Domeček pro panenky (Nora)

Domeček pro panenky (Nora) https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/180368/bmid_domecek-pro-panenky-nora-vvB-180368.jpg 4 416 49

Slavné drama norského klasika, které v době svého vzniku šokovalo společnost kritickým pohledem na postavení ženy v tehdejší společnosti, je dodnes vyhledávaným titulem v repertoáru českých i světových divadel. Mistrovsky napsaná postava hlavní ženské hrdinky Nory přitahuje nejen herečky, které nutí k vysokému nasazení, ale znovu a znovu přitahuje inscenátory a v neposlední řadě diváky. Vychází v moderním překladu Františka Fröhlicha jako 107. svazek edice D.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

Et dukkehjem , 1879

Jass
19.11.2016 4 z 5

Pro mě skutečně těžká kniha k hodnocení, příběh je relativně jednoduchý, přesto svým poselstvím poměrně těžký. Rozumím, že Nora potřebovala odejít, že nemohla žít svým dosavadním životem, pro mě je ale prostě představa opuštění dětí nepředstavitelná.

suezie
28.09.2016 3 z 5

A co když je každý z nás takovou loutkou? Přemýšlíme nad tím, co kdy a jak říct, abychom se neztrapnili, neurazili někoho, abychom byli zdvořilí a milí... V každé situaci volíme dle uvážení to "já", které se v danou chvíli hodí. Před kamarády, před cizími lidmi, v práci, ve škole, s rodinou... Vlastně se skládáme ze spousty "já"... Ale které "já" jsem JÁ?

Michisik
02.04.2015 4 z 5

Velmi čtivá hra, bohužel děj mi připadá taková až přespříliš jednoduchý, Nora za začatku naivní loutka na konci úplná přeměna na ženu, jenž se chce odprostit od svého naivního života. Atmosféra hry je naplněná sobectvím, pokrytectvím a dle mně velmi silně naivitou. Ale i přes to se mi toto dílo velmi líbí. ;)

Lily28
01.04.2015 5 z 5

Nádherná dráma, ktorá ma hneď pohltila a neviem sa zbaviť myšlienok na ňu a porovnávaniu s dnešným postavením žien.

Bedikk
09.03.2015 4 z 5

Řada lidí by v tom mohla spatřovat ženskou emancipaci, přitom záměr byl přesně opačný. Nora je složitá postava, ale určitě ne kladná.

Niki
02.07.2014 5 z 5

Četla jsem ji dvakrát, jednou jsem ji viděla v divadle a stále se ji nemohu nabažit jak je úžásná.

Tétéčko
26.10.2013 4 z 5

Je fakt, že drama raději vidím, než čtu, ale protože jsem viděla moc pěkný film s Jane Fond, přečetla jsem si i předlohu a líbilo se mi to.

chamyl
05.12.2012 4 z 5

Velmi povedené čtení. Můžeme na něj nahlížet jako pouze na kritiku tehdejší doby, ovšem mnohem lépe chutná jako nadčasové zamyšlení o hledání vlastního já.

Ilmarinen
25.06.2011 4 z 5

Jedna z lepších Ibsenových her. Upozorňuje na nesmyslné zákony a společenské zásady tehdejší doby.

divadelní hry norská literatura severská literatura

Henrik Ibsen
norská, 1828 - 1906
2013  83%Domeček pro panenky (Nora)
1949  75%Peer Gynt
2009  88%Nepřítel lidu