Obeť bez tváre

Obeť bez tváre https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355824/bmid_obet-bez-tvare-FUX-355824.jpg 4 1617 1617

Fabian Risk série

Učiteľa pracovného vyučovania nájdu brutálne zavraždeného v jeho dielni. Vrah pri tele zanechal fotografiu triedy zo začiatku osemdesiatych rokov. Obeť mala na fotografii tvár prečiarknutú krížikom. Fabian Risk sa s rodinou vracia do Helsingborgu, svojho rodného mesta, kde dlhé roky pracoval v štokholmskej polícii. Sotva sa stihnú usadiť v novom dome, keď ho jeho šéfka Astrid Tuvessonová poverí vyšetrovaním vraždy. Obeťou je jeden z Riskových dávnych spolužiakov a čoskoro je jasné, že vrah postupuje podľa diabolsky zostaveného plánu a ešte zďaleka nie je koniec. Fabian rozbieha vyšetrovanie a nechtiac v ňom ožívajú spomienky na zabudnuté nezrelé lásky aj brutálne šikanovanie na škole. Spomienky, na ktoré nie je veľmi hrdý. Čoskoro je čoraz hlbšie zapletený do prípadu, kde napokon nie je nič také, ako sa zdá, a nebezpečenstvo sa stupňuje. To všetko má osudné následky nielen preňho samého, ale aj pre jeho najbližšie okolie.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Ikar (SK)

Offer utan ansikte , 2014

Magnovak
14.12.2017 2 z 5

Já teda vůbec nechápu nadšení a humbuk kolem této knihy. V podstatě všechny podstatné věci v knize jsou nereálné, za vlasy přitažené, prostě mimo. A bohužel, většinou jsou to takové části děje, které mají přímo vliv na celý příběh, čímž ho pro mě činí neuvěřitelným. Nehledě na úplně základní faktor střetu zájmů a Risk by se v reálu na vyšetřování zřejmě vůbec podílet nemohl, když byl potenciální pachatel/oběť.

Fabian Risk je sebestředný idiot a většina ostatních postav v knize se chová nelogicky a hloupě.
Prvních minimálně 120 stránek je totální nuda a kroutila jsem hlavou jako "to už fakt nemyslí vážně", pak cca od strany 250 dalších cca sto stran celkem slušné, odsýpalo to, ale posledních sto stránek už jsem fakt jen prolítla. Sorry jako, ale takovou kravinu jsem dlouho nečetla.

Namátkou pár věcí, co mi utkvěly v hlavě (snad bez spoilerů):

Neexistuje, aby otec mohl odvézt děti ze školky, když ho tam v podstatě neznají/nevídají a aniž by se nespojili třeba s matkou.
Odvézt Ingelu z nemocnice by v životě kriminálce neprošlo, s ohledem na její zdravotní stav
Chtěla bych vidět kurýrní společnost, která pošle kurýra až k vám do domu, aby vám tam sbalil věci a jiný kurýr aby je doručil
A to s tou složkou s otisky, to jako fakt??? Úplně vidím, jak policajti běžně skrývají důkazy a hrají navzájem na schovku...
Suspendovaný policista by se imho v životě do budovy nedostal, kartu by mu zablokovali.
Policajt co nedokáže vystřelit, když jsou další dva kolegové ve smrtelném ohrožení a tím je v podstatě zabít? Pfff
A ten nápad s tím vězením? Snad i ve Švédsku existuje klasický program na ochranu svědků, tohle je přece totální nesmysl a v reálu by to prostě nešlo.
A ta náhodička s tou operací? Fakt z celého Švédska, ze všech nemocnic co tam mají, se náhodou zrovna tihle potkali...

A takových renonců jsou v knize desítky, snad v každé kapitole nějaká blbost. Kniha mě strašně zklamala.

Za mě prostě úplně vyhozené peníze. Jediné pozitivní, co mě pobavilo, byly zmínky o Mankellovi/Wallanderovi.

Didi15
11.12.2017 5 z 5

Nová severská krimi a ...nezklamala. Zajímavé , propracované, drsné , žádný extra happyend, ano, skvělá kniha.

hs777
09.12.2017 5 z 5

Nový autor, nová série a vynikající thriller. A ten závěr je úplně nejlepší - nepředvídatelný, bez mašliček, tvrdý a reálný, přesně takové mám ráda ... no prostě bomba.

anko57
02.12.2017 5 z 5

Detektivu Fabiánovi Riskovi se rozpadá vztah s manželkou ( proč? to tak nějak vydedukujete v průběhu četby) a tak se s rodinou odstěhují do rodného města a doufají, že se vše urovná. Ale v den jejich příjezdu někdo začne vyvražďovat jeho spolužáky se školy a Fabián je hned zapojen do vyšetřování. Knížka má spád, napětí se stupňuje, hlavně když začne jít o život i Fabiánovi. Když jsem si myslela, že už vím, kdo je pachatelem, v ději nastala změna a zase bylo vše jinak. Napínavé až do konce, i když už je zřejmé, kdo je vrahem, jestě konec není. Kniha mě opravdu uchvátila, určitě tohoto spisovatele přidám do mých oblíbených.