Donbas: Reportáž z ukrajinského konfliktu

Donbas: Reportáž z ukrajinského konfliktu https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448884/bmid_donbas-reportaz-z-ukrajinskeho-konf-GyF-448884.jpg 5 222 44

Mrazivá reportáž slovenského novináře je svědectvím z místa konfliktu, který je nám blíž, než by se zdálo. Autor na východě Ukrajiny, na obou stranách fronty, zachytil živý kaleidoskop mnoha životních příběhů: Gruzínec Mamuka bojuje s ruskou agresí s kalašnikovem v ruce už od čtrnácti let, český dobrovolník Jirka se přidal k řadám doněckých separatistů, Líza z Luhanska se smiřuje s údělem uprchlice a zneužívané ženy. Forró nevytvořil jen plastický obraz válečné každodennosti, ale také brilantní analýzu příčin konfliktů zamrzlých v prstenci obklopujícím Ruskou federaci — v gruzínské Abcházii a Jižní Osetii, moldavském Podněstří či naposled na ukrajinském Donbasu.... celý text

gonga
12.01.2021 5 z 5

Povinná četba pro všechny zdejší pomatené idioty vzpomínají se slzou v oku na "ruské bratry", pro ostatni silné memento, protože to, co je dnes na Donbase, může být jednou i u nás. Chci ale věřit, že se ruské hybridní agresi ubráníme, ačkoliv dnes to tak rozhodně nevypadá.

hanavka
18.10.2020 5 z 5

Jednoznačně nejpůsobivější kniha, se kterou jsem se letos setkala - možná proto, že je naskrz skutečná. Příběhy kontaktů, se kterými autor debatuje za více či méně (až téměř nikdy) příznivých podmínek jsou sondou do dna s válkou spojenou agresivitou, nevědomostí, propagandou a odkrývají podstatu nepochopení, politikaření a špatných životních rozhodnutí pěšáků na obou stranách válečného konfliktu.

A pak je tu třešnička o českých stopách. Přiznám se, že části zmiňující Ondráčka, zmateného krajana uvízlého na hranicích nebo osudy dobrovolných českých žoldáků jsem četla i dvakrát či třikrát, abych se přesvědčila, že mě nešálí zrak. Množství "To snad není ani možný!" momentů bylo zcela úměrné mojí naivitě a neznalosti. Silně se ve mně bije touha po porozumění věci a zároveň pocit marnosti a znechucení.

Knihu doporučuji všema deseti a děkuji za tématem jedinečnou publikaci.

LadyLane
03.04.2020 5 z 5

Veľmi dobrá práca. Autor dôkladne opisuje fakty a prepája ich s príbehmi obyvateľov. Odkazuje na množstvo zdrojov, čo sa trošku neprakticky mieša s vysvetlivkami a najmä zo začiatku je dosť rušivé každú chvíľu hľadať jednotlivé odkazy (miestami aj 3 na strane). Uvítala by som aj nejaké fotografie, ak sa autorovi podarili zhotoviť bez toho, aby mu ich vymazali. Klobúk dole pred jeho odvahou.
Čo sa týka obsahu, je desivé, ako propaganda ovplyvňuje myslenie ľudí, je desivé, že sa hybridná vojna odohráva hneď za hranicami a najmä teraz, v čase karantény a koronavírusu si o to viac neviem predstaviť, čo obyčajní civilisti museli a musia prežívať. A asi ani nechcem.

Mijagi
04.03.2020 5 z 5

Pokud jste v minulých letech vnímali konflikt na Ukrajině jako něco hodně vzdáleného, něco, co svými obrázky ve večerních zprávách na chvíli vstoupí mezi novinky z české politiky a ze světa sportu, tak tato kniha vás vytrhne z matných představ a vhodí rovnou do ulic vybombardovaných předměstí Doněcku či Luhansku. Do míst, kde padly veškeré záruky státu, kde místo policie vládne chaos, anarchie a zákon silnějšího. Ke stanovištím raketových odpališť zřízených přímo uprostřed obydlených panelákových sídlišť. Na chechpointy obsazené nejhorší lidskou pakáží, outsidery, kteří se v normální době ve společnosti nechytali a teď jsou na vrcholu. Pustí vás dál? Znásilní vás? Zastřelí vás? Projdete se místy, kam spadlo sestřelené letadlo s 298 nevinnými civilisty na palubě. Nahlédnete do životů žoldáků, kteří si prošli již více válečnými konflikty. Nahlédnete do nuzných poměrů obyčejných obyvatel Donbasu, jejichž strach a poddání se manipulaci a dezinformační kampani stály na začátku všeho. Tohle ve mně bude rezonovat ještě hodně dlouho. Přečteno ve slovenštině, ale pokud si chcete počkat na češtinu, nakladatelství Paseka má knihu zařazenou v aktuálním edičním plánu.