Ranhojič

Ranhojič
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203382/bmid_ranhojic-4qy-203382.jpg 5 2134 2134

Dynastie Coleových série

Rozsáhlý román se odehrává v 11. století. Líčí bouřlivý příběh nadaného léčitele, který bojoval s nemocemi v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie a poznal nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace. Robert Jeremy Cole má zázračný dar: dokáže vycítit blízkost smrti. Je předurčen, aby léčil lidi. Vydá se do Persie, za nejslavnějším lékařem doby Ibn Sínou (Avicennou), a předstírá židovský původ, aby mohl studovat na věhlasné akademii. Když se ožení s křesťankou, vzbudí ve svém okolí nejprve pohoršení, ale nakonec si najde cestu k srdci sousedů. Podaří se mu uskutečnit, co si vždy přál: stane se lékařem, sbírá zkušenosti jako vojenský doktor, získá si pověst výborného chirurga...... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Physician , 1986

Grety
29.12.2015 5 z 5

Knihu jsem měla v plánu číst už nějakou dobu a rozhodně mě nezklamala. Nejvíc mě bavily pasáže, kdy Robert léčil a zkoumal pacienty v Persii. Dnes mám může připadat směšné jaký v té době měla vliv církev a jak málo se dalo pacientům pomoci, většinou alkoholem a projímadlem .. Speciální várka VŠELÉKU mě pobavila :)

Casio_cz
29.12.2015 5 z 5

Jedna z nejzajímavějších knih, co jsem v poslední době četla.Neustále mě Roby tak trochu dováděl k šílenství... myslím svých chováním :D Ale u konce jsem si pořád říkala: Pozor! Teď se něco určitě stane! Ale nic se nestalo takže jsem pak byla tak trochu zklamaná. Prostě jsem nechtěla aby vedl nějaký "obyčejný" život, kdy se se svou rodinou usadí ve Skotsku. Chtěla jsem, aby pořád byl v Persii (nebo kdekoli jinde) kde by učil studenty, dál pitval lidi, aby se mohl co nejvíc naučit a aby se staral o nemocné v nemocnici.Bylo to pro mě prostě jedno velké zklamání že skončil ve Skotsku, kde léčil velký okruh příbuzných jeho manželky a jediný koho učil, byl jeho syn.
Přeci jen jsem byla z knížky nadšená. Docela lituju toho, že ji mám z knihovny a že jsem si ji nekoupila. Rozhodně se chci vrhnout na Šamana... Až do konce jsem tuhle knížku úplně "hltala". Myslím, že teďka o prázdninách jsem strávila nejvíce času právě nad Ranhojičem.

//tak si říkám že je ten můj komentář nezvykle dlouhý, co? :D

tony64
26.12.2015 5 z 5

Bylo to,jako mit druhe Vanoce.Snazite se nic necekat. Rozbalite pribeh,trochu se v nem probirate a snazite se nedavat najevo,ze by se vas mohl dotknout a spustit nejake nepredvidatelne reakce. A nahle exploze ! Pribeh ve dvou rozdilnych svetech vas pohltil a nahle je tu konec,ktery predznamenal nove zamysleni o tom,jak je nas svet fantasticky.Ze stoji za to v nem zit a nalezat jeho skryte krasy dnes i v minulosti. Nemohu hodnotit genia,kterym je Noah Gordon...Mohu se mu jen poklonit.

klokan.1905
19.12.2015 5 z 5

Myslím, že vše už bylo napsáno v komentářích níže... Kniha je fantastická a nedivím se, že momentálně má hodnocení 94 %...

alepav
04.12.2015 5 z 5

Kniha i její volné pokračování ( Šaman a Lékařka) opravdu nádherné čtení, ke kterému se dá vracet. Naopak film mne velice zklamal.

mikesnela
23.11.2015 5 z 5

Knížku jsem poprvé přečetl za tři dny.Podruhé asi po roce za týden.Věc od které se nedalo odejít.Gordon je geniální vypravěč.Člověk má pocit že musel snad opravdu žít v té době :-)
Dokáže popsat děj,místa i situace tak že je skutečně vidíš.Existují skvělé knihy ale tahle je mimo škálu hodnocení.Sice jsem dal 5* ale jen proto že nešlo dát 7 :-)

IvanaVar
10.11.2015 5 z 5

túto knihu som si požičala a otvorila asi o 11tej v noci - v anotácii som čítala, že príbeh z 11. storočia - zafučala som, že no zbohom - začala som čítať a skončila som o 5tej ráno, ale dočítala som ju celú :o) tak živo a pútavo opísané obdobie - krása - priam som cítila ako si varili v prírode a zbiehali sa mi sliny - a to som vegetarián :o)))))

Jap
03.11.2015 5 z 5

Knížku jsem doslova zhltl. Přemýšlel jsem, jak popsat své dojmy z knihy a předchozí komentář uživatelky "Alizon" mě dokonale předběhl a mohl bych se pod něj podepsat. Jen snad s tím rozdílem, že já těch stránek za poslední večer přečetl víc :-)

Alizon
03.11.2015 5 z 5

Krasna knizka. Bavila me jak prvni cast, kdy Roby cestoval s Bradyrem a ucil se umeni ranhojice (a bylo mi lito kdyz tato cast skoncila) tak cast druha, kdy se Roby rozhodne stat lekarem a cestuje do Persie. Krome pribehu samotneho Robyho je v knize krasne nacrtnut stret trech svetu - arabskeho, zidovskeho a krestanskeho - bez nejakeho detailniho nudneho filozofovani - spise se pred Vami pomalu kresli obraz jako z Tisice a jedne noci - ale pozor o pohadku se rozhodne nejedna - spis o syrovou realitu stredoveku. A to ma Roby vlastne celou dobu neuveritelne stesti. Poslednich sto stran jsem docetla behem jednoho vecera a litovala ze se pribeh mohl jeste vice rozvinout po navratu do Anglie, jak se mi nechtelo knihu odkladat. Doporucuji a chystam se na Samana.

Danka1975
14.10.2015 4 z 5

Čtivá kniha, poutavý příběh, . . . opět sázka na jistotu autora :-) . při čtení vidíte poušt, Persii, Anglii, židovské tradicice, reálný život lidí v popsané době, propracovanost postav!!! . .s těšením jsem si pustila film, který se knihou se rozhází v klíčových tématech (dle mě :-((((), . . . doporučuji vmímat film, který měl jinou předlohu :-). ., pak film milý a poutavý!!!! Proto za mě, když vidím na přebalu filmové zpracování, trochu mě to "odrazuje" :-(.. .. .

Danielka001
05.10.2015 5 z 5

nádhera - jednoduše nádhera... nenapadá mě jiné hodnocení... tato kniha si zaslouží obdiv a úctu

orinka3
02.10.2015 5 z 5

Nádherná kniha - tak na šest hvězdiček:) Bohatě vrstvený příběh, spolu s hlavním hrdinou knihy poznáváme různá prostředí i kultury, pochopíme středověké myšlení a často narazíme na vysvětlení něčeho, čemu jsme zatím dobře nerozuměli. Doporučuji všem, kdo mají rádi knihy s filosofickým obsahem i těm, kdo mají rádi spád a dobrodružství.

studienka
29.09.2015 5 z 5

Noah Gordon nesklamal, uzasne napisany pribeh, velke rozpravacske umenie, do detailov prepracovany pribeh, miestami cestopis, neda mi nedat plnych pat hviezdiciek.

Jade
27.09.2015 4 z 5

Kniha poutavě seznamuje s počátky lékařství.

povi
20.09.2015 5 z 5

ufff, Ranhojič dočten. Mám z téhle knížky vcelku rozpolcené pocity.... Na jednu stranu skvěle zasazený děj do, mnou milované, Anglie jedenáctého století, posléze cesta na Východ, z čehož jsem zprvu byla poněkud rozpačitá (pro mě zatím nepříliš probádaná oblast), nicméně nakonec jsem z Persie byla nadšená :-) Co mi dále přidělávalo trochu vrásky, byla skutečnost, že Robymu defakto všechno v životě procházelo se štěstím - bradýř se ho ujal a byl mu skvělý učitelem, dokázal se bez problému vydávat za žida a s karavanou se dostat do Isfahánu, přes počáteční nepatrné problémy si na něj najednou šáh vzpoměl a jen tak mu udělil chalát, čímž mu otevřel cestu ke studiu medicíny... Znovu se setkal s Mary, se kterou měl syna, zplození druhého syna bylo odbyto dvěma stranami o tom, že si ji nárokoval šáh, když se to pak Roby dozvěděl, byla chvíli tichá domácnost, ale pak najednou vše ok... Napadení Isfahánu a jejich vcelku bezproblémový odchod.... Nějak mi tu chyběl tvrdší děj, rozvinutý děj, těch deset let v Persii hrozně uteklo a bylo to vzaté tak nějak jendím dechem... Ale je pravda, že jsem čekala něco na způsob K. Folleta a jeho Pilířů země nebo Navěky věků, což jsou snad nenapodobitelné romány s mnohonásobkem stran, kde se život hlavní postavy opravdu měl šanci a prostor rozvinout. A taky jsem, kvůli nedostatku času, Ranhojiče louskala skoro tři měsíce, což je ŠPATNĚ a jesem si toho vědoma, takže si ho přečtu znova, jakmile trochu pozapomenu, o čem byl :-) ALE! Konec byl hodně divokej, to zase musím uznat, že návrat do Londýna mi vehnal do očí slzy.... A úplně nejvíc mě dostalo, že zapoměl Mirdinovu hru.... Knížka byla dobrá. Ale musím ji přečíst v lepším rozpoložení. A teď se vrhnu na Šamana :-)

Irisek22
14.09.2015 5 z 5

Díky této knize jsem začala po devíti letech opět číst.

Moška
09.09.2015 5 z 5

Parádní příběh, výborné zpracování, uvěřitelný příběh. Přistupovala jsem k Ranhojiči, jako ke všem slavným knihám, opatrně a nezklamal mne. Doporučuji.

achilles
18.08.2015 5 z 5

Velice krásný příběh. Z mého pohledu i velmi poučný. Je zajímavé, jak Persie v době, kdy Evropané upalovali čarodějnice a všechny nemoce léčili pouštění žilou, uměla operovat nádory, amputovat úspěšně končetiny a další chirurgické zákroky. Trochu mě překvapila kastrace eunuchů, zvláště to, že museli nosit po kapsách trubičky,aby mohli vyměšovat. Obdiv autorovi.

Vendy1020
14.08.2015 5 z 5

Celkem šokující kniha tu asi po třetí a nikdy nebudu mít dost. Pro mě naprostá jednička.

Atalera
12.08.2015 5 z 5