash i Puk jsou předvídatelní, Grimalkin už mě tolik nebavil, Děsopaní mě nezaujala vůbec. Favoritem druhého dílu je jednoznačně Oceloř.

Romantická linka se zaplétá a dostává větší prostor, jak se ostatně dalo čekat. Jinak je děj o něco překvapivější než v prvním díle, ale tím o něco myslím tak o dva chlupy. Celkově mě asi druhý díl bavil víc.

Překladu tentokrát vytýkám "poloviční dceru" (nejspíš z "half-breed daughter"). Když se to tak vezme, tak každý je poloviční potomek matky a poloviční potomek otce, ale nejsme o tom zvyklí takhle uvažovat a ten termín je prostě blbost. Celkově je ale překlad dobrý a připsala bych to na vrub spíš tomu, kdo to nepodchytil při opravách. Korektora nebo redaktora by vůbec měli vyhodit, protože v druhé polovině knihy je tolik přehmatů, že to vypadá, že ji vlastně vůbec nikdo nekontroloval.

Komentář k "The Iron Queen" (3. díl):
Pro mě zatím nejslabší díl série, kde bych asi i snížila hodnocení na dvě hvězdičky. První třetina až první polovina mě nudila, i když to, co se tam odehrávalo, mělo dobré důvody. Druhá polovina byla o něco lepší, ale ve skutečnosti mě bavily až tak poslední dvě kapitoly. Celý děj je jasný předem, protože čtenář dávno ví, že to, co se tam stane, je důsledkem toho, co se stalo v předchozích dílech a že to prostě nemůže dopadnout jinak. Vše si lze snadno domyslet, včetně identity falešného železného krále.

Pozitivní je, že Meghan začíná být snesitelná. Naštvaná Meghan rozhodnutá bojovat až do konce a smést všechno, co se jí postaví do cesty, je prostě lepší než "pomozte-mi-někdo" Meghan. Sice jí to pořád moc nemyslí, ale kdyby ano, nezbyl by prostor pro Grimalkina. Dost zásadní změna je Ash. O Ashovi z prvních dvou dílů a mezihry se lépe čte, Ashe z třetího dílu bych si ochotněji vzala domů, i když místy z jeho replik kape tolik sladkosti, že by to prožralo beton. Puk se většinu knihy obnažuje a šklebí.

Komentář k "Summer’s Crossing", mezihře mezi třetím a čtvrtým dílem:
Příjemné osvěžení série. Tenhle krátký příběh vypráví Puk, který mi jako vypravěč přišel lepší než Meghan. Dějově nejde o nic zásadního pro celkový příběh, ale konečně jednou nějaké řešení zápletky, které jsem nepředvídala (i když jsem asi měla). Každopádně mě pořád trochu zaráží, že ti divocí férijové, Puk a Ash, jsou takoví dobráci.

Komentář k "Iron knight" (4. díl):
Ačkoliv série "Iron Fey" měla původně skončit 3. dílem, až ve 4. díle se, dle mého názoru, děj uzavírá. Je to pro mě zatím nejlepší díl série. Ashallyn'darkmyr Tallyn mi byl jako vypravěč příjemnější než Meghan. Konečně se dočkáme pořádného pohledu do temných hlubin jeho minulosti. Také děj, i když má podle mě zbytečně pomalý rozjezd a dal by se trochu zkrátit, je podle mě nejlepší a nejméně předvídatelný. Férijský princ cestuje na Konec světa, aby získal duši a mohl se vrátit ke své milované. Největší oběti jsou učiněny v "Iron Knight" a nejen hlavním hrdinou.

V tomto díle mě, poprvé od 1. dílu, opět bavil Grimalkin. Také se vrátil můj oblíbený hrdina, Velký zlý vlk. Oba zvířecí hrdinové se výborně doplňují. Puk je... pořád Puk. Poměrně neměnný, o něco míň hyperaktivní než obvykle. A na všechny (kromě Grimalkina) čeká překvapení.

Komentář k "Iron’s Prophecy", mezihře mezi čtvrtým a pátým dílem:
Nemůžu si pomoct, ale tahle část na mě nezapůsobila moc dobře. Chápu, že fanuškům se to asi líbilo, ale pro mě to bylo dost zbytečné (to byly i předchozí mezihry, ale tahle mě opravdu už nebavila). Asi jsem od toho skrze námět (Meghan, Ash a proroctví o jejich prvním dítěti) čekala něco víc zásadního. Dala bych tomu tak 1 hvězdičku za péči o fanklub, ale 4. díl by byl jako rozloučení s původní sérií mnohem důstojnější.

Komentář k "The Lost Prince" (5. díl, 1. část podsérie "Call of the Forgotten")
Hlavním hrdinou nové trilogie je Ethan Chase. Jako vypravěč mi vyhovoval víc než jeho sestra. Jeho vývoj během příběhu je docela uvěřitelný. Zrovna tak Kenzie mi jako hlavní ženská postava vyhovovala (přišla mi o dost zajímavější než Meghan). Největší překvapení byl ale Keirran. Podle toho, jak byl ukazován v předchozích dílech, jsem čekala někoho jako byl Sage. Někoho klidného, důstojného, chladného. Omyl, je úplně jiný. A na konci překvapil po druhé. Jediná postava, která mi šla na nervy je Annwyl. Její role zatím vypadá hodně průhledně.

Každopádně je to asi první díl, který mě nalákal na čtení dalších v tom smyslu, že nemám úplně představu, jak to dopadne, jen pár tipů, jak se asi vyvinou některé rozeběhnuté události. Takže příběhově je to docela velký posun. S hodnocením se vracím ke třem hvězdičkám. Můj nejoblíbenější díl série zůstává "The Iron Knight", ale je docela dobře možné, že "The Lost Prince" je napsaný lépe.

Starková
24.01.2015 5 z 5

Temná můza a Grimalkin. To nejlepší.

Evča Korejka
19.12.2014 5 z 5

Nádherná kniha, která mě dostala a mile překvapila.
Ta série se řadí k mým nejoblíbenějším.
Julie, zvladla si to na jedničku s velkou hvězdou.:-)

Samaret
02.12.2014 5 z 5

úžasné, krásné a stejně pohádkové, jako první díl. Neztrácí na kvalitě. Miluju tu knihu :D

Oinike
24.11.2014 5 z 5

Paráda, jsem pořád stejně nadšená. Ještě před dočtením jsem objednávala další díly v AJ, už aby přišly. :)

TheB
11.11.2014 4 z 5

Původně jsem chtěla dát knize jen tři hvězdičky, pak jsem si to ale rozmyslela. Kniha je rozhodně lepší než první díl, Meghan se mi líbí víc. Kniha mi přijde trochu moc dětská, ale ona taková má být, takže kvůli tomu bych jí asi neměla dávat o hvězdičku míň :) Každopádně už to není tak hrozný jako u prvního dílu :)
Stejně jako na prvním díle hodnotim fakt pozitivně ty vysvětlivky co tam jsou. To je fakt super.

Pokud je vám kolem patnácti, kniha se vám bude líbit, toho bych se nebála :)

M.B.
29.10.2014 5 z 5

Kdyby šlo téhle knize dát milion hvězdiček, tak to udělám. Je pro mě top na seznamu romantických a fantasy knih, ikdyž mi je už pěkně dlouho -cet. Kniha má vše, co pro mě fantasy kniha má mít - zakázaná láska, zajímavé (hlavní i vedlejší) postavy a hlavně se mi líbí osobní vývoj Meghan (mám přečteny všechny díly). Moc mě mrzí, že se KK rozhodl vydání série pozastavit. Proto jsem založila petici o vydání dalčích dílů v CZ jazyce:
Prosí podepište a případně šiřte:

Wendysek
30.09.2014 4 z 5

Zajímavé dokončení příběhu. :o)