Dům pod náměstím

Dům pod náměstím https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499137/bmid_dum-pod-namestim-Mva-499137.jpeg 4 132 132

Román o pomíjivosti času a neměnnosti lidských životů. Starý dům na hlavní ulici kousek pod náměstím v malém městě na Vysočině jako by měl svou vlastní paměť. Osudy jeho obyvatel se do jeho stěn zapisovaly od roku 1695 a dům má co vyprávět. A tak vypráví. Především o konci devatenáctého století, kdy v něm začala fungovat pletařská dílna, z níž později vznikla velká a dodnes fungující továrna. O odvážném mladém muži Josefu Vlkovském, který si zde roku 1925 otevřel obchod s potravinami. O prudkém vzestupu živnosti, otevření velkoobchodu, ale i o válečných omezeních, rodinné tragédii, znárodnění a konfiskaci majetku. Dům vypráví svůj vlastní příběh, prolínající se s tragickým osudem ředitele textilní továrny Knopa, a pokračuje přes nové začátky a změny v devadesátých letech až do současnosti. Čas plyne, dům s obchodem „U Vlků“ zůstává. Skrze studentku Anežku si pak současnost podá na usmířenou ruku s minulostí. Markéta Hejkalová na pozadí vyprávění o historii jednoho domu postupně odkrývá silné osudy obyvatel kraje uprostřed naší země.... celý text

Pepina19
19.10.2022 4 z 5

Za mě příjemné čtení, líbil se mi nápad kde je dům pamětníkem.

Audrina
03.10.2022 3 z 5

Velice zajímavý námět, ale bohužel provedení bylo slabší. Vyprávění z pohledu domu je skvělý nápad a po přečtení anotace jsem se na knihu moc těšila.
Autorka si dle mého ale ukousla víc, než by byla schopná zvládnout. Popsat asi 400 let historie na 250 stranách totiž není moc dobře možné a tím pádem se jednalo o jakýsi průlet historií. Kvůli tomu si tak čtenář těžko hledal napojení na jednotlivé postavy a i přes nepřízeň osudu s ním žádné velké emoce necloumaly

tittanie
27.09.2022

Ze začátku jsem byla docela nadšená. Kniha, ve které je vypravěčem dům. Jenomže potom mi přišlo, že se od toho autorka odklonila a začala vyprávět o rodině Vlkovských. Musím souhlasit s komentářem, že postav bylo v knize nakonec docela dost a špatně se v nich orientovalo.
Co mi, ale vadilo více než množství postav je, že i když se postavy rozprskly po celé republice, tak se stejně nakonec zase všichni sešli, jejich osudy byly moc propletené. To mi přišlo nepravděpodobné.

snoopylady
23.09.2022 4 z 5

Kniha se četla plynule. Zajímavé téma, kdy autorka vytvořila rodinnou ságu z pohledu jednoho domu, který byl jedním z vypravěčů.
Jediné, co mi vadilo, byl veliký a s každou kapitolou přibývající počet postav, a já měla už od půlky knihy potíže se orientovat, kdo byl kdo a jaké byly vazby mezi postavami. Osobně bych upřednostnila méně lidí, a rozsáhlejší popis jejich života. Takto autorka u většiny z nich popsala "fofrem" jejich život, aby se přesunula k postavě další. Za to ubírám jednu hvězdičku.