Panství krve a kovu

Panství krve a kovu https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415658/bmid_everless-panstvi-krve-a-kovu-JVT-415658.jpg 4 331 331

Everless série

Čas je vězení. Jen ona má klíč. V království Sempera se platí časem. Hodiny, dny i roky jsou extrahovány z krve a pomocí magie přetavovány v kovové mince. Ty však bohatí aristokraté, jako jsou Gerlingové, neúprosně daní. Na úkor obyčejných lidí si tak zajišťují bohatství a dlouhověkost. Jules Emberová Gerlingy nenávidí. Před lety jim spolu se svým otcem sloužili na jejich panství Everless, pak však museli kvůli tragické nehodě utéct. Teď ale otec umírá a Jules nezbývá nic jiného, než se tam vrátit a vzácný čas pro něj získat. Návrat na Everless ji vystaví mnoha nebezpečím, a taky pokušením. Brzy se ocitne ve víru intrik, smrticích tajemství a lásky ke dvěma lidem, o nichž si myslela, že je už nikdy nespatří. To, jak se rozhodne, může změnit osud nejen jí, ale i samotnému času.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Everless , 2018

ImGinny
25.03.2020 4 z 5

Miluju středověké fantasy a tohle rozhodně nebyla špatná volba. Velmi čtivá, originální a napínavá kniha plná zvratů, avšak některé věci byly DOST předvídatelné. Doporučuju a těším se na další díl.

Knizectvi
22.03.2020 4 z 5

Když jsem slyšel všechny básnit o úžasném a unikátním nápadu, o světě kde se platí časem, nepřišlo mi to jako tak moc originální nápad. Miluju film Vyměřený čas takže svět kde se platí časem není pro mě nic nového. Nicméně, zvědavost mě přemohla a do knihy jsem se pustil. Musím hned na začátku říct, že jsem udělal dobře. Placení časem ve středověkém fantasy, s magií a vším okolo dává úplně jiný smysl než ve sci-fi. A ano opět, kniha je plná klišé, hlavní hrdinka je typická Mary Sue, její smýšlení je typicky young adultovské ( i v těch nejvypjatějších situacích myslí na krasavce a jak je úžasný). Klišé se dají v YA fantasy předpokládat a Mary Sue také, a v zásadě mi to ani nijak nevadilo. Jinak je kniha napsaná opravdu dobře a ubíhá velmi svižně. Příběh je zajímavý a má dobře vystavěný děj. Většinu příběhu jsem měl pocit něčeho většího co se skrývá za vším co se odehrává a na to co to je si opravdu musíte počkat až na konec. Pokud si dobře pamatuji, měla by to být série a to mě trochu děsilo tím, že to zase bude nějaká natahovačka kde se na konci nic nedozvíte a budete muset čekat, ale tak to není. Na konci knihy dostanete odpovědi, vyřeší se zadaný problém a otevře se spoustu nových možností a to se mi moc líbilo. Po dlouhé době, byl toto dobře ukončený první díl.
Závěrem bych snad řekl, že tohle určitě není nejlepší fantasy jaké jsem kdy četl ale je jedním z těch lepších. Dobrý nápad, skvělé zpracování a dobrý konec, co víc si přát. Určitě doporučuji

leník511
21.03.2020 4 z 5

Za mě příjemné překvapení. Postavy a děj super, akorát mi to občas přišlo trochu předvídatelné.

tynka65
21.03.2020 4 z 5

Tak tohle bylo opravdu milé překvapení. Po knize jsem sáhla jen kvůli krásné obálce a nakonec se jsem se od ní nemohla odtrhnout! Strašně se těším na pokračování! A Liama jsem odhadla dobře hned na začátku.

venacava
11.03.2020 3 z 5

Nečekala jsem, že mě kniha tak pohltí.. Obrovské překvapení pro mě samotnou. Skvělý nápad na příběh. Samozřejmě není těžké dopředu uhádnout dějové linky, ale i tak jsem se ani chvíli nenudila a těším se na pokračování.

ElissBooks
07.03.2020 4 z 5

Kniha mě sice nezaujala díky anotaci, ale spíš díky tomu originálnímu světu, který slibuje. Svět, kde se platí časem? To jsem musela číst! Když jsem knihu začínala číst, tak mi přišla lehce zdlouhavá, ale moc mě bavila hlavní hrdinka, která nebyla naivní či ufňukaná, ale věděla přesně co chce. Ale po čase se knížka tak rozjela a byl zde jeden zvrat za druhým, že jsem se nestačila divit. Autorka to ty zápletky tak moc skvěle vymyslela, že mě to s každou další stránku bavilo víc a víc. V knize jsou také dva kluci, kdy jeden z nich je ztělesněné zlatíčko a ten druhý je bad guy a musím říct, že i když jsem je milovala oba, toho ,,zlejšího” jsem měla radši. Trochu jsem se bála milostného trojúhelníku, ale ten naštěstí autorka včas utnula. Takže za mě je tohle jedna z těch nových fantasy, která se opravdu povedla a kterou byste si měli rozhodně přečíst!

4,5⭐️/5⭐️ - Bylo to boží, ale tu půl hvězdičku strhávám za to, že mi přijde, že některé věci ohledně placení časem autorka úplně nevysvětlila. Takže snad se toho dočkáme ve druhém díle

Za knihu děkuji Albatros Media

Fannibal180
03.03.2020 5 z 5

Knihu jsem jeden den začala číst, s tím, že si ji přečtu na dovolené. Vzala jsem si ještě jednu knihu a moc dobře jsem věděla proč. Během pár dnů jsem ji mněla přečtenou. Kniha mě naprosto vtáhla do děje, až bylo těžké od ní odtrhnout zrak. A to jen tak se mnou kniha neudělá. Rozhodně doporučuji!

katka639
26.02.2020 5 z 5

Panebože, já tuhle knihu miluju! Naprosto originální, skvěle vymyšlený svět, úžasné postavy. Hned od začátku jsem si zamilovala postavu Liama, bad boy jak má být. :) Posledních 150 stran jsem zhltla za jeden večer, nemohla jsem přestat číst. Naprostá paráda a rozhodně moc doporučuji. :)

Princezna22
17.02.2020 4 z 5

Mě se kniha líbila,oslovování papa mi vadilo ze začátku (bylo ho tam snad na každé stránce) ,ale na to se dá zvyknout. Krásná kniha,za mě rozhodně doporučuji. Odpočinková,svižná a nápaditá .. Změnit krev na kov a čas,prostě krásný nápad.. Honem chci další díl !!

JessieEx
10.02.2020 4 z 5

3,5*
Knížka, která mě od začátku moc chytla a dalších 200 stran nepustila. Ne, že bych si oblíbila hlavní hrdinku, ale hrozně se mi líbil svět, ve kterém se příběh odehrává. Nápad platit krví, která představuje čas, a celý příběh kolem toho mě moc bavil, skvěle se to četlo.
Bohužel poslední třetina knihy nabrala spád a bylo to spíš k horšímu. POZOR, MOŽNÝ SPOILER: Nepochopila jsem, proč Jules tak rychle změnila názor na Roana. Pokus o romantickou linku byl tedy nakonec docela zbytečný a Jules jsem zamilovanost nevěřila nikdy, ani na začátku ani na konci. Tudíž se žádné "aaaach" nekonalo.
Co mě vytáčelo nejvíc, bylo chování Jules a to, jak jí všechno prošlo. Tak ona jde dělat služku na panství, kde jsou šíleně přísná pravidla a jakákoliv neposlušnost se trestá dost drsně, a chová se tam "jako doma", dělá si co chce, práce se sotva dotkne ale za to se hned spřátelí s aristokracií a získá privilegia? Tohle byla naprostá blbost. Posledních 50 stran bylo na můj vkus zmatečných, vše vysvětlit a ještě utnout příběh v "nejlepším" a připravit si tak půdu pro druhý díl, z toho jsem nadšená nebyla. Jediná další kniha, kterou jsem z tohoto žánru četla je Furyborn, a vidím tady tolik podobností... I přesto jsem neměla pocit, že bych hned od začátku věděla, jak se příběh bude vyvíjet, takže děkuji uživatelkám "Karolína 2425" , "Denniys", "Googies" a dalším za spoilery bez varování :(

denniys
02.02.2020 4 z 5

Zajímavé...jsem čtenářka vyhledávající již pár let výhradně fantasy..ať už epické ságy nebo YA...poznám vzorce, které mi unikaly v době, kdy jsem myslela, že vše předvídám...Everless má naprosto výbornou myšlenku \"kovokrve\"..placení časem skrze krev a zpracování času v mince jsou skvělým nápadem...škoda je, že prvních 260 stran jsou průměr..hrdinka je celkem sympatická, předem víte, že určtě disponuje nějakými schopnostmi, po chvíli začnete tušit, že pánští hrdinové si vymění role - klaďas - záporák / záporák - klaďas, a říkáte si \" sakra, škoda, tak nevyužitej skvělej nápad \"..prostě další kniha, co zapadne...posledních 80 stran můj názor totálně mění!!!! Normálně Sara z toho vybruslila jako královna!! Zamotala to všechno - alchymistu, čarodějku, reinkarnace, schopnost ovládat čas, vraždy a hlavně ukázala potenciál pro vícero dějových linií a že možná ví, o čem hodlá psát další díly...závěrem knihy jsem nadšená a doufám, že tato série bude stejné překvapení jako např. Skleněný trůn..

Eslem
30.01.2020 1 z 5

Autorka má docela příjemný způsob vyjadřování, navzdory tomu se ale kniha nečetla vůbec hladce a v necelé polovině jsem jí dala sbohem. Jednak mě opakovaně mlátil výraz papá, který z úst dcery kováře vyzníval naprosto nepatřičně, ale ještě častěji jsem lapala po dechu při každém logickém kopanci; některé měly sílu prorazit i vypnutým mozkem. I na YA poměry byla nesmyslnost konání postav a fungování světa extrém. Když přičtu klasicky ufňukanou a současně hrozně statečnou hrdinku s nezajímavou osobností, vyjde mi jen další kniha, která si nezaslouží svou obálku.

mišule5
24.01.2020 2 z 5

Byla jsem z knížky trochu zklamaná. Nápad platit krví se mi velmi líbil , ale i styl psaní byl příjemný a k tomu nádherná obálka, bohužel....to je konec kladů tohoto příběhu. Možná to napraví druhý díl :/

Karolína2425
23.01.2020 1 z 5

No, tohle bylo zklamání. Takovéhle typické naivní fantasy obvykle nečtu, tak jsem si myslela, že mě kniha třeba překvapí. Nestalo se. Svět, kde se platí krví je super, ale ty postavy? Ty jsou naprosto hloupé, naivní a ploché. Navíc když se nám z hlavní hrdinky vyklube vyvolená, tak to už jsem byla úplně hotová.

LilianaFalcon
23.01.2020 2 z 5

Asi jsem četla jinou knihu než všichni ostatní. Hned od začátku mě Jules pěkně štvala. Tak ona jede na místo, kde ji hrozí velké nebezpečí, kdyby ji někdo poznal. A řekne svoje pravé jméno?! To jako fakt? :D
Knížka je docela zajímavě vymyšlená, ale od té spousty YA fantasy, co teď vychází, se nijak neodlišuje. Spíš je to lehký podprůměr než průměr. Dala bych 3 hvězdičky za čtivost, ale Jules je vážně natvrdlá.

Googies
20.01.2020 5 z 5

Hned od zacatku bylo jasne, ze se do Liama Jules zamiluje :D ale stejne je to skvele cteni. Uz aby byl dalsi dil!!!

MayaBu
13.01.2020 1 z 5

Tahle kniha toho víc postrádala než měla a sice v první řadě výraznou, sympatickou a alespoň trošku originální hlavní hrdinku, dostatečné motivy pro jednání jednotlivých postav (které byly taky naprosto ploché), větší zasvěcení do systému magie a tamního světa, překvapivé zvraty...a to pořád není vše.

Nejen že mě Everless neoslovilo, ale ono mě absolutně nezajímalo, co se s postavami děje ani kam se příběh ubírá. Místy pokulhávala logika (SPOILER - sedmnáctiletá holka má crush na někoho, koho viděla naposledy, když jí bylo sedm?? Vážně na tom stojí tři čtvrtiny děje a on je na tom čirou náhodou stejně?), nebylo to ani náznakem napínavé, naštěstí ale docela čtivě psané (za což je spolu s docela hezkou obálkou ta 1*)

Mám dojem, jako bych četla jinou knihu než tvrdá většina zde komentujících, ale bohužel, pro mě zůstane Everless knihou a absolutně nevyužitým potenciálem.

zinon
06.01.2020 5 z 5

Tuto knížku hodnotím velmi kladně. Kniha má originální nápad a dobře se čte. Velmi se mi líbilo dumat nad odkrývajícími se tajemstvími a záhadami :) Nebudu asi jediná koho konec překvapil, za to další plusové body. Nemyslím to skutečné rozuzlení, to jsem tušila.

Elfinka_
02.01.2020 5 z 5

Originální a velmi příjemné čtení, velmi potěšilo ????

Damonka12
02.01.2020 4 z 5

4,5 kniha byla dobrá, ale určitě mě neupoutala natolik abych jí někdy četla znovu.

pro dívky pro děti od 10 let pro dospívající mládež (young adult)

Sara Holland
americká