Dracul

Dracul
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462682/bmid_dracul-Yk9-462682.jpeg 4 388 388

STRHUJÍCÍ PREQUEL ODHALUJÍCÍ PRAPŮVOD SAMOTNÉHO HRABĚTE DRACULY | Píše se rok 1868 a jednadvacetiletý Bram Stoker se zabarikáduje v místnosti ve věži opuštěného kláštera. Je vyzbrojený zrcátky, krucifixy, svěcenou vodou, košíkem bílých růží a revolverem. Jedinou útěchou mu je láhev slivovice. Vroucně se modlí, aby přežil tuto noc. Času není nazbyt a on narychlo sepisuje znepokojivé události, které ho sem přivedly. Vypráví děsivý příběh o dětství v Dublinu, častých nemocech, záhadné chůvě, o lidech, kteří údajně zemřeli, a přesto žijí, o pověrách, z nichž se náhle stala realita. Neboť za zamčenými dveřmi čeká nelidská noční můra, s níž, jak doufal, skoncoval před lety… Po téměř sto padesáti letech od vydání Draculy se Dacre Stoker, praprasynovec Brama Stokera, vrací k původním deníkovým záznamům svého slavného předka a k záhadám a nezodpovězeným otázkám doprovázejícím toto výjimečné literární dílo. Na základě dokumentů z autorovy pozůstalosti vytvořili spolu s americkým spisovatelem J. D. Barkerem (autor románů Čtvrtá opice nebo Pátá oběť) mrazivý příběh, který čtenářům odhalí prapůvod samotného hraběte Draculy, jeho tvůrce i tajemné ženy, která je navždy spoutala k sobě.... celý text

Kiu
05.02.2021 4 z 5

Knihu jsem si vypůjčila od kamaráda. Velmi mě zaujala jak obálkou, tak názvem. Když jsem zjistila o co se jedná, byla jsem spíše skeptická. Prequel ke knize Dracula...no opravdu jsem měla strach, že tohle nebude zrovna můj šálek kávy.
Jsem ráda, že opak je pravdou. Příběh mě absolutně vtáhl hned po prvních stranách. Celá kniha si udržela napětí až do konce. Určitě jsem tuto knihu nečetla naposledy.

kasavubu
04.02.2021 4 z 5

Velice vydařená kniha, navíc perfektně napínavá. Na některé scény asi jen tak nezapomenu. Nejobdivuhodnější postavou pro mě byla Ellen, škoda jen jejího dalšího osudu, z něho mě doslova mrazí. Místy na mě byl příběh možná až moc překombinovaný, jinak ale nemám sebemenší výhrady.

AndulinaU
01.02.2021 4 z 5

Drákula patří mezi mé top knížky, které čtu pravidelně znovu a znovu. Na Dracul jsem se moc těšila a zklamaná jsem rozhodně nebyla. Děj byl čtivý. Jednu hvězdičku jsem musela strhnout, protože Drákula je prostě jedinečný a ve srovnání s ním bych prostě této knize dát 5 hvězdiček nemohla.

Lenny.Wolf
29.01.2021 3 z 5

Na tuhle knížku jsem byla velmi zvědavá, protože Dracula byl moje nejoblíbenější kniha v dospívání. Miluju filmového Draculu s Belou Lugosim i novejší verzi od F.F. Coppoly, ale tohle byla naprosto ubíjející kniha, kdy jsem se do čtení musela vyloženě nutit. Při čtení komentářů tady mám pocit, že jsem četla něco úplně jiného než ostatní. Štěstí že tam byl ten epilog, ten to zachránil s hodnocením aspoň na 3*. Škoda.

bydžounek
26.01.2021 5 z 5

Mě osobně se to moc líbilo. Mám ráda knihu Dracula. Od této jsem nic neočekávala a velmi pěkně mě překvapila a potěšila. Děj se čtivý a poutavý. Žádné sáhodlouhé popisy krajin, či postav. Doporučuji všem, kteří rádi trošku tajemna, romantiky a napětí :,-)

Nikusha
24.01.2021 5 z 5

Příběh se mi hodně líbil. Hororově laděný, obzvlášť ta scéna v márnici, až mi přejel mráz po zádech.

ReginaS.
23.01.2021 2 z 5

Přečetla jsem si nadšené komentáře a moc se těšila. Bohužel žádné nadšení se nedostavilo. Ani nevím proč, ale prostě mě to moc nebavilo. Nepocítila jsem nějaké větší napětí nebo nedočkavost z toho, jak vše dopadne. Dočetla jsem hlavně kvůli výzvě.

narvah
22.01.2021 5 z 5

Ešte sa mi nestalo, aby som po prečítaní poslednej strany knihy mal chuť okamžite začať čítať odznova. Kniha bola tak napínavá, že som chodil pár dní spavať o tretej až štvrtej ráno. Nedalo sa prestať čítať ten najnapínavejší príbeh, aky som kedy čítal. Dracul je možno ešte lepší ako pôvodný príbeh Dracula. Možno to je tým, že každý už pozná ten skvelý hrôzostrašný príbeh, ale Dracul je nová hystória o ktorej neviete vôbec nič a to bolo to najnapínavejšie, čakať čo bude ďalej. Originálne napády, rozuzlenia, zvraty, nedalo sa vôbec prepokladať ako to môže vôbec skončiť. Odporúčam upíromaniakom (ale aj tým, čo nič o upíroch doteraz nečítali a chcú sa báť naplno). ;)

DraculasLady
18.01.2021 5 z 5

Co na to říct... Když se kdokoliv zadívá na moje složení knihovny, tak rychle pochopí, jakým směrem je zaměřena. Tudíž ano - ani tenhle příběh o upírech v něm nemohl chybět. Postava Drákuly je takovou mojí platonickou láskou. Spíše se ale přikláním k reálnému předobrazu Vlada Tepeše, než k tomu, který známe díky panu Stokerovi (i když Gary Oldman v Drákulovi od F.F. Coppoly je taky fešák). Nicméně i tak byla kniha naprosto famózní a jen těžko jsem se od ní dokázala odtrhnout. A co teprve ten pocit, když jsem otočila poslední stránku...
Jako prequel k již profláknutému příběhu sedí naprosto dokonale, jen mám takový pocit, že Dracul je zde přeci jen trochu víc za zmetka, než v díle Brama Stokera (protože tam je mi ho aspoň trochu líto). Krutost a syrovost je protkána vlastně celou knihou a stupňuje se. Autorův popis mrtvol a zohavených těl je dokonalý (ano, nejsem normální, líbí se mi to). Realita naservírovaná přímo pod nos.
Do cca poloviny knihy je tempo pozvolné, poté začne zrychlovat a ke konci již příběh letí jako blázen. A pak se rázem zastaví, jako když utne. V tu chvíli to chce hluboký nádech a dost času na srovnání myšlenek...

Ellinek
16.01.2021 5 z 5

Tohle je skvost! Cokoliv s Drákulou musí moje maličkost zkrátka mít, takže prequelové dílo Stokerova potomka? To mě nesmělo minout!

Zpočátku jsem se bála, jak se s takovou bichlí popasuji, ale příběh mě okamžitě vtáhl tak, že stránky ubíhaly jedna za druhou. Celé to bylo opravdu skvostné. Autoři nádherně vykreslili samotné irské prostředí, do toho prostupuje několik legend o Dearg Due i o samotném Drákulovi. Především první legenda o Dearg Due se mi hrozně líbila, bylo to nádherně sepsané, mělo to úžasnou atmosféru, celé jsem to viděla před očima a celé to propletení postav bylo úžasně nápadité. Drákula byl v příběhu vykreslen mimořádně děsivě, zloduch každým coulem, který se neštítí ničeho. Trošičku mi tam chybělo objasnění jeho původu, nějaká hlubší minulost, protože přeci jen, každé zlo má někde počátek. Ale to byl jen nepatrný stín na jinak mimořádné knize! Celá kniha má fantastickou atmosféru, tajemnou a děsivou, některé chuťovky jsem si zvráceně užívala a způsob vyprávění mi skvěle sedl. Třetí část možná nebyla tak intenzivní, ale konec to všechno zase dohnal.

Skvostná, mimořádná kniha, která má čestné místo v mé knihovně. Příběh protkaný dokonalou, tajemnou a mrazivou atmosférou, která vás vtáhne a nepustí. Spletitost dějové linky vítám a závěrečné rozuzlení je přesně takové, jaké mám ráda. Aneb nic není takové, jaké se na první pohled zdá být. A za ten konec, který - pozor, spoiler - vlastně není úplně šťastný, ale spíše depresivní a smutný, dávám pomyslnou šestou hvězdičku. Mám ráda, když se autor odváže a naservíruje čtenáři jiný konec, než jaký by si možná sám přál. :)

karol.cadex
15.01.2021 3 z 5

Jako dítě jsem Draculu četla neustále dokola, dost mě ovlivnil (možná ne úplně správným směrem, byla jsem divný dítě) a vážně jsem se těšila na tuhle novinku.
Dracul byl pro mne výzvou. Barkera mám moc ráda, ale trochu marně jsem hledala v knize jeho vliv? Jeho údernost a smysl pro gradaci děje. Neni tam. Jedná se ale slušné čtení, s viktoriánskou příchutí, s některými vzrušujícími částmi a zajímavými pasážemi založených na Drákulově mýtu. Jenže je to pořád takový nemastný neslaný.
Dracula je excelentní masterpiece a Dracul je jeho takový hodně nafoukaný mladší brácha pro masy.

Kizuizi
12.01.2021 5 z 5

Klasický Dracula patří mezi mé nejoblíbenější knihy, četla jsem ho už několikrát, a tak jsem si samozřejmě tento prequel nemohla nechat ujít.
Vůbec se nedalo odhadnout, co mě vlastně čeká, ale protože Dacre Stoker přizval ke spolupráci J. D. Barkera, od kterého jsem již něco četla, hodně jsem se těšila a doufala, že to bude skvělá kniha.
Ale ne, není skvělá, je naprosto úžasná, dovolím si říct že je až excelentní!
Příběh je pojat retrospektivně, velká část je formou deníkových zápisků. Hlavní postavou je právě Bram Stoker, dozvíme se o jeho ne moc veselém dětství, a také se seznámíme s celou jeho rodinou. Hlavně se sestrou a bratrem, kteří budou posléze důležitými aktéry v příběhu, ale také s chůvou, záhadnou Ellen.
Musím pochválit překlad, je skvělý. Příběh, který dokonale nastiňuje tehdejší dobu, je opravdu velmi čtivý, takže i když je kniha objemná, ubíhá velmi rychle. A je to naprosto fantasticky mysteriózní, perfektně upírské, děsuplné. A co víc, závěr je velmi znepokojivý!

blackoutzuzi
11.01.2021 5 z 5

Dracul je pro mě jednou z nejlepších knih, kterou jsem v roce 2020 četla! A je prequelem ke knize Brama Stokera Drákula.
Příběh měl tak skvělou atmosféru! Byl děsivý, tajemný a zároveň se našlo několik momentů, které byly až srdceryvné. Moc se mi líbilo celé rozuzlení příběhu, i postavy. No, já to prostě milovala všechno :) Knížka se navíc neuvěřitelně lehce a rychle četla, takže jsem tuhle 500 stránkovou bichličku měla přečtenou za dva dny :O
Dacre Stoker a J. D. Barker jednoduše odvedli skvělou práci a deníkové záznamy Brama Stokera zpracovali tak dobře, že vám tahle knížka jednoduše nedá moc příležitostí ji odložit. Některé scény působily tak sugestivně, že jsem chvílemi měla dojem, že se tohle všechno vážně mohlo tehdy odehrát!

Johny_H.
10.01.2021 5 z 5

Tak pár slov. Po přečtení knihy Dracula jsem byl fascinován úžasným dílem. Pár let poté jsem natrefil na knihu Drákula Nesmrtelný a znovu jsem byl unešený. Bál jsem se jak může na svého předka navázat a povedlo se. Je tedy jasné, že o tuto knihu jsem nemohl přijít a musím upřímně říci bál jsem se do ní pustit s obav, že už to nebude ono. No v životě jsem se mýlil ale ne takhle moc toto je zkrátka skvost a doufám, že autor začíná pracovat na něčem podobném. Moc rád si od něj přečtu absolutně co koly.

Pitbullka
08.01.2021 4 z 5

Byla jsem překvapená, jak moc čtivé a povedené to bylo. Velice se mi líbil i doslov. Jen mohl být celý příběh trošku kratší.

ladyxx
08.01.2021 5 z 5

Prequel se točí kolem rodiny Stokerů, kdy pomocí fikce odhaluje některá mystéria obklopující její členy, přičemž se drží základních životních faktů (věk, nemoce, povolání apod.). Příběh je představen již ověřenou formou deníkových záznamů a klasickým vyprávěním ve 3. osobě v kapitolách "Nyní", které se střídají, místy je doplněn dopisy Bramovy sestry. Děj postupuje ideální rychlostí, díky přiměřené dávce napětí udržuje pozornost čtenáře, a krásně v závěru propojí všechny části příběhu, aniž by ponechal nezodpovězené otázky. V závěru knihy se mihla jedna z postav originálního Drákuly, ona kapitola je ale zvláštní a moc do celku nepasuje. Co se samotného hraběte týče, jeho prapůvod je nám odhalen, ale jeho předchozí život zůstává utajen.

Jazyk je bohatý, knižní, navozuje pocit tehdejší doby. Vyzdvihnu skvělý český překlad, který se četl přímo pohádkově.

Celkově se spolupráce autorů povedla, a odkaz Brama Stokera zpracovali na základě jeho nalezených poznámek se ctí. Doporučuji k přečtení nejen obdivovatelům původního díla.

alexis818
05.01.2021 5 z 5

Bez váhání dávám plný počet.Skvělé dílo.Nečekala jsem,že se mi bude tolik líbit vzhledem k tomu,že jsem četla klasiku Dracula.Jsem velmi mile překvapena a autory opravdu chválím.Povedlo se.

martina1199
27.12.2020 4 z 5

Co je pravda a co jen fantazie autora a jeho předka? A je možné, aby něco z toho bylo vůbec pravdivé? Strhující vyprávění, které odhaluje pozadí vzniku knihy Dracula od Brama Stokera skrze vyprávění o Bramovi, jeho rodině a především prazvláštní chůvě, která nezvratitelným způsobem ovlivnila jejich další život. A jak s tím vším souvisí vojvoda Dracula? To zjistíte, až si to přečtete :-) Rozhodně doporučuji všem, co se zajímají o Drákulu a vampyrismus jako takový. Tuto knihu si prostě musíte přečíst :-) Jsem si jistá, že stejně jako já, ji neodložíte, dokud nedočtete až do konce.

Pampalini
25.12.2020 5 z 5

První třída v zatuchlé upírské odnoži padlé literatury. Přestárlý Drakula již na svém nočním trůně mírně vyčpěl, dlouho, předlouho čekal na nástupce až přišel. Dacre Stoker dodal plesnivějící zápisky svého praprastrejdu a pan Barker (ne Clive) to brilantně sepsal v původním, nemoderním jazyce.

Archie
22.12.2020 5 z 5

Neni to puvodni (ac je autorem praprasynovec Brama Stokera) Drákula a urcite se nebude jednat o budouci klasiku, ale je to jedna z tech lepsich, misty kouzelne zatuchlych upirin. Kniha si, snad vyjma zaveru, dlouho drzi tu spravnou drákulovskou atmosferu, nekolik scen je paradne mrazivych a sugestivnich. A v ramci puvodnich ocekavani, vlastne nemam co vytknout, ackoliv jsem behem tajemne prvni tretiny doufal v neco sofistikovanejsiho. Ale za ten nadherne zakomponovany, teskne romanticky pribeh o irske Dearg-Due, tu patou hvezdu proste prilepim.