Místo pro tajnosti

Místo pro tajnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248139/bmid_misto-pro-tajnosti-YbX-248139.jpeg 4 331 60

V areálu soukromé dívčí střední školy v Dublinu bylo nalezeno tělo chlapce. Vraha se vypátrat nepodařilo. O rok později se na nástěnce ve škole objevuje fotka oběti s anonymním vzkazem: Vím, kdo ho zabil. Dostává se do rukou mladého detektiva Stephena Morana, který ji chápe jako příležitost vydobýt si místo na vysněném oddělení vražd. Spolu s kontroverzní policistkou Conwayovou znovu otevírají případ a při vyšetřování odkrývají nitky příběhu, který před rokem zůstal utajen. V kulisách staré internátní školy v Dublinu vedené řádovými sestrami číhá na každém kroku temno a je zjevné, že několik studentek nemá z různých důvodů zájem říkat pravdu. Svět dospívajících dívek se ukazuje být tajemnějším a nebezpečnějším, než si oba detektivové uměli představit. Místo pro tajností je napínavý a vzrušující příběh o přátelství a věrnosti, krutosti dívčího kolektivu a touze vzepřít se uniformitě.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Argo

The Secret Place , 2014

martina.bella
23.02.2016 3 z 5

Pro: krásný jazyk, pár zajímavých myšlenek a příjemně se u toho vzpomíná na školní léta. Proti: některé pasáže jsou úplně zbytečné, policistka Conwayová je vyloženě nesympatická. Vraha jsem ke konci knihy tušila a nemýlila se, ale nelituju, že jsem si tou knížkou zpříjemnila několik (vzhledem k její tloušťce ne úplně málo) večerů...

pastelka53
17.01.2016 5 z 5

První kniha od této spisovatelky, která se mi dostala do spárů ..
MNĚ SA TO PÁČILO!!
Podle hodnocení jsou její knihy mnohem lepší a nemohu se dočkat, až si přečtu další. Snad budou stejně dobré nebo lepší než je místo pro tajnosti!!

ji7967
02.01.2016 4 z 5

Přečteny všechny knihy od Tany. Je mistriní psychologie a její detektivky jsou prostě vynikající. Skvěle vykresluje postavy, čtenáře drží stále napnutého.. I přesto se mi tato kniha líbila ze všech autorčiných nejméně. I tak rozhodně doporučuji přečíst.

radka73
17.12.2015 4 z 5

První kniha autorky, kterou jsem četla. První dvě třetiny knihy byly napínavé, konec mě zklamal. Čekala jsem více vzrušení.

PetraBery
13.11.2015 4 z 5

Střídání minulosti a přítomnosti mi vyhovovalo, odkrývalo to postupně celou vraždu. Duchařská historka a "nadpřirozené schopnosti" Hollyiny party mi přišly zbytečné. Ale jinak se to četlo dobře, zdlouhavé mi to ani nepřišlo, prázdných míst v knize moc nebylo. Přesto se mi některá předchozí díla autorky líbily o něco víc.

Jančislava
08.11.2015 5 z 5

Já jsem spokojená. Ze všech jejích knih se mi tahle líbila nejvíc. Nebyla tam hluchá místa a ač je kniha objemná je čtivá takže ji máte hned přečtenou. Já si sice vraha typla hned na začátku, a s úspěchem, ale to nevadilo, užila jsem si jí a snad mi bylo i trochu líto, že ji mám dočtenou :-)

koblizek8
03.11.2015

aneb cesta do hlubin pubertální duše. zbohatlíci, šikana, podezřívání a pochybnosti. to se mi líbilo, nadpřirozené prvky mi tam trochu vadily.
kniha byla celkově moc čtivá, ale rozuzlení mě trochu zklamalo.

skipiii
26.10.2015 3 z 5

na konci knihy uz jsem nevedela kdo co kde s kym,myslim ze zaver byl uz prilis prekombinovany a zbytecne zamotany a stejne tak myslim ze mysticno a kouzla do takoveho druhu knih prilis nepatri,bohuzel spise zklamani...

Bybyla
25.10.2015 3 z 5

Nevadi mi detailni popisy, ani mysticno....ale ceho je moc.... Zklamani, velke, cekala jsem vic.

čika
14.10.2015 5 z 5

napisane je to stale dobre, tana french skratka vie navodit atmosferu. ale neviem, rozne motivy sa mi zdaju povedome - particka spriaznenych dusi a la dokonala podoba, detektivi partaci a la vtedy v lese...ale dobre. je to v style autorky opat bichla ako svet, skoda ze v tej objemnosti sa straca motiv - pointa vrazdy.

Melanka
06.10.2015 4 z 5

Působivě popsaná atmosféra intru pro dcery zbohatlíků, pocity a prožitky puberťáků. Četlo se mi dobře a vůbec jsem neměla pocit, že to neodsejpá. Autorčin styl mě baví.

gossipavlina
30.09.2015 3 z 5

Konečně si můžu oddechnout, konečně jsem dočetla. A tak jsem se těšila. Mám přečtené všechny knihy od Tany French, ale tohle bylo oproti předchozím knihám strašně zdlouhavé, s nudnými, nicneříkajícími pasážemi. Prostě taková vata kolem, asi aby bylo víc stránek. A co ty duchové, to je zase nějaký trend?
Ani příběh dívek, jejich přátelství na život a na smrt mě nijak nechytlo, nevtáhlo, žádný dojem na mě neudělalo. Snad jen, že jsem si zavzpomínala na svá přátelství takzvaně ,,navždy".
Policistka Conwayová, ehm kde jsem ji už viděla? Jo aha, druhá Slečna Drsňák? Takže taky nic originálního.
No, tak snad příští knihou si autorka svoji reputaci napraví. Určitě ji nezatracuji.

aajuska
24.09.2015 4 z 5

Rozhodně čtivé, také je fajn rozdělení na dvě časové linie, díky čemuž čtenář postupně odhaluje souvislosti. Kniha je ale přeci jenom trochu moc dlouhá, výslechy holek se opakují, některé popisy prostředí jsou zbytečně zdlouhavé, jakoby poetické, bez motivu magie by se kniha také obešla. Tana French přesto rozhodně patří mezi nejlepší současné autory detektivek (a že jich je..).

SimonaM86
07.09.2015 2 z 5

Tato knížka pro mě byla zklamáním... Z předchozích knížek této autorky jsme byla nadšená. Místo pro tajnosti je dle mého názoru zbytečně obsáhle, jsou tam pasáže, které jsou vleklé a opakující se. Uvědomuji si, že pouto přátelství hlavně v tomto věku je silné, ale už mi přišlo zbytečné do toho plést magii, nevím zda to mělo ještě víc umocnit tajemnou atmosféru, ale efekt byl opačný. Obvykle mám ráda i přechody z minulosti do přítomnosti, ale zde jsem měla docela problém si uvědomit, ve které fázi se zrovna nacházím. Tak snad to bude příště lepší, protože Na Věrnosti je má oblíbená...

kanitsuj
01.09.2015 5 z 5

Nová kniha Tany Frenchové mne zaujala opět autorčiným stylem na pomezí detektivního příběhu a psychologické sondy s tajemstvím /líčení jedinečné atmosféry efemérního okamžiku, schopnost vylíčit šokující rozpory mezi veřejným vystupováním postav a jejich soukromým uvažováním/, tentokrát až možná zbytečně s přidáním nadpřirozených prvků, které v tomto případě neměly žádný smysl /mám na mysli především hru děvčat se světlem, zjevování spolužáka apod./. Rámcování příběhu do jednoho školního dne bylo také neobvyklé a příjemné. Knížka je velmi dlouhá, snesla by určitě pokrátit. Jako letní čtení nebyla rozhodně špatná, ale autorka má podle předchozích vydaných titulů na mnohem lepší kus po obsahové i formální stránce. A také překlad měl tentokrát trošku rezervy - slovní spojení "má koule" a "je/byla dobrá" byla užívána až příliš často.

bosorka
27.08.2015 4 z 5

Místo pro tajnosti zaujalo hlavně prostředím, v němž se odehrává, tedy v dívčí internátní škole. Sonda do života puberťaček (i puberťáků) je docela povedená. Připomínalo Harryho Pottera akorát bez máchání hůlkami. Tana French podobně jako JK Rowling umí charaktery a umí rozvinout slušně výchozí situace. Samotné detektivní zápletky a především pak pointy trochu pokulhávají, kdo za čím stojí, se dá vcelku rychle odhadnout. Detektivní žánr je tak spíš jen obal pro psychologicky laděný příběh. I tak se knížka četla moc dobře, ač bych i tady možná lehce krátila. Líbilo se mi víc než předchozí Ztracený přístav, dala bych tak 70 %. Slušné letní čtení.

Maus
10.08.2015 5 z 5

je to první knížka, kterou jsem od této autorky četla. Knížka mi přišla pěkná a zajímavá. Trochu mě zklamal ten konec. Mám ráda překvapení a něco co člověk nečeká. Tady od samého začátku bylo patrné kdo to udělal sice ne úplně, ale už od začátku měli skoro jasny která parta to byla... ale jinak moc pěkny a povedený příběh hodlám si přečíst ještě další knížky od této autorky.

Butylie
04.08.2015 4 z 5

Detektivky Tany Frenchové jsem si oblíbila kvůli realistickému popisu prostředí, psychologickému prokreslení postav a zajímavým kriminálním zápletkám. Ty nechybí ani v knize Místo pro tajnosti. V této knize přidává Tana Frech do příběhu paranormální jevy, které se podle mého do podobného typu knihy nehodí. Navíc mi neseděl motiv vraždy. Proto oproti předchozím knihám Frenchové snižuji hodnocení z pěti na čtyři hvězdičky. Přesto se těším na další knihu autorky, přičemž doufám, že se příště obejde bez nadpřirozených prvků.

reno rejns
23.07.2015

Knihu jsem si pořídila na dovolenou - detektivky nejsou můj žánr, ale autorčinu tvorbu jsem si po doporučení docela oblíbila, tudíž mi kniha stála za koupi.

No, po přečtení jsem z ní rozpačitá, vlastně pořádně nevím, co o ní napsat. I mně se líbilo, že se střídalo vyšetřování s vyprávěním toho, co se dělo před vraždou. V knize jsou ale také "paranormální" záležitosti (nemyslím tím teď ducha zavražděného) a to je zřejmě to, co mi tady moc neladilo. Jiné knihy mě oslovily rozhodně více a nebylo (u mě kupodivu) zapotřebí ničeho nadpřirozeného.

Takže na dovolenou fajn, ale víckrát už to asi neotevřu.

Oprava: Otevřela jsem ji znovu (2022) a moc se mi to líbilo. Dnes se mi to nezdá přehnané a dokážu dohlédnout hloubku a důležitost přátelství v určitém věku (přátelé jsou víc než rodina). Motiv vraha se mi také zdál slabý, ale leccos v životě se stane a člověk se málokdy dočká uspokojivého vysvětlení. Takže i toto dnes vnímám jinak.

Martia
23.07.2015 3 z 5

Konečně jsem dočetla tuto obří knihu. Bavilo mě jak se střídal děj co se dělo před vraždou a po ní a taky jak se mu odpočítával zbývající čas. Moc mi tam nesedělo to, že ta podezřelá parta holek ho vídala jako ducha nebo zjevení, ale celkově to bylo ok.