Exorcista – Souboj s ďáblem

Exorcista – Souboj s ďáblem https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30453/mid_exorcista-souboj-s-dablem-GZj-30453.jpg 4 428 92

Povinná četba milovníků hororu. Exorcista nebo též Vymítač ďábla patří bezesporu mezi největší hororové klasiky všech dob. William P. Blatty sepsal tento román v roce 1971 a zakrátko byl příběh pod stejným názvem uveden i na filmová plátna a záhy si získal řadu odpůrců i příznivců. Těm prvním především vadilo, že do hlavní role na svou dobu skutečně drastického snímku byla obsazena dětská herečka Linda Blaireová. I přesto se film s Maxem von Sydowem v roli Otce Merrina stal trhákem a v dalších letech se dočkal ještě dvou pokračování, přičemž třetí díl režíroval sám William P. Blatty. V roce 2000 se pak konala obnovená premiéra filmu, který byl obohacen o doposud neuvedené záběry. Děj celého příběhu je zřejmě všeobecně znám. Malé děvčátko Regan onemocní. Nejedná se však o chřipku nebo spalničky, ale o její duši, které se zmocní samotný ďábel. Nejprve se z dívčina pokoje ozývají podivné zvuky, její postel se sama od sebe otřásá, Regan chodí ve spánku a povídá si s neviditelnými lidmi. Její matka Chris ji proto vezme na vyšetření, která však nic neprokážou. Později začne dítě po doktorech plivat a častuje je těmi nejoplzlejšími výrazy. Koňské dávky všemožných prášků nezabírají, a tak se zoufalá matka obrací na Damiena Karrase, kněze a psychiatra v jedné osobě. Chris je posedlá představou, že se Regan zmocnil ďábel. Tato myšlenka se Karrasovi nezamlouvá tedy alespoň do chvíle, kdy ho děvčátko pozdraví hlasem jeho nedávno zesnulé matky a pozvrací mu svetr něčím, co by mohla být instantní jíška od Vitany nebo hrachová kaše ze závodní jídelny. Karras se s exorcizmem stále zdráhá, ale když mu dítko předvede několik psychokinetických triků a prohodí pár frází v latině, němčině či francouzštině v jazycích, které nikdy neumělo pozve si Damien na pomoc Otce Merrina. Ten je přes vymítání zkušeným odborníkem, a tak jakmile začne Reganina postel levitovat ve vzduchu a děvče otočí hlavu o třistašedesát stupňů, souboj s ďáblem může začít. Exorcista je vedle Stokerova Draculy považován za nejdramatičtější horor všech dob. Jeho knižní podoba je daleko zajímavější než verze filmová, neboť obsahuje řadu nechutných, zvrácených okamžiků, které by se ve filmu mohly objevit jen stěží. Kniha by rozhodně měla patřit mezi povinnou četbu všech strachmilujících jedinců.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , XYZ (ČR)

The Exorcist , 1971

_Joker_
07.09.2016 5 z 5

Určitě jsem tuhle knihu nečetla naposled. Je prostě skvělá! :) Sice začátek se poněkud táhne ale potom vám běhá mráz po zádech. :) Rozhodně doporučuju přečíst!!

rene6927
07.08.2016 5 z 5

Musím se vyjádřit. (MOŽNÁ BUDE OBSAHOVAT TROCHU SPOILER!!!) Ďábel v těle Regan... Rád bych se s ním někdy potkal a pokecal :D (fór) Fascinuje mě psychologie, obzvláště ta manipulativní. V této "klasice" jsem si rozhodně přišel na své. Ďábel, jak si hrál... A asi poprvé mi v knize nevadil skepticismus - doktorů. 90%

eraserhead
13.04.2016 5 z 5

Ještě mám v živé paměti, když jsme si coby puberťáci donesli jako svatou relikvii videokazetu s tímto filmem, v počtu nějakých dvanácti se nacpali ke kámošovi do obýváku a zhlédli tenhle kultovní horror. A jak jsme byli trochu zklamaní, protože jsme zjistili, že je to až na pár vypjatých okamžiků tak nějak trochu nudné. Škoda, že na knižní verzi se muselo čekat tak dlouho (kdo věděl o nějakém slovenském vydání z roku 1995?). Proč zmiňuji film? Nevím jak dneska, ale pocházím z generace, která jako první viděla právě film. A to je vzhledem k literární předloze na škodu. Protože literární předloha hodně dlouho udržuje čtenáře v nejistotě a nádherně mlží. Jak by bylo nádherné číst Blattyho román bez znalosti tématu a filmové verze. Každopádně, jak je skoro pravidlem, kniha je mnohem lepší než film, je syrovější, drsnější, vypjatější, atmosféričtější (rozmluvy s posedlou Regan mají neskutečnou sílu a atmosféru, které se do filmu nepovedlo převést). Už si nevybavuji, kolik prostoru (a zda vůbec) ve filmu dostal policajt Kinderman, ale jeví se mi jako nejzajímavější postava příběhu. Je tak skvěle columbovsky nepříjemný a otravný. Nijak nezpochybňuji Exorcistovo místo v nesvaté trojici satanských příběhů (společně s Omen a Rosemary má děťátko). Na rozdíl od Omen, který je výborný jako kniha i film, do ní ale Exorcistu budu řadit hlavně pro literární předlohu.

richard7959
03.04.2016 5 z 5

Není co dodat! Úžasné! Úžasné! Úžasné!

danny_21
04.03.2016 4 z 5

Kdo neviděl slavného Friedkinova Exorcistu jakoby ani v tomto žánru neexistoval :-) Ke knižní podobě se dostávám po 15-ti letech od jeho shlédnutí a musím říct, že jsem nebyl zklamán. Filmová verze téměř přesně kopíruje předlohu samozřejmě ne doslovně, knižní se rozjíždí pomalu, působivým způsobem popisuje problematiku psychologie, rozdvojení osobnosti i samotného rituálu, který je popsán surově bez příkras, a já nedočkavě hltal řádky Karrasových rozmluv s Ďáblem v Megan až k závěrečnému vyvrcholení - 80 %

sima176
29.01.2016 4 z 5

Kniha se mi líbila. Velmi mrazivé čtení, akorát první část zdlouhavá, trochu bych ji zkrátila, ale jinak super :)

Mandrejka
30.06.2015 5 z 5

Jednoznačně jedna z nejlepších knížek, které jsem měla možnost přečíst!

Obuvník
05.06.2015 5 z 5

Kdo se bojí, nesmí do "pokoje". Velmi působivá kniha, ke které mě přivedlo hypnotické filmové zpracování. Bohužel i částečně zabilo moji představivost, protože se mi během otáčení stránek stále dokola vybavovala nedostižná Linda Blair.
Hlavní devízou díla je fakt, že dokáže vystrašit. U knihy hodně velký kumšt. Chybí vizuál, chybí hudba a zbývá už jen čtenářova představivost. Snad ji mám zakrnělou, protože málokterá kniha mě dokáže vystrašit. Ale tady... voilà!
Některé pasáže možná trošku nemotorně napsané, ale jako celek funguje skvěle. Klobouk dolů a vřele doporučuji zamknout se v noci do pokoje, dát se do čtení a doufat, že se vaše postel nezačne třást.

Ronnie68
27.05.2015 4 z 5

Knihu jsem po 2 letech konečně dočetla ... druhá polovina kniha byla opravdu zajímavá a čtivá..

józi.odkudkam
15.05.2015 5 z 5

Exorcista je kniha místy až brakově oscénní a sprostá, hlavně je ale strašidelná. Jako, Simmonsův Drood je temný a tíživý, Barker je bizarní a lecky dost násilnický, King umí takovou tu svojí charakteristickou čtivost a psychologii...Vymítač je ale opravdu strašidelný (V noci, za zavřenýma očima, jsem měl neodbytně nepříjemný pocit, že se nade mnou něco sklání. Fakt jsem se docela bál je otevřít).
Děj nezapře agitační účel za jakým byl stvořen, považte sami: „Viděli jste mě, a přece nevěříte.“ Jan 6,36 - Malou holčičku posedne Ďábel, věda si s ním neví rady a tak ho musí vymést kněží. Aby však dostali svolení k výkonu rituálu, musí napřed dokázat, že se nejedná o psychickou poruchu, nýbrž o skutečnou posedlost (což zas, objektivně řečeno, výrazně napomáhá celkové uvěřitelnosti). Voila, neobiblické konání zázraků a strašení peklem je na světě – skoro takhle doslovně je to v epilogu i nadhozeno.
Hlavně ze začátku mě taky dost obtěžovaly poněkud výstředně vedené dialogy a navozování dojmu básnickou zkratkou na hranici srozumitelnosti.
Jinak ale třeba atmosféra v domě po příchodu jezuity Merrina, celá druhá část „Zlom“, nebo takový rozhovor obou knězů v pauze mezi vymítáními, stály opravdu zato. Autorovi se navíc, přes všechno martýrium, povedlo dílu vtisknout naději. Ne nutně naději v Bohu, spíš v člověku samém, v znovunalezení důstojnosti a zavržení bezcennosti. To zas bylo moc fajn. K postavám – Damien Karras, jako kněz hledající ztracenou víru byl parádní, malé Rachel mi bylo opravdu líto a Ďábel působí správně odporně. Snad jen detektiva Kindermana bych chvílemi za to jeho „ale vy nemáte čas“, nejraději shodil ze schodů.
Vcelku rozpolcené dojmy. Zatím silné 4****. Exorcista však za přečtení určitě stojí. AAA auto bůh mě vem, zraje. A dobře, K zamyšlení donutila. Tak 5*****

michaelka9863
08.05.2015 4 z 5

Začátek knihy jako by byl knihou úplně jinou, možná mám nějaký špatný překlad, ale prázdné dialogy naprosto o ničem, nesouvisející odpovědi mající dát jasně najevo jak bezstarostný život si rodinka žije. Po těch pár desítkách stránek konečně začíná nějaký děj a ty rozhovory se dají aspoň snést. Aspoň je na tom znát ten spád událostí. Ale i tak, příště bych přeskočila první část knihy, pokud bych nic nevěděla o ději, knihu bych kvůli první části odložila a o hodně tím tak přišla.

kklepkaa
06.05.2015 5 z 5

Knížka je stejně děsivá jako film a je jedno jaký je rok, světlo či tma. Samozřejmě, že film nemohl pojmout všechno a filmaři se možná některých scén v té době obávali, takže opravdu kniha stojí za to.

Madi
22.09.2014 5 z 5

Po dlouhé době jsem se bála u knihy, nedoporučuju číst v noci a o samotě. Moc se mi líbily rozhovory otce Karrase s posedlou Regan/ďáblem. Napadla mě otázka, jestli by po tom všem dokázala Chris zase milovat svou dceru jako dřív. A jestli konečně někdo půjde s detektivem Kindermannem do biografu:)
Jeden z mála případů, kdy je film stějně dobrý jako kniha.

Lady Dracula
30.07.2014 4 z 5

Zvláštní. Exorcista je vlastně velmi pozoruhodné dílo, protože v sobě snoubí odbornost, velmi nudná fakta, a prozaickou část, nutící k představám.
Exorcista je dílo děsivé. Děsivé, protože Blatty si pohrává s fakty, staví proti sobě racionálnost a víru. Je zajímavé sledovat myšlenkové pochody hlavního hrdiny, jenž pochybuje, hledá odpovědi na záludné otázky a děvčátko, nevinné dítě, které je psychicky narušené. Či snad posedlé? A žena, herečka, pozlátko Hollywoodu i za nehty.
Je to strhující kniha. Oldschoolovka jak vyšitá, patřící to zlatého fondu světové, hororové literatury. Nicméně se stále nemohu zbavit dojmu, že mi tam krucinál něco chybí. Možná mám stále v paměti starého dobrého Draculu nebo je to tím, že jsem předtím pronikala hluboko do minulých životů v jiném hororu. Nevím.
Přesto si ale myslím, že je to dílo minimálně poutavé a čtení za deštivých či bouřlivých nocí bych nedoporučovala :)

zahadum
26.06.2014 5 z 5

V zabúdaní sa pokúšali spomínať......Prelomové dielo svetovej literatúry ! Vrelo doporučujem !

Rockwood
10.01.2014 5 z 5

Nudné a zdlouhavé. I tak se to dá nazvat. Já jsem asi spíš na ty trochu živější romány, které odsýpaj rychleji. Nicméně to mě nebrání tomu dát plný počet a to nedávám jen za kvalitu díla, ale i za samotný dojem z ní. Opět další kniha, kterou jsem přečetl takřka jedním dechem. Ale jak jsem již psal v úvodu, bylo to nudné čtivo, skoro až uspávací. Když jsem to začal číst, netušil jsem, že to bude psaný tímhle způsobem, kdy spíš než román, to na mě působilo jako vědecká publikace. Ale aspoň jsem se dozvěděl spousty nových věcí. Byl jsem překvapen, ať už mile či nemile, výsledek je jasný plný počet. Akorát nevím, jestli si to budu chtít ještě někdy přečíst :D

milicjant
13.12.2013 4 z 5

Komorní a epické. Otec Karras poprvé vstupuje do pokoje Regan. Elektrizující polarizace dobra a zla, i přes mocně obroušené hrany obou protikladů. Košatost knihy a sugesce filmu. You would like that? Intensely.

Tomislav
27.10.2013 5 z 5

Rozhodně lepší než film. Skvělá atmosféra - pokud se ji chystáte číst v noci, tak rozsviťte všechna světla, určitě budete klidnější ;-)

PanKérka
27.09.2013 3 z 5

Asi jsem divná, ale kniha mě nějak moc nezaujala. Nebyla špatná, ale čekala jsem něco víc. Možná to bude tím, že jsem se už dříve pro své dobro proti myšlence exorcismu obrnila.

Valentine
13.05.2013 5 z 5

Skvělé, napínavé a překvapivé od začátku až do konce. Nic pro slabé povahy, ale přesto velice povedené dílo spojující vědu, psychologii a víru děsivým způsobem.

vraždy náboženství zfilmováno věda a víra exorcismus horory posedlost ďábel, satan

William P. Blatty
americká, 1928 - 2017