Elizino tajemství

Elizino tajemství https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432801/bmid_elizino-tajemstvi-Bd6-432801.jpg 4 346 346

Prostituce ve stínu hákového kříže. Jak vysoká může být cena přežití? Je možné si i v pekle zachovat lidství? Čekala je těžká volba na strašlivém místě: buď budou žít dál jako řadové vězenkyně koncentračního tábora v Osvětimi, nebo výměnou za snesitelnější podmínky začnou pracovat v táborovém nevěstinci. Mladá žena Eliza si vybrala druhou možnost. Když se po konci války její vzpomínky dostanou do rukou matce bývalého důstojníka SS, s hrůzou zjistí, co vše musely zubožené dívky a ženy podstupovat, aby získaly alespoň nepatrnou šanci přežít. Elizin boj o přežití a chorá, nebezpečná láska důstojníka SS se prolínají s líčením skutečného táborového života a fungováním esesáckého veřejného domu, který dosud nikdy nebyl v literatuře popsán.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

Sekret Elizy. Auschwitz. Płatna miłość , 2019

ivousekk
24.04.2020 4 z 5

Dalsi drsny pribeh z Osvetimi. Pribeh, ktery je drsny a az neuveritelny, pokud ho nekdo vubec dokazal prezit. Jen ta linka s Annou mne nejak nebavila, krome uplneho zaveru byla celkem zbytecna.

adriane9
21.04.2020 2 z 5

Četla jsem knihu Prostituce od Mika, pak beletrii na stejné téma s názvem Holanďanka, ta byla velice dobře napsaná. Elizino tajemství mě bavilo, ale i přes věrný popis mi v hlavě nezůstane, prostě jako bych četla přes sklo, nějak to nebylo ono. Ale téma je to nepochybně zajímavé a když o něm ještě nic nevíte kniha vás dostane. A bohužel ten konec je fakt dost stručný na tak rozsáhlý popis při začátku.

marcela8908
19.04.2020 4 z 5

Komando Puff - po válce odsuzované oběti. Zase trochu jiný pohled na hrůzy koncentračních táborů a chuť přežít. Určitě stojí za přečtení.

Ivuska.09
18.04.2020

Tohle není žánr, který bych četla. Nicméně tato kniha se mi zdála svým obsahem jiná, tak jsem ji zkusila. Nemohu ji srovnávat s jinými, nemám tuto oblast načtenou a ani nemám pocit, že bych ji chtěla mít načtenou. Nebaví mě číst o hrůzách, které se tehdy děly. Nicméně tato kniha je napsaná takovým stylem, že jsem vlastně nedokázala prožívat to, co hlavní hrdinka. A to asi není úplně dobře...

alexis818
15.04.2020 5 z 5

Super,musím napsat,že knih s touto tematikou jsem četla opravdu hodně a některé mi splývají v jeden krutý,neskutečný osud mnoha lidí.Tato kniha se mnou opravdu hnula a hluboce mě zasáhla.O osvětimském nevěstinci pro kápy jsem opravdu ještě nikde nečetla a zase se ukázalo,jak krutý nejen v ponižování byl holocaust.Kniha je napsána tak,že její drsné popisy mi nedaly ani spát.Vzhledem k tomu,že je kniha založena na skutečném příběhu a je tam řešen ještě vnitřní boj matky a jejího syna,je pro mě toto dílo velmi zdařilé.

kalinkacz
12.04.2020 3 z 5

Knih s tématikou druhé světové války je celá kupa a najít v nich něco nového, co v jiné knize s podobnou tématikou nebylo, je malá zázrak... Elizino tajemství je pro mě bohužel tou knihou, která mi splynula s dalšími příběhy z Osvětimi... Četla jsem jich hodně a tento se mě nijak nedotknul... Ano, hlavní hrdinka to neměla lehké, ale autorovi se nepodařilo na mě přenést její myšlenky nebo pocity... Kniha není špatná, ale není za mě ani ničím výjimečná...

Akireee
11.04.2020 5 z 5

Super, jen mi bylo líto, že nebyl konec víc rozveden...

Noisette73
07.04.2020 5 z 5

I když bych chtěla hodnotit nižším počtem hvězd, protože ten konec Eliziina příběhu je na mě moc hollywoodský a velkolepý, tak to neudělám a dám plný počet protože: Jinak byla celá kniha skvělá a děj v Osvětimi a Osvětimi- Březince byl natolik realisticky podaný, že mi šel opravdu mráz po zádech, opravdu jako bych každou ránu, každé ponížení, klopýtnutí, prožila s hrdinkami i já, jako by i mně dřeváky drhly nohy do krve.... Nevím jestli je to tím, že autorem je muž a neměl potřebu nic přikrášlovat, ale ukázal krutost toho pekla v celé odpornosti, nicméně to udělal skvěle, bylo to i úžasně čtivé, jen ten konec no, ale ráda odpouštím, byla skvělá.

VasnivaCtenarka
31.03.2020 4 z 5

Elizino tajemství je příběh o životě a smrti. O snaze přežít a udělat vše pro přežití. O přátelství a o starostlivosti. Příběh o vlastní síle a o vůli přežít.

Rozhodnete-li se číst tuto knihu, očekávejte čtivý příběh plný všeho, co může život v Osvětimi nabídnout. Občas je krutost popsána velmi detailně. Budete to vy, kdo leží na dřevěných přičnách, kdo bude vysíleně ležet v blátě, kdo bude čekat na kulku do hlavy nebo mrskat nohama ve vzduchu s oprátkou kolem krku.

Charakter hlavní postavy poznáte díky kvalitnímu popisu autora velmi dobře. Já osobně jsem si však k Elize žádný blízký vztah nevybudovala.

Musím uznat, že několik posledních kapitol se mi četlo již těžce. Občas jsem se v textu ztrácela musela jsem některé pasáže číst vícekrát. To mi trošičku pokazilo dojem z knihy. Možná to byla má nepozornost, možná to bylo stylem. A jen kvůli tomuto nedávám knize nejvyšší možné hodnocení.

Přesto však Elizino tajemství hodnotím velmi pozitivně a myslím, že lidé, kteří mají rádi knihy s tímto námětem, se do knihy můžou s chutí pustit. Kniha odkrývá na rozdíl od jiných knih právě osvětimské nevěstince. To je téma, o které zatím žádná kniha nikdy nepojednávala.

A ještě musím zmínit, že kniha byla napsána na základě skutečných událostí. Už proto knihu doporučuji. To jsou příběhy, které nikdy nesmí být zapomenuty.

lennysek88
31.03.2020 4 z 5

Knihy s tématem koncentračních táborů nevyhledávám téměř vůbec (asi na mě měla vliv vysokoškolská studia historie) - připadá mi, že celá řada jich to živoření dost romantizuje (čest výjimkám, jako je Jiskra života). Elizino tajemství nic neromantizuje. Hlavní hrdinka je sebestředná, zážitky z dětství traumatizovaná žena, kterou vlastně ani nelze za hrdinku označit. Vše co dělá, dělá především proto, aby přežila. A o tom to je. Ne všichni byli hrdinové. Většina vlastně jen chtěla přežít, což je zcela přirozené. Zatímco literárně je to spíše průměrná kniha, co do lidskosti (i přes trochu přehnanou povahu hlavní postavy) je to, myslím, víc než realita.

kerstyn
30.03.2020 3 z 5

Když už mám číst o holocaustu, chci, aby kniha měla nejen informační, ale i literární hodnotu.

Dostala se mi do ruky tahle novinka polského spisovatele D. W. Rettingera Elizino tajemství, které se zabývá tématem osvětimského nevěstince, místa, kde ponížení klesá ještě o další patro níž. Nelze soudit ženy, které se rozhodly pro tuhle volbu, protože to prostě byla jedna z možností, jak se zachránit, i přes to bolestné ponížení, které s tím souviselo. Jenomže autor tady tak trochu bruslí na povrchu tohoto tématu, nejde mu pod kůži a hlavní hrdinku tu postavil do role nepříjemné, arogantní a sebestředné chudinky, sympatie se hledají těžko.

Za mě to bylo literárně prostě průměrné... z podobných knih chci emoci, chci, aby mnou příběh cloumal a posmrkala jsem celej balík kapesníků. Eliza mě ale opravdu nedojala. Osvětim poslední dobou funguje jako jistej prodejní artikl, ale literárně většinou tyhle knihy pokulhávají... Osvětimská knihovnice, Sophiina volba nebo Smrt je mým řemeslem; tam se pohybujeme v úplně jiných kvalitativních dimenzích...

Kočička911
29.03.2020 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale tak nějak jsem nedostala, co jsem očekávala..
Ale díky krátkým kapitolám se to četlo dobře.