Dům duchů

Dům duchů https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2354/bmid_dum-duchu-TjM-2354.jpg 5 480 106

Na široké galerii postav a jejich osudů je znázorněn složitý společenský vývoj v Chile, nositelé tamní politické moci i jejich odpůrci. Autorčin dar skvěle vyprávět, vytvářet neopakovatelnou atmosféru, činí z této rodinné ságy strhující román, vzrušující příběh nesmírně zajímavých lidských osudů. Román se stal též předlohou úspěšného filmu.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

La casa de los espíritus , 1982

Boženka2
09.08.2019 5 z 5

Před lety jsem viděla film a teď jsem si konečně přečetla i knihu. Zamilovala jsem si oboje.

perfis1280
18.12.2018 5 z 5

Uzasna magicka kniha.

Teresita
21.09.2018 4 z 5

Není to extra čtivá kniha, ale je velice kvalitní. Jsem ráda, že jsem si díky výzvě přečetla, dozvěděla jsem se hodně o dějinách, kultuře a způsobu života lidí v Chile. Román vypráví příběh rodiny Truebů v průběhu tří generací, zachycuje skutečné události (vláda komunistů, vojenský puč, diktatura) a zmiňuje skutečné osobnosti (básník Pablo Neruda, prezident Chile - strýc autorky).

Kutcho
14.07.2018 5 z 5

S prižmúrenými očami plný počet hviezdičiek. Prvá polovica ma bavila asi najviac. To bolo obdobie magickosti, zvláštnych bytostí, vzostupu ale aj miernych pádov Valleovcov a Truebovcov a rozvoja postáv. Druhá polovica bola moc politická, našťastie v poslednej štvrtine kniha spojila obidve tieto časti a čitateľ môže sledovať, ako sa navzájom ovplyvňujú.
Postavy sú veľmi dobre vykreslené a každej sa dostáva dostatok priestoru. Rovnako spôsob posunu deja je veľmi plynulý a celkovo je kniha dobre čitateľná.

Sparkling
26.06.2018 3 z 5

Líbil se mi styl psaní, vyprávění bohaté na detaily, dokonce mi ani nevadily prvky magického realismu. Užívala jsem si i spletité vztahy mezi mnoha postavami, rodina Truebových by ani nepotřebovala další společnost vedlejších postav, vystačila by si sama. Z nějakého důvodu jsem se ale dost nudila.
(Jako první jsem viděla film a Clara se nemohla vyhnout převzetí podoby Meryl Streep, která oplývá stejnou nadpozemskou aurou jako postava, kterou představovala...)

KLADIK
19.02.2018 5 z 5

Teď musím jen s nostalgií vzpomínat na jednu z nejúžasnějších knih mého života. Nevím co napsat. Došly mi slova na psaní komentáře.

IvikaS
22.01.2018 5 z 5

Silný příběh.

000nugatovej
31.12.2017 4 z 5

Chvílemi jako bych četl Sto roků samoty. Ovšem Marquez to není, spíše jeho kopie. Pak se ale děj přehoupne do dějů z dob prezidentování Allendeho a následného teroru vojenské junty. A najednou předchozí motivy získaly smysl a román dostal šmrnc.

snimcibdim
10.09.2017 5 z 5

Autorku jsem objevila díky Marquezovi a patří mezi ty, které jsou pro mě nezapomenutelné. Tento román je mě navíc velmi silně oslovil proto, že akcentuje skutečné události a není to jen fikce od A do Z. Patří mezi knihy po jejichž přečtení člověk neví, jestli má být na své lidské pokolení být pyšný nebo stydět za to, čeho jsme schopni.

MayB2
27.07.2017 5 z 5

O existenci Domu duchů jsem se dověděla z komentářů u Sto roků samoty, a tak jsem jukla do Městské knihovny – a hele – ta kniha je tak v kurzu, že jsem si ji musela zarezervovat. Po půl roce na mě došla řada a musím říct, že kniha vyplnila vysoká očekávání. Tohle mám ráda – když dějiny cloumají osudy malých lidí, navíc pokud má každá postava svůj jedinečný charakter a vášně a ještě k tomu je příběh okořeněný fantazijními motivy.

SteveP1
17.01.2017 5 z 5

Tak tohle bylo NĚCO, pro mě mimořádná kniha. Román zachycuje život tří generací rodiny Truebů a příběh je to opravdu fascinující a strhující. Je to hutné čtení a najdete v něm vše - špínu, pot, tvrdou práci, násilí, mučení, korupci i smrt, a najdete v něm i lásku, přátelství, vděčnost, odpuštění a porozumění. Styl autorky je velmi podmanivý, její jazyk je precizní, bohatý a výstižný, píše velmi sugestivně a přesvědčivě. Přitom je její dramatické vyprávění mnohdy stejně vzrušující jako kouzelné a lyrické. Charaktery a psychologie postav jsou velmi dobře vykresleny, jsou to postavy zajímavé a složité, postupně se vyvíjející a zrající, a svou podstatou opravdu živé a skutečné. Náročnějším čtenářům vřele doporučuji.
PS: Filmové zpracování knihy je také moc dobré, a i když je příběh místy mírně pozměněný, určitě vás nezklame. Herecké výkony M.Streep, J.Ironse, A Banderase a W.Ryder jsou excelentní.

Aroucaria
30.08.2016 5 z 5

Naprosto fascinující příběh jihoamerické rodiny. Asi nebudu mít objektivní "oko", neboť jsem mohla navštívit Jižní Ameriku 2x a zcela se zamilovat. Takže očarována i kouzlem země a zatuchlostí knihy staré vazby, která již dlouhou dobu odpočívala u kamaráda v knihovně, jsem totálně propadla jejímu kouzlu. Když jsem se zasnila, tak jsem k tomu knihu očuchávala a dostávala se do do naprosto jiných dimensí.

kraslicanka
20.08.2016 4 z 5

kniha byla velmi zajímavá. akorát některými kapitolami jsem se musela prokousávat a možná, že až si jí přečtu za pár let, budu se na ní dívat jinak.

RyxiraAmyGinger
09.08.2016 5 z 5

Na téhle knížce mě mrzí jenom jedna věc. Že si ji nemůžu znova přečíst jako poprvé.

čertina
02.07.2016 5 z 5

Kniha se čte sama,na takové čtení se jen tak nezapomíná.Škoda,že jsem o ní nevěděla dříve,seženu další knihy od této autorky.

Floriška7
03.06.2016 5 z 5

Knížka, na kterou si i po nějakém čase vzpomenu.

sadlo
05.05.2016

Četla jsem v češtině, 2x, tak se mi líbí.Nezapomeňte na další knihy této autorky Dcera štěstěny a Sépiový portrét. To jsou dva díly. Výborné čtení.

makemake
28.04.2016 4 z 5

Koupil jsem si jí dávno pradávno, tuším ještě za cca 46,- Kč těsně po revoluci, kvůli názvu, samozřejmě, protože mě tehdy zajímalo všechno kolem duchů, záhad, minulých životů. Barrabas připluje po moři, začal jsem číst....a už jsem nepřestal. Nádherný příběh plný typických latinskoamerických reálií a nezbytného magického realismu, smutných postav, přízraků a nadpřirozených schopností, kde se mezi příběhem důležité rodiny tiše odvíjí historie Chile a rodiny nejznámějšího chilského socialisty Salvadora Allendeho. Krásná záležitost, která se čte sama! Filmová podoba není špatná, ale knížka je prostě knížka!

Finn69
19.04.2016 5 z 5

Doporučil bych především fanouškům magického realismu, tahle kniha nezapře inspiraci Sto roky samoty. A není podle mého o nic horší.
Autorka nás v částečně autobiografickém příběhu provede historií Chile dvacátého století, zejména pak nástupem Pinochetovy diktatury. Ona sama je příbuznou prezidenta Allendeho, který v průběhu puče přišel o život a musela poté emigrovat, její sympatie tedy samozřejmě patří levicovému prezidentovi. Ale nejde jen o politiku, byť má v příběhu podstatnou roli - je to hlavně rodinná sága zobrazující proměnu celé země a myšlení lidí v průběhu minulého století, nenásilně obohacená o řadu magických prvků. Mě to moc bavilo, ještě jednou doporučuji a doufám že se nezklamete :-)

kraslicanka
07.01.2016 4 z 5

prosím, můžete mi někdo poradit, kde bych mohla sehnat tuto knihu?