Do švestek jsme doma

Do švestek jsme doma https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383321/bmid_do-svestek-jsme-doma-GVH-383321.jpg 4 76 76

Jaké nástrahy číhaly na uprchlíky po únoru 1948, jak těžký byl pobyt v uprchlických táborech, cesta na druhý konec světa a zvykání si na neznámé prostředí? To vše se čtenáři dozví v příběhu fiktivní rodiny Novákových, který je však postaven na reálných základech. Otec novinář, stoupenec masarykovské demokracie, je záhy po komunistickém puči přinucen okolnostmi odejít spolu s manželkou a dvěma malými dětmi do zahraničí. Na několik měsíců uvíznou v německém táboře a čekají na možnost vystěhovat se dál. Nakonec odjedou do daleké Austrálie, která na přelomu 40. a 50. let vítala evropské exulanty s otevřenou náručí. Přesto nebyly začátky jednoduché. Autor scénáře je historik, který se exilovou problematikou zabývá řadu let a patří k našim předním odborníkům. Studiem archivních pramenů a korespondencí s dosud žijícími pamětníky vytvořil děj, který nás vrací k tísnivým počátkům studené války a komunistického režimu. Kresbu opatřil kreslíř Jakub Dušek mající bohaté zkušenosti s tvorbou historických komiksů.... celý text

radka.csemi
08.02.2019 4 z 5

kousek našich dějin podaný moc hezkým způsobem

Mojepočteníčko
28.01.2019 4 z 5

Knihu Do švestek jsme doma. Příběh poúnorového exilu jsem si vyhlédla v katalogu Knižního klubu. Jaké bylo moje překvapení, když jsem po otevření zásilky zjistila, že jde o komiks.
Ale i když nejsem až tak úplně komiksový tip, rozhodla jsem se, že knihu vyzkouším...

Příběh nás provede osudy několika postav, rodin, které se po nástupu komunismu k moci, rozhodly odejít za hranice rodného státu. Popisuje plánování cesty, úskalí, nebezpečí a útrapy, jež bylo nutno po celou dobu cestování snášet, nehledě na životní podmínky v táborech, kde tito lidé uvízli třeba i na několik let. Neopomíná ani obtíže spojené s přijímáním cizinců a adaptací v novém prostředí. Zmiňuje například těžkou práci, kterou byli lidé nuceni vykonávat po dobu dvou let, než se mohli hlásit na práci, která jim byla kvalifikačně bližší.
Během děje, je taktéž poukázáno na principy komunismu a způsoby zacházení s těmi, kteří nebyli pro režim vyhovující. Například stíhání a způsoby vyslýchání. Jednotlivé ilustrace jsou doplněny zajímavými historickými fakty, které představu o celém dění této doby vhodně doplňují a podtrhují.

Jak už jsem řekla v úvodu, zpracování tématu formou grafického románu mne překvapilo, nicméně koupě této knihy rozhodně nelituji.
Její obsah je jednoduše a poutavě zpracovaný, proto věřím, že svými fakty zaujme nejednoho mladého čtenáře.
Také jsem si uvědomila, že mnozí z nás mají v oblibě zejména romány, odehrávající se na pozadí druhé světové války (a já rozhodně nejsem výjimkou). Na dobu, která následovala po ní a věci s ní spojené, však mnohdy částečně zapomínáme. Respektive si plně neuvědomujeme, že koncentrační tábory nebyly jediným zařízením, které se v souvislosti s lidmi, jež nebyli v souladu s konkrétním režimem, v historii objevilo.

Pokud se chcete něco dozvědět a neradi saháte po konkrétních faktografických publikacích, pak vám tuto knihu k přečtení určitě doporučuji!

bazyk21
20.01.2019 5 z 5

smutné, jako ta ztracená léta...

Elsinor024
11.10.2018 5 z 5

Spousta zajímavých podrobností ze života lidí, kteří se rozhodli po únoru 1948 opustit republiku. Jasně, že je to trochu ve zkratce, ale o to víc je to někdy zapamatovatelné.
Například jsem nevěděla, že v Austrálii museli imigranti dva roky vykonávat tvrdé služby pro potřeby státu, aby si zasloužili azyl. Byli přiděleni na nejtěžší a nebezpečné práce při výstavbě silnic přes pouště, dolování uhlí, stavění přehrad, kácení lesů. Pokud nechtěli, měli smůlu a museli o dům (stát) dál. Teprve kdo se osvědčil jako dobrý pracovník, mohl se stát australským občanem.

Autoři knihy

Jakub Dušek