Ranhojič

Ranhojič https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203382/bmid_ranhojic-4qy-203382.jpg 5 2130 2130

Dynastie Coleových série

Rozsáhlý román se odehrává v 11. století. Líčí bouřlivý příběh nadaného léčitele, který bojoval s nemocemi v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie a poznal nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace. Robert Jeremy Cole má zázračný dar: dokáže vycítit blízkost smrti. Je předurčen, aby léčil lidi. Vydá se do Persie, za nejslavnějším lékařem doby Ibn Sínou (Avicennou), a předstírá židovský původ, aby mohl studovat na věhlasné akademii. Když se ožení s křesťankou, vzbudí ve svém okolí nejprve pohoršení, ale nakonec si najde cestu k srdci sousedů. Podaří se mu uskutečnit, co si vždy přál: stane se lékařem, sbírá zkušenosti jako vojenský doktor, získá si pověst výborného chirurga...... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Physician , 1986

dulenka
12.12.2013 5 z 5

Nádherný zážitek* Poutavý příběh, spousta informací o vzdálené době* Smekám před autorem.

Domuly
03.11.2013 5 z 5

Rychle jsem se do knihy začetla, úžasně napsaný historický román, určitě se poohlédnu po dalších dílech této serie. Troufám si tvrdit, že patří k těm nejlepším knihám co jsem kdy četla. Vřele doporučuji!

Jarisko2
05.10.2013 5 z 5

Stejně jako "Poslední Žid" a "Šaman", i tahle hniha mě doslova vtáhla a odcházel jsem od ní jen na dobu nezbytně nutnou..práce a tak :-)
Nádherné dílo. Jen se zlobím na autora popisku na přebalu knihy, neboť jsem se z popisku dozvěděl příliš ( např. že si Robert Mary vezme, byť autor je nedlouho po jejich seznámení, resp.po rozhoření vztahu během cesty do Persie nechal se rozejít a znovu se shledali až po dlouhé době a téměř zázrakem...)
Asi budu číst popisky až po přečtení knížky :-)

Rup
30.09.2013 5 z 5

Obdivuhodný způsob, jak podat vyčerpávající informace o polozapomenuté době, aniž by byl vyčerpán čtenář. Literární skvost. Vřele doporučuji.

Christo
09.09.2013 5 z 5

Jak já si přeji po přečtení stát lékařem. Touha po vědění je velká a uspokojivá, stejně jako tato kniha.

pocketka
30.08.2013 5 z 5

Knihy o historii určitě nevyhledávám, ale Ranhojič mě vtáhl do děje, velmi mě bavil, líbí se mi styl psaní, určitě to nebude jediná kniha od autora, u které zůstanu. Krásný příběh.

hlina
29.08.2013 5 z 5

Krásná kniha, ve které touha po vědění překoná všechny nesnáze. Je o době, kdy vůbec nebyl život lehký, a přitom napsána tak vlídně. Navíc mě ohromilo množství znalostí, které autor při psaní knihy uplatnil.

aannyy
26.08.2013 5 z 5

Jak historii nemám ráda, tak tahle knížka se mi moc líbila. Přečetla jsem ji na doporučení, sama bych po ní nesáhla, ale byla fakt úžasná.

Michaela91
10.06.2013 5 z 5

Na začátku čtení jsem si myslela, že to bude nudné a že ani knihu nedočtu, ale pak se děj začal vyvíjet a mě zajímalo jak to vše dopadne. Začalo to být napínané a dobrodružné takže jsem změnila názor. Kniha je rozhodně moc dobrá.

Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

Pre milovníkov dlhých a rozsiahlych románov, je Ranhojič veľká lahôdka. Príbeh sám o sebe je viac než zaujímavý, a čo sa týka autorovho štýlu, je jednoducho dokonalý. Gordon pomocou písmen podáva príbeh tak, že máte pocit, ako keby sám autor rozprával, a vy ste nečítali, ale počúvali o osude jedného chlapca, ktorý sa chcel stať lekárom.
V prípade tejto knihy sú akékoľvek slová zbytočné, stačí ju otvoriť, čítať a nechať sa unášať jej dokonalým príbehom. Za mňa jednoznačne plný počet.

hanap
05.05.2013 5 z 5

Krásný příběh o chlapci a jeho touze po vědění.Děj se odehrává v11. století , sirotek Robert Cole se stane učňem a společníkem bradýře , který ho zasvětí do léčení , chlapec v sobě najde schopnost ,dar od boha vycítit v lidech blízkost smrti.Časem si uvědomí , že jeho vědomosti nejsou dostatečné ,chce se stát lékařem ,za touto dovedností se vydá na cestu do Persie za věhlasným lékařem té doby Ibn Sínu Avicennu. Nádherně ,laskavým jazykem napsaná kniha ,moc jsem si její čtení užila . Doporučuji.

evafort
13.03.2013 5 z 5

Krásná kniha, z drsné doby, ale kniha není drastická, ale vlídná... a spoustu věcí jsem se dozvěděla nového. Doporučuju!!!

Gaara1
20.02.2013 5 z 5

Vynikající děj o jednom člověku,který prahne stát se doktorem,nebezpečí jakým se vystavuje,když se převlékne za Žida,aby mohl studovat v Persii a mohl se dotknout pláště vynikajícího doktora a filozofa Avicenna - Ibn Síná,který se stane jeho přítelem a učitelem.Opravdu vydařený děj.Pět hvězdiček.

kattyV
15.02.2013 5 z 5

Fascinující kniha o spalující touze po vědění. Chci vědět! A dozvím se přes veškeré zákazy. Robert nechápe, proč jako křesťan nemůže studovat lékařství v arabském světě - proto předstírá, že je žid. Nechápe zákaz pitev, který mu brání v poznání a následně pak záchraně lidských životů - proto tajně pitvá a posunuje své vědění. Bojuje se zákazy, bojuje s mocí a nakonec skromně vítězí - i útěk může být vítězstvím. Se svou Mary prchá z arabského světa, prchá před katolickou zvůlí z Londýna a usazuje se na skotské vysočině, kde prostě a jednoduše léčí. A to bylo nakonec jeho přání. Je prvním z dlouhé linie lékařů rodu Cole.

Dera
28.01.2013 3 z 5

Život v této době nebyl zrovna procházkou v růžové zahradě. Kniha je hodně rozmanitá, dá se říci i dobrodružná. "Tak nějak" to na mě působí, že se bude líbit spíše něžnějšímu pohlaví. Je psána "tak nějak" romanticky ...

otula
23.12.2012 5 z 5

Krásný příběh, který člověka zanese o tisíciletí zpět do doby, kdy žil nejslavnější lékař Íbn Sína. Děj vtáhne čtenáře do příběhu, seznámí ho s realitou tehdejší doby a nepustí, dokud nedočte poslední řádek...

Gaďus
02.05.2012 5 z 5

Kniha, kterou jsem přečetl jedním dechem, ve dvě hodiny v noci nadával, že musím jít spát, abych se aspoň trochu vyspal, a na konci brčel jako malý kluk.......nejkrásnější co jsem kdy četl ( stejně hodnotím i Šamana a Posledního žida)

nier
22.03.2012 3 z 5

Tuhle knihu jsme četla strašně dlouho, během čtení byla moc poutavá, ale jak jsem jí odložila, tak mě nic nenutilo ve čtení pokračovat...

rose
09.01.2012 5 z 5

Moc krásné čtení, tragické i krásné lidské osudy, zajímavé reálie, skvělé postavy. I když si beletrii v poslední době hlavně půjčuju v knihovně, tuhle trilogii bych chtěla mít doma natrvalo, určitě se k ní budu chtít vracet. Kdyby to šlo, přečetla bych jedním dechem.

canis
02.11.2011 5 z 5

Tato kniha patří mezi nejhezčí, kterou jsem kdy četla.